Tarnobrzeg, info z 37 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o referendum, trollicy, wyborach tych, tamtych i siamtych, o finansowaniu systemu śmieciowego, planowanej przebudowie obwodnicy i budowie chodników, o nowym dyrektorze szpitala, znikających stronach i zakazie fotografowania.

Referendum w sprawie spalarni śmieci w pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego

Dzisiaj miało miejsce pierwsze w historii miasta referendum lokalne. Temat wszystkim znany – budowa spalarni śmieci w pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego.
Tu miało być zdjęcie z urną, ale zakazano mi jego wykonania.
Pani z komisji najpierw wspomniała, że zdjęcia mogą robić tylko media. Odpowiedziałem, że to dobrze się składa, bo reprezentuję medium i zdjęcie chcę zrobić na potrzeby relacji z głosowania. Wówczas zostałem spytany o legitymację dziennikarską, ale legitymację wystawia redaktor naczelny swoim dziennikarzom, dziwne by było zatem gdybym wystawiał legitymację sam sobie (podobnie zresztą jak inne rodzaje nieuregulowanych prawnie upoważnień).
Po tym jak się chwilę wcześniej wylegitymowałem i oświadczyłem, że jestem redaktorem naczelnym serwisu Tarnobrzeg.info, usłyszałem, że nie mogę wykonać żadnego zdjęcia bo nie mam zgody komisji i koniec. Widzę jednak, że inne tarnobrzeskie redakcje nie miały problemu z wykonaniem i publikacją zdjęć czy to urn, czy głosujących, czy lokali, czy samych członków komisji. W lokalu byliśmy sami, zatem nie było mowy o zakłócaniu przebiegu głosowania, czy pracy komisji. Cóż, życie. Zawsze ktoś się może zbyt przejąć swoją rolą…

Wracając do referendum – obstawiałem w komentarzu frekwencję 19% i 93% głosów za. Może jednak jestem człowiekiem zbyt małej wiary w sprawie frekwencji i zbyt dużej w sprawie wyniku? Jakie by wyniki nie były, prezydent już zapowiedział, że brak głosu będzie traktował jako głos poparcia budowy spalarni. Mamy jednak informację, że 11 radnych już jest przeciwko spalarni, a kolejni się wahają. Czekamy.

Trolle stoją tam gdzie stały

Przy okazji akcji promującej udział w referendum lokalnym odnotowaliśmy kolejną akcję trolli sprzyjających wyraźnie działaniom białego domu. Tym razem trollicę demaskował redaktor TN, uzupełniając później demaskację publikacją tekstu o manipulacji. A przecież to nic nowego, o temacie pisałem ponad rok temu. O ostatniej prowokacji trolli w poniższym tekście.

Do Senatu będzie jednak trójka kandydatów

Odwołanie Pawła Bartoszka, kandydata rezerwowego z Paktu Senackiego, przyniosło skutek. Co prawda dokumenty nie były złożone prawidłowo, ale komisja też popełniła błąd, bo powinna dać czas na korektę zgłoszenia. Mamy zatem trójkę kandydatów:

 • Janina Sagatowska z Prawa i Sprawiedliwości (to by była szósta kadencja w Senacie)
 • Artur Burak z Konfederacji
 • Paweł Bartoszek z Paktu Senackiego

Pawła Bartoszka wraz z innymi kandydatami PSLu mogliśmy zobaczyć pod pomnikiem Bartosza Głowackiego. Relacja NW24 z konferencji poniżej:

Kampania rozkręca się powoli

Na mijanych powierzchniach pojawiają się pierwsze banery wyborcze, tymczasem głównie kandydatów spoza Tarnobrzega.

Spora część na płotach miejskich, czy to na placu targowym, czy na ogrodzeniu miejskich działek, czy na płocie przy stadionie. Mamy też reklamy na budynkach i prywatnych posesjach. W większych miastach jest wyraźnie gęściej, trochę jesteśmy spóźnieni. Strony internetowe często są nie do końca gotowe, znalazłem też fajny megalink jak poniżej. Treść odpowiednia do megalinku.

Mam wrażenie, że w przeciwieństwie do wcześniejszych kampanii, kandydaci skupiają się na swoim wizerunku i krótkim haśle, a nie na wymyślaniu nie wiadomo jak szczegółowego programu. Może po prostu zarówno kandydaci, jak i wyborcy, w końcu nabrali świadomości, że możliwości pojedynczego posła co do realizacji jego prywatnego programu są mocno ograniczone i kwestie programowe pozostawiono centralom? To jednak trochę zmienia zasady rywalizacji, kiedy cała widoczna różnica dla odbiorców kampanii to wyretuszowana buźka, nazwisko, lista i miejsce na liście.

