Tarnobrzeg, info z 38 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o premierze poszukującym w Tarnobrzegu dzielnic nielegalnych imigrantów, o różnych przejawach kampanii, o sytuacji w Siarkopolu, prognozach, sytuacji finansowej i demograficznej miasta, o Polskim Ładzie, środkach dla szpitala, o minionym referendum, parku handlowym, patronie nowego ronda, dżemie z bluesem i rockiem, zabytkach i paru innych sprawach.

Premier Mateusz Morawiecki kręci w Tarnobrzegu

To chyba największe lokalne wydarzenie tej kampanii, bo kto ważniejszy może do nas jeszcze przyjechać, czy też przylecieć? Mateusz Morawiecki nie tylko odwiedził Z. Chem. Siarkopol, ale zajrzał również na rynek, gdzie nakręcił spot wyborczy. W Tarnobrzegu premier poszukiwał dzielnic zamieszkałych przez nielegalnych imigrantów. Nie znalazł 🙂 I właściwie nic innego premier nam nie obiecał, tylko to, że jak byśmy kiedyś szukali w Tarnobrzegu dzielnicy nielegalnych imigrantów, to dalej jej nie znajdziemy.

Mateusz Morawiecki znalazł jednak ludzi uśmiechniętych, spacerujących, robiących zakupy, spotykających się z przyjaciółmi. Znalazł również mamę radnej Anny Pekar i imiennika z młodego pokolenia. Filmiki z nimi rozeszły się dość szeroko, wszystkie materiały w poniższym wpisie.

Komentarz DiM Team

Ten komentarz do słów premiera z Siarkopolu również szeroko się rozszedł, chociaż tylko na lokalną skalę. Siarkopol dynamicznie działa i zatrudnia, a wiadomo, że na ważniejszych stanowiskach warto mieć zaufane osoby. Ta zasada się nie zmienia, mimo zmian kolejnych ekip.

Kampania wyborcza

Grażyna Potańska wespół z Pawłem Kowalem (parę minut po 7 go nie zauważyłem, ale podobno był), oferowali mieszkańcom Tarnobrzega kawę i ciastko w okolicy dworca autobusowego. Właściwie o tej porze w tym miejscu mogli to być mieszkańcy Tarnobrzega wyjeżdżający do pracy, albo mieszkańcy i uczniowie spoza Tarnobrzega, przyjeżdżający do nas. Wszystko jedno, pewnie ruch zamyka się w ramach okręgu wyborczego. Miejsce wydaje się sprawdzone na spotkania z ludźmi, bo zaraz obok było stanowisko Świadków Jehowy.

Paweł Kowal z kolejnymi wizytami w Tarnobrzegu

W poniedziałek 25 września Paweł Kowal – jedynka z listy KO odwiedzi Tarnobrzeg. W planach konferencja, a w dalszych (początek października) otwarte spotkanie z mieszkańcami.

Spotkanie z kandydatami Konfederacji

Tymczasem lokalni kandydaci Konfederacji zapraszają na spotkanie 29 września (piątek) w Środowiskowym Domu Kultury.

Grażyna Potańska w TVL

W ramach wywiadów z kolejnymi tarnobrzeskimi kandydatami, TVL zaprosiła do studia Grażynę Potańską z Platformy Obywatelskiej.

Interesujące tematy to większa samodzielność finansowa dla samorządów (pieniądze zostają), czy środki z KPO na remont placu Bartosza Głowackiego. Co do placu Bartosza Głowackiego, pewnie rzeczywiście dałoby się to podciągnąć pod „zielone miasta”. Ale chyba szybciej zrobimy kroki w tym kierunku niż otrzymamy środki z KPO. Co do decentralizacji i wydawania przychodów z podatków na poziomie samorządów, nie dziwiłoby mnie takie podejście w gminach bogatych, które dysponują dużymi środkami i chciałyby je sobie zatrzymać i wydawać na lokalne potrzeby. Niestety do takich jednostek zdecydowanie nie należymy. Redystrybucja jest naszą szansą, oczywiście jeśli środki nie są przekazywane wyłącznie po linii politycznej. Mam podejrzenia, że na większym dysponowaniu wpływami z podatków na poziomie gminy, czy powiatu Tarnobrzeg by stracił, a nie zyskał.

