Tarnobrzeg – info z 16 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o energii naszej jądrowej, o ważnej wizycie i trzech konferencjach, znów o spalarni, o cenach wody, chasydach z żonkilami, kolejnym honorowym obywatelu z PiS, o czterech lokalnych inicjatywach, o OZE (cisza), o TRK, sukcesie „Miło Cię Widzieć”, nowej trollicy z farmy oraz o rzemiośle, które przyszło i niestety poszło.

Elektrownia jądrowa w Tarnobrzegu – Stalowej Woli

To chyba najciekawsza informacja tygodnia, chociaż rzucona dość swobodnie i z odległym terminem realizacji. Najpierw była tajemnicza lokalizacja Tarnobrzeg – Stalowa Wola, później coś o strefie tarnobrzeskiej z siedzibą w Stalowej Woli, w końcu o możliwych lokalizacjach w obydwu sąsiednich miastach.

Decyzje o konkretnej lokalizacji mają zależeć nie tylko od badań gruntu, ale również od nastawienia społeczności lokalnej, a można założyć, że przeciwnicy energii jądrowej w bliskim sąsiedztwie zawsze się znajdą, jeśli problemem bywa usytuowanie masztu telefonii komórkowej. To inwestycje na dekady, które znacząco wpływają chociażby na ceny nieruchomości. Trudno mówić jeszcze o konkretnej lokalizacji, stąd domysły czy elektrownia nie stanie w sąsiedztwie planowanej spalarni, czyli na strefie za Jeziorem Tarnobrzeskim.

O ile jednak, w razie dużego zamieszania, paliwo do spalarni śmieci nie byłoby problemem, o tyle ze zdobyciem uranu może być trochę trudniej. Z jednej strony dużo energii bez emisji pyłów i niemodnego dwutlenku węgla, z drugiej strony Polska nie ma swojego paliwa w odpowiedniej ilości, a atom wciąż jest poza ludzką stuprocentową kontrolą, co widać chociażby na przykładzie Fukuszimy. Podsumowując moje zdanie – to jednak niezwykła szansa dla Tarnobrzega, nie bardzo możemy sobie pozwolić żeby ją stracić, jeśli ostatecznie w ogóle ktoś zechce nas w planach uwzględnić.

Ceny wody – interpelacja Łukasza Nowaka

Tajemnice: w przyszłym miesiącu Wodociągi mają wnioskować do Wód Polskich o nowy wymiar opłaty za zużytą wodę i kanalizację na kolejne trzy lata. I o ile słyszymy informacje o nowoczesności, e-boku i nowym projekcie graficznym faktur, o tyle o tym co dla nas najważniejsze wciąż cicho.

Coś nowego? W kółko o tym piszę. Temat cen wody rzuciłem 2 kwietnia, 3 kwietnia zajął się nim DiMTeam, a 4 kwietnia interpelację w sprawie planowanych podwyżek złożył Radny Nowak. Wkrótce powinniśmy się zatem czegoś dowiedzieć. Czego możemy się spodziewać, oprócz zapewnień, że podwyżki nie wynikają z zastawienia udziałów w Wodociągach? Cóż… Zdawało nam się, że już mamy bardzo drogą wodę? Tak, zdawało nam się.

Donald Tusk w Tarnobrzegu

Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się jego dzieciom powodzi. Nieczęsto mamy w Tarnobrzegu otwarte dla wszystkich spotkania z liderami politycznymi, ale kiedy mamy ich oczekiwać jak nie teraz, gdy zbliża się termin wyborów na kolejne parę lat? W poniedziałek w hali Prymasówki na ulicy Kopernika, mieszkańcy okolicy spotkają się z Donaldem Tuskiem. Liderzy PiS wyraźnie nas omijają, a jak już nawet jadą w naszym kierunku, to ściąga ich kilkadziesiąt kilometrów na wschód (wczoraj Jarosław Kaczyński w Janowie Lubelskim). Hołownia, Kosiniak-Kamysz, Czarzasty, Bieroń, czy ten drugi Lepper – też im nie po drodze. Ale już skraje jak Zandberg, Korwin Mikke, Braun potrafią jakoś znaleźć drogę do Tarnobrzega. Zatem plus dla Donalda Tuska! Świta będzie dosyć rozbudowana: posłanki Elżbieta Gelert, Iwona Hartwich, Klaudia Jachira, posłowie Czesław Mroczek, Marek Hok oraz senator Janusz Gromek.

