Tarnobrzeg.info z 34 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o polityce, sytuacji z podwyżkami cen wody, o zamieszaniu wokół TTBS i „eksmisji za karmienie kota”, o wpisaniu dworca PKP na listę jako wielkim wspólnym sukcesie (ale osobno), o zmianie w prognozach wyborczych, o kolejnym donosie w sprawie spółek miejskich, plota o amerykanizacji szpitala i fakty o szpitalnym pikniku, o wydarzeniach kulturalnych, w tym prze-wydarzeniem Framu i.in.

Polityka

Dyskusje o kandydaturze Małgorzaty Zych

Kandydatka chyba już sam start uznaje za swój sukces i cieszy się, kiedy pokazują ją w mediach centralnych, o czym świadczy chociażby zmiana tapety na fejsie. Świadczą o tym linki do materiałów, w których kandydatka wcale nie jest dobrze przedstawiona. Bo jak się cieszyć, z materiałów o powiązaniach rodzinnych z PSL (jako wytłumaczenie skąd MZ wzięła się na listach), z tego, że kandydatka wycofuje się ze swoich poglądów, albo że wyraża skruchę?

Jakby nie patrzeć, jest to wyjście z lokalnego grajdołka na szczebel centralny, chociaż powodem wzmożonej dyskusji jest głównie konfederacka przeszłość. Ale czy o Norbercie Mastalerzu, Kamilu Kalince czy Dariuszu Bożku mówiono kiedykolwiek tyle w różnych telewizjach, na łamach ogólnopolskich gazet i portali? No może o prezydencie Kiełbie było głośno przez parę dni. I już miałem napisać, że w gorszym kontekście, ale przecież dla wielu odbiorców massmediów przeszłość konfederacka jest gorszym przewinieniem niż przyjęcie łapówki w gabinecie. Tak czy inaczej, popularność rośnie, a każdy wynik, jaki by nie był i jak by głosy nie był motywowane, może później procentować lokalnie, bo będzie się czym pochwalić.

Pojawiają się w tym całym zamieszaniu zupełnie prymitywne ataki polityczne, jak ten zorganizowany przez grupę Akcja Demokracja, gdzie w uzasadnieniu do petycji domagającej się zmiany kandydatki paktu senackiego, napisano o MZ, że „jest znana z wypowiedzi antysemickich”. Poprosiłem AD o uzasadnienie do tych twierdzeń, wyszło… no jak wyszło. „Dowody” antysemickich wypowiedzi nadesłane przez Akcję Demokrację w poniższym tekście. Jak Wam się podoba certyfikat antysemityzmu od Akcji Demokracja?

Poza tym w polityce bez większych zmian, wciąż nie znamy pełnych list partyjnych, zatem i listy kandydujących tarnobrzeżan. Za 1,5 tygodnia będzie o czym pogadać. Z listy Trzeciej Drogi kandyduje Leszek Sudry, wójt niedalekich Gorzyc. W naszym okręgu według prognoz Trzecia Droga ma do uzyskania 1 mandat, zatem największym przeciwnikiem Leszka Sudrego będą Adam Dziedzic z PSL i Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050. Jakie realne szanse na mandat? Wiadomo.

Chwilo trwaj – poczekamy jeszcze troszkę na ogłoszenie podwyżki

Co do cen wody, zapytałem o planowane podwyżki u źródła. Wniosek o nowe taryfy ma być złożony do końca sierpnia, a obecne stawki zostaną przedłużone do czasu zatwierdzenia wniosku przez PGW Wody Polskie. Opóźnienie wynika, tak jak zresztą pisałem tydzień temu, z terminu rozstrzygnięcia przetargu na dostawę energii w ramach Grupy Zakupowej. Na złe wieści poczekamy zatem trochę dłużej.

Kolejne zamieszanie wokół TTBS

Zaczęło się od zmiany regulaminu, z wprowadzeniem nowych przepisów porządkowych. O kolejnych aspektach sprawy, w której parze osiemdziesięcioletnich lokatorów w zagrożono eksmisją, ze względu na dokarmianie kota i gołębi oraz skargi sąsiadów na formę w jakiej to robili, informował możliwie szeroko profil Tarnobrzeskim DiM Team.

