Tarnobrzeg – info z 32 i 33 tygodnia

Dzisiaj trochę o polityce, w tym o politycznej bombie dnia wczorajszego, o planowanym remoncie TDK i wsparciu w remontach zabytków, o Duchu Wody i statku na drzewie, o wodnych tajemnicach bolesnych, rekordowo niskim bezrobociu, rozliczaniu ścianki, wydarzeniach i paru innych tematach.

Witajcie kochani. Tym razem dwutygodniówka. Ja się już stęskniłem za tą formą, a Wy?

Wybory 2023

Jeśli kogoś nie interesuje polityka, może dużo przewinąć od tego miejsca. Cóż, zawsze lubiłem czas kampanii wyborczej. Na szczęście potrafię nie angażować się za bardzo nerwami i pozostać przy obserwacji zjawisk.

Bomba wczorajszego wieczoru to informacja o starcie Małgorzaty Zych do senatu w ramach paktu senackiego. Więcej szczegółów w poniższym tekście:

Fragmenty z tekstu zacytowała „niezalezna”.pl. Umieszczenie cudzysłowu nieprzypadkowe 😉 Niestety bez linku, to się nie liczy. Przy okazji część mojego tekstu przypisano Onetowi.

O ile informacja o starcie Małgorzaty Zych nie jest zaskakująca, o tyle związanie z paktem już bardziej. Przy czym dla mnie bardziej ze strony paktu. Czy ktoś w pakcie zakłada, że w razie powodzenia, przez kolejne 4 lata pani senator Zych byłaby w pełni lojalna, utrzymując antypisowską większość i głosując wspólną linią, zgodnie np. z senatorami Lewicy czy PSL? Na pewno senat przestałby być nudnym miejscem 🙂

Zastanawiam się już nad wpływem tej decyzji na przyszłoroczne wybory samorządowe. Już wcześniej mogliśmy zaobserwować współpracę lokalnych członków Platformy Obywatelskiej z Małgorzatą Zych. Jak dopnie się ta współpraca na wiosnę 2024?

Kampania wyborcza rozpoczęta

Powoli zgłębiamy tajemnice list, chociaż w wydaniu lokalnym nie ma jeszcze niespodzianek. Nie ma żadnych rewolucji, nie ma świeżego powiewu, gwiazd, a wtajemniczeni i tak wiedzą kto może, albo i kto ma zdobyć mandat, bo tak się robi listy.
W tym tygodniu listy do Sejmu zaprezentowała Koalicja Obywatelska. Trójka kandydatów Platformy Obywatelskiej z listy Koalicji Obywatelskiej pokazała nam się na placu Surowieckiego. Konferencja NW24 poniżej:

Z Tarnobrzega mamy dwa niezaskakujące nazwiska. Niby lepiej niż cztery, bo tak też się zdarzało na tej liście. Wiadomo – zakładając, że głosuje się na swoich – im więcej kandydatów z jednego miasta, tym bardziej rozbite głosy jego mieszkańców i mniejsza szansa na wyborczy sukces. Grażyna Potańska, ostatecznie startuje nie od Hołowni, tylko z PO. Z wyraźnym potencjałem i spodziewanym zaangażowaniem może liczyć nawet na 2-5 tys. głosów.

Katarzyna Paluch z Inicjatywy Polskiej, jest na pewno, chociażby dzięki działalności w TRK, bardziej rozpoznawalna niż jeszcze cztery lata temu. Nie wiemy czy i jaką będzie prowadzić kampanię. Jestem przekonany, że uzyska wyraźnie wyższy wynik niż ostatnio, kiedy w Tarnobrzegu otrzymała… 66 głosów. Zwykle to za mało żeby dostać się do Rady Miasta. Na pewno będzie lepiej.

Kandydat z jedynki to bardzo doświadczony polityk – Paweł Kowal. Chociaż startował wcześniej z przeróżnych okręgów, nie można uznać go za spadochroniarza, bo urodził się i wychował w Rzeszowie. Po raz kolejny Platforma Obywatelska wystawiła w naszym okręgu na jedynce byłego polityka Prawa i Sprawiedliwości. Z jednej strony to udowadnia, podobnie jak wiele innych obustronnych migracji, że różnice między tymi partiami wcale nie są tak duże jak próbuje się nam to wmówić, niemożliwe do pokonania i osiągnięcia porozumień. To wersja dla ludu, który często daje się na to łapać i zupełnie niepotrzebnie żre się wzajemnie w walce dwóch zacietrzewionych plemion.