Wracając do Donalda Tuska – pomysły i obietnice wyraźnie są dawkowane, w kolejnych miejscowościach rzucany jest jakiś temat, który podchwytują media. Może zatem we wtorek Tarnobrzeg pojawi się we wszystkich mediach jako miejsce wrzucenia kolejnego oryginalnego pomysłu, który ma pomóc w jesiennym pokonaniu PiS. Może to być coś na miarę babciowego 1500+, czterodniowego tygodnia pracy, kredytów 0%, podwyżki 20% dla budżetówki. Ale może zostaniemy tylko przy hasłach anty-pis? Zawsze wolałem hasła pro niż kontra.

A co do samych obietnic, to byłem na spotkaniu z Donaldem Tuskiem w Tarnobrzegu 19 lat temu. W poniższym tekście wypominam ówczesny zestaw obietnic, którym zresztą wkrótce towarzyszył pakiet podatkowy 3×15% (PIT, VAT, CIT).

Odnalazłem też bardzo stary tekst:

Pamiętam obydwa te spotkania sprzed 19 lat – ci goście naprawdę mówili wówczas mniej więcej to samo. Korwinowe UPR startowało z listy PO, a lokalni liderzy PO przychodzili na spotkanie z Korwinem. Krępują nas przepisy – na jeden wprowadzany trzeba dwa zlikwidować (to słowa Tuska). Ależ się zmieniła polityka od tamtego czasu. Jedno jest pewne w polityce: Korwin się nie zmienił 🙂

Konferencje nad Jeziorem Tarnobrzeskim – referendum w sprawie spalarni?

W poniedziałek w samo południe, na działce sąsiadującej z planowaną spalarnią śmieci, odbędzie się spotkanie z działaczami Platformy Obywatelskiej, na którym jednym z tematów będzie zablokowanie budowy spalarni odpadów w planowanej lokalizacji, prawdopodobnie w formie zorganizowania referendum. Temat spalarni, podnoszony początkowo głównie przez lokalnych działaczy Konfederacji, od początku miał w tle wsparcie PO, która dysponuje jednak większą mocą polityczną, chociażby przez radnych. Teraz wydaje się, że PO przejmuje pałeczkę, a Konfederacji pewnie pozostanie rola tła, bo nie wyobrażam sobie, żeby pomysł na referendum nie został przez pp. Zychów poparty. Dowiemy się o tym niezwłocznie, bo bezpośrednio po konferencji PO będzie w tym samym miejscu konferencja stowarzyszenia „Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim”.

Problemem lokalnych referendów jest przede wszystkim frekwencja, bo rzeczywiście trudno jest skłonić 30% uprawnionych do pofatygowania się w niedzielę do lokali wyborczych. Częstą praktyką stosowaną przez stronę potencjalnie słabszą jest po prostu bojkot referendum, czy nie tyle zwycięstwo, co zerwanie quorum – po prostu łatwiej to osiągnąć.

Jakby nie patrzeć, będzie to jakaś akcja przeciwko parze prezydenckiej. Prezydent Bożek wciąż nie prezentuje jasnego stanowiska, zasłaniając się kwestiami formalnymi, które o niczym jeszcze nie decydują. Wiceprezydent Pluta negocjuje detale ewentualnej umowy z FCC, poza plecami Rady Miasta, o zwykłych mieszkańcach nie wspominając. Akcja informacyjna od FCC została ograniczona do uruchomienia strony internetowej. O najważniejszych szczegółach, czyli ewentualnych korzyściach dla miasta, wciąż nie wiemy nic (chyba że wyliczone przeze mnie 1,33 zł do osobośmieci miesięcznie) i wygląda to bardzo słabo. Może po prostu zarówno FCC, jak i para prezydencka nie uznają nas za stronę w sprawie? W tej sytuacji może nawet udałoby się zmobilizować 30%? Byłoby to jednocześnie silne wotum nieufności dla władzy wykonawczej, akurat na rok przed wyborami.