Kandydat Kamil Kalinka w TVL

W ramach TVLowskich spotkań z kandydatami gościem studia był kandydat Kamil Kalinka. Relacja poniżej. Najłatwiejsze do weryfikacji będą chyba oczekiwania kandydata, że w naszym okręgu PiS uzyska więcej niż 10 mandatów poselskich. Odpowiedź już za miesiąc.

Prognoza wyborcza dla okręgu nr 23

A skoro jesteśmy przy przewidywaniach i prognozach, to może zamiast na politykach warto oprzeć się na zawodowcach. Jakich wyników, ilu mandatów i jakich nazwisk możemy się spodziewać wśród zwycięzców parlamentarnego wyścigu? Na podstawie świeżej prognozy Marcina Palade zebrałem to w poniższym tekście. Polecam.

Tomasz Stróż komentuje start w wyborach 2024

W wypowiedzi na iTV Wisła pierwszy oficjalny kandydat na prezydenta Tarnobrzega w przyszłorocznych wyborach samorządowych skomentował swoją kandydaturę.

System śmieciowy – to jakie w końcu wpływy ze spalarni?

Niezależnie od referendum i jego wyników, możemy szacować na co by się przekładała uciążliwość ewentualnej spalarni. Spytałem w UM czy w planie jest przekazanie do systemu śmieciowego zarówno wpływów z czynszu dzierżawnego, jak i podatku od nieruchomości, jak niedawno zapowiadał prezydent, czy też tylko z czynszu dzierżawnego, jak niedawno informował przedstawiciel FCC. Różnica znaczna. W przybliżeniu 3 lub 5 mln zł do systemu, albo 3 mln zł do systemu i 2 na inne cele. Odpowiedź w poniższym tekście. Wyjaśnione?

Przebudowa obwodnicy

Mamy spełnienie zapowiedzi i realizację postulatów mieszkańców domów usytuowanych przy obwodnicy. Ogłosiliśmy przetarg na budowę wzdłuż części obwodnicy ekranów dźwiękochłonnych i wykonanie dwóch bezpiecznych przejść dla pieszych. Przejścia z labiryntem na dojściu, z oświetleniem, monitoringiem i pasami wibracyjno-akustycznymi. Lokalizacja przejść dla pieszych już budzi kontrowersje, ale na Gruntowej/Przyjaźni rzeczywiście jest zakręt i gorsza widoczność. Szczegóły w poniższym tekście.

Przy tej okazji można wrócić do dywagacji na temat dwóch przejść podziemnych pod obwodnicą, rozważanych na etapie projektu. Szczegóły w odpowiedzi na interpelację radnego Łukasza Nowaka z roku 2019:
https://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwaly/zapytania_VIII/19.123.1.pdf

Bezpieczne i przyjazne ulice, drogi, chodniki

Jeśli chodzi o nazwę programu, to rzeczywiście jest bardziej bezpieczna niż kolejne edycje „Widno i bezpiecznie” i budowa lamp, które później odgórnie wyłączono, przez co nie było ani widno, ani bezpiecznie. Chodniki wydają się wyraźnie bezpieczniejsze i przyjazne, bo jak wyłączyć chodnik? Ogłosiliśmy właśnie przetarg na ,,Bezpieczne i przyjazne miejskie ulice – nowe drogi i chodniki dla mieszkańców”. Kryteria wyboru to cena (60%), gwarancja/rękojmia (30%) i termin realizacji. Za 396 dni dajemy 0 punktów, a za 382 dni 10 punktów.

Jakie prace obejmuje przetarg?

