Finisaż wystawy malarstwa Danuty Gaweł

W Galerii TDK można oglądać wystawę pt. „Echa kolorów natury”. To malarstwo Danuty Gaweł. Finisaż wystawy odbędzie się w czwartek 25 maja.

Artystka tworzy pejzaże w technice olejnej. Z pietyzmem i sercem przenosi na płótno bliski jej świat. Doskonale oddaje kolorystykę i dekoracyjność zmieniających się pór roku. Barwą buduje nastrój. Malarka zdecydowanymi pociągnięciami pędzla wydobywa piękno natury eksponując detal: kwiaty, konary drzew, góry, nurt rzeki tworzą na płótnie kompozycję pełną uroku i lirycznego nastroju.

Tak autorka pisze o swoich pracach: Malarstwo posługuje się kolorem, który przemawia do obserwatora. W zależności od gamy użytych barw, tworzy odmienny nastrój. Wyrażenie „echa kolorów” ma związek z materią użytych barw, które nie są idealne. Być może nasze ziemskie kolory są tylko echem, może tam” po drugiej stronie” są prawdziwe, tego nie wiemy. Przedstawione przeze mnie obrazy natury są fragmentami mojego widzenia. W moim tytule termin kolor nie odnosi się wyłącznie do materii, pojawia się też jako metafora ludzkich losów, pełnych różnych przeżyć.

Finisaż wystawy odbędzie się 25 maja o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.

***

Danuta Gaweł

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Andrzeja Bednarczyka. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków w Lublinie oraz nieformalnej grupy artystycznej: Grupa X, utworzonej przez absolwentów Malarstwa ASP w Krakowie. Tworzy w różnych technikach: olej, akryl, pastel. Eksponowała swoje prace na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą. Mieszka w Krzeszowie nad Sanem (woj. podkarpackie). Jest związana artystycznie ze środowiskiem krakowskim. Maluje w pracowni i w plenerze. Uważa, że tworzenie wiąże się z odkrywaniem świata i siebie, co daje możliwość nieustannego poszukiwania piękna.

You May Also Like