Tarnobrzeg – info z 13 tygodnia roku 2023

O tym jak Kamil Kalinka szukał skunksa i szarpał wezwania od prawnika, o ogłoszonym końcu tematu spalarni w Tarnobrzegu i domknięciu trumny, o człowieku, który prawdę powie jak się pomyli, o zmianie w składzie RM, o nowym miejskim szalecie, bulodromie, śniadaniu, kolejnej inicjatywie foodsharingu, rozjeżdżaniu błota, problemach społecznych ze strategią, literaturze lasowiackiej i kolejnym morderstwie.

Wybrane informacje z sesji Rady Miasta

Koniec tematu spalarni w Tarnobrzegu!

Zrzut ekranowy z transmisji sesji na esesji

Dyskusje i przymiarki ciągnęły się trzy lata, na różnym szczeblu i poziomie. Najbardziej zaniedbywani w komunikacji i dyskusjach byli zwykli mieszkańcy Tarnobrzega, wydawałoby się najbardziej zainteresowani. Teraz do zaniedbywanych zwykłych mieszkańców dołączyli radni, którzy, co zrozumiałe, poczuli się urażeni, bo, wbrew publicznym obietnicom prezydenta Mirosława Pluty, porozumienie z FCC o warunkach dzierżawy działki pod ewentualną spalarnię, dyskutowano za ich plecami i bez ich wiedzy.

Radny Cezary Mikrut postawił sprawę jasno, wypowiadając się jako mieszkaniec, radny i przewodniczący komisji zdrowia jednocześnie: to koniec tematu budowy spalarni w Tarnobrzegu. Zamykam wieko tej trumny! W poniższym tekście więcej szczegółów. Rozpisałem się dość szeroko, nie będę powtarzał, bo podsumowania mają być możliwie krótkie. Polecam pełną informację z poniższego linka. Tylko uwaga: czy trafiliście na tę informację w jakimś innym źródle?

FCC, RDM, wezwanie od prawnika i kłamstwa

W trakcie sesji radny Kamil Kalinka przeszedł samego siebie i jednocześnie najlepsze czasy Norberta Mastalerza, przemawiając non stop przez półtorej godziny. Oprócz relacji z poszukiwań maskotki skunksa (małe zwierzątko, a potrafi narobić dużo smrodu) dla wiceprezydenta Pluty, oprócz konsekwentnego określania wiceprezydenta mianem niedoszłego premiera III RP, oprócz podarcia wniosku od prawnika reprezentującego wiceprezydenta, mieliśmy to co od roku, czyli RDM (audyt i wszystko co wokół niego) i FCC (kwestia nieuzasadnionych we właściwy sposób podwyżek za odbiór odpadów).

O RDM poszło również w oficjalnym piśmie od prawnika wiceprezydenta wzywającym do zaprzestania rozpowszechniania przez KK informacji jakoby MP miał wiedzę o łamaniu prawa i nic z tym nie robił (i nie zamierzał zrobić). Według Kamila Kalinki taka wypowiedź Mirosława Pluty miała miejsce na posiedzeniu komisji w styczniu 2023, zatem świadków powinno wystarczyć.

Duża część tyrad radnego Kalinki niestety powtarza się od dłuższego czasu i trudno w kółko słuchać tego samego, zresztą mało kto jest w stanie tyle wytrzymać. Radni słuchają, bo muszą. Dwudziestominutową homilię uznaje się za przydługą, ale półtorej godziny, w dodatku tego co już się słyszało? Mamy nakreślane kolejne czerwone linie i wciąż nic z tego nie wynika. Nie wiem – czekamy dopiero na szybki tryb wyborczy? Bo na co innego?

Zmiana w składzie Rady Miasta

Radny Włodzimierz Trybuła złożył mandat, a na jego miejsce wchodzi kolejny z okręgu i listy Bogdan Bajorski (o ile się zgodzi), który uzyskał… 42 głosy poparcia. Z jednej strony uzyskane poparcie robi słabe wrażenie, z drugiej strony to nie pierwszy radny w tej kadencji, który nie dostał się do RM, a jednak będzie w niej zasiadał.

Z trzeciej strony Bogdan Bajorski był, z tego co pamiętam, niegdyś nawet kandydatem na prezydenta Tarnobrzega, czyli startował dość wysoko. Przyznam, że radny Trybuła, chociaż to nie pierwsza jego kadencja, zupełnie nie kojarzy mi się z jakąkolwiek aktywnością na forum rady i udziałem w dyskusjach, szczególnie przy najważniejszych dla miasta tematach.