Co już charakterystyczne, powoływano się na profil w oświadczeniu prezesa TTBS, ale bez wymienienia jego nazwy.
Podobnie poszło w Tygodniku Nadwiślańskim, gdzie nie wspomniano nie tylko o nazwie, ale i roli lokalnego profilu w nagłośnieniu sprawy i w publikacji kolejnych dokumentów.
Radio Leliwa przedstawiło temat wyłącznie od strony TTBSu, dopiero po zawarciu ugody. Tymczasem wydaje się, że odpowiednie nagłośnienie sprawy z właśnie takim tłem „eksmisja za dokarmianie kota, przez zarejestrowaną w UM osobę, która otrzymuje na ten cel karmę od miasta” miało decydujący wpływ na jej pozytywne rozwiązanie. Sama medialna relacja stanowiska TTBS po fakcie nie służyłaby niczemu. No może odsłonom.

Ostatecznie dzięki mediacji udało się problem rozwiązać. Oby trwale. Tu już głównie rola emerytów i mediatora. W nadesłanym przez prezesa TTBS oświadczeniu można zapoznać się ze stanowiskiem Towarzystwa oraz treścią porozumienia.

Rafał Weber na dworcu PKP z obietnicą jego remontu

W swoim wpisie poseł i wiceminister obecny, zapewne kandydat i zapewne poseł przyszły Rafał Weber uznał, że sam plan remontu dworca jest już spełnieniem danego słowa tym temacie. Hmmm. Czy nie jesteśmy z remontem dworca na etapie wcześniejszym niż z chociażby ekspresówka S74, CPK, fabryka Izery czy polska elektrownia atomowa? Z obietnicami różnie bywa. Słowo będzie dotrzymane, kiedy (wciąż wówczas minister?) Rafał Weber przetnie wstęgę.
Ale to oczywiście nie jedyny ojciec sukcesu (którym jest, przypomnę, wpisanie na listę dworców do remontu). Prezydent Dariusz Bożek też wspomniał o swoich staraniach słowami – Od początku kadencji podejmowaliśmy rozmowy ze spółką PKP w sprawie remontu tarnobrzeskiego dworca, informowaliśmy o stanie budynku współpracujących z nami ministrów, władze województwa, prosząc o wsparcie naszych starań. Dziękuję.

Mamy też matkę sukcesu, a właściwie rodziców sukcesu, w postaci pp. Zychów. Cytat z kandydatki Zych poniżej:
Nasze kilkuletnie zabiegi w tej sprawie u PKP i podnoszenie publicznie sprawy wykluczenia komunikacyjnego Tarnobrzega przy zupełnym ignorowaniu tej sprawy przez władze Tarnobrzega (przypomnę tylko słowa prezydenta Dariusza Bożka, że dworzec nie jest potrzebny bo dzisiaj nikt pociągami nie jeździ) przyniósł spodziewany sukces.
Co również charakterystyczne w obecnej sytuacji, kandydatka mówiła o tym, że Rafał Weber nic w temacie dworca nie robił, ale tym razem już nie wspomniała ani słowem o aktywności posła Brauna. Od Konfy należy się teraz odciąć grubą kreską, zmienić poglądy i wyrazić skruchę – jak informują politycy gościnnego PSL w ogólnopolskich kanałach.

Rafał Weber wymieniając miejscowości w których wyremontowano dworce, niejako zaznaczył nasze miejsce w szeregu: Stalowa Wola – Rozwadów, Rzeszów, Nisko, Mielec, a teraz to już Tarnobrzeg. Wpisany na listę.

Kandydat Kamil Kalinka znów o spółkach RDM i FCC

Trudno o bardziej przegrzany i nużący temat niż spółki RDM i FCC z repertuaru radnego (i zapewne kandydata) Kamila Kalinki. Po chyba kilkunastu godzinach mów na sesji do dwudziestu zmęczonych osób (i może raptem 200-300 osób oglądających transmisje), mamy kolejną konferencję, na której słyszymy wciąż to samo.

Po czerwcowych zawiadomieniach radnego Kalinki do RIO i CBA, teraz padło na prokuraturę. Czy jeśli radny miał wiedzę o złamaniu prawa, nie powinien zgłaszać tego bezzwłocznie? Wydaje się, że nikogo oprócz Kamila Kalinki temat już nie interesuje. CBA wciąż nikogo nie zgarnęło. Do kogo będzie donos na następnej konferencji? Do TSUE, Hagi czy Strasburgera? 😉

Marcin Palade zmienia prognozę dla naszego okręgu

Jeszcze niedawno na podstawie dostępnych sondaży i własnej wiedzy tajemnej, Marcin Palade prognozował 9 mandatów dla PiS, 3 dla Konfederacji, 2 dla KO i 1 dla TD. W tym tygodniu KO i Konfederacja zamieniły się miejscami na podium i trzeci mandat Konfy przeszedł do KO. Jak najbardziej możliwe, szczególnie na podstawie znany dzisiaj list kandydatów.

