Tarnobrzeg, info z 35 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o zamieszaniu w lokalnej polityce, przekładającym się na sławę ogólnopolską i kolejnych kandydatach, o życiu koncertowym wieczoru gasnących wakacji, o remoncie popularnego budynku, o wracającej po raz trzeci stanicy, przymiarkach do budowy N-Parku, informatorze zajęciowym i paru innych tematach.

Ja na wielkiej polityce się nie znam. Przyszłam tutaj z prowincji, z Tarnobrzega
Małgorzata Zych

Chyba zapamiętamy ten cytat na długo, podobnie jak parę innych. Znów zaczynamy o polityce, bo trudno pominąć ten temat, jeśli znów zrobiło się głośno o naszym okręgu i byłej kandydatce paktu senackiego. Małgorzata Zych w ciągu kilku dni stała się bardzo popularną osobą, aczkolwiek wiele komentarzy, które zbiera, w tym z bardzo popularnych kont, nie nadaje się do cytowania. W każdym razie akcją z sobotniego poranka, udowodniła że wie jak swoje pięć minut przedłużyć do ośmiu.

W jaki sposób można dalej podtrzymywać uwagę mediów?
Może konto zostało przejęte przez hakerów? Ale przy którym z oświadczeń?
Może Fame MMA?

Historia w skrócie

Ku wielkiemu zaskoczeniu miejscowych, po tym jak Ryszard Petru zdecydował się nie kandydować do senatu z naszego okręgu, kandydatką paktu senackiego została niespodziewanie Małgorzata Zych, do niedawna działająca w Ruchu Narodowym.

Przy okazji prezentacji kandydatów, w związku z brakiem precyzyjnej odpowiedzi na pytanie o Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego, PSL postawiło kandydatce warunek – jasne oświadczenie na ten temat.

Oświadczenie, pewnie podyktowane, było dosyć jasne, chociaż wstęp do niego zupełnie nie wiązał się z dalszą treścią. Małgorzata Zych uznała bowiem, że przyznanie, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym udowadnia, że zarzuty o postawy antyukraińskie są nieuprawnione. Nie bardzo widzę związek, ale ok – ultimatum zostało wypełnione.

Mimo tego, uczestnicy paktu senackiego zdecydowali nie dotrzymać swoich zobowiązań względem tarnobrzeskiej kandydatki i wycofali dla niej poparcie. Można powiedzieć, że wystawili ją po raz drugi, tylko w innym znaczeniu tego słowa.

Jedną z pierwszych reakcji kandydatki było usunięcie oświadczenia o zbrodniarzu wojennym Putinie, co już spotkało się z krytycznymi komentarzami wielu komentatorów o dużych zasięgach. Ale dopiero w sobotę rano Małgorzata Zych naprawdę ostro dorzuciła do pieca. W kolejny oświadczeniu przeprosiła Władimira Putina, oddając go pod osąd boży.

Nie wiem czy Władimir Putin poczuł się urażony i jak potraktował te przeprosiny. Jeszcze nie znalazłem reakcji w rosyjskich mediach, ale pewnie się pojawią. Wszyscy chyba już wiemy, jakie były reakcje w skali Polski. Na Małgorzatę Zych wylała się fala krytyki i przy okazji hejtu, co w sumie szczególnie nie zaskakuje. Broniłem jej dopiero co przed fałszywym zarzutem, że jest jakoby znana z antysemickich wypowiedzi, ale teraz trudno mi coś powiedzieć, ponad miejcie litość.

Podsumowując kwestię politycznie: wydaje się, że spalone są już drogi do PiS, Konfederacji i partii z paktu senackiego, z PSL włącznie, mimo że kandydatka odnalazła tam swoje korzenie i w jednym ze sprzecznych oświadczeń deklarowała podzielanie ludowych wartości. Na pewno udało się w ciągu tygodnia zostać najbardziej rozpoznawalnym tarnobrzeskim politykiem ostatniego stulecia. Łatwo przyszło, łatwo poszło.