Z drugiej strony, trochę żal mi lokalnych polityków, szczególnie tych wiernych od zawsze, którzy miejsca muszą ustąpić kandydatowi po bodajże czterech różnopartyjnych doświadczeniach.
Z trzeciej strony, nic dziwnego, że w naszym okręgu Platforma wystawia kandydata konserwatywnego, podobnie jak wcześniej Pawła Poncyljusza. Można przyjąć, że mandat dla Pawła Kowala jest pewny, zatem na całą długą listę zostaje jeszcze jeden.

Wspominałem o rozbijaniu głosów w ramach miasta. Taką operacją na szczeblu wojewódzkim wydaje się wystawienie na drugim i trzecim miejscu dwójki mocnych kandydatów z Mielca. W ten sposób największym przeciwnikiem Krystyny Skowrońskiej staje się nie żaden polityk PiSu czy Konfederacji, ale Jacek Wiśniewski, stosunkowo młody prezydent Mielca. O ile głosy mielczan rozbiją się skutecznie, to duże szanse na mandat ma startujący z ostatniego miejsca na liście (ostatnie okazuje się często dobrym miejscem) Zdzisław Gawlik z Rzeszowa, który nie powinien mieć problemu z uzyskaniem kilkunastu tysięcy głosów. Szczególnie na tle prezentowanej w Tarnobrzegu kontrkandydatki z Rzeszowa. Można spojrzeć jak odpowiadała na konferencji na pytanie o służbę zdrowia…

Długo nie znaliśmy kandydata paktu senackiego z naszego okręgu. Przez pewien czas była mowa o Ryszardzie Petru, którego w ostatnich tygodniach wyraźnie opętała Konfederacja, a później pomieszało się jeszcze bardziej. Ostatecznie informacja (powyżej) zaskoczyła chyba wszystkich.
Okręg rzeczywiście trudny, nie dziwi brak chętnych do przegranej z Janiną Sagatowską, której szykuje się szósta(!) kadencja senatorska.

Co tam jeszcze w kampanii na naszym podwórku.
PiS na szczeblu lokalnym, po wizycie marszałek Witek trochę przysnął, chociaż zbiórka podpisów już się zaczęła. Jutro z wizytą na dworcu PKP ma się pojawić minister i zapewne kandydat Rafał Weber. Informacje o planowanym remoncie dworca zostaną teraz sprzedane w formie atrakcyjniejszej dla wyborców.

Trzecia Droga i Lewica nawet nie próbują zaistnieć. Wiemy, że o reelekcję z listy Lewicy będzie się starał Wiesław Buż z Rzeszowa, ale mandatu pewnie nie będzie. Z Trzeciej Drogi na jedynce Adam Dziedzic z PSLu, jeden mandat powinien być. Może właśnie dla jedynki. Trudno ocenić, nie znając pełnej listy kandydatów.

Ze strony Konfederacji nie wiemy nic nowego, wciąż znana tylko pierwsza trójka, przy czym poznaliśmy ją już miesiąc temu. W niedzielę trasa koncertowa Bosaka z Mentzenem zawitała na rzeszowski rynek.

Kampania wyborcza odbywa się na wszelkie możliwe sposoby, niektóre z nich różnie można oceniać. I wcale nie chodzi mi tym razem o płatnych trolli czy hejterów. Na tarnobrzeskim rynku pojawiła się dzisiaj ekipa z Tour de Konstytucja. Hasła wzniosłe, tytuł ciekawy, ale teraz wszystko jest kampanią wyborczą. Ktoś ma wątpliwości w którą stronę polityki spogląda i kieruje Justitia i reszta organizacji?

Kilka zdjęć stanowiska poniżej, a jeszcze niżej live od NW24

Tymczasem kampania wyborcza rzadko opiera się na propozycjach, czy programie. To niemal wyłącznie nawalanka na przeciwników politycznych. PO mówi wyłącznie o PiS i ludziach z PiSem kojarzonych, budując narrację na negatywnych emocjach. Lokalne przykłady to „tłuste koty”, czyli akcja z rolką nad Jeziorem, czy wydrukowane sylwetki, którzy na polityce PiSu zyskali. PiS nie pozostaje dłużne, ze swoimi akcjami, przedstawiającymi, a jakże, kukły polityków Platformy Obywatelskiej.

Sporządzanie kukieł przeciwników politycznych kojarzy mi się z różnymi tradycjami ludowymi, czy to lalkami voodoo, czy Marzanną, czy kukłą Judasza. Tymczasem kukły polityczne są „wystawiane na jarmarkach”, a nie bite kijami, wieszane, palone czy topione, ale chodzi o samo zobrazowanie niechęci w konkretnej postaci. Pozostaje mieć nadzieję, że to nigdy nie zejdzie na nasz lokalny poziom, tzn. lokalni politycy nie będą występować na tle kukieł przeciwników – czy to Dariusza Bożka, czy Kamila Kalinki, pp Potańskich, pp. Zychów, czy Norberta Mastalerza.

