Tarnobrzeg, info z 36 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o polityce całkiem lokalnej i tej z szerszym zasięgiem, finansach spalarni, referendum, kolejnej stanicy żeglarskiej, OZE, budżecie obywatelskim i paru innych tematach.

Tomasz Stróż – kandydat na prezydenta

Dużo się dzieje w polityce, ale w końcu to Tarnobrzeg.info – najważniejsze jest to co najbardziej lokalne. Mamy od poniedziałku pierwszego oficjalnego kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Oficjalnego pierwszego, ale Dariusz Bożek wspominał kiedyś, że czas oceny jego działalności przez mieszkańców przyjdzie w roku 2024. Jak to inaczej rozumieć niż jako zapowiedź starań o reelekcję?

Mamy zatem kolejnego dyrektora liceum, który planuje startować na prezydenta. Pierwszemu się udało, ścieżka przećwiczona. Mamy też sytuacje trochę inną niż zwykle. Zapowiedzi startu w wyborach zdarzały się czasem na dwa lata przed elekcją. Teraz mamy kilka miesięcy i tylko jednego kandydata, który „dał na zapowiedzi”. Dziwne. Druga sprawa to kanały komunikacji. Wciąż nie ma (nie)sławnego „Niecodziennika”, ani jego odpowiednika, nie ma już znakomitego bloga Norberta Mastalerza, ani jego odpowiedników. Chyba, że przeszliśmy całkiem na nowe media. Ale co tam mamy? Tylko tarnobrzeski DiM Team. Wyprzedzenie czasowe mniej więcej by się zgadzało. Oświadczenie kandydata poniżej. To może jeszcze nie czas na konkrety programowe, ale pewnie wkrótce doczekamy się jakiejś regularnej aktywności, bo po co samo ogłoszenie?

To krótka wstawka o jeszcze jednych wyborach

To wybory bardzo lokalne, ale najbliższe. Przeor klasztoru dominikanów i jednocześnie proboszcz parafii o. Karol Wielgosz zrezygnował z zajmowanych stanowisk. Nowego poznamy po wyborach.

Wybory parlamentarne 2023

To teraz o szerszym i jednocześnie bliższym zmaganiu wyborczym. Znamy już chyba wszystkie listy, a przynajmniej wszystkie listy z szansami na mandat. Rozpiska 195 kandydatów do Sejmu z naszego okręgu w poniższym newsie:

Mamy 8 osób z Tarnobrzega, w większości płci niewieściej:
KO
POTAŃSKA Grażyna, ekonomista, Platforma Obywatelska RP
TROFINIAK Krzysztof Jacek, inżynier mechanik, nie należy do partii politycznej
PALUCH Katarzyna, nauczyciel, Inicjatywa Polska
Trzecia Droga
ZYCH Barbara, pielęgniarka, nie należy do partii politycznej
Konfederacja
RAWSKA‑WNĘK Magdalena Klara, lekarz dentysta, nie należy do partii politycznej
Nowa Lewica
DEREŃ Karolina, prawnik, Lewica Razem
GRONEK Artur Stanisław, emeryt, Nowa Lewica
PiS
KALINKA Kamil, politolog, Prawo i Sprawiedliwość

Według prognoz PiS bierze w naszym okręgu 10 mandatów, KO i Konfederacja po 2, Trzecia Droga 1. Niezależnie od wybranej listy, chyba warto głosować na swojego, a nie na spadochroniarzy, czy narzucone jedynki, a często jedno z drugim jednocześnie.

Jest na forum wątek „Konferencja Konfederacji” i właściwie pojawiała się tam na wizji tylko jedna osoba, jak się okazało osoba przez wiele lat w partii dyskryminowana. Czasem dodatkowo pojawiał się Grzegorz Braun, obecnie przez Małgorzatę Zych krytykowany. Było minęło, raczej bezpowrotnie. Tym razem w ramach konferencji Konfederacji wystąpili przedstawiciele Nowej Nadziei Sławomira Mentzena, numery na liście 3 i 21. Nawiązanie do uproszczonego programu NN: dom, grill, trawa, dwa samochody i wakacje. W sumie, patrząc tak osobiście, jak policzyć Trabanta, to Nowa Nadzieja nic mi nie proponuje 😉

