Podanie o pracę: 7 ważnych informacji

Podanie do pracy powinno być profesjonalne oraz dopasowane do ogłoszenia o wakacie, jakie zostało opublikowane przez daną firmę. Czego należy się wystrzegać? Które informacje są kluczowe z punktu widzenia działu HR i mogą zadecydować o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną? Dzisiejszy artykuł porusza 7 kwestii na tyle istotnych, że mogą one przesądzić o dalszej karierze zawodowej. Warto o nich poczytać przed przystąpieniem do pisania CV.

Nr. 1: dokładne przeanalizowanie ogłoszenia o pracę

Dokładne przeczytanie oferty pracy jest konieczne, aby następnie móc stworzyć CV dopasowane do wymagań pracodawcy. Na co w szczególności trzeba zwrócić uwagę? Publikując ogłoszenie, firma jasno precyzuje, czego wymaga od kandydata:tki w kwestii wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy umiejętności. Curriculum vitaepowinno stanowić odpowiedź na te potrzeby. Warto przyjrzeć się słowom kluczowym związanym z daną branżą i przeredagować aplikację tak, aby podkreślała ona największe atuty istotne dla danego stanowiska.

Nr. 2: Na co zwrócić uwagę przy wyborze zdjęcia do CV?

W wielu branżach wymagane jest zdjęcie w CV. Fotografia musi być profesjonalna, ponieważ ma na celu zaprezentowanie osoby starającej się o pracę z jak najlepszej strony. Niemile widziane są selfie, portrety rodzinne czy też pamiątki z wakacji, natomiast dobrze będą wyglądać zdjęcia wykonane w studiu fotograficznym, na jasnym tle, w eleganckim ubiorze oraz przedstawiające twarz i ramiona. Warto ten jeden raz zainwestować w sesję biznesową, by potem móc się cieszyć licznymi zaproszeniami na rozmowy rekrutacyjne w wymarzonych firmach.

Nr. 3: W pisaniu CV pomoże analiza zadań wykonywanych w obecnej pracy

Przed przystąpieniem do przygotowania kolejnych elementów CV warto zastanowić się nad zadaniami wykonywanymi w obecnym miejscu pracy (albo nawet spisać na kartce). W czym to może pomóc? Dzięki takiemu postępowaniu osoba starająca się o zatrudnienie uświadomi sobie, czy faktycznie spełnia wymagania stawiane przez potencjalnego pracodawcę. Zauważy także, które obowiązki zawodowe z poprzedniej pracy są warte tego, aby umieścić je w curriculum vitae, a które można pominąć, ponieważ są one nieistotne z punktu widzenia rekrutacji na nowe stanowisko.

Nr. 4: Kłamstwa w CV mogą przekreślić szansę na zatrudnienie

W CV trzeba pisać zawsze prawdę, zarówno w poważnych sprawach, takich jak znajomość języków obcych, ukończone kursy i szkolenia oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe, jak i tych banalnych, np. związanych z hobby. Prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw i wtedy osoba aplikująca na dane stanowisko wyjdzie na niegodną zaufania. Kłamstwa w CVmogą zadecydować o odrzuceniu kandydatury, mimo znakomitych referencji, dlatego należy się ich wystrzegać.

Nr. 5: Wygląd CV odgrywa istotną rolę w procesie rekrutacyjnym

To, jak prezentuje się curriculum vitae, odgrywa tak samo ważną rolę, jak merytoryczna treść zawarta w aplikacji do pracy. Aby dokument wyglądał profesjonalnie i był czytelny, warto:

  • dodać do aplikacji zdjęcie — fotografia jest istotna w szczególności, jeśli rekrutacja dotyczy stanowiska związanego z obsługą klienta, z kolei w zawodach takich jak laborant, programista czy budowlaniec nie ma większego znaczenia. W niektórych firmach zagranicznych (w szczególności działających na terenie Wielkiej Brytanii lub USA) panuje trend polegający na niezamieszczaniu zdjęcia w CV,
  • odpowiednio sformatować treść — użyć wszędzie jednej czcionki, ale zróżnicować rozmiar zgodnie z rodzajem nagłówków, podzielić informacje na bloki (Dane osobowe, Dane kontaktowe, Wykształcenie, Doświadczenie zawodowe, Umiejętności, Zainteresowania), wypunktować kwalifikacje zawodowe oraz pogrubić najważniejsze informacje,
  • zadbać o profesjonalną kolorystykę — w CV nie ma miejsca na krzykliwe barwy; wyjątek stanowi sytuacja, gdy aplikacja dotyczy branży kreatywnej.

Warto wspomóc swoje działania prostym programem graficznym lub kreatorem CV — nie ma niczego złego w pisaniu CV w Wordzie, jednak o wiele lepszy efekt uda się osiągnąć, jeżeli do zaprojektowania curriculum vitae zostanie wykorzystany gotowy szablon lub bardziej profesjonalne narzędzie do tworzenia grafik.

Nr. 6: Długość CV też jest ważna dla rekruterów

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami CV powinno mieć maksymalnie dwie strony A4. Jednostronicowe curriculum vitaejest dopuszczalne tylko wtedy, gdy osoba starająca się o pracę nie ma dużego doświadczenia, np. jest świeżo po studiach albo stara się o praktyki /staż / pracę dorywczą. Nie należy również przesadzać — jeśli aplikacja liczy więcej niż dwie strony, istnieje ryzyko, że nie zostanie ona w ogóle wzięta pod uwagę przez dział HR, ze względu na nadmierne przeładowanie niepotrzebnymi informacjami. Dane zawarte w CV powinny być istotne z punktu widzenia rekrutacji do danej firmy — to nie miejsce na szczegóły z życia prywatnego, elaboraty na temat przekonań politycznych czy też rozpisywanie się o szkoleniach niezwiązanych z branżą.

Nr. 7: Dołącz list motywacyjny tylko wtedy, gdy pracodawca tego wymaga

Jeśli pracodawca prosi w ogłoszeniu o list motywacyjny, trzeba go obowiązkowo załączyć do CV, ponieważ brak dokumentu może poskutkować automatycznym odrzuceniem aplikacji. Natomiast gdy firma tego nie wymaga, nie należy pisać listu motywacyjnego na siłę. Wskazane jest pisanie życiorysu na podstawie oferty pracy, za każdym razem dopasowując treść do wymagań stawianych przez potencjalnego pracodawcę.

To już wszystkie najważniejsze kwestie związane z pisaniem CV, o których warto pomyśleć przed rozpoczęciem starań o nową posadę. Dokładne przeanalizowanie ogłoszenia o pracę, zamieszczenie w curriculum vitae profesjonalnego zdjęcia, staranne zaprojektowanie aplikacji, a także załączenie innych dokumentów tylko wtedy, gdy pracodawca tego wymaga — to klucz do sukcesu. Stosując się do powyższych porad, można znacznie zwiększyć szanse na pozytywny przebieg rekrutacji oraz zaproszenie do następnego etapu w postaci rozmowy z zatrudniającą firmą.

Materiał partnera