Zakładam w tym wszystkim, że pytanie będzie o spalarnię odpadów nad Jeziorem Tarnobrzeskim, czyli bez zamykania drogi do lokalizacji na innym terenie, jeśli ktoś akurat lubi spalarnie i nie ma nic przeciwko planowanej skali, też może głosować przeciwko tej lokalizacji. A parę takich dyskutantów było i to nie tylko z farmy.

Rafał Weber honorowym obywatelem Tarnobrzega

To się jeszcze nie stało, ale decyzja radnych jest pewna. Prezydent Dariusz Bożek zdecydował o nominacji na honorowego obywatela Tarnobrzega ministra Rafała Webera. Uzasadnienie na prawie trzy strony, rzeczywiście było co przypominać, przede wszystkim wsparcie w zakresie powstającej i planowanej infrastruktury drogowej. Szczegóły można poczytać na esesji:
https://tarnobrzeg.esesja.pl/posiedzenie/74d12de3-e126-4
Mimo wszystko tradycyjnie pojawiają się głosy zawiedzionych: „jak to? znowu pisowiec?”.

Inicjatywy lokalne – znamy szczegóły

Co powstanie w najbliższym czasie w ramach inicjatyw lokalnych? O boiskach do gry w bule (nie sądziłem, że tak drogich!) i drugim punkcie foodsharingu już pisałem. Czego możemy się spodziewać?

Dwa boiska do gry w bule przy SP nr 10. Całkowity koszt ponad 31 tys. zł, z tego wkład miasta 26.000 zł.

Foodsharing – punkt przy bazarze plus drugi punkt przy placu Bartosza Głowackiego 34. Łączny koszt 7.500 zł, z tego wkład miasta 3.200 zł.

Modernizacja stadionu Koniczynki Ocice – budowa dodatkowej trybuny na 50 miejsc. Całkowity koszt 9.600 zł, z tego wkład miasta 4.100 zł.

Zagospodarowanie Dębowej Polany na os. Zakrzów – budowa ciągów komunikacyjnych, drogi, chodniki, parking. Całkowity koszt to 45.800 zł, z tego wkład miasta 25.000 zł. Wnioskodawcy jako wkład wnoszą m.in. 200 m2 kostki brukowej o wartości 13.000 zł.
Pamiętam, że w roku 2020 po remoncie ul. Mickiewicza i po odpowiedniej interpelacji, osiedle Zakrzów otrzymało od miasta blisko 1000 m2 kostki brukowej, ale nie jestem pewien czy to wciąż ta sama pula.

Wciąż nie wiadomo jak idzie z OZE

Na odpowiedniej podstronie nie ma nowych komunikatów. Opóźnienia się nawarstwiają. Według opóźnionych wyraźnie planów, został tydzień na podpisanie aneksów i zebranie wpłat. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, montaż nie rozpoczął się w pierwszym kwartale 2023. Zapytałem, czekam na odpowiedź.

Bloki na Skarpie

Nie mamy w Tarnobrzegu innych tak nowocześnie wyglądających bloków. Nova Targowa w podobnych kolorach, ale klasycznie. Apartamenty na Jachowicza to trochę architektura wypoczynkowo-sanatoryjna. A bloki Na Skarpie rzeczywiście robią wrażenie – coś zupełnie nowego.


Wjazd nad Jezioro – od maja oficjalnie nowe zasady

Pisałem o nowych zasadach tutaj:

Były obawy, czy wojewoda zaakceptuje takie zapisy, ale obawy zostały rozwiane. Nowe zarządzenie jest już opublikowane i pewnie zdąży akurat na sezon. Czekamy na szczegóły co do karnetu.