Pakt senacki w naszym okręgu wyraźnie się zakiwał

Najpierw był Ryszard Petru, później głośna kandydatura Małgorzaty Zych, a później kandydat awaryjny ostatniej chwili, czyli Paweł Bartoszek. Według wspomnianego wcześniej DiM Team podpisy za kandydaturą Pawła Bartoszka zbierał polityk współpracujący z prezydentem w urzędzie miasta. Tak czy inaczej, udało się podpisy zebrać z dużą górką, ale… według OKW (Okręgowa Komisja Wyborcza, nie mylić z Oberkommando der Wehrmacht) w Rzeszowie, nie dopełniono formalności przy pełnomocnictwie, które bez odręcznego podpisu było nieważne. Jeśli wszystkich potraktowano tak samo, to jasne, że to nie miejsce i czas na wyjątek. Ale jeśli gdzie indziej uznawano podpisy elektroniczne, to oczywiście tu też nie powinno być wyjątku. Nie wiem jak było. Oświadczenie OKW w poniższym linku:
https://rzeszow.kbw.gov.pl/uploaded_files/1694238515_trzecia-droga.pdf

Małgorzata Zych nie ukrywała swojej satysfakcji, co również podchwyciły ogólnopolskie media. Tyle w zmaganiach tej kampanii jej zostało.

No i zostało jeszcze po kampanii uznanie dla mojej rzetelności i profesjonalizmu dziennikarskiego, stawiające mnie jako wzór dla Patryka Michalskiego. Nie znam gościa, zatem nie mam odniesienia, ale miło mi. Wydrukuję i oprawię w ramki, a pewnie jeszcze parę razy przywołam. Bo zupełnie przeciwne opinie też od p. Zych zbierałem.

Kończąc temat p. Zych, trochę kuchni wyborczej można znaleźć w wywiadzie z niedawną kandydatką. I znów – który tarnobrzeski polityk zbiera ponad 8000 odsłon?

Kto jest zagrożeniem?

Podobnie jak w wielu polskich miastach, tak i w Tarnobrzegu zawisły banery z półtwarzą Jarosława Kaczyńskiego, któremu nieco podkręcono oczy, żeby wyglądał jeszcze straszniej. Hasło – „Ja jestem zagrożeniem”.

Jest twarz wroga, czarne tło, zagrożenie, brakuje… wszy i tyfusu?

I teraz mam zagwozdkę, bo ktoś zniszczył jeden z banerów KO przy obwodnicy. Zresztą chyba w ulubiony sposób niszczycieli plakatów wyborczych, czyli przez zamazanie czy rozdrapanie oczu. Czy ten baner sponsorowany przez KW Koalicji Obywatelskiej zniszczył zwolennik PiS, czy też wizerunek Jarosława Kaczyńskiego zniszczył zwolennik Koalicji Obywatelskiej? 🙂 Można się pogubić.

Referendum w sprawie spalarni – Imperium Kontraatakuje

Na tydzień przed referendum w sprawie lokalizacji spalarni odpadów przebudził się inwestor. Przedstawiciel firmy FCC pojawił się w studiu radia Leliwa i, w ramach wyścigu ze startu równoległego z Norbertem Mastalerzem (bo raczej nie była to debata) w TVL. Linki do źródeł plus komentarz w poniższym tekście. Polecam:

Dzięki rozmowom po raz pierwszy usłyszeliśmy pierwsze oficjalne szczegóły, chociaż tylko z jednej strony. Kamil Szymik z FCC poinformował, że według projektu porozumienia miedzy miastem i spółką, wpływy ze spalarni miałyby przekraczać 5 mln zł rocznie, z tego około 3 mln zł z czynszu dzierżawy i ponad 2 mln zł z podatku od nieruchomości. Co ciekawe, przedstawiciel FCC dwukrotnie poinformował, że prezydent zakłada wsparcie systemu śmieciowego kwotą czynszu dzierżawnego, co przekładałoby się na obniżki o około 7 zł miesięcznie na osobę.

