Jak odkamienić irygator dentystyczny?

Irygator dentystyczny do zębów to urządzenie do oczyszczania jamy ustnej za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. Zbudowany jest z kilku elementów: rękojeści, w której zlokalizowany jest silnik elektryczny, pojemnika na wodę, dyszy czyszczącej oraz bazy ładującej. Irygator stacjonarny wyposażony jest w większy zbiornik. Rolą urządzenia jest usuwanie osadów i resztek pożywienia z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych czy kieszonek dziąsłowych. W irygatorze po pewnym czasie gromadzi się sporo kamienia, więc bardzo ważna jest jego konserwacja i regularne czyszczenie. Poznaj sposoby na odkamienianie irygatora i zapobieganie odkładaniu się kamienia.

Możemy wyróżnić dwa skuteczne sposoby na odkamienianie irygatora do zębów. Wybierając pierwszy, musisz liczyć się ze stosunkowo niewielkim kosztem na poziomie około 50 złotych. Za tę cenę kup specjalny środek do czyszczenia i dezynfekcji irygatorów, np. Redesept. Za jego pomocą możesz pozbyć się kamienia również ze szczoteczek do zębów, uchwytów do szczoteczek czy z kubków do płukania. Jak wyczyścić irygator wspomnianym proszkiem? Wsyp zalecaną ilość specyfiku do zbiornika, wlej ciepłą wodę i wymieszaj całość aż do rozpuszczenia wszystkich drobinek. Aby roztwór dotarł do każdego elementu irygatora, uruchom urządzenie dosłownie na chwilę. Odczekaj, ile trzeba (rekomendowany czas znajdziesz na etykiecie proszku), a następnie włącz irygator i wypompuj preparat ze zbiornika. Na koniec wlej czystą wodę i również ją wypompuj. Tę czynność powtórz kilka razy. Jak często należy odkamieniać irygator? Przynajmniej raz w miesiącu.

Drugi sposób, ten bardziej domowy, zakłada użycie octu. W przypadku irygatorów stacjonarnych wlej do zbiornika do czterech łyżek wodnego roztworu octowego oraz około pół litra ciepłej wody. Całość wymieszaj i wypompuj przez irygator. Następnie wlej czystą wodę do zbiornika i ponownie wypompuj ciecz przez uruchomione urządzenie. Z uwagi na mniejsze zbiorniki irygatorów bezprzewodowych proporcje składników roztworu będą nieco inne. Wlej do zbiornika łyżkę octu i ciepłej wody do pełna. Włącz irygację, wypompuj roztwór, dodaj ciepłej wody i ponownie wypompuj. To wszystko, twój irygator do zębów jest już czysty!

Jak zapobiegać odkładaniu się kamienia?

Skorzystaj z kilku poniższych wskazówek, aby zapobiegać odkładaniu się kamienia w irygatorze do zębów. Oto one:

  • Po każdym użytkowaniu przepłucz i wysusz zbiornik na wodę. Wystarczy jedynie minuta i gotowe. Niektóre irygatory nadają się do mycia w zmywarce.
  • Nie zostawiaj wody w zbiorniku. Wilgoć sprzyja powstawaniu kamienia i rozwojowi bakterii.
  • Do zbiornika, w miarę możliwości, wlewaj przefiltrowaną wodę, gdyż ta pochodząca
    z kranu może być zbyt twarda, czyli pełna rozpuszczonych jonów soli wapnia
    i magnezu, co wpływa negatywnie na urządzenia elektroniczne.
  • Korzystaj z irygatora prawidłowo. Napełnij jego zbiornik wodą, a następnie skieruj końcówkę dyszy w stronę linii dziąseł pod kątem 90 stopni. Uruchom urządzenie i ustaw odpowiednią moc ciśnienia. Irygację rozpocznij od zębów tylnych, zmierzając wzdłuż wspomnianej linii. Strumień wody kieruj między przestrzenie międzyzębowe. W przypadku uzębienia z aparatem ortodontycznym w okolicach kieszonek dziąsłowych zmień kąt ustawienia końcówki. Poza tym stosuj się do instrukcji obsługi danego urządzenia.

Jak wyczyścić irygator dentystyczny?

Samo wyczyszczenie zbiornika i przewodu wodnego może nie wystarczyć. Warto zadbać również o pozostałe elementy irygatora. W urządzeniach stacjonarnych warto przetrzeć stację ładującą z kurzu przy pomocy zwilżonej ściereczki. Urządzenie bezprzewodowe można umieścić na kilka minut w szklance z roztworem wody (2/3) i octu (1/3). Wcześniej należy odłączyć końcówkę od irygatora. Po upływie wymaganego czasu trzeba opłukać urządzenie pod bieżącą wodą. Z końcówką czyszczącą należy zrobić dokładnie to samo. Pamiętaj, aby wymienić ją po kilku miesiącach, gdyż w tym czasie stopniowo traci swoje właściwości.

Artykuł partnera