Tarnobrzeg, info z 20 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o potańcówkach na skalę kraju, znów o Polskim Ładzie, znów o spalarni (referendum), znów o wycinkach, znów o sesji RM, o nowych inicjatywach, o patronie ronda, rosnącym zadłużeniu, gastronomii, średniowiecznych malowidłach, impresjach, koncertach, płycie, jarmarku i innych tematach. Zapraszam na tarnobrzeskie podsumowanie 20 tygodnia roku 2023. Zapraszam też na kawę, ale Ty płacisz 😉

Tarnobrzeskie potańcówki okazały się strzałem w dziesiątkę. Czy byliśmy inspiracją dla rozwiązań z centrali? Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił program wsparcia finansowego w organizacji wiejskich potańcówek. Wartość dotacji to nawet 10.000 zł do imprezy.

Warunkiem jest jednak nawiązanie współpracy z wykonawcami tradycyjnej lokalnej muzyki. Wskazane są również stroje ludowe i podkreślenie roli gwary. Hmmm. Lokalne śpiewy (bo Tarnobrzeg, to jednak Tarnobrzeg) też już na rynku były. Ochotniczą straż pożarną i osiedla wiejskie również mamy. Z gwarą i strojami ludowymi Tarnobrzeg podpina się często pod Lasowiaków, chociaż to nie do końca nasza tradycja. Coś by się znalazło.

Przetarg na boisko na Zwierzyńcu – znów trochę za drogo

Po raz drugi wszystkie oferty przekraczają założoną kwotę, chociaż trzeba przyznać, że wszystkie trzy startujące po raz drugi firmy obniżyły ceny przy drugim podejściu. Najniższą ofertę złożyła firma Bellsport, ale z wartością 6,12 mln zł przekracza ona nasze przymiarki o ponad 600 tys. zł. Dołożymy, czy próbujemy jeszcze raz? Planowany koszt to 5,5 mln zł, z czego 5 mln zł miało pochodzi z Polskiego Ładu. Przy tych założeniach, po zaakceptowaniu najniższej oferty, nasz wkład własny urósłby o ponad 100%. Ograniczamy co prawda ilość zadań w drogowej części drugiej edycji PŁ, rezygnując tymczasem z remontu ul. Bema z mostami, ale tam brakuje nam znacznie więcej niż 600 tys. zł.

Wycinka drzew przy okazji remontów

To chyba najgorętszy temat minionego tygodnia. Od poniedziałku konferencja prezydenta, spotkanie w amfiteatrze, a później spotkanie z mieszkańcami. W TN i NW24 pojawiły się informacje, że prezydent po ostatnich protestach się wycofuje z wycinki drzew na os. Przywiśle. No nie. To samo słyszeliśmy przecież rok temu. Projekt projektem, ale jeśli mieszkańcy sobie nie życzą, to drzewa nie będą wycinane. Co innego było w lipcu 2022? Według deklaracji prezydenta wycięte mają być drzewa na niektórych miejscach parkingowych, na łączniku między ulicami oraz drzewa chore i stwarzające zagrożenie, a ścieżki rowerowe sobie darujemy, chociaż w projekcie są.

Czego po raz kolejny zabrakło?
Rozmowy, żeby nie uszczęśliwiać mieszkańców betonem na siłę, jeśli nie mają na to ochoty. Żeby konsultacje prowadzić przed przygotowaniem projektu, a nie po wykonaniu, czy nawet po częściowej realizacji. Przy okazji protestów zwróciło moją uwagę zagranie stosowane już w przypadku TTBS. Kiedy zbiorowo protestowali lokatorzy TTBS, to zaproponowano serię podspotkań z mieszkańcami poszczególnych bloków, bo pewnie udałoby się wykazać, że mają różne, jeśli nie sprzeczne interesy. A jeśli będą przeciw sobie, to nie będą już dużą zwartą grupą. To samo teraz – władze miasta chętnie się spotkają z mieszkańcami konkretnych bloków, żeby mniejszymi grupami omawiać szczegóły. I nagle się okaże, że co prawda u nas tego i tego nie chcemy, ale parking pod oknami sąsiada może by już się wszystkim przydał. Nie byłoby tak? Może przesadzam z podejrzliwością?

Pewnie kto chciał, to już obejrzał relacje, ale dla chętnych skróty TVL poniżej:

Spotkanie w amfiteatrze:

Spotkanie na MOSiRze

A pełne wersje można szukać na NW24.

To co mogę dodać – wciąż Tarnobrzeg jest bardzo zielonym miastem, w dodatku z wyraźnie zadbaną zielenią. Kolorowe kwitnące drzewa, dużo kwiatów sezonowych, jak tulipany czy bratki, liczne krzewy, ozdobione i zadbane ronda, kwietniki na rynku, duże stare drzewa między blokami, ogródki wzdłuż bloków. Wciąż jest naprawdę nieźle.

Ale różnie bywa w miejscach z założenia typowo zielonych. To znad stawu na Kamionce – jak to z zakazami.