Chyba przesadziłem z tą polityką, wyszła większość tygodniówki! Spróbuję się bardziej streszczać przez resztę kampanii. Co myślicie?

Tajemnice bolesne – woda i ścieki

Mamy kolejną tajemnicę bolesną. Wiecie, że jest już 20 sierpnia, a aktualne stawki za wodę i ścieki obowiązują do 31 sierpnia?
Co potem? No spodziewamy się wszyscy, że nadchodzą spore podwyżki. A wiemy jakie? Pewnie prezes wodociągów wie z czym do WP wnioskował. Prezydent też pewnie wie, co spółka pod jego nadzorem wnioskowała. A ktoś się z nami tą wiedzą podzielił? A po co, jak można poczekać do ostatniej chwili? Nikt nie lubi przynosić złych informacji, większość pewnie się dowie z nowych druczków od spółdzielni.

Ostatnio informację o podwyżce z planami na 3 lata do przodu mieliśmy na wiosnę. Teraz nie mamy informacji na parę dni przed końcem taryfy. Z drugiej strony nie tak dawno prezydent Dariusz Bożek obiecywał, że miasto do wody dopłaci, a później się z tego wycofał. To może jednak lepiej nic nie mówić, niż składać obietnice i później się z nich rakiem wycofywać? Swoją drogą uważam, że dobrze, że prezydent się z tej populistycznej obietnicy wycofał.

Z tego co pamiętam, o ceny wody prezesa Wodociągów pytała telewizja TVL jesienią. Otrzymaliśmy odpowiedź, że to za wcześnie, bo nieznane były ceny energii elektrycznej z miejskiego przetargu. Widzę, że wykonawcę (PGE) w przetargu na dostawy energii dla miasta wybraliśmy dopiero 8 sierpnia. PGE idealnie zmieściła się w zaplanowanych środkach, czyli 25 mln zł. Czyżby wszystko miało się opóźnić? A może wcześniej wnioskowaliśmy do Wód Polskich na podstawie szacunków? Nikt nie wie. Zatem dopytam.

Ale już teraz wiem co usłyszymy. Ceny muszą wzrosnąć, bo bardzo wzrosły koszty niezależne od spółki, chociażby ceny energii. Wzrosły też opłaty, które spółka musi wnosić, wzrosła też pensja minimalna. Ze strony władz miasta usłyszymy, że to nie oni, bo o ceny wnioskuje spółka, a ostatecznie zatwierdzają (lub nie!) Wody Polskie. Na koniec tradycyjnie usłyszymy, że podwyżki cen wody nie mają żadnego związku z tym, że Wodociągi muszą wykupować zastawione przez władze miasta udziały.
Dam znać, jak coś się dowiem.

Rekordowo niskie bezrobocie – 6,6%

Temat najniższej w historii notowań stopy bezrobocia wrzucałem na forum.
Miasto Tarnobrzeg – 6,6%
Powiat Tarnobrzeski – 6,9%
Woj. Podkarpackie – 8,4%
Kraj – 5,0%
Rok temu mieliśmy 6,9%.
Aż 87% to już bezrobotni bez prawa do zasiłku. Jaka część z nich nie planuje pracować, bądź ma inne zajęcia?

NW24 rozlicza ściankę wspinaczkową

Portal NW24 (no bo kto?) zajął się wynikami ścianki wspinaczkowej. Według danych z UM do lipca 2023 zanotowaliśmy:
6816 wejść
186343 zł z biletów
209877 zł kosztów częściowych i pozostałych + 11021 zł na dodatkowy sprzęt.
UM zapowiada działania, które mają na celu reklamę i promocję ścianki. Według urzędu aktów wandalizmu nie stwierdzono. Pewnie zatem to co poniżej było uzgodnione.

Policzyłem średnią cenę wejściówki z tych danych i wyszło mi 27,34 zł, przy cenie biletu 20 zł i 15 zł ulgowy.
Jak to możliwe? Spodziewałem się odchyłu w drugą stronę. Cały tekst z NW24 w poniższym linku:
https://nadwisla24.pl/2023/08/13/korzystacie-ze-scianki-wspinaczkowej-w-tarnobrzegu-sprawdzilismy-ile-biletow-zostalo-sprzedanych/

Poszukiwanie Ducha Wody

Ducha Puszczy niektórzy znają, ale Ducha Wody? Szykuje się ponadtarnobrzeska impreza na zakończenie wakacji, finansowana ze środków wojewódzkich. I dobrze, bo Jezioro Tarnobrzeskie i Wisła powinny być elementami łączącymi w możliwie szerokim geograficznie (i nie tylko) zakresie.