 1. Osiedle Sobów – Modernizacja ciągu pieszego (chodnika) asfaltowego, wraz z rozbiórką istniejących przepustów na ciąg z betonowej kostki brukowej na długości ok. 130 mb z odwodnieniem i zjazdami na ul. Szlacheckiej oraz niezbędnymi pracami przygotowawczymi i robotami wykończeniowymi.
 2. Osiedle Serbinów – Modernizacja istniejących chodników, parkingów i remont drogi na długości ok. 130 mb na ul. Dąbrowskiej – bocznej wraz z humusowaniem skarpy.
 3. Osiedle Przywiśle:
  a) Modernizacja ciągu pieszego (chodnika) z płyt betonowych na ciąg z betonowej kostki brukowej na długości ok. 130 na ul. Wianek 5, 7 i 8 wraz niezbędnymi pracami przygotowawczymi i robotami wykończeniowymi.
  b) Modernizacja istniejących schodów na schody z kostki brukowej betonowej o powierzchni 30 m2 przy Alei Skalna Góra 3 i 7.
 4. Osiedle Miechocin – Modernizacja zniszczonego ciągu pieszego i miejsc postojowych na ciąg i parking z betonowej kostki brukowej (pow. 300m2) na ul. Dworskiej w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 6, wraz z pracami przygotowawczymi i wykończeniowymi.
 5. Osiedle Ocice – Budowa ciągu pieszego (chodnika) z betonowymi obrzeżami z odwodnieniem i zjazdami na posesję z kostki betonowej na długości ok. 135 mb na ul. Ocickiej wraz z wykonaniem niezbędnych prac przygotowawczych i robót wykończeniowych.
 6. Osiedle Wielowieś – Modernizacja ciągu pieszego (chodnika) asfaltowego na ciąg z betonowej kostki brukowej wraz z wykonaniem zjazdów i odwodnienia na długości ok. 200 mb na ul. Odwet Jędrusie z uwzględnieniem niezbędnych prac przygotowawczych i robót wykończeniowych.
 7. Osiedle Zakrzów – Modernizacja ciągu pieszego (chodnika) asfaltowego, płyt betonowych i kostki brukowej na ciąg z betonowej kostki brukowej na długości ok. 130 mb z odwodnieniem i zjazdami na ul. Truskawkowej oraz niezbędnymi pracami przygotowawczymi i robotami wykończeniowymi.

Jacek Czajka nowym dyrektorem tarnobrzeskiego szpitala

Od jutra będziemy mieć oficjalnie nowego dyrektora tarnobrzeskiego szpitala. Wiemy, że Jacek Czajka nie jest lekarzem i jest człowiekiem z zewnątrz. To chyba dobrze w obecnej sytuacji. W relacji TVL jest o pikniku i o aktualnej sytuacji szpitala według p.o. dyrektora.

N-Park – wywiad z inwestorem

W wywiadzie z inwestorem N-Parku mamy potwierdzenie szczegółów w sprawie budowy na terenie za wiaduktem. Powierzchnia handlowa 14 tys. m2 plus 10 tys. m2 marketu Leroy Merlin. Powoli zaczynamy, efekty już w przyszłym roku. Chyba.

Kocham Tarnobrzeg – było, minęło

Był taki profil Kocham Tarnobrzeg. Nie moja stylistyka, ale parę akcji wartych było odnotowania, chociażby początkowe przetłumaczenie Królowej Śniegu na gwarę lasowiacką. Profil zniknął, podobnie jak filmy z Youtube. Było, minęło, a ja dalej kocham Tarnobrzeg, chociaż trochę inaczej.

Spotted:Tarnobrzeg – było, minęło

Podobna sytuacja, chociaż decyzją zewnętrzną, a nie wewnętrzną, zamknięto stronę Spotted: Tarnobrzeg, która w ciągu 10 lat zebrała ponad 33 tys. obserwujących. Jak budowa na piasku 🙁

Czwartkowa sesja RM

W czwartek radni zbiorą się na krótką sesję, tematem będzie poprzesuwanie środków na projekt „Innowacyjny Tarnobrzeg, zintegrowany system zarządzania miastem i oświatą”, który polega na zakupie i wdrożeniu systemu informatycznego wraz z infrastrukturą. Wartość projektu to ponad 1,1 mln zł.

Górniczy Tarnobrzeg

Wczoraj mieliśmy na rynku „małą Barbórkę”, związaną z obchodami 70-lecia odkrycia pokładów siarki w Tarnobrzegu. Relacje pewnie wszędzie niebawem.

Kwiatowymiana i kolejny Pchli Targ

Za tydzień kolejna edycja Kwiatowymiany i Pchlego Targu. Szczegóły w poniższym tekście.

Zdrowo/niezdrowo

Wcale nie musi być albo-albo. Można niezdrowo jeść i jednocześnie zdrowo i ekologicznie się poruszać.
Tak tarnobrzeżanie przyjeżdżają do McDonalds 🙂

Kawa

Jeśli uważasz, że warto wesprzeć to co robię, to klikając poniżej możesz postawić mi wirtualną kawkę. W zeszłym tygodniu było słabo. To kwestia zdjęcia z kawiarni, gdzie napisałem, że piję kawę za Wasze? 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like