To nowa propozycja, bo jeszcze w kwietniu prezydent Dariusz Bożek informował, że do systemu śmieciowego ma trafić zarówno wpływ z czynszu dzierżawnego, jak i podatku. I nie, nie chodzi ani po VAT, ani o PIT, ani o CIT, ani o podatek od psa, czy od spadków i darowizn, jak to w komentarzach tłumaczono. 🙂
Zapytałem w tej sprawie w UM, jaki jest ostateczny plan, bo to docelowo oznaczałoby różnicę o 12 zł miesięcznie, a nie o 7. Jednocześnie zwrócono moją uwagę (dzięki!) na fakt, że przecież opłata za dzierżawę byłaby od razu, a największe wpływy z podatku od nieruchomości dopiero po oddaniu budowli. Chciałbym wiedzieć, jakie są docelowe plany, ale rzeczywiście może o tym decydować za parę lat, już jakiś inny prezydent. Nawet gdyby obecnemu powiodła się reelekcja.

Nie mamy jasnych konkretów na temat taniego ciepła, raczej nie będzie to ciepło dla mieszkańców centralnego Tarnobrzega.

Dalej w temacie spalarni – konferencja przedstawicielki stowarzyszenia Nie dla spalarni

PiS na tak w referendum lokalnym


Łukasz Nowak na koniec: na spotkaniu z FCC pytał jakie są uzgodnienia z ECO po trzech latach, jak szedłby rurociąg? Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych ustaleń. Spalarnia – nie z tymi prezydentami i nie z tą firmą.

Tymczasem komitet referendalny wydaje ulotki

Budżet Obywatelski 2024 – znamy projekty po selekcji

Selekcja chyba była ostrzejsza niż zwykle, albo projekty swobodniejsze. Co przeszło, co odpadło? O tym, że odpadnie projekt przekraczający kwotę maksymalną pisałem zaraz po ogłoszeniu listy. Ale odpadło całkiem dużo innych. Przy okazji – w Połańcu BO głosowane jest wyłącznie drogą elektroniczną. Może to dobry kierunek i dla nas? Szczegóły zakwalifikowanych projektów w poniższym tekście.

Stanica żeglarska

Za trzecim podejściem większość radnych poparła wydatki na przygotowanie projektu drugiej stanicy żeglarskiej nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Jak wyglądały argumenty i wyniki głosowania zebrałem w poniższym tekście. Nie żegluję, ale nie jestem przeciwko. Swoją drogą, jeśli wkład własny to ma być 2-3 miliony złotych, to widać jakby nam się przydało takie 5 mln zł rocznie ze spalarni. Nie? Oczywiście potrzeb znacznie więcej niż przychodu.

Mikroinstalacje OZE

Z tego co zbieram z miasta, montaż instalacji idzie bardzo sprawnie, chociaż na podłączenie później się trochę czeka. W tym tygodniu liczba gotowych instalacji sięgała około 500, czyli tempo jest naprawdę dobre. Co chyba jeszcze ważniejsze, zbierałem same pozytywne opinie o ekipach montażowych.

Remonty

Były duże obawy o korki, przy tylu drogach robionych naraz, a okazuje się, że komunikacja działa całkiem sprawnie. Teraz mamy intensywne prace na ul. Kazimierza Wielkiego, droga na tym odcinku nie była zwężana, ale nie wiem jeszcze jak tam wydzielą pasy.

Park handlowy za wiaduktem

Tydzień temu pisałem o przygotowywaniu placu i zaplecza pod budowę parku handlowego za wiaduktem. Temat podjął później TN, podobno prace mają się rozpocząć w listopadzie. Niech się dzieje.

Halo?

Wczoraj znów mieliśmy ładne kolorowe halo po bokach słońca, jak 2.1. subwoofer z satelitami. Było tęczowo, kolorowo, ale udało mi się złapać tylko końcówkę zjawiska na ul. Sienkiewicza.

Kawa

Dzisiaj mam ochotę na latte, ale potrzeba do tego Waszego wsparcia. Jeśli pasują Ci tygodniówki, to warto zmotywować ich autora (jestem zarówno leniwy, jak i bardzo nieczasowy) do tej niewdzięcznej (serio!) pracy. Klik i leci latte, raptem te parę złotych na głowę. Zapraszam. I dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like