Tarnobrzeg – info z 18 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o rosyjskiej fladze w Tarnobrzegu, o cenach nieruchomości i planowanych inwestycjach, o mocy weekendowych wydarzeń, seniorach, huku militarnym, prokuraturze, bezrobociu, regatach, Jeziorze i Dziesiątce.

To zacznę od tego, że jeśli ktoś chce dużo literek i treści politycznej, a jeszcze nie czytał zeszłotygodniowego podsumowania tygodnia, to niech koniecznie zajrzy tutaj:

Jako, że podsumowanie było we wtorek, a nie w niedzielę, to tydzień był krótszy. Był też, swoją drogą, stosunkowo politycznie spokojny, a relacja z sesji RM wciąż nie jest dostępna, to trudno się jakoś odnieść. Mimo to jest parę tematów o których, mój pamiętniczku i Wy szanowni czytelnicy, warto wspomnieć.

Eksperyment społeczny – flaga Rosji

Wiadomo, że mogę sobie pozwolić na poruszanie tematów, które inni pomijają. Tak to właśnie widzę, jako „mogę sobie pozwolić”. Zatem czasem sobie pozwalam. Tym razem puściłem w świat filmik z TikToka, chociaż właściwie sam nie wiem, czy większy dystans mam do treści, czy do tego źródła. Ale skoro można pisać o tiktokowej gęsi, to czemu nie napisać o tarnobrzeżaninie, który w Święto Flagi machał w centrum Tarnobrzega flagą, z tym że nie polską, ale flagą Rosji?

To teraz o samym eksperymencie.
Właściwie byłem mocno przekonany co do wyniku eksperymentu, tzn. spodziewałem się jakie komentarze się pojawią: o ruskich onucach, o putinowskiej szmacie, sprzedajnym za kopiejki trollu, o Braunie (a bo jest prawie okazja) itd. No i zupełnie nie trafiłem.

Pod info na fejsie pojawiło się na ten moment jakieś 90 komentarzy, ale poza jednym dyskutantem, w całkiem odmiennym stylu niż się spodziewałem. Bo pokój z Rosją, bo kozackie onuce, banderowcy, upadlina i Wołyń, bo agresywni Anglosasi i mistyfikacja, globalizm, starcie cywilizacji, Żydzi i ukochana grupa Wagnera, bo ucieczka do wolnej Białorusi i nadchodząca (przeniesiona na bagnetach Kadyrowa i Prigożyna) wolność. A wszystko w sosie plandemiczno-szczypawkowym.
Co ciekawe tego nie piszą żadne płatne sieciowane trolle, ale nasi sąsiedzi z Tarnobrzega. Zdaję sobie sprawę, że takie środowisko istnieje i jest dość aktywne, ale nie przypuszczałem, że całkowicie zdominuje komentarzową debatę, przy niemal zupełnej bierności osób o innym zdaniu.

A może to fejsowe filtry? Może główny nurt w ogóle nie zobaczył takiej informacji? A może zobaczył, ale traci gorliwość, albo uznaje, że dyskutować nie warto? W każdym razie eksperyment bardzo się powiódł, to znaczy otrzymałem całkiem inny wynik niż się spodziewałem. Inna sprawa, że w żaden sposób nie wpływa to na moje postrzeganie rzeczywistości, czy pisanie o niej.
Ale może rzeczywiście nie warto dyskutować, jeśli ktoś uważa, że na pewnym etapie sobie włączył myślenie, a przy okazji absolutną nieufność do rządów, mediów, instytucji? Sam pierwotny filmik i to co o nim pisałem jest w tekście poniżej.