Niektórzy twierdzą, że nie ważne co mówią, byle po nazwisku, ale chyba nie w tym przypadku. Opcji współpracy zostało niewiele. Część środowiska mogła się odwrócić od Małgorzaty Zych po nawiązaniu współpracy z paktem PO+PSL+Lewica+Polska2050. Kolejna część po wyciągnięciu starych cytatów. Kolejna po poddaniu się partyjnemu ultimatum i publikacji oświadczenia o Putinie jako zbrodniarzu wojennym. Następna po jego usunięciu i publikacji kolejnego. W sumie na mnie nie działa szczególnie żadne z tych oświadczeń – pierwsze rozumiem, jako standardowy biznes polityczny, drugi jako trwanie przy swoich pierwotnych poglądach. Ale bez wątpienia kompromitująca jest publikacja tak sprzecznych oświadczeń w ciągu raptem 2 dni.

Zbigniew Ziobro jedynką w naszym okręgu

Jakby było mało zamieszania w naszym okręgu, to okazało się, że na pierwsze miejsce na liście PiSu zrzucono na wyborczym spadochronie Zbigniewa Ziobro.

W politycznych kalkulacjach wyszło partii rządzącej, że więcej może ugrać rozsyłając czołowych kandydatów na prowincję. I tak w Tarnobrzegu Zbigniew Ziobro zmierzy się z Pawłem Kowalem, a za Wisłą Jarosław Kaczyński z Romanem Giertychem. Co zabawne, cała czwórka tych obecnie wielkich przeciwników politycznych, wcale nie tak dawno tworzyła wspólny rząd. Może po wyborach znów się dogadają?

Dzień po ogłoszeniu jedynki Zbigniew Ziobro obchodził rocznicę wybuchu II Wojny Światowej już w Rzeszowie, w swoim nowym okręgu wyborczym. Przypadek?

Na koniec tygodnia poznaliśmy oficjalnie całą listę kandydatów PiSu, potwierdziło się zatem trzecie podejście Kamila Kalinki do zmagań sejmowych. Przy okazji poznaliśmy pełną listę kandydatów.

Uzyskanie mandatu jest pewnie równie prawdopodobne jak przy poprzednich startach, chociaż potencjał głosów jest spory, zatem teoretyczne szanse istnieją. Mało tego – uważam, że to Kamil Kalinka ma obecnie największą szansę na sukces wyborczy ze wszystkich tarnobrzeskich kandydatów. W roku 2019 uzyskał bardzo przyzwoite 9500 głosów. Co prawda najniższy wynik premiowany mandatem na liście PiS równy był około 16000 głosów, ale w Tarnobrzegu i powiecie Prawo i Sprawiedliwość zebrały głosów blisko 25.000. Potencjał jest. Wystarczy przekonać lokalnych wyborców PiSu, że nie warto głosować na jedynki, czy polityków z innych miast, a poprzeć swojego. Przy 25.000 głosów mandat posła byłby pewien na 100%.

Przy okazji ciekaw jestem jak wypadnie nasz poprzedni spadochroniarz z pisowskiej jedynki, czyli poseł Sobolewski. Zapracował jakoś przez te 4 lata na reelekcję w naszym okręgu? Wydaje się zupełnie lokalnie nierozpoznawalny, trzeba by się mocno przyłożyć w kampanii, bo będzie jak z prof. Hrynkiewicz, która z jedynki weszła w cuglach, a z niższej pozycji przepadła. Nic dziwnego, jeśli zapamiętano ją lokalnie (i nie tylko) z „niech jadą!” skierowanego do młodych protestujących lekarzy, planujących wyjazd za granicę. Z czym kojarzy się w naszym okręgu Krzysztof Sobolewski, oprócz zatrudnienia żony w państwowych spółkach?

Nowa Nadzieja na liście Konfederacji

Trzecią kandydatką z Tarnobrzega (po Grażynie Potańskiej i Katarzynie Paluch) okazała się Magdalena Rawska-Wnęk, reprezentująca na liście Konfederacji partię Nowa Nadzieja Sławomira Mentzena. To nie pierwszy start kandydatki w zmaganiach wyborczych. Przy dwóch, maksymalnie trzech miejscach biorących dla Konfederacji i niemal pewnym mandacie dla Grzegorza Brauna, o mandat będzie bardzo trudno.

