Tarnobrzeg – info z 29 tygodnia roku 2023

Dziś o zaskakującej reakcji na końską konferencję, o tym co wokół Jeziora, o inwestycjach, o Dniach Tarnobrzega, o referendum spalarnianym, zbliżających się wyborach, sesji i przesunięciach wydatków, znów o maszcie, coś o gastronomii (to i o kawie) i paru innych tematach.

Prezydent w reakcji na konferencję z koniem

To zaskakujące jak po konferencji z udziałem konia można całkowicie zmienić dotychczasowe, ogłaszane całkiem niedawno plany. Prezydent Dariusz Bożek odniósł się do zarzutów, jakie pojawiły się na konferencji Norberta Mastalerza z gościnnym udziałem konia.

Dowiedzieliśmy się, że drugi wjazd jak najbardziej ma być, ale tam gdzie jest nowy duży parking. Ruch dwukierunkowy – nie wchodzi w grę, ze względu na wychodzenie dzieci i dorosłych prosto na ulicę ze ścieżki, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.

To akurat całkowita zmiana planów miasta, bo niespełna 2 lata temu na konferencji prezydenta Dariusza Bożka i p. naczelnik Barbary Trzeciak informowano nas, że ruch jednokierunkowy obowiązuje tylko ze względu na małą ilość miejsc parkingowych i potrzebę wydzielenia dodatkowych z pasa ruchu. Oficjalny plan był taki, że zaraz po budowie parkingów ruch dwukierunkowy wraca, żeby udrożnić ruch nad Jeziorem. Ale widocznie coś się w międzyczasie odmieniło. Wcześniej nie wychodziły dzieci pod koła? Może ze względu na ograniczenia covidowe. Zostaje zatem na stałe rozwiązanie pierwotnie tymczasowe, przynajmniej do końca tej kadencji.

Jeśli chodzi o pełną opłatę 80 zł, to w toku jest 40 spraw. Jakoś tak nie za dużo, ale pewnie będą kolejne. Według informacji z NW24 w zeszłą niedzielę nad Jezioro wjechało ponad 10 tys. samochodów. Za wjazd zapłaciło około 4. tys. osób. Żeby to obiektywnie ocenić, potrzebowalibyśmy bardziej szczegółowych danych.
Materiał NW24 z zeszłej niedzieli:

Referendum – zakwestionowano ponad 1000 podpisów

Już możemy przyjąć, że pierwsze w historii Tarnobrzega referendum lokalne się odbędzie, mimo że służby miejskie odrzuciły ponad 1000 podpisów. Szczegóły w poniższym tekście.

Przy okazji – na rzecz organizacji referendum lokalnego przesuwamy 156 tys. zł. Szacunki z DiM Team to było 90 tys. zł, czyli pewnie będzie trochę drożej niż szacunki. Przypomnę, że referendum nie ma mocy prawnej, bo pytanie jest tak sformułowane, że nikogo do niczego nie zobowiązuje. Frekwencji pewnie nie zbierzemy, przeciwników spalarni nad Jeziorem będzie pewnie ponad 90%, a co z tym zrobi prezydent, tzn. czy dotrzyma obietnicy, że nie zrobi nic w tej sprawie wbrew woli mieszkańców, to dopiero zobaczymy. Dotrzyma?

Sesja Rady Miasta

Z planów na sesję wybrałem przesunięcia budżetowe, lista poniżej:
Na Siarkę S.A. dorzucamy kolejne 0,5 mln zł.
Na KTS dorzucamy kolejne 110 tys. zł.
Na TDK dorzucamy 285 tys. zł, co łącznie daje 545 tys. zł celem pokrycia kosztów organizacji wydarzeń kulturalnych
Do PUP dorzucamy 100 tys. zł., co pozwoli zwiększyć wynagrodzenia pracowników samorządowych zgodnie z rozporządzeniem.
Na MOSiR dorzucamy 50 tys. zł na prąd.
SP nr 6 dostała 50.000 zł darowizny od Fenix Metals. A to ciekawe!