I tak jak u Kamila Kalinki znajdziemy ponad 100 interpelacji, u Sławomira Partyki i Moniki Łagowskiej-Cebuli ponad 80, u Waldemara Stępaka, Łukasza Nowaka i Anny Pekar ponad 70 itd., tak u radnego Trybuły wyszukiwarka nie wyrzuca ani jednej interpelacji. Ale nie znam szczegółów, może na komisjach był bardzo aktywny?

Rada Miasta i dobre imię Jana Pawła II

Rada Miasta Tarnobrzega uznała się za organ właściwy do bronienia dobrego imienia Jana Pawła II. Akurat mamy dzisiaj rocznicę śmierci świętego papieża Polaka. Wydaje mi się, że to zupełnie niewłaściwe gremium i nie te kompetencje. A zupełnie nie podoba mi się instrumentalne wykorzystanie JP2 w celach politycznych przez obie zwaśnione strony, które sobie nawzajem wytykają „pogubione sumienia”.

Radni zdecydowanie poparli pismo lokatorów TTBS

Radni przyjęli zgodnie uchwałę popierającą pismo lokatorów TTBS.
Jako Radni Miasta Tarnobrzega popieramy dążenia mieszkańców TBS w całej Polsce do:

  • niższego pułapu czynszu maksymalnego zapisanego w ustawie,
  • wykupu mieszkań,
  • wypracowania transparentności zarządzania mieszkalnictwem społecznym w TBS,
  • obniżenie czynszu po spłacie kredytu,
  • swobody zbywania partycypacji,
  • społecznej kontroli spółek TBS,
  • mieszkańcy TBS w Radach Nadzorczych Spółek TBS.

Pełna treść oświadczenia przyjętego przez radnych znajduje się pod tym linkiem:
https://prawomiejscowe.pl/UrzadMiastawTarnobrzegu/document/931643/Oswiadczenie-2_2023

Prezes TTBS chce… kontrolować czystość nad Jeziorem

Prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Łukasz Mędrykowski zapowiedział na sesji RM kontrole czystości nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Spółka TTBS przegrała przetarg na obsługę sezonu nad Jeziorem ze względu na wysoką cenę oferty. Jak nie udało się z ceną, to może uda się z jakością?

Szef TTBS zapowiada „odbicie Jeziora” jeszcze w tym roku, jeśli tylko nowy wykonawca nie zachowa dotychczasowego poziomu starań o teren, czy może raczej poziomu określonego w opisie przedmiotu zamówienia. Kontrola nie powinna w sumie nikomu zaszkodzić, chociaż lokatorzy TTBS wskazywali na wiele prac, którymi służby towarzystwa powinny się zająć, akurat nie wymieniając wśród nich kontroli poziomu świadczenia usług przez inne firmy.

Oprócz kontroli konkurencji można by sobie w sumie wyobrazić cały szereg działalności dywersyjnej, którą można by łatwo później udokumentować, ale nie dopuszczam do siebie myśli, żeby rywalizacja zaszła aż tak daleko. Kurde, może niepotrzebnie podsuwałem pomysł… 😉

Inwestycje drogowe – zapowiadają się solidne utrudnienia

Miasto poinformowało oficjalnie o planach na czas remontu 10 ulic finansowanych z Polskiego Ładu. Utrudnienia będą, ale jakoś trzeba wytrzymać. Wyobrażacie sobie przejazd w okolicach bazaru w środę i sobotę?

Czas realizacji obietnic

Rok temu, po wycięciu wierzb płaczących przed urzędem miasta słyszeliśmy obietnicę o nasadzeniach tego samego gatunku. Przypomniałem temat w podsumowaniu dwa tygodnie temu, bo chociaż jesień to lepszy czas na sadzenie, to na wiosnę też jeszcze się da. I oto wierzby są. Niech rosną duże! Do następnej wymiany.

To teraz o innych obietnicach – powinniśmy wkrótce poznać efekty oszczędzania. Miasto miało się rozliczyć z energii do końca marca, okaże się ile udało się zaoszczędzić jednym kosztem drugich, tzn. co nam dało nocne gaszenie oświetlenia ulicznego na niektórych ulicach.

Kolejna obietnica to program OZE, który ktoś zniecierpliwiony przypominał na forum. Opóźnienia kumulują się od sierpnia zeszłego roku, do końca marca miała być załatwiona część techniczna, a w kwietniu miało być rozliczenie drugiej raty, aneksy do umów i szybki start montażu.

Jak tam ceny wody?