Podkradanie drzewek dotknęło Choinkowej Zagrody. Pewnie nie poszło na opał, ale ktoś sobie posadził na posesji, ale założenia i starania były jednak inne.

Referendum w sprawie spalarni

Dzisiaj trwa referendum w sprawie spalarni w niedalekim Kraśniku, zobaczymy na jaką frekwencję można liczyć.

Czym różni się sytuacja Kraśnika od naszej?
Tam spalarnia ma być wybudowana obok istniejącej elektrociepłowni, czyli nie ma problemu z transportem ciepła. W przeciwieństwie do Tarnobrzega, w pytaniu nie ma mowy o lokalizacji, tylko o samym fakcie budowy spalarni. Co nie znaczy, że lokalizacja nie jest problemem. Spalarnia w Kraśniku ma powstać kilkaset metrów od nowopowstających bloków mieszkalnych. Wynik nie będzie jednak obowiązujący prawnie, tzn. nawet przy odpowiedniej frekwencji i większości głosujących będą to tylko konsultacje, a nie oficjalna blokada inwestycji. Podobnie zresztą jak u nas.

Mamy pewną przewagę nad Kraśnikiem, zarówno decyzyjną, jak i finansową. Tarnobrzeska spalarnia ma być budowana na działce należącej do miasta, zatem to wybrani przez nas radni mogą się zgodzić na inwestycję lub mogą ją zablokować. Bezpośrednią korzyścią finansową ma być wpływ z dzierżawy działki i podatku od nieruchomości, który po dorzuceniu do systemu śmieciowego pozwoliłby na obniżenie stawek za odbiór odpadów o około 30% (jak wyliczyłem w poniższym tekście). Na inne wyliczenia nigdzie nie trafiłem.

Kolejna różnica jest taka, że inwestor od kraśnickiej spalarni planuje wybudowanie w mieście zoo. Dobrze, że u nas nikt nie ma pomysłów na takie „offsety” 🙂
Wracając do naszego referendum – zbieranie podpisów idzie nieźle, na ten moment powinno ich być około 700-800, czyli około 20% wymaganych. Wiem z arkusza z podpisami, że projekt ma pełne poparcie Prawicy 😉 (to trochę trudniejszy do interpretacji żart).
Podpisy zbierane są pod bazarem, nad Jeziorem (tam problem, bo jest wielu przyjezdnych). Może warto pomyśleć o stanowiskach pod kościołami w niedzielę? Na WOŚPie się sprawdza od lat.

Posiedzenie Rady Miasta

Głosowanie w sprawie uzdrowiska
Na najbliższym posiedzeniu RM radni zdecydują o losach drugiej w historii miasta obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, tym razem w temacie podjęcia prac nad zorganizowaniem w Tarnobrzegu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Tak jak pisałem na forum, spodziewam się od 2 do 5 głosów za. Ale może jestem człowiekiem zbyt małej wiary? Można się spodziewać, że dzięki tej inicjatywie na sesji wypowie się ktoś z Państwa Zychów, w dodatku radni nie będą mogli głosować przeciw takiemu wystąpieniu.

A długi rosną, rosną, rosną
Według Wieloletniej Prognozy Finansowej, którą radni mają przyjąć, w tym roku nasze zadłużenie ma przekroczyć 134 mln zł. Dla porównania w roku 2018 było to 115,7 mln zł, a na rok 2023 planowaliśmy wówczas w WPF obniżenie długu do… 103,25 mln zł.

Zaplanowano zaprzysiężenie nowego radnego – Bogdana Bajorskiego. Przypuszczam, że aktywność na sesji wzrośnie, bo trudno żeby nie wzrosła.

Znów się spieramy z RIO. Tym razem wnosimy skargę do WSA w temacie lokalnej edycji Rządowego Programu Ochrony Zabytków.

Planujemy dorzucić pół miliona do TTBS, podwyższając kapitał zakładowy, celem zabezpieczenia środków finansowych na działalność spółki TTBS.

Kolejne opóźnienia w OZE

Kto jeździł pociągami w PRLu ten pamięta końcówkę komunikatu o opóźnieniu: „opóźnienie może ulec zmianie”. W kwestii mikroinstalacji OZE dla mieszkańców mamy już tyle przesuniętych terminów, że nic nas chyba już nie zaskoczy. Wersja na dziś, to komunikat, niemal identyczny z tym, który wrzucałem tydzień czy dwa temu do podsumowania. Podpisanie aneksów być może w czerwcu. O terminie montażu instalacji (planowanym wcześniej na pierwszy kwartał roku 2023) wciąż ani słowa.

Rondo Mariana Ruzamskiego

Mieliśmy na forum propozycje, żeby nazwy nowych rond na obwodnicy licytować. W obecnej sytuacji miasta dodatkowe środki na pewno by się przydały. Najlepiej jeszcze ze stałym okresem dzierżawy, płatnym co roku. Dla pierwszego ronda, tego na ul. Sikorskiego, wybrano już patrona, kontrowersji raczej nie będzie. Szczegóły w poniższym tekście:

Pizzeria San Domingo po Końca Nie Widać?