Najbardziej zainteresował mnie „wspólny tost wodny”? Znaczy tost na mokro? Fuj! 😉

Wraz z wodnym to(a)stem przypomniała mi się historia sprzed 30 lat, kiedy to kumpel mnie zaciągnął do DKF (kto pamięta Dyskusyjny Klub Filmowy w WDK?) na film „Aguirre, gniew boży” z pogiętym Klausem Kinskim.

Zachęciła go recenzja z młodzieżowej gazety, w której wspomniano o Indianach „strzelających z łuku do trawy”. To rzeczywiście zapowiadało mega odjechane klimaty! Klimaty rzeczywiście były odjechane, ale okazało się po projekcji, że w gazecie była literówka i Indianie nie strzelali do trawy, tylko do tratwy. Kumpel został później reżyserem i scenarzystą, czyli na coś ten DKF się mu przydał. A ja miałem taki pożytek, że jedna z piosenek Armii nabrała kontekstu.

Przetarg na dokumentację do remontu TDK

Ogłosiliśmy przetarg na opracowanie dokumentacji do remontu TDK i przy okazji poznaliśmy zakres planowanych robót:
1/ Remont elewacji – termomodernizacja, remont dachu, przebudowa wejścia głównego,
2/ Remont klatek schodowych, remont łazienek w piwnicy, garderoby-przebudowa, pomieszczenia pod sceną; remont sal i zaplecza na piętrze; remont dawnej kawiarni; przebudowa pomieszczenia kasowego;
3/ Sala widowiskowa i scena: mechanika sceniczna, nowy system nagłośnienia, projektory kinowe, oświetlenie, wymiana foteli (ta sama ilość miejsc), wygłuszenie pomieszczenia, wymiana podłogi, wydzielenie miejsc dla osób niepełnosprawnych, dostosowanie do warunków p.poż. – klapy p.poż. instalacja hydrantowa; ogrzewanie; klimatyzacja; remont pomieszczeń obsługi technicznej sali sceniczno-kinowej,
4/ Przebudowa wszystkich rozdzielni elektroenergetycznych wraz z głównym przyłączem i wyłącznikiem p.poż., instalacje elektryczne, instalacja oświetlenia awaryjnego, instalacja oświetlenia ewakuacyjnego, oświetlenia scenicznego, instalacja odgromowa,
5/ Wentylacja, klimatyzacja, panele fotowoltaiczne,
6/ Dostosowanie budynku do warunków p. pożarowych

Kolejny zestaw wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

W kolejnym naborze złożono dwa wnioski o wsparcie:
1) Parafia Rzymskokatolicka p. w. św. Marii Magdaleny w Tarnobrzegu – Miechocinie,
2) Nieruchomość – ul. Sienkiewicza 7.

15 sierpnia nad Jeziorem

Nad Jeziorem przy sprzyjającej pogodzie wciąż tłumnie, jedna z odgórnych relacji poniżej.

A tu parę ujęć z freedivingu

Moc wydarzeń, nie tylko senioralnych

To był gorący tydzień, nie tylko pogodowo. Seniorzy po raz kolejny obchodzili swoje lokalne święto, w ramach którego była kolejna edycja potańcówki, koncert, śpiewanie, świętowano też pod Zamkiem kolejne miejskie dożynki. Nie byłem to nie będę nic pisał, ale relacji pewnie nie brakuje.

Piotr Bałtroczyk w Tarnobrzegu

28 października zawita do Tarnobrzega Piotr Bałtroczyk, z programem „Starość nie jest dla mięczaków”. Rzeczywiście powoli zaczynam się już o tym przekonywać 😉

Muzyka z Energią

Pojutrze powinniśmy poznać szczegóły kolejnej edycji Muzyki z energią, czyli lokalnych wydarzeń kulturalnych ze wsparciem finansowym spółki Enea Elektrownia Połaniec. Więcej info wkrótce.

Kolorowa i cieplejsza Dekutowskiego

Na głównej fotce ulica Dekutowskiego, której bloki dzięki remontom staje się coraz bardziej kolorowe i coraz cieplejsze.

Czas na kawę

Przy tych warunkach to raczej czas na frappe, kawę mrożoną, czy wersję z tonikiem i lodem. Wszystko jedno – jaką mi postawicie, z każdej się ucieszę. Klikając poniżej możesz wspomóc mnie w pisaniu niewielką (nie stawiam ograniczeń w górę) kwotą w formie symbolicznej, wirtualnej kawy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like