To kolejny temat przypomniany na forum. Jesienią prezes Wodociągów unikał w TVL jakichkolwiek deklaracji na temat planowanych nowych cen, ale z czegoś te akcje wykupić trzeba. No wiadomo – z zysku. A żeby był zysk…

W maju spółka będzie zgłaszać do Wód Polskich wniosek o nowe taryfy. W którą stronę zmienią się ceny to wiemy. W ciągu ostatnich trzech lat ceny wody i odbioru ścieków wzrosły o 30%. Może się wydawać, że to niewiele przy śmieciach, które podrożały w ciągu paru lat z 6 do 28 zł/os/miesiąc, ale podwyżki pewnie dopiero się zaczną. Zakładam, że prezydent Bożek nie wyskoczy kolejny raz z obietnicą dofinansowania, z której już się raz wycofał. Będzie drogo. Czy radni podejmą temat, zanim spółka zgłosi nowe taryfy?

Sesja w Sejmiku Wojewódzkim

Zgodnie z zapowiedziami, na ostatniej sesji Sejmiku Wojewódzkiego w temacie tarnobrzeskiego szpitala wypowiedziała się p. Małgorzata Zych. W skrócie: było wskazywanie winnych, odpowiedzialnych za braki pomysłów i działań oraz pytania czemu nikt nie został jeszcze pociągnięty do odpowiedzialności za zaniedbania. Czy w obecnej sytuacji po takiej wypowiedzi będziemy bliżej rozwiązania szpitalnych problemów?

Po p. Zych na mównicę wyszedł na moment dr Halat, pełniący obowiązki dyrektora placówki i zapowiedział, że nie będzie odnosić się do politycznych dywagacji i aspiracji, z których większość była po prostu nieprawdą. Poinformował również, że na oddziałach ortopedii, okulistyce, radioterapii i onkologii jest dobrze i naprawdę robi wszystko co się da żeby przywrócić internę.

Będzie kolejny miejski szalet

Obecny szalet miejski w centrum Tarnobrzega wzbudził wiele kontrowersji. Zarówno niepotrzebnie duża skala, budynek wymagający stałej obsługi, wizja wykończenia elewacji hiszpańskim łupkiem, jak i wynikający z tych założeń ostateczny koszt budowy obgadane były w necie ze wszystkich stron. Teraz, w ramach rewitalizacji osiedla Przywiśle, ma powstać kolejna toaleta publiczna, miasto stara się już o pozwolenie na budowę. Nie znamy tymczasem projektu, ani nawet kubatury, ale do załatwienia nagłej potrzeby w ludzkich warunkach nie potrzeba pałaców i stałego serwisu. Wystarczy budyneczek chociażby jak na rynku w Rozwadowie. Zakładam, że tym razem nikt nie przeszarżuje. Oby.

A skoro jesteśmy przy toaletach, to teren wokół szaletu centralnego wygląda naprawdę słabo i samo zrobienie nowego parkingu i chodników (planowane na ten rok) może rozwiązać problemy z bezpieczeństwem (dziury w chodnikach), ale niekoniecznie z estetyką okolicy. Może miasto mogłoby wykupić sąsiednią działkę i budynek, ewentualnie w inny sposób zadbać o poprawę wizerunku tego miejsca?

A to jeszcze fotka nie z centrum – zaraz za parkiem handlowym i kogeneracją ECO, obok stawów i nowych garaży. Jest klimat?

Będziemy mieli bulodrom?

Pamiętacie, jak w ramach jednego z budżetów obywatelskich nad Jeziorem Tarnobrzeskim miało powstać boisko do gry w bule?
Nie wyszło z budżetu obywatelskiego (czy przypadkiem według RIO i sądów nie musiało wyjść?), może jednak wyjść w ramach inicjatywy obywatelskiej. W skład komisji opiniującej inicjatywę ma wejść Mirosław Pluta, Robert Chrząstek, Barbara Trzeciak i Tomasz Krawczuk.

I kolejna inicjatywa w temacie Foodsharingu

Jest szafa z lodówką przy bazarze, ale chyba zapowiada się coś więcej. Podobnie jak w przypadku pierwszego stanowiska foodsharingu, tak i tym razem szykuje się inicjatywa obywatelska. Skład komisji prawie taki sam, brakuje tylko Barbary Trzeciak.

Badanie na temat problemów społecznych

Macie uwagi i pomysły odnośnie problemów społecznych Tarnobrzega? A kto nie ma?

