Tarnobrzeg – info z 23 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o szpitalu, inwestycjach, wycinkach, autokinie, energii, ogródkach, szmatach, stanie miasta, działkach TTBSu, komarach i paru innych tematach.

Sytuacja w tarnobrzeskim szpitalu

Mamy kolejną konferencję Społecznego Komitatu Obrony Szpitala w Tarnobrzegu. Okazuje się, że to nie jest tak, że na oddziale chirurgii dziecięcej nie było chętnych do pracy, wbrew temu co często słyszeliśmy, jako przyczynę problemów. Według Andrzeja Szlęzaka takie informacje to ohydna manipulacja. Jeśli mieszkańcy nie zaczną działać, to szpital będzie nadal degradowany i wygaszany. Protestujący będą rozważać złożenie doniesienia do prokuratury. Jak znam życie, na rozważaniach się skończy. Zapis konferencji w poniższym materiale NW24. Przy okazji dodam, że jestem niezwykle wdzięczny redakcji NW24, która dostarcza z większości miejskich wydarzeń materiały źródłowe, dla wszystkich zainteresowanych, do samodzielnego wyrobienia sobie zdania. A mi do komentarzu wydarzeń, w których nie mogę osobiście uczestniczyć (większość). Im też możecie postawić kawę, zaraz po mojej 😉

Spotkanie w sprawie przebudowy ul.Waryńskiego

To poniekąd kontynuacja tematu wycinek na os. Przywiśle. Podsumowując na ten moment – mieszkańcy dokładnie wiedzą czego chcą i zupełnie nie jest to to, czym chciały ich uszczęśliwić władze miasta i co zaproponowali projektanci. Reprezentanci mieszkańców mają swoje pomysły, potrafią je rzeczowo i przekonująco przedstawić, zobrazować co do centymetra, wysondować i potwierdzić poparcie mieszkańców poszczególnych bloków. Druga strona ograniczyła się do (w końcu!) wysłuchania i przyjęcia do wiadomości.

Od roku nie udało się spokojnie porozmawiać na ten temat, nie udało się skonsultować projektu z mieszkańcami, mimo to go zlecono i zatwierdzono, z założeniem, że może będzie modyfikowany. Na ten moment wydaje się, że projekt nie nadaje się nawet do modyfikacji. Skutkuje to wycofaniem remontu ul. Waryńskiego z najbliższej edycji Polskiego Ładu, z czego tak naprawdę władze miasta powinny się ucieszyć, bo po pierwszym przetargu wiemy, że do innych zadań brakuje nam bardzo dużo. Materiał niezastąpionego NW24 poniżej:


Przy okazji – na pytanie o parking na placu Bartosza Głowackiego prezydent mówił, że obiecał takie rozwiązanie, jeśli strefa płatnego parkowania nie rozwiąże problemu z parkowaniem w centrum. No początkowo nie było tak, co wciąż możemy łatwo sprawdzić. Na wciąż dostępnej stronie internetowej:
http://dariuszbozek.tarnobrzeg.pl/index.php/program-wyborczy
znajdziemy obietnicę wydzielenia miejsc parkingowych na placu Bartosza Głowackiego, bez żadnych dodatkowych warunków. Mało tego – propozycja płatnego parkowania w centrum rzeczywiście była rzucona przy okazji wyborów prezydenckich, ale nie przez Dariusza Bożka, ale jego kontrkandydatkę. To tak gwoli przypomnienia, bo pamięć ulotna. A z drugiej strony, szacun za wciąż dostępną witrynę z programem wyborczym. Zwykle to wyglądało inaczej.

Ogłosiliśmy przetarg na dostawę energii elektrycznej

Przedmiotem zamówienia jest dostawa (sprzedaż i dystrybucja) energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia ulicznego oraz budynków i obiektów miejskich na kolejne dwa lata. Szacowana wielkość zużycia energii elektrycznej w okresie od 01.01.2024 r. do 31.12.2025 r. wynosi około 16687,680 MWh

To przy okazji pytanie – a co z obiecanym rozliczeniem oszczędności z nocnego gaszenia świateł na wielu tarnobrzeskich osiedlach? Czy szczegóły nie miały być ogłoszone kilka miesięcy temu, bodajże w styczniu? Czy ktoś o takim rozliczeniu oszczędności słyszał? Tak żeby wiedzieć, czy to w ogóle ma sens, bo że nie jest obowiązkowe, to wiemy już od paru miesięcy. Tajemnice bolesne…

Raport o Stanie Miasta za rok 2022

W piątek opublikowano na BIPie nowy Raport o Stanie Miasta. Informacje informacjami, ważne są jednak trendy. No niestety wciąż jest źle. Wydaje się przy tym, że podejmowane starania i aktywności w żaden sposób nie wpływają na interesujące nas wskaźniki demograficzne. Tekst z krótkim zestawieniem poniżej:

Pełen raport można pobrać pod tym linkiem:
https://bip.tarnobrzeg.pl/attachments/download/8651

Sprzedaż działek przez TTBS

Na profilu Tarnobrzeski DiM Team mamy interesujące zestawienie informacji o sprzedaży działek przez TTBS, zestawienie na podstawie odpowiedzi na interpelacje Moniki Łagowskiej-Cebuli. Znów nie dowiedzieliśmy się tego ani od władz miasta, ani od prezesa, który kilka razy występował na sesji RM. Warto poczytać.

