Tarnobrzeg, info z 22 tygodnia roku 2023

Radosnym Dniem Dziecka rozpoczęliśmy w tym tygodniu czerwiec – miesiąc Najświętszego Serca Jezusowego oraz Miesiąc Dumy LGBT, co kto lubi.

OZE dla tarnobrzeskich gospodarstw, elektrownia słoneczna i remont urzędu

Mieszkańcy 672 tarnobrzeskich gospodarstw usłyszały w tym tygodniu kolejny termin zakończenia uzgodnień i formalności. Wersja na ten moment to podpisanie umów i wpłaty drugiej raty w czerwcu, montaż instalacji ma się rozpocząć w lipcu i potrwać do końca listopada. Wychodzi ponad 6 instalacji dziennie, jeśli odejmiemy dni wolne. Do tego w specyficznym, wakacyjnym czasie. Po kolejnych obsuwach mam coraz większe obawy. Co ciekawe, na konferencji prezydent dwukrotnie odsyłał do wypowiedzi Pani naczelnik, Pani naczelnik dwukrotnie odsyłała do wypowiedzi prezydenta. Mieliśmy potwierdzenie szczegółów finansowych, właściwie nic nowego, parę niedomówień i nieścisłości. Więcej info w tekście:

Budowa miejskiej farmy fotowoltaicznej

W powyższym tekście wspominam również o planach budowy, lokalizacji oraz spodziewanych kosztach i korzyściach z budowy miejskiej farmy fotowoltaicznej. Pierwszej z farm, bo w dalszych planach mamy już drugą.

Wspomniałem również o dofinansowaniu z NFOŚiGW na planowany remont zabytkowego budynku Urzędu Miasta. Podobno w najgorszym stanie jest dach.

DK9 – nowy przebieg, nowe możliwości

Tydzień temu było wstępnie o nowym przebiegu Drogi Krajowej nr 9, która ma być przeniesiona na naszą stronę. Dawid_tbg wrzucił na forum grafikę ze spodziewanym przebiegiem.

Wygląda bardzo obiecująco, chociaż nie jestem pewien czy będzie mnie stać na elektryczne autko jak już tę drogę wybudują. (Jakby co, to zaczynam zbierać z kawek na Izerę ;p )

Do planowanego przebiegu mamy również interesujący komentarz, nadesłany przez olekko.

Przywiśle – jednak wycinki

Mieliśmy spotkania, obietnice, dyskusje, ustępstwa, czy „ustępstwa”, a później przychodzi zderzenie z twardą rzeczywistością. Ewentualna rezygnacja ze ścieżek rowerowych na osiedlu Przywiśle nie wpłynie znacząco na konieczność wycinki wielu starych drzew, które rosną nad instalacjami. Która to już wersja? Było o ścieżkach rowerowych, parkingach, o łączeniu ulic, a dopiero teraz o instalacjach podziemnych. Nie można było od tego zacząć rok temu?

Wpis ze szczegółami na profilu osiedla Przywiśle.

Przy okazji zaktywizowała się kolejna trollica z farmy, obecnie pochwała betonowania i wycinek to jeden z głównych kierunków. Z tego co wiem, nie reaguje na próby kontaktu i zaproszenia. No bo kto miałby się pojawić? Farmerzy?

Odbywają się spotkania z mieszkańcami kolejnych bloków. To właściwy moment na informację, dyskusję i uzgodnienia?

Urodziny Tarnobrzega i 70 lecie – sesja i wyróżnienia

Po skromnej paradzie sprzed tygodnia, mieliśmy kolejną odsłonę świętowania 430 urodzin Tarnobrzega, czyli uroczystą sesję RM w TDK. W podsumowaniach o pięknym rozwoju miasta nie zauważyłem nic o ochronie zdrowia, szczególnie istotnej przy starzejącym się społeczeństwie. Mamy nowych zasłużonych dla miasta Tarnobrzega i nowego honorowego obywatela, pisałem o tym ze 2 tygodnie temu. Krótki materiał TVL poniżej:

Czyny medialne

Jak trafić do ludzi? Zbliża się cykl wyborczy, trzeba jakoś zwiększać rozpoznawalność i budować skojarzenia. Na szczeblu centralnym mamy rozbijanie mikrofonów na prelekcjach, masowe spotkania przy piwie, wysyłanie przeciwników politycznych do komory, co z kolei skutkowało reductio ad hitlerum, mamy pełną pogardy i wulgaryzmów przemowę człowieka kultury, mamy wielesettysięczny marsz, mamy w końcu prymitywny atak na sędziego piłkarskiego, bo na konferencji biznesowej spotkał się nie z tymi co trzeba, co wymagało od niego złożenia znanej z czasów komuny samokrytyki. Ta ostatnia akcja akurat zadziałała politycznie całkowicie nie w tę stronę, w którą miała. I dobrze.

To nie są działania, ale CZYNY, a o czynach piszą media. Bo czy o nudnych tematach ktoś będzie pisał? W kulturze masowej trzeba zrobić coś jeszcze mocniejszego i świeżego żeby się przebić.

Mamy i skalę lokalną. Można przynieść kotka (część mediów pisała o samym kotku, praktycznie bez kontekstu), można przynieść skunksa (akurat nie było w sklepach), wymyślać od cyganów i bambików. Można straszyć radnych i gości na sesji pozwami.