Plotki chodziły od dawna, informacje półoficjalne od jakiegoś czasu, a teraz mamy „potwierdzenie” z Google, że na miejscu KNW powstanie pizzeria San Domingo. Jak widać, w przypadku obwodnicy Google działało z dużym opóźnieniem, a tutaj chyba mamy spore przyspieszenie. Jakość pizzy z sandomierskiej centrali jest chwalona, tutaj nie powinno być gorzej.

Lasowiacka Manufaktura Lodów w miejsce Sandomierskiej Manufaktury Lodów

Zbieżność nazw, lokalizacji, branży, kolorów itd. pewnie przypadkowa?
Na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Sienkiewicza, w miejscu dawnej popularnej budy SML z tarasikiem na górze, ruszyła dzisiaj LML. Tradycyjne lasowiackie lody, serwowane w lasowiackich górach, zaraz po proziakach? 😉
Ktoś testował? Jak wrażenia?

Komitet Obrony Szpitala w Tarnobrzegu

Z udziałem m.in. Małgorzaty Zych i dwóch radnych wojewódzkich zawiązano Komitet Obrony Szpitala w Tarnobrzegu. Mamy więc nową organizację lokalną – KOS. Czy skrót brzmi w tym kontekście przypadkowo? 😉 Wiadomo, że imiennik i nazwisknik Janka z Czterech Pancernych, dr Jan Kos, był przez lata dyrektorem tarnobrzeskiego szpitala, nawet więcej niż jeden raz. Nie oglądałem całości.

Pomysł radnego Kotuli – zebrać w jedną niedzielę tysiąc podpisów mieszkańców żeby temat pojawił się na sesji, pojechać w parę autobusów do Rzeszowa i pokazać Ortylowi środkowy palec i powiedzieć co się o nim myśli.
Mam wątpliwości czy to by pomogło w rozwiązaniu problemów szpitala.
Według radnego Szlęzaka władze miasta są w temacie całkowicie bierne. Nie są?
Materiał NW24 można obejrzeć poniżej:

Garaże na wynajem

Przybywa nam garaży na wynajem, w dodatku seriami. Na OLX mamy ogłoszenie o nowych garażach przy ul. por. Sarny (350 zł). Na piętrze będą do wynajęcia lokale mieszkalne, każdy z osobnymi schodami. Mamy do wynajęcia garaże za parkiem handlowym (250 zł), w okolicy stawów na ul. Curie-Skłodowskiej. Kolejny szereg garaży szybko buduje się na ul. św. Barbary. Ciekawe. Sporo tego jednocześnie powstaje, lokalizacje dość dobre, trochę inna sytuacja niż z garażami na Kamionce.

Wojewódzki Konserwator Zabytków o malowidłach z miechockiego kościoła

Wrzucałem w którymś podsumowaniu tygodnia zdjęcia i film zza ołtarza kościoła p.w. św. Marii Magdaleny. Tu mamy lepszej jakości zdjęcia i parę informacji, wprost od wojewódzkiego konserwatora:

A mój stary filmik zza ołtarza można zobaczyć poniżej:

Impresje Muzyczno-Satyryczne

Telewizja TVL rejestrowała Impresje Muzyczno-Satyryczne wystawiane pod koniec kwietnia w Wozowni Framu, a teraz pełen materiał został udostępniony. Polecam.

Zawody spławikowe dla dzieci

Wędkarstwo to pasja przekazywana często miedzy pokoleniami. Mi akurat nikt jej nie przekazał, ale coś w tym pewnie jest, skoro tak wciąga. Poniżej informacje o zawodach spławikowych dla dzieci organizowanych przez koło PZW nr 28 Budowlani w Tarnobrzegu z okazji Dnia Dziecka.

Koncert Farben Lehre i Ganja Transformers

Nad Jeziorem znów będzie się działo, będzie głośno, będzie zabawa itd. Tym razem do gościnnego Wake Parku zawita muzyka klasyczna, można by powiedzieć: Farben Lehre, w towarzyszeniu tarnobrzeskiej grupy Ganja Transformers.

Ian Boon z nową płytą

Na YT można już obejrzeć zapowiedź albumu „Facts & Fiction” Iana Boona – proroka w obcym kraju.
Przedzamówienia winyli i CD na zrzutce:
CD – 50 zł,
winyl – 75 zł,
komplet CD+vinyl – 100 zł.
https://zrzutka.pl/en/hwnv88#rewards_offers

A posłuchać i zobaczyć można tutaj:

IV Tarnobrzeski Festiwal Rękodzieła i Rzemiosła

W dniach 27-28 maja na tarnobrzeskim rynku odbędzie się kolejna edycja Tarnobrzeskiego Festiwalu Rękodzieła i Rzemiosła. Plakat poniżej:

Zapraszam na kawę!

Tydzień temu było wyraźnie gorzej. Za mało się postarałem, czy taki kryzys w portfelach?
Zapraszam Cię na kawę! Tyle tylko, że to Ty płacisz 😉 Klik! Klik?

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like