Jeśli chodzi o mityczne już trochę środki z KPO, widzę, że każdy już je wydał po swojemu, nie patrząc na co wydali je inni. Na udostępnionej przez lokalną PO propozycji Rafała Trzaskowskiego, mamy np. budowę 500 nowoczesnych szpitali, żeby w każdym powiecie była taka placówka. Budynek mamy ogromny, sprzęt też nie najgorszy, chyba nie w tym problem w naszym przypadku. Można gdzieś kupić lekarzy z KPO?

Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu mamy przeznaczyć na cele klimatyczne (42,7%) oraz na transformację cyfrową (21,3%).
To ile zostaje na te 500 szpitali i inne wymieniane pomysły?

Prognoza wyborcza Marcina Palade dla naszego okręgu

Trochę się zmieniło. PiS spada do 9 mandatów, KO rośnie do 3, Konfederacja zostaje przy 2, Trzecia Droga może liczyć na 1 mandat, Nowa Lewica raczej bez sukcesu. Zostały jeszcze 3 tygodnie. Ostatni mandat biorący z KO, pierwszy niebiorący z PiS, czyli może być jeszcze wahnięcie.

Nadchodzi sesja Rady Miasta

To może być interesująca sesja, nie tylko jeśli chodzi o dyskusje, bo te rzadko są ciekawe, ale ze względu na prezentowane dane, pomysły i decyzje.

W programie sesji m.in.:

Wysłuchanie raportu na temat stanu gospodarowania odpadami komunalnymi w Tarnobrzegu

Ciekawostki z raportu:

  • w ciągu 8 miesięcy tego roku liczba zameldowanych w Tarnobrzegu spadła z 44446 do 43930, czyli w niecałe 3 kwartały straciliśmy kolejnych 516 mieszkańców.
  • w roku 2022 i 2023 nie prowadziliśmy ani jednego postępowania o ustalenie wysokości opłaty. Czyli mieliśmy weryfikować, ale nie wyszło, albo odstąpiliśmy od tego z różnych względów.
  • w roku 2022 wytworzyliśmy 14198 Mg śmieci, w tym 9219 Mg śmieci zmieszanych.
  • osiągnięty poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia to 25,58%.
  • w
  • w ramach systemu śmieciowego ściągnęliśmy od mieszkańców 10,5 mln zł w rok 2022 i 7,6 mln zł w ciągu 8 miesięcy roku 2023.
  • zaległości w zeszłym roku przekroczyły 250 tys, zł, a w tym roku już ponad 313 tys. zł. Czyli zaległości w ściąganiu opłat bardzo znacząco wzrosły względem zeszłego roku. Ciekawe…
  • koszt obsługi systemu w zeszłym roku to 10,5 mln zł, czyli byłoby akurat, gdyby wszyscy płacili. Wszyscy zadeklarowani, bo nie wszyscy się zadeklarowali.
  • koszt obsługi systemu przez pierwsze 8 miesięcy tego roku to 7,2 mln zł, czyli wciąż system powinien się spinać, mimo rosnących zaległości w płatności.

Raport z remontu dróg w ramach Polskiego Ładu

Mamy do wglądu szczegółowe pismo z rozliczeniem dotychczasowych prac przy remoncie dróg z Polskiego Ładu. Skupię się na branży drogowej:
Curie-Skłodowskiej – 44%
Kwiatkowskiego – 59%
Kazimierza Wielkiego – 55%
Zwierzyniecka – 5%
Dąbrowskiej – 32%
Kochanowskiego – 39%
Moniuszki – 71%
Tarnowskiego – 100% parkingów, 85% chodników
Marczaka – 85% chodników i parkingów
Konfederacji Dzikowskiej – wycięto drzewa.
Termin realizacji według umowy to 5 sierpnia 2024. Szczegóły dostępne na esesji.