Można w końcu, na uroczystej sesji sejmiku wojewódzkiego, gdzie świętowano kilka różnych rocznic, wezwać Policję, w celu zbadania zarządu województwa alkomatem. Bo ewentualne wystąpienie na sesji (żeby nie było – w bardzo ważnej sprawie i z ważnymi materiałami, od byłego pracownika szpitala) to 1 punkt. Ale kto ogląda sesję? Odmowa wystąpienia i głośna walka o prawo do głosu to już 2 punkty. Ale wezwanie Policji do zbadania marszałka to 5 punktów, bo jak o tym nie napisać? Tłumaczenia poniżej:

A odpowiedni fragment sesji tutaj:

Witold Zych skarży wojewodzie na Radę Miasta

Wracając na szczebel tarnobrzeski: wystąpić na sesji to 1 punkt, bo kto ogląda sesję? Większość relacji medialnych jest mocno ograniczona, zresztą i tak mało kto je czyta. Okrzyki „hańba!” i walka o prawo do głosu, wobec prześladowań, to już 2 punkty. Skarżenie do wojewody na radnych Rady Miasta to już 3 punkty? Niekoniecznie. Kto o tym napisze? Chyba że wojewoda ostro zareaguje. Zareaguje? Skarga poniżej. I jaki może być efekt skargi?
Radni opamiętają się, zmienią zdanie i zagłosują za uzdrowiskiem? No przecież nie.

Prezydent na Kongresie Perły Samorządu

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek uczestniczył w Kongresie Perły Samorządu, poświęconemu głównie finansom jednostek samorządu terytorialnego i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców.

Dni Tarnobrzega – będzie Myslovitz

Info o piątkowej gwieździe Dni Tarnobrzega – grupie Myslovitz pobiło rekordy zasięgów. Taki jest fb i duża część Internetu – jakieś pierdoły mają zasięgi wielokrotnie przekraczające tarnobrzeską skalę, a istotne tematy przechodzą bez większego echa. W dodatku pierdoły mogą wymagać 2 minut pracy, a ważne tematy paru godzin. Ależ to nie moje 🙂

Info o Myslovitz poniżej. Tymczasem nie mogę podać żadnych dalszych informacji, ale pewnie pojawią się na dniach. Jest zapowiedź, że piątek będzie bardziej na ostro. A później już bardziej oferta dla wszystkich.

Farben Lehre nad Jeziorem Tarnobrzeskim

A skoro wspomniałem o wersji na ostro, to przypominam o nadchodzącym klasyku. Farben Lehre jeszcze nad Jeziorem nie było. I to trochę zamknięte koło. Jak publika dopisze, to i imprez może być więcej. A jak nie dopisze, to trudno liczyć na kolejne.

70 lat tarnobrzeskiej siarki

Na poniższym plakacie czerwcowe wydarzenia w ramach obchodów 70-lecia odkrycia tarnobrzeskich pokładów siarki.

Nominacja do nagrody Nike dla Małgorzaty Żarów z Tarnobrzega

Książka tarnobrzeżanki Małgorzaty Żarów „Zaklinanie węży w gorące wieczory” została nominowana do nagrody Nike 2023. Gratki!

Wojciech Lis panelistą na gdańskim Mystic Festival 2023

Wojciech Lis, autor książek „Festiwal szaleństwa”, „Metalowe wersety” i „Decybelowy obszar radiowy”, weźmie udział w panelu pt. „Jak, po co i dla kogo pisać historię metalu”, który odbędzie się w ramach Mystic Festival 2023 w Gdańsku. W dyskusji, obok Lisa, udział wezmą: Jarek Szubrycht, autor książek „Skóra i ćwieki na wieki” i „Vader. Wojna totalna” oraz Piotr Dorosiński, autor książki „Rzeźpospolita”. Panel poprowadzi Łukasz Dunaj, redaktor naczelny Noise Magazine, dziennikarz Radia 357.

Inne wydarzenia

W ostatnich dniach przez Tarnobrzeg przeszedł Marsz Dla Życia i Rodziny zakończony piknikiem, Samba świętowała trzydziestolecie, dzieci wędkowały na swoich zawodach z okazji Dnia Dziecka, dziecięce świętowanie zorganizował również Fram. Relacje już się pojawiały, można szukać gdzie indziej.

Czarne krzyże nad Tarnobrzegiem

Niecodzienne zjawisko pojawiło się w sobotę na tarnobrzeskim kawałku nieba. Najpierw można było usłyszeć dość głośny warkot. Po uniesieniu głowy można było się poczuć jak 80 lat temu – na niebie leciała formacja 6 samolotów, przypominających z dołu Messerschmitty bf109. Na charakterystycznym malowaniu z kamuflażem, żółtym dziobem i końcówkami skrzydeł, nie zabrakło czarnych krzyży. Pogrzebałem w necie i wyszło, że to grupa Retro Sky Team leciała na pokazy lotnicze w Świdniku.

Kochani kawodawcy: DZIĘKUJĘ!

Kilka dni temu informowałem, że zakup nowego basu zamierzam po części sfinansować z Waszym wsparciem, zamiast trwonić mamonę na używki. I oto stało się.

Po prawej bas nowy (od dzisiaj), po lewej stary (mam go od 29 lat, ale pewnie przed tym miał jeszcze trochę historii). Żeby nie dzielić się wszystkimi szczegółami finansowymi, to podzielę się częścią.
W około 60% nowy instrument został sfinansowany z Waszego wsparcia kawowego.
Po informacji o planowanym zakupie, w jeden tylko dzień zebrałem kilkanaście procent wartości instrumentu.
W ten dzień, otrzymałem kawki od około 1% czytających ostatnią tygodniówkę, co jest rekordowym i bardzo miłym mi wynikiem. Żeby tak regularnie zrzucał się chociaż 1% czytających…. Zrobiliście mi piękny prezent na Dzień Dziecka!

A gdyby ktoś chciał się jeszcze dorzucić, to zapraszam. Statystyki się poprawią.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like