Przy okazji nowych zasad wjazdu i moich utyskiwań sprzed tygodnia – chciałbym niniejszym serdecznie przeprosić zarządcę profilu fejsowego o Jeziorze Tarnobrzeskim i okolicach. Obserwacje były jakie były (mój tekst wciąż nie został zaakceptowany), ale moje wyciągane wnioski i sugestie co do działań intencjonalnie niechętnych, były nieuprawnione. Cóż mogę powiedzieć: pokój z Tobą!

W idealnym momencie, czyli tuż przed sezonem, ma nastąpić odbiór trzech nowych parkingów nad Jeziorem Tarnobrzeskim z systemem liczenia i wskazywania miejsc, jak również z systemem rozpoznawania płacących i niepłacących. Jakość wykonania doczekała się paru komentarzy, urząd zlecił badania nawierzchni, zobaczymy jakie będą decyzje. Zakładam, że wszystko będzie ok.

O godz. 10:00 będzie stosowna konferencja prezydenta Dariusza Bożka w asyście urzędników i pewnie wykonawców. Zwróćcie uwagę, że to już trzecia konferencja polityków nad Jeziorem tego samego dnia! Chociaż ta będzie chronologicznie pierwsza.

RDM sprząta po zimie

Co prawda piachu nie sypiemy już od dawna, ale przyjęła się na wsi tradycja, że drogi mają być wysprzątane przed procesjami na Boże Ciało 😉 A do tego deadlineu jest jeszcze parę tygodni. Fizyka jest taka, że ile piachu się wysypało, minus to co spłynęło z deszczówką, tyle trzeba zebrać. O ile w wielu przypadkach jest to tylko problem estetycznym, o tyle piach zalegający grubszą warstwą na ścieżkach rowerowych może być naprawdę niebezpieczny.

Wystawa o historii Miechocina

Nie udało mi się dotrzeć na otwarcie wystawy, ale obejrzałem ją na tygodniu. Było sentymentalnie. Na zdjęciach prababcia, dziadek i jego rodzeństwo, babcia i jej rodzeństwo i kilkukrotnie mama i jej rodzeństwo. PO kądzieli wrośnięty jestem w Miechocin od 250 lat. Po mieczu wrośnięty w Tarnobrzeg dopiero od 90 lat. Miechocin wygrywa. Relacja TVL poniżej:

Rocznicowe żonkile

Po raz kolejny na tarnobrzeskim rynku rozdawane były papierowe żonkile, symbol pamięci o żydowskich powstańcach z getta warszawskiego. Wyszło bardzo sympatycznie, bo wśród obdarowanych żonkilami znalazła się grupa chasydów, z tarnobrzeskimi korzeniami. Super!

Upamiętniamy to co było 80 lat temu, pojawiają się czasem w centralnych kanałach odleciane komentarze kto to się na naszych reakcjach sprzed dekad zawiódł, jak to z tym miłoszowym Campo di Fiori było. Może zamiast wspominać przeszłość, lepiej skupić się na tym co dzisiaj? Komu i jak możemy pomóc teraz i o kim pamiętać? Czy tylko o Ukrainie, czy również może o Palestynie? Dawaj profesorko, nie bądź obojętna na krzywdę powstańców z getta, zabijanych przez nacjonalistów, przy milczeniu otoczenia. Ok, rozpędziłem się, przepraszam, postaram się hamować i ograniczać do tematów lokalnych 🙂

W komentarzu do relacji prezydenta Bożka odezwała się Małgorzata Zych, wypominając prezydentowi, że świętuje rocznice żydowskie, podczas gdy nie pojawia się np. na uroczystościach ku czci polskich ofiar Wołynia. Na to z kolei, według starego schematu, odezwała się jedna z trollic z wciąż funkcjonującej farmy.

A jak tam farma?