Komary żrą jak fiks

No jest źle i z dnia na dzień coraz gorzej. Czas na pryskanie, o ile pogoda pozwoli. Pierwsza fala na długo nie zadziałała.

Boże Ciało

W czwartek przez Tarnobrzeskie osiedla przeszły liczne procesje eucharystyczne, wśród pieśni, dzwonów i sypania kwiatów. Mamy jakieś bardziej masowe wydarzenia plenerowe? Kolejny raz nie mogę znaleźć żadnych materiałów z drona, chociaż operatorów ze sprzętem mamy sporo. Co to, w Boże Ciało drony nie chcą latać? Materiał z TVL poniżej:

30-lecie Tarnobrzeskiej Szkoły Tańca SAMBA

Urodziny świętowane godnie, duże widowisko, warte trzydziestolecia. Materiał TVL poniżej:

W temacie tańców – do kilku dni trwały przedstawienia organizowane przez szkołę tańca Art Dance, materiały video pewnie wkrótce.

Kolejny ciuchland – to więcej niż Second Life tego miejsca

Z jednej strony, przy tej ilości lokali do wynajęcia w centrum, dobrze że kolejny punkt, zwolniony przez 4F w „szklanym domu” się zapełnił. Z drugiej strony to kolejny ciuchland, już 5 tej sieci w Tarnobrzegu. Ależ tarnobrzeżanie muszą kochać ekologię, ograniczać zakupy nowej odzieży i redukować swój ślad węglowy w trosce o klimat i planetę. No muszą.

Rynek

Na rynku naliczyłem 9 ogródków, chyba rekordowo. To nie tylko sprowadzenie ludzi do centrum, ale też wpływy do miejskiego budżetu. Niech nam rynek pięknieje!

Grająca fontanna działa trochę po rosyjsku, czyli ani nie chlapie wodą, ani nie gra.

Szkoda, że od 4 miesięcy, czyli od kiedy wrzuciłem zdjęcia krzywych lamp na rynku i temat podjęły inne media lokalne, nie udało się lamp naprostować. Elektryk miał przyjechać w kolejnym tygodniu. Pewnie nie dojechał. To musi być coś poważnego.

Wystawa historyczna trochę się wali, może zainspirowana przez dach w tle. Może po prostu mocno wiało, a może ktoś wystawie pomógł. Dobrze, że jest monitoring.

Spotkanie z monarchistami Wielomskimi

Nie będzie okazji żeby zobaczyć prawdziwego króla, ale będzie można zobaczyć prawdziwych monarchistów. Jutro odbędzie się spotkanie z pp. Wielomskimi, szczegóły w poniższym tekście.

Parkingowe kino letnie

Na największym parkingu nad Jeziorem Tarnobrzeskim po raz pierwszy zorganizowano imprezę plenerową – kino samochodowe. Film „Jeźdźcy Sprawiedliwości” zgromadził przyzwoitą publikę, chociaż nie obyło się bez problemów pogodowych i technicznych.
Kiedy pytano prezydenta w październiku zeszłego roku po co na parkingach tak dużo świateł, odpowiedział, że planujemy organizować na nich różnego rodzaju imprezy. Wydaje się zatem, że kino samochodowe nie jest jedyną planowaną imprezą, bo intensywne oświetlenie w takich okolicznościach raczej przeszkadza niż pomaga. Jeśli dobrze rozumiem, możemy zatem oczekiwać na inne atrakcje, do których intensywne oświetlenie się przyda. Macie jakieś pomysły?

Program Dni Tarnobrzega 2023

O piątkowej gwieździe było tydzień temu, a już w tym tygodniu mamy oficjalnie poznać pełen program.

Kolejny filmik o Jeziorze, tym razem edukacyjny

Bobrze figle w okolicy Jeziora Tarnobrzeskiego

To moja pierwsza rolka w życiu, tutaj akurat jako YT, bo łatwiej było wkleić. Temat godny – bóbr pławiący się i kręcący fikołki w kanale odpływowym z Jeziora Tarnobrzeskiego. Sądząc po śladach ciężkiej bobrzej pracy, jest ich tam całkiem sporo.

Serwis kawowy

Dzisiaj bez szczególnych form żebrania. Chcesz i możesz? To klik poniże na kawkę dla ubogiego admina.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like