Plota: Amerykanie zainteresowani tarnobrzeskim szpitalem

Zwykle nie rozsiewam plotek, ale tym razem zrobię wyjątek. Podobno USArmy jest wstępnie zainteresowana częścią tarnobrzeskiego szpitala. Czy to dobra informacja i dla kogo dobra, zależy od szczegółów, których w plotce nie było. Nie wiemy też od kiedy temat ewentualnie jest na rzeczy i jak kolejne działania ekipy decyzyjnej są z nim powiązane.

Pozostając przy temacie tarnobrzeskiego szpitala, wygląda na to, że metodę Bożeny Kapuściak, żeby o szpitalu nie mówić źle, tylko dobrze i problemy się wówczas rozwiążą, ktoś (władze województwa) wziął sobie do serca. Nie przypominam sobie, żeby tarnobrzeski szpital organizował wcześniej imprezę rodzinną z dmuchanymi zamkami, konkursami czy z animatorami zabaw. Czy takie działania nad poprawą wizerunku mają szansę zadziałać? Ciekaw jestem czy kandydatka paktu senackiego zrobi konferencję w sprawie pikniku.

Festiwal Muzyki i Tańca w Wozowni Fram

Wozownia Framu tradycyjnie daje czadu. Kolejny mix kulturalny, znając Fram, wiemy że na wysokim poziomie. Muzyka, taniec, teatr, film, historia, koncerty, nuta ludowa. Dwoma słowami: będzie się działo! Szczegółowy program poniżej, sprawdźcie koniecznie. Kto czeka na Siarkobiografię – będzie okazja. Kto nie załapał się na Morderstwo w hotelu – również będzie okazja.

Jak to w Tarnobrzegu, raptem kilkaset metrów dalej odbędzie się jednocześnie (3 września) piknik rodzinny u dominikanów, w rocznicę koronacji obrazu MBD. W programie m.in. występy Miejskiej Orkiestry Dętej, Diany Ciecierskiej i kapeli Dzikie Wino.

1 września w TDK – „Z klasyką przez Polskę”

Szczegóły wydarzenia w TDK w poniższym tekście.

Wywiady z Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Wrzuciłem kiedyś jeden z filmów, ale kolejne wciąż mają po kilka odsłon, a zajrzeć warto. Swoją drogą wydaje się, że finansowanie obejmowało nakręcenie materiałów i na tym się zatrzymano. A przecież wypadałoby jeszcze jakoś te filmy rozpromować. Po co robić filmy, których nikt nie ogląda?
Link do kanału poniżej:
https://www.youtube.com/@UTWTarnobrzeg/videos

A tutaj wywiady z ostatnich kilku tygodni:

Muzyka z energią

Mamy kolejną edycję Muzyki z Energią. Bilety na pierwszy koncert po 30 zł, ciekaw jestem w jakiej cenie musiałyby być bez wsparcia Enei z Połańca.

Dzisiaj też był dzień gorący, nad Jeziorem szukanie ducha wody, o którym pisałem tydzień temu, dodatkowo na rynku Art Dance promował tańczenie bachaty, z dodatkowym celem charytatywnym. Relacje pewnie wkrótce będą.

Dwie foty tylko

Na głównym zdjęciu ostatnia chyba w Tarnobrzegu taka droga. Dawniej Hanki Sawickiej, obecnie Dominikańska. Popularny i bardzo klimatyczny skrót.

Kolejne zdjęcie to Rusinowskiego w remoncie. Prace posunęły się do przodu, można przyjąć, że już w tym momencie, bez końcowej nawierzchni, droga jest w lepszym stanie niż przed remontem.

Frappe poproszę

Jeśli podoba Wam się to co piszę, albo nawet jeśli się nie podoba, ale chcecie tę aktywność jakość wesprzeć, to klikając poniżej możecie postawić mi kawę. Frappe na dzisiaj będzie akurat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like