Wspólne inwestycje miasta i spółdzielni mieszkaniowych

W dokumentach na sesję pojawiło się sprawozdanie ze wspólnych inwestycji miasta i spółdzielni mieszkaniowych. Co tam znajdziemy?

  1. Remont chodników przy ul. Dąbrowskiej 27 i 29. RDM – 157 tys. zł.
  2. Remontu chodników przy ul. Prusa 4. RDM – 157 tys. zł.
  3. Przebudowa jezdni manewrowej przy ul. Niepodległości 4. RDM – 53 tys. zł.
  4. Przebudowa układu komunikacyjnegow sąsiedztwie Waryńskiego 2, 4, 6. RDM – 155 tys. zł.
    Poza tym będzie o starej lipie u dominikanów, o firmach od szamb, o doposażeniu przejść dla pieszych i pewnie sporo dyskusji politycznych. Pewnie tradycyjnie godzinka o RDM, FCC i wiceprezydencie. Zgadłem?

Wybory 2023

Do wyborów pozostało niespełna 3 miesiące, a tu wciąż jakoś cicho. Jeździłem trochę po Polsce i banerów osobowych wisi sporo, chociaż to oficjalnie przedwyborcze, a nie wyborcze. Ale przynajmniej nie ma problemu z rozliczaniem przez komitet. Może nasi kandydaci wciąż jeszcze nie wiedzą, czy w ogóle załapią się na listy? Na listach robi się ciasno, jeśli założymy (a tak zwykle jest), że pierwszeństwo mają nie nowi, zdolni i ambitni, ale ci co już się partii zasłużyli. Wygląda na to, że PiS sporo mandatów straci, KO może wypaść porównywalnie, Lewica straci, zyska głównie Konfederacja i może trochę PSL+Hołownia.

Pierwsza trójka z listy Konfederacji w naszym okręgu

Tymczasem tylko jedno ugrupowanie zdecydowało się zaprezentować kandydatów – Konfederacja sukcesywnie ujawniała swoje trójki. Nieco wcześniej przedstawiła program wyborczy. Co prawda Konfa najwyższe poparcie notuje akurat w naszym okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim, ale w samym Tarnobrzegu to już wygląda trochę inaczej – idealnie uśredniamy z resztą Polski. Szczegóły w poniższym tekście. Czołówka jedzie przede wszystkim na kontrowersjach i radykalizmie zachowań, dwójka z listy konkretnie z rzucania jajkami i wywalaniu gnoju. Dziękuję bardzo.

Przypilnujesz mi wyborów?

Sławomir Nitras, Krystyna Skowrońska, Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej przyjechali nad Jezioro Tarnobrzeskie. Nie było o kandydatach, nie było o programie. Ale może jeszcze kiedyś będzie? Temat to brak zaufania do instytucji państwa polskiego w sprawie uczciwości wyborów. Hasła wzniosłe:
Nitras: czy będziemy krajem demokratycznym i cywilizowanym.
Nowacka: oni są zdolni do sfałszowania wyborów.
Skowrońska: szczucie na tych, którzy chcą prawdy. Wygramy!
Relacja TVL poniżej:

Czwórmiasto ze wsparciem z centrali na zrównoważony rozwój

W sumie to jest jakaś kontynuacja tematu politycznego, bo, szczególnie dla rządzących, kampania wyborcza trwa całą kadencję. Jako, że od lat niestety nie mamy swojego tarnobrzeskiego posła, w tę rolę najczęściej chyba próbuje wchodzić Rafał Weber, urodzony zresztą w Tarnobrzegu.
W tym tygodniu Rafał Weber z PiS po raz kolejny pojawił się w Tarnobrzegu z pieniędzmi. Przy okazji konferencji w sprawie dotacji na remont zabytków (pisałem o tym tydzień temu), padła informacja od ministra Webera, że Czwórmiasto otrzymało wsparcie z Ministerstwa Infrastruktury na zrównoważony rozwój, konkretnie w zakresie zrównoważonego transportu. Wniosków było 15, załapaliśmy się do wybranej trójki, czyli nieźle. Tymczasem robimy analizę rozwoju transportu lokalnego, mobilności miejskiej i pozamiejskiej. Priorytet to wspólna komunikacja lokalna. Liczymy na kolejne kroki, żeby na analizie rozwoju się nie zatrzymało. I na elektrycznych motorówkach do Sandomierza, o których tez na konferencji prezydent wspomniał. Relacja TVL poniżej:

