Organizacja pierwszego magazynu dla e-commerce

E-commerce zdobył serca konsumentów. Kupowanie przeróżnych towarów za pośrednictwem Internetu stało się codziennością. Trudno byłoby znaleźć na świecie miejsce, do którego nie dostarczano by przesyłek zakupionych w sieci. Choć to zjawisko można uznać za pozytywne, to rodzi ono też sporo nowych wyzwań i jednym z nich jest odpowiednie magazynowanie sprzedawanych towarów.

Co na początek?

Mimo że na świecie jest już sporo małych, średnich i ogromnych sprzedawców internetowych, to ciągle powstają nowe firmy, które też chcą uszczknąć kawałek tego bezustannie powiększającego się tortu (Przewiduje się, że globalna sprzedaż detaliczna e-commerce wyniesie 6.5 biliona dolarów w 2023 roku.). 

Choć istnieją sposoby prowadzenia sprzedaży towarów online bez ich fizycznego przechowywania, to niestety generują one spore problemy i powodują, że konkurencyjność takiego sprzedawcy znacznie spada. Klienci chcą mieć towar szybko, chcą być pewni, że ewentualny proces reklamacyjny przebiegnie sprawnie i że sprzedawca ma osobistą pieczę nad wysyłką. To wszystko sprawia, że najefektywniejszym sposobem sprzedaży towarów online jest posiadanie własnego magazynu. Ponieważ jest to najtrudniejszy element tej układanki, to ci, którzy nie poświęcą mu należytej uwagi, stracą. 

Co na początek?

Przy towarze małogabarytowym i niewielkim asortymencie można prowadzić magazyn we własnym domu. Znane są przypadki obecnie dużych i dobrze prosperujących firm e-commerce, które zaczynały z magazynem we własnej sypialni. 

Ci uprzywilejowani jak choćby największy obecnie e-commerce na świecie Amazon mieli do dyspozycji garaż. Taka pusta przestrzeń daje już sporą przewagę i komfort działania, można tam wstawić jakieś regały półkowe, zazwyczaj jest też wygodny podjazd i szerokie drzwi, przez które zmieszczą się całe palety. 

Mniejsi szczęściarze, którzy handlują towarami wielkogabarytowymi lub mają od początku duży asortyment, mogą być zmuszeni do wynajmowania powierzchni magazynowej, co w początkowej fazie rozwoju może być sporym i kosztownym minusem. Rozwiązaniem pośrednim jest postawienie na hale namiotowe, wymaga to posiadania lub wynajęcia terenu, jednak koszty są nieporównywalnie niższe w stosunku do wynajmu gotowej powierzchni magazynowej. 

Niezależnie od tego, jaki model będziemy chcieli lub musieli wybrać, warto od samego początku postawić na sensowne i zgodne z logistyką podejście. 

Podziel magazyn na 3 strefy

Klasyczny podział magazynu to pięć stref: strefa załadunku i rozładunku, strefa przyjęcia towaru, strefa składowania, strefa kompletacji i strefa wysyłek. 

Jednak przy małym magazynie dopiero raczkującej firmy można zmniejszyć ten podział do 3 najważniejszych stref, łącząc kilka w jedną. Po połączeniu mamy strefę załadunku, rozładunku i przyjęcia towaru, strefę składowania oraz strefę kompletacji i wysyłek. Taki podział nie musi być fizyczny ściany czy przepierzenia by przeszkadzały w przemieszczaniu towarów między strefami. Jednak jasne oddzielenie poszczególnych stref zdecydowanie pomaga w utrzymaniu ładu i odróżnia amatorski magazyn od zalążków poważnej firmy. 

Postaw na minimalistyczny profesjonalizm 

Jednym z większych błędów popełnianych przez rozpoczynających działalność handlową w sieci jest przyzwyczajenie do wykorzystywania własnych amatorskich narzędzi do prowadzenia działalności gospodarczej. Choć na początku komputer, którego używaliśmy do gier, czy biurka domowe mogą się sprawdzić i obniża to znacznie koszt startu przedsięwzięcia, tak nie warto oszczędzać na sprzęcie logistycznym. Profesjonalne regały są znacznie lepsze i bezpieczniejsze niż stara meblościanka, a pojemniki magazynowe sprawdzą się o wiele lepiej niż pudełka po lodach, czy kartony po butach. Tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i towarów nie można pozwolić sobie na zbędne oszczędności. 

Minimalne wyposażenie nie oznacza skrajnych oszczędności, lepiej postawić na regały, na których nasz towar będzie bezpieczny i na wózki platformowe, którymi bezpiecznie go przewieziemy. Jeżeli specyfika naszych towarów i systemu dostaw na to pozwalają, to najwygodniej jest operować towarami na paletach, wtedy niezbędne będzie zainwestowanie w odpowiednie regały do przechowywania palet, jak i wózki paletowe lub nawet widłowe, jeżeli rotacja palet będzie znaczna. Przy niektórych specyficznych towarach możemy zastosować wciągniki podwieszane na wózkach jezdnych, które świetne zastąpią suwnice i pozwolą bezkolizyjnie przemieszczać duże i ciężkie ładunki między strefami magazynu. 

Profesjonalizm

W logistyce, a tym jest nawet najmniejszy magazyn, nie ma miejsca na amatorszczyznę. W tej dziedzinie to nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Jeżeli nie chcemy mieć zastojów w pracy, uszkodzonych towarów, czy błędów w kompletacji przesyłek, musimy mieć od samego początku profesjonalne podejście do magazynowania towarów. To na froncie logistycznym leży przewaga konkurencyjna między tymi, którzy wiedzą, że jest to ważne, a tymi, którzy logistykę lekceważą.

Na koniec 

Nie ma nic złego w skromnych początkach biznesu opartego na handlu w sieci, e-commerce to specyficzna branża, która rządzi się własnymi prawami i często z małych domowych firm wyrastają światowi giganci, jednak dużo szybciej i sprawniej działają ci, którzy od początku podchodzą poważnie do zarządzania swoimi towarami zgodnie z logistycznymi zasadami.

Artykuł partnera