Trolle działają dalej, tym razem intensywniej w sprawie spalarni

Trochę mnie to zaskoczyło, bo spodziewałem się przede wszystkim przemilczania referendum, czy obrony spalarni, generalnie działań ku zmniejszenia frekwencji referendalnej. Dzisiaj jednak na kanale Spotted Tarnobrzeg doszło do próby wprowadzenia w błąd osób planujących głosowanie, przeciwnych budowie spalarni w tej lokalizacji, poprzez zmianę oryginalnego plakatu inicjatorów referendum.

Zacznę od przypomnienia tematu farmy trolli, wyraźnie sprzyjających władzom Tarnobrzega. Pisałem o tym ponad rok temu, tekst poniżej. Polecam:

Wbrew temu, co bywa podnoszone w dyskusjach, to zupełnie inny przypadek niż spotykane od lat, z założenia anonimowe, komentarze na innych portalach. Mieliśmy do czynienia z tworzeniem całej grupy fałszywych tożsamości, później uwiarygadnianych „znajomością” z popularnymi tarnobrzeżanami, którzy przyjmowali do znajomych wszystkich jak leci. Sprawdzałem to u trzech popularnych w mieście osób, okazywało się, że nie znają osób kryjących się pod fałszywymi tożsamościami, chociaż chcąc nie chcąc je uwiarygadniały. Bo inaczej patrzymy na kogoś, z kim mamy wielu wspólnych znajomych, prawda?

Czyli jedna sprawa to grupa, zorganizowanie, współdziałanie. Druga sprawa, to wsparcie w dyskusjach dla osób istniejących i wielu z nas znanych, ale wsparcie z użyciem takich metod, których autentycznym osobom trudno byłoby użyć. Mamy więc teraz, podobnie jak i rok-dwa lata temu, działalność hejterską i jednocześnie wychwalanie wszystkiego co wychodzi ze strony władz miasta, obojętne czy to wycinka drzew, imprezy, czy budowa spalarni śmieci.

Parę dni temu zwróciłem uwagę na stosunkowo nową tożsamość, aktywną we wspomnianym wyżej zakresie. Demaskacji trollicy dokonał również, bodajże wczoraj, Piotr Welanyk z TN. Dzisiaj mieliśmy apogeum, czyli publikację przez osobę ukrywającą się za tą tożsamością plakatu, oryginalnie wzywającego do udziału w referendum i głosowania TAK przeciw spalarni, wzywającą do głosowania przeciw spalarni, ale przez wybór opcji NIE. Plakat został w dwóch miejscach zmieniony, a wielu osobom, szczególnie mniej zorientowanym (o dziwo w komentarzach trochę takich było) rzeczywiście można było wprowadzić w głowie mętlik.

Trzeba przyznać, aktywność wyjątkowo przewrotna, nawet patrząc na dotychczasową historię lokalnych trolli i hejterów. Na łamach tyna.info.pl pojawiła się dzisiaj wypowiedź Norberta Mastalerza, reprezentującego inicjatorów referendum, informująca o skierowaniu sprawy na Policję i Prokuraturę. W końcu! Chyba nikt nie ma nic przeciwko ujawnieniu tożsamości lokalnych trolli, zakładam, że powiązanych z istniejącą od dawna farmą?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like