Maszt telefonii komórkowej na os. Zakrzów

W środę odbyło się spotkanie pary prezydenckiej z mieszkańcami osiedla Zakrzów, relacja z TVL poniżej. Uruchomione zostały ministerstwa infrastruktury, cyfryzacji i funduszy europejskich. Chcemy wrócić do pierwszej propozycji – czynsz obniżamy o połowę, pozwolenie może być za 1,5 miesiąca jeśli tylko Play powie „tak”. Gdyby się nie udało, to prezydent nawołuje mieszkańców do czarnego piaru, blokad i podobnych zdecydowanych działań, jeśli firmie zależy na tym, żeby pójść na wojnę z Tarnobrzegiem. Interesujące.

Dni Tarnobrzega, Sandomierza i Jadachów

Pamiętam PRLowskiej święto 22 lipca, a Wy?
W tym roku w okolicy też było bardzo świątecznie. Wydaje się, że w ramach braku czwórmiejskiej współpracy, a nie w ramach współpracy, Dni Tarnobrzega odbywały się w tym samym terminie co Dni Sandomierza. Z jednej strony – był wybór, a wybór zawsze jest dobry. Z drugiej strony, przy rozłożeniu imprez na inne terminy frekwencja na obydwu wydarzeniach mogłaby być większa. Tam Sławomir i IRA, tutaj Myslovitz, Stachursky, Cleo i De Mono. Pewnie znalazłoby się trochę wspólnej publiki. Dniom Jadachów trudno było konkurować z Tarnobrzegiem i Sandomierzem, ale tam też pewnie ktoś został, zamiast podjechać do nas.

Sama impreza, na ile miałem kontakt, bardzo udana. Dzięki umiarkowanej pogodzie na plażach i parkingach było dzisiaj naprawdę dużo wolnego miejsca.

Trochę smutno było patrzeć na grające supporty z kilkoma osobami pod sceną, ale to już nasza wieloletnia tradycja. Tak widocznie musi być. Z frekwencją na koncertach gwiazdach problemów nie ma. Jedna z lokalnych redakcji określiła Dni Tarnobrzega „najważniejszym wydarzenie roku”. Hmmm…
A że wszędzie możecie pooglądać zdjęcia tłumów z koncertów gwiazd, to dla odmiany wrzucę zdjęcia z koncertów tych nieco zaniedbanych supportów. Może kolejnym razem można by się zorganizować i zebrać chociaż kilkadziesiąt osób na terenie imprezy masowej, żeby nie było przykro grającym?

San Domingo otwarte

Z tego co pojawiło się na forum, otwarta została pizzeria San Domingo na miejscu dawnego KNW. Lokalni dewastatorzy zdążyli już umazać sprayem jedną ze świeżo wyremontowanych ścian, na szczęście najmniej widoczną. Mimo wszystko należałoby takie akcje w centrum ostro tępić.

Konkurencja pizzowa

Trafiłem po raz pierwszy do Fumo. Smaki i ciasto bardzo sympatyczne, czas oczekiwania sporo za długi, ale podobno źle trafiliśmy. Widziałem, że lokal z długimi tradycjami Graffiti próbował się promować tekstem sponsorowanym w TN. Rzeczywiście informacja o planowanej sprzedaży lokalu, która szeroko się rozeszła, mogła wprowadzić trochę zamieszania. W każdym razie Graffiti wciąż działa i czeka na klientów.

Czas na kawę

Zauważyłem, że nie ma większego znaczenia co tu napiszę. Przypominam zatem o możliwości wsparcia internetowego przez mikro (oczywiście makro też można 😉 ) przelewów, na symboliczną kawę dla admina.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like