Ale teraz jest wyjątkowa okazja, żeby się nimi podzielić w Internecie. Efekty ankiety zostaną wykorzystane do opracowania strategii rozwiązywania problemów społecznych. Osobiście nie wydaje mi się, żeby wypełnienie tego typu ankiety cokolwiek zmieniło, ale jednocześnie lubię je wypełniać. Bez sensu, nie?

Powrót kolejnej części kolekcji dzikowskiej

Do tarnobrzeskiego muzeum wróciła kolejna część kolekcji dzikowskiej. Informacje poniżej:

Przetarg na zadłużenie

Ogłosiliśmy postępowanie na zaciągnięcie kredytu długoterminowego w wysokości 18.948.017,58 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego w 2023 roku deficytu budżetu Miasta Tarnobrzega w wysokości 15.487.572,90 zł oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i wykupu obligacji w wysokości 3.460.444,68 zł.

Terenówki w zmaganiach H6 sprzed tygodnia

Na popularnym kanale terenówkowym opublikowano dłuższy materiał z zawodów H6 w Tarnobrzegu. Można go obejrzeć poniżej. 127 tys. odsłon w 4 dni – jakaś promocja miejscówki jest.

Kwiatomat na ul. Kopernika

To coś nowego. Przy kwiaciarni na ul. Kopernika pojawił się pierwszy w mieście całodobowy kwiatomat. Ceny za bukiet wahają się od 80 do 135 zł (na dziś), przy czym najtańszego bukietu akurat nie było. Fajnie, zawsze coś nowego.

Powrót Bafry na Mickiewicza

Pojawia się i znika, czyli zamknięty parę miesięcy temu punkt z kebabem sieci Bafra ma się niebawem otworzyć. Sezonowy interes?

Sezonowy interes?

Wiosna to na pewno sezon na nasadzenia, narzędzia i architekturę ogrodową. Tarnobrzeski Merkury Market otworzył wczoraj dział ogrodowy, jak na Tarnobrzeg całkiem rozbudowany i dobrze wyposażony.

Literatura lasowiacka

A tutaj kilka informacji o literaturze lasowiackiej prezentowanej na stronie Klastra Lasowiackiego. Trochę mam, ale jeszcze sporo do nadrobienia.

Śniadanie wielkanocne

W Wielki Czwartek odbędzie się kolejne miejskie śniadanie wielkanocne. Szczegółowe informacje pod poniższym linkiem:

I znów morderstwo w hotelu

Przyznam szczerze, że nie kojarzę żeby jakiekolwiek żywe wydarzenie kulturalne miało w Tarnobrzegu tyle powtórzeń, ze względu na ciągły nadmiar popytu nad podażą. Teatr Scena16 zapowiada kolejne wystawienie „Morderstwa w hotelu Domaine d’Auriac” w ŚDK. A niech się wszyscy chętni nasycą kulturą żywego słowa.

Finał Ligii Mistrzyń w Tarnobrzegu

Wiecie, że zwykle nie zajmuję się tematami sportowymi, ale to wyjątkowe wydarzenie. Chociaż w sumie w Tarnobrzegu bardziej to reguła niż wyjątek 🙂 KTS Enea Siarkopol podejmie 5 kwietnia na hali MOSiR drużynę Metz TT z Francji w ramach finału Ligii Mistrzyń.

Wielki Tydzień

Za tydzień Wielkanoc, nie zdziwcie się, jeśli podsumowanie się nie pojawi. Zastanawiałem się nawet, czy już teraz nie napisać z góry podsumowania przyszłego tygodnia, ale jednak nie wszystko jestem jeszcze w stanie przewidzieć. Chociaż idzie mi coraz lepiej 😉 KTS wygra, jakby co.

Serwis kawowy przy Niedzieli Palmowej

OK, jeśli masz przekonanie, wskazanie sumienia, natchnienie, ochotę, czy jakiś interes (chyba przesadziłem?) oraz oczywiście możliwości, żeby postawić mi wirtualną kawę, za tę ciężką regularną orkę, za tę pańszczyznę ponad siły, którą niby odrabiam z własnej woli i wyboru, pewnie przez wrodzoną mentalność niewolnika, ewentualnie przez jakieś złudne poczucie misji, masochistyczną przyjemność, bądź podstępną chęć wpływania na opinię innych, przy stałym ukrywaniu się w poniekąd undergroundzie i drugim obiegu (samemu ciężko mi zidentyfikować źródła tego autowyzysku), bo korzyści finansowe z tego bardzo znikome, (uff) – to możesz mnie wesprzeć, choćby skromnym espresso, klikając poniżej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To się nazywa kreatywne żebractwo 😉

You May Also Like