Stanica żeglarska wróciła na sesję i z niej zniknęła, żeby znów wrócić

Pisałem w lipcu o tym, że radni odrzucili uchwałę prezydenta o przekazaniu środków na projekt drugiej stanicy żeglarskiej, uznając, że nie jest to konieczny wydatek, ewentualnie że takimi przedsięwzięciami powinni się zająć prywatni inwestorzy. Przy obietnicy częściowego finansowania z ministerstwa prezydent jednak nalegał. Projekt wrócił na środową sesję nadzwyczajną, ale… został z niej ściągnięty… po to, żeby po raz trzeci pojawić się na sesji planowanej na 5 września. Radni zaproponowali wizję lokalną z prezydentem i rozmowę z przedstawicielami środowiska kajakarskiego i żeglarskiego. Łapiąc ciekawe kwiatki z sesji wypomnę, że jeden z radnych mówił o różnego rodzaju konserwencjach, a drugi o Wieloletniej Prognozie… Pogody.

Farma fotowoltaiczna na Sobowie

Ogłosiliśmy przetarg na opracowanie dokumentacji dla budowy farmy fotowoltaicznej na osiedlu Sobów. Szczegóły pod tym linkiem.

N-Park trochę bliżej?

Na placu za wiaduktem przewidzianym pod budowę N-Parku stanęły baraki zaplecza. To pierwszy krok, może już pójdzie z kopyta, z Leroy Merlin włącznie? Tymczasem ostatecznie zamknięto Majstra.

Trwa remont dawnej dyrekcji szpitala

Po przemurowaniu kominów na budynku dawnej dyrekcji szpitala zdemontowano pokrycie dachowe, dach pokryto membraną dachową i ołacono. Ściany obudowane rusztowaniami. Wygląda jakby ktoś na poważnie zajął się remontem.

Legionella nowy covid?

Niektórzy komentujący w necie już sugerują, że legionella to nowy covid, już obawiając się szczepień, testów, zakazów i wszystkiego co nam się przewinęło w ostatnich latach. No nie. To nie może trwać długo i roznieść się na taką skalę. Zmieni się pogoda i problem minie. Tymczasem, w ramach prewencji wyłączamy fontanny i podgrzewamy czasowo wodę w kranie. Będzie naprawdę gorąca.

Informator tutarnobrzeski

Ekipa TuTarnobrzeg przygotowała dla mieszkańców informator z zajęciami dostępnymi w Tarnobrzegu. Wybór spory, pewnie dla wielu nawet zaskakujący. Zaskakuje mnie też, że informację otrzymały chyba wszystkie media, ale niektórych taka informacja wyraźnie parzy.

Piknik rodzinny u dominikanów

Jak to u nas – jak są imprezy, to kilka jednocześnie. Na pikniku rodzinnym u dominikanów zebrała się całkiem spora publika, finałową potańcówkę z Dzikim Winem złapałem na jednym z filmików na fejsie. A tutaj fotorelacja samych zainteresowanych.

Festiwal Muzyki Tańca i Teatru

Fotka z pierwszego dnia. Drugiego dnia udało mi się nawet trochę posłuchać i nagrać. Pod zamkiem chyba jeszcze nie grał z taką mocą jako Blindfolded. Wiem, że pojawiły się już głosy uznające taką imprezę w tym miejscu za co najmniej kontrowersyjną. Dla mnie ok. Niech się dzieje w mieście jak najwięcej, obrazy majestatu metalem przed Zamkiem nie widzę.

Generalnie w odstępie kilkunastu minut i kilkuset metrów można było posłuchać muzyki na żywo w trzech wydaniach. Dodatkowe filmiki w komentarzach do poniższego,

Muzyka z energią

Po intensywnym weekendzie szykują się kolejne wydarzenia kulturalne, z trochę inną energią. Liryka wokalna akurat na zamkowe wnętrza.

Koncert Dżemu w TDK

Klasyka – grupie Dżem nigdy nie brakowało fanów. 21 października w Tarnobrzeskim Domu Kultury o godz. 19:00 zagra Dżem na żywo. Strona wydarzenia poniżej.
https://www.facebook.com/events/3285261488447297?active_tab=about

Kawa

Na koniec kawa. Jeśli podoba Ci się to co robię lub jeśli Ci się nie podoba, ale chcesz docenić moją pracę nad tygodniówkami, to klikając poniżej możesz wesprzeć moją działalność, stawiając mi wirtualną kawkę. Dziękuję za wszelkie wsparcie. Miło mi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like