Ależ w powyższym tekście kontrowersyjnych dla robotów i demonetyzujących słówek! Liczę na kawy, bo od Google nic nie będzie tym razem 😉

Obchody świąt majowych

Obchody świąt majowych tradycyjne, od mszy za ojczyznę, przez dętą orkiestrę, nasze młode gwiazdy, po przemówienie prezydenta i złożenie kwiatów pod pomnikiem. Prezydent mówił klasycznie, o potrzebie zgody i jedności, ale jednocześnie bardzo mocno historycznie, od Kazimierza Wielkiego startując. O bohaterach, ale też sporo o zdrajcach, ich motywacjach i pamięci o nich. Trochę mnie to zwrócenie uwagi na zdrajców zaskoczyło. Kto pamięta o zdrajcach – o tarnobrzeskich folksdojczach czy ubekach? A bohaterów tych samych czasów wymieni prawe każdy. I bardzo dobrze. Relacja NW24 poniżej:

Ruch w nieruchomościach

Zajrzałem co słychać w handlu miejskimi nieruchomościami. Działka budowlana 11 arów na os. Miechocin, na przeciwko hospicjum, wydaje się że bardzo atrakcyjne miejsce. W postępowaniu (drugim) tylko jeden uczestnik, i tylko jedno postąpienie na 3 tys. zł . Cena brutto 151.290 zł, czyli przy braku licytujących działki w Miechocinie po 15 tys. zł za ar. Taniocha!

Dla odmiany teren typowo komercyjny przy TPPT, strefie, obwodnicy i planowanej S74:
1,93 ha na Zakrzowie pod usługi komercyjne, produkcję, składy, magazyny, poszedł za 1.057.800 zł. Działka zaraz za halami TPPT. Licytowało dwóch uczestników, cena wzrosła raptem o 20 tys. zł netto.

Pozwolenia na budowę

Miasto stara się po pozwolenie na budowę, zagospodarowanie terenu wokół źródełka nad Wisłą.

Szpital stara się o lądowisko dla śmigłowców, na przeciwko parkingu płytowego przy rondzie wyjazdowym Siarkowa, Żeglarska, Kajakowa, Wakacyjna. A sama Siarkowa to co prawda bardzo mały ostatni już, niewyremontowany kawałek na trasie wzdłuż plaży i do centrum miasta, ale jego stan woła o pomstę do nieba. Oby się zmieniło jak najszybciej.

PWSZ obok Kauflandu zapowiada przebudowę budynku. Nie wiem jaki zakres, wizualizacje nowego obiektu wyglądały super, ale to wciąż jeszcze nie to.

Stopa bezrobocia w marcu 2023

Pamiętam, że od dłuższego czasu mieliśmy stopę bezrobocia w Tarnobrzegu troszkę wyższą niż w powiecie ziemskim i województwie. Tak było jeszcze w marcu 2022 roku:
2022
Miasto Tarnobrzeg – 8,2%
Powiat Tarnobrzeski – 6,9%
Woj. Podkarpackie – 8,1%
Kraj – 5,4%

Co ciekawe w marcu 2023 roku sytuacja wyglądała już inaczej niż zwykle. O ile w Tarnobrzegu stopa bezrobocia spadła o 1,1%, o tyle w powiecie wzrosła o 0,6%, a województwie wzrosła o 0,9%, przez co mamy obecnie niższe wskazania niż w powiecie i województwie. Coś nowego Ciekawe z czego to wynika. Stopa w skali kraju pozostała bez zmian.

2023
Miasto Tarnobrzeg – 7,1%
Powiat Tarnobrzeski – 7,5%
Woj. Podkarpackie – 9,0%
Kraj – 5,4%

Rada Starszych

Wspominałem o nadchodzących wyborach do Tarnobrzeskiej Rady Seniorów, szczegóły można sobie już poczytać pod tym linkiem: https://um.tarnobrzeg.pl/aktualnosc/734
I znów się trochę zastanawiam nad celem dzielenia nas, tarnobrzeżan, ze względu na wiek i płeć. Osobno sobie radzą same kobiety (właściwie chyba nawet same cis-kobiety). Osobno seniorzy, osobno młodzież i osobno… no właśnie – wszyscy, czy też może raczej mężczyźni w średnim wieku? Bo tylko oni nie kwalifikują się do pozostałych trzech rad, a jednocześnie nie mają swojej własnej. Gdzie tu równe traktowanie?

Prokuratura pomyliła spółki?

