Małgorzata Zych otrzymała propozycję startu w ramach paktu senackiego

Na prezentowanej w ostatnich dniach liście kandydatów paktu senackiego, łączącego siły PO, PSL, Lewicy, Polski 2050, samorządowców i kandydatów niezależnych, brakowało jednego nazwiska – akurat tego z naszego okręgu. Od lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej udało mi się tylko dowiedzieć, że ma to być kandydat Trzeciej Drogi. Ale kandydatury Małgorzaty Zych, kojarzonej do niedawna z Konfederacją, w dodatku z jej dość radykalnym skrzydłem, chyba nikt się nie spodziewał.

Jeszcze kilka dni temu w kontekście startu do senatu z okręgu 54 mowa była o Ryszardzie Petru, który co prawda z naszym okręgiem nie ma nic wspólnego, ale łatwiejszego nikt mu nie chciał oddać. Starcie z senatorką 5 (sic!) kadencji Janiną Sagatowską z PiS to rzeczywiście ambitne wyzwanie, ale Małgorzata Zych podejmuje się różnych wyzwań. Daleko nie szukając mamy działalność w Tarnobrzeskiej Radzie Kobiet, akcje przeciw „ukrainizacji” i ku uczczeniu ofiar rzezi wołyńskiej, walkę ze spalarnią odpadów, obronę szpitala wojewódzkiego, czy wspólne z mężem starania o wykonanie odwiertów do wód siarczkowych. Działalność często radykalna, nie tylko w treści, ale i formie.

O ile zatem sam start Małgorzaty Zych w nadchodzących wyborach w ogóle mnie nie zaskakuje, o tyle start w ramach senackiego porozumienia opozycji (za wyjątkiem Konfederacji), a szczególnie jego poparcie dla tej właśnie kandydatki, zaskakuje już bardziej. Już mi przychodzi do głowy parę osób, które będą miały twardy orzech do zgryzienia. Jedno można powiedzieć – Janina Sagatowska po 5 kadencjach w Senacie na pewno już zasłużyła na emeryturę i odpoczynek. Wydaje się, że uzyskanie mandatu senatora może się okazać w naszym okręgu łatwiejsze niż mandatu posła, gdzie poszczególne miejsca wydają się już rozdane. W senacie mamy uczciwe starcie w okręgach jednomandatowych, teoretycznie wszystko jest możliwe.

Tymczasem Małgorzata Zych potwierdziła w wypowiedzi dla Tarnobrzeg.info, że „otrzymała taką propozycję”, ale wydaje się, że decyzja została już podjęta. Pozostaje czekać na innych kandydatów. Czy Konfederacja zdecyduje się wystawić kogoś w takim układzie? Jeśli nie, to czy nie wyjdzie na poniekąd uczestnika paktu senackiego?

O kandydaturze w okręgu 54 informowano dzisiaj na portalu Onet. Ale w najbliższych dniach powinno się zrobić głośno w necie, z sięganiem do cytatów z kilku ostatnich lat. Będzie interesująco.

Oficjalne potwierdzenie pewnie niebawem, na profilu kandydatki:.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100001408209713

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like