Działa dalej, z niewielkimi zmianami. Niektóre konta zakończyły aktywność, niektóre wciąż działają, pojawiło się też parę nowych. Schemat ten sam – obrona prezydenta w każdym możliwym temacie, wypowiedzi raczej pro-PiS, ataki na PO+Konfederacja, a lokalnie szczególnie na małżeństwa pp. Zychów, pp. Potańskich, pp. Dybusów czy Norberta Mastalerza. I do mnie na fejsa zawitała parka z farmy, co zaskutkowało pierwszą w historii blokadą. Ostatnio w ramach jednego z kont wyrażano wielką radość z (nielegalnego?) wycięcia drzew przy remontowanych ulicach. Dejta spokój… Trolle próbują się uwiarygadniać, zapraszając do znajomych popularne osoby z Tarnobrzega, które przyjmują wszystkich jak leci. Pytałem kilku wspólnych znajomych, wszyscy potwierdzali, że nie znają danej osoby, a przyjęli ze względu na wspólnego znajomego. Zamknięte koło uwiarygodniania fałszywych tożsamości.

A jak jesteśmy przy p. Zych – dopiero niedawno pisałem, że nie chcieli jej wysłuchać radni tarnobrzescy, ale za to wysłuchali podkarpaccy. Tak było do czasu. Na ostatniej sesji nie dopuszczono p. Małgorzaty Zych do głosu.

Dalej w temacie p. Zych – na posiedzeniu i przed budynkiem RDOŚ w Rzeszowie odbyły się pikiety przeciw budowie spalarni.

Hetman i „Miło Cię widzieć” ze Srebrnym i Złotym Wilkiem

Chwaliłem jakiś czas temu tę akcję, widać że nie tylko ja ją doceniłem. Mam czasem wątpliwości kto jest głównym odbiorcą, ale po raz kolejny zadziałało. Gratki! Za Srebrnego Wilka, czyli sukces w województwie

i Złotego Wilka, czyli zwycięski projekt z kategorii zdrowie i sport

Raport Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

2022 to był dość burzliwy rok dla TRK, ale w raporcie wszystko wygląda bardzo dobrze. Konflikty przeszły do historii, aktywność jest, głównie społeczna – inicjatywy lokalne i organizacja wydarzeń. W temacie doradzania prezydentowi mamy głównie tematy, które były przyczyną konfliktów personalnych. Jednak ich nie przemilczano. Dobrze. Więcej by widział miejsca na konsultacje, ale generalnie jest się czym pochwalić. Ten rok powinien być spokojniejszy, może zatem i bardziej owocny.

Pchli Targ – 30 kwietnia

Na koniec miesiąca kolejny Pchli Targ.

Materiał o Zamku Dzikowskim

Można wydawać dziesiątki tysięcy na reklamę, ale warto też promować to co ludzie robią na własny koszt i ludzki pożytek. Poniżej interesujący materiał o zamku.

Rzemiosło przyszło i poszło

Cztery miesiące temu wrzuciłem na fejsa zdjęcie witryny pracowni krawieckiej, z komentarzem, że rzemiosło wraca na rynek. Reakcje były szerokie i pozytywne, równo 140 bezpośrednich reakcji pozytywnych. Ale widzę, że już się skończyło. Szyld ściągnięty, a karteczka w oknie informuje o kolejnym lokalu na wynajem. Szkoda. Ale przyznaję się – nie byłem tam ani razu, chociaż pewnie jakieś zlecenia bym znalazł. Tylko klient może sprawić, że praca rzemieślnika ma sens.

Rynek żyje!

Przynajmniej żyje w niedzielne popołudnie – ruch nie tylko nad Jeziorem. Na zdjęciach tarnobrzeski rynek. Było ciepło, kwietno, gwarno, rowerowo, słodko (spore kolejki po lody), do tego duchowo, muzycznie i tanecznie za sprawą bodajże neokatechumenatu.

Gastronomia

Arka poleca na banerze kuchnię ormiańską (dokładnie poleca armeńską). Brzmi interesująco.
Nad Jeziorem ruszył kebab LEO.
Bułkasz (tymczasowo?) zamknięty.
W okolicach dworca autobusowego pojawił się kolejny punkt Sandomierskiej Manufaktury Lodów.

Serwis kawowy

Klikając poniżej możesz postawić mi wirtualną kawę. Lubię kawę, nawet malutkie espresso za piątaka sprawia mi wielką radość. Kto chce mi sprawić radość?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like