Stosunkowo często do Tarnobrzega trafiają głośne sprawy, tak jak ostatnio „sprawa Misiewicza„. Dzięki temu możemy, w różnym kontekście, poczytać o Tarnobrzegu w mediach centralnych. Tym razem Onet sugeruje, że tarnobrzeska prokuratura w trakcie postępowania pomyliła spółki, którym miała być udzielona dotacja. Hmmm. Szczegóły w poniżej linkowanym tekście.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/prokuratura-pomylila-spolke-ktorej-w-uzyskaniu-dotacji-pomagal-misiewicz/2lrl7tq,79cfc278

Łoją na poligonie

W ostatnich dniach przypomniały mi się czasy siarkowe, kiedy to po syrenie rozlegał się gwałtowny huk i trzęsły się w blokach szyby w oknach, mocowane jeszcze na kit, a nie trwale miękki silikon. Stosunkowo często słyszymy odgłosy z poligonu, ale raczej jako głuche dudnienie w oddali niż to co było wczoraj. Może kwestia pogody i wilgoci? A pod Nową Dębą walili rzeczywiście na ostro. Filmik z ćwiczeń Anakonda możecie zobaczyć poniżej.

Moc wydarzeń

Znów mieliśmy weekend pełen atrakcji.

Wernisaż malarstwa Marty Lipowskiej w Wozowni
W sumie sam nie wiem czy to był do końca wernisaż. Wystawa i prezentacja obrazów była tak obudowana tekstem, tańcem, światłem, dźwiękiem, że była może nie tłem, ale jednym tylko z elementów wieloczłonowego dzieła, fakt, że bardzo kulturalnego i świetliście spójnego. Światło – wernisaż wystawy malarstwa Marty Lipowskiej, dwa zestawy zdjęć poniżej.

Żarciowozy

To był kolejny weekend z Żarciowozami, ale wypadło dość skromnie. Raz, że wozów z żarciem było trochę mniej niż bywało, dwa, że pogoda zdecydowanie nie dopisała. Na zdjęciu środek niedzieli. Następnym razem będzie lepiej.

Grupa MoCarta

W ramach Tarnobrzeskiej Wiosny Kabaretowej po raz kolejny zawitała do Tarnobrzega Grupa MoCarta. Co prawda nie do Tarnobrzeskiego Centrum Kultury, jak w poniższej zabawnej zapowiedzi, ale przez te 1,5 godziny na pewno było to centrum tarnobrzeskiej kultury. Bo MoCarta to coś więcej niż kabaret. Poniżej zapowiedź, zdjęcia pewnie gdzieś się wkrótce pojawią.

Regaty Forbet Cup organizowanę przez Grupę Woda

Wciąż nie mamy kontynuacji festiwalu Nowy Brzeg – Nowa Fala, co nie znaczy, że w temacie szant, koncertów, wydarzeń nad Jeziorem i regat nic się nie dzieje. Grupa Woda zaprasza na regaty Forbet Cup 2023, szczegóły poniżej.

Film z Dziesiątki

Poniżej sympatyczny materiał zrealizowany w SP10. Kochani ósmoklasiści – doceńcie to czego doświadczyliście w szkole. Macie np. szczęście, że tym razem nauczyciele nie zastrajkowali w trakcie Waszych egzaminów i nie zostawili Was samych na szkolnej mecie.

Film znad Jeziora

Niedawno wrzucałem filmik z tego samego kanału o Zamku Dzikowskim. Dzisiaj wrzucam o Jeziorze Tarnobrzeskim. I napiszę to samo – można za reklamę miejskich atrakcji zapłacić z naszych pieniędzy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale tym bardziej można skorzystać, z tego co ludzie robią własnym nakładem, w ramach swojej pasji. Oby jak najwięcej takich!

Rzemiosło trafiło niedaleko rynku

Pisałem o rzemiośle wracającym na rynek, a później o rzemiośle wychodzącym z rynku. Widzę, że na szczęście rzemiosło nie poszło daleko, dokładnie na parter odremontowanego budynku dawnego USC przy ul. Mickiewicza w północnej ścianie placu Surowieckiego.

Serwis kawowy

Na koniec sami wiecie co 🙂
Bardzo Wam dziękuję za ostatnie kawki i zgłaszam ochoczą otwartość na kolejne.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like