Gminny Program Opieki nad Zabytkami

Radni przyjmą GPOnZ – dokument warty przejrzenia dla zainteresowanych historią miasta, dowiedziałem się paru ciekawostek. Polecam na esesji.

Długoletnia dzierżawa obiektów nad Jeziorem

Mieliśmy zdążać w tym kierunku. Radni zdecydują czy Wake Park dostanie bezprzetargowo dzierżawę na 10 lat, a Okręgowy Polski Związek Wędkarski na 9 lat.

Planowane przesunięcia finansowe

Na drogi z Polskiego Ładu zwiększamy limit wydatków do 38,6 mln zł
Na budowę boiska sportowego zwiększamy łączne nakłady z 5,58 mln zł do 5,95 mln zł (w przetargach oferenci nie mieścili się w kwocie, jaką mieliśmy na ten cel)
Na przebudowę TDK (etap dokumentacji) planujemy 280 tys. zł
Na pole namiotowo-kempingowe (dokumentacja projektowa) planujemy 120 tys. zł
Na budowę mola (dokumentacja projektowa) planujemy 120 tys. zł
Na budowę pomieszczeń w stajni z ujeżdżalnią (dokumentacja projektowa) planujemy 290 tys. zł
Na budowę farmy fotowoltaicznej na os. Sobów (dokumentacja projektowa) planujemy 170 tys. zł
Na przebudowę pl. Bartosz Głowackiego (dokumentacja projektowa) planujemy 200 tys. zł

Interesujące jest również podsumowanie wydatków

Planowany w WPF wynik budżetu na ten rok to -27,5 mln zł.
Nasze zadłużenie ma sięgnąć rekordowych 134,2 mln zł, co daje około 3055 zł na mieszkańca, czyli ponad 12 tys. zł na czteroosobową rodzinę.

Wspomniane wyżej materiały dostępne są pod tym linkiem:
https://tarnobrzeg.esesja.pl/posiedzenie/110ed189-2354-4

Wracając do tereferendum

Skomentowałem w poniedziałek wyniki referendum. Mało brakowało, a weszłaby w życie przyjęta wiosną przez Sejm nowa ustawa o referendach, według której próg frekwencji obniżano do 15%. Komentarz pod poniższym linkiem:

Komentarz prezydenta

Do wyników referendum odniósł się też prezydent Dariusz Bożek, dokładnie w tak przewrotny sposób, jaki zapowiadał: – Ponad 31 tysięcy osób uprawnionych do głosowania w Tarnobrzegu dało swój wyraz również. Nie idąc do referendum dali sygnał, myślę nam wszystkim, że albo są za, albo ich ta sprawa nie interesuje.

Prezydent uznał również, że jakaś część z 5 tysięcy głosujących przeciw, jest za takim zakładem (spalarnią), tylko nie w tej lokalizacji.

Cóż, na pewno są tacy, którzy patrzą na to dokładnie na odwrót. Skoro za budową spalarni opowiedziało się raptem 585 tarnobrzeżan, to można przecież przyjąć, że cała reszta ma odmienne zdanie. W dodatku część z tych 585 osób głosowała za spalarnią omyłkowo, nie czytając nawet pytania, bądź źle je rozumiejąc. Słyszałem o takich przypadkach – na NIE, czyli wybieram NIE. W relacji TVL kilka wypowiedzi uczestników referendum i wspomniany komentarz prezydenta.

Wsparcie z centrali dla Czwórmiasta

Tymczasem to środki na analizę i plan rozwoju zrównoważonego transportu między naszymi miastami i komunikacja wewnętrzna. Dobre wieści, oby wyszło z tego jak najwięcej. Info na ITV Wisła.

N-park handlowy

Budowa N-Parku coraz bliżej, tym razem chyba naprawdę coś się zacznie. Realistyczna wizualizacja pojawiła się na forum, a później wrzuciłem ją na fejsa.

Prawie 15 mln zł na modernizację tarnobrzeskiego SOR

Tarnobrzeski szpital uzyskał bardzo dobre miejsce w konkursie wniosków na remonty i doposażenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. W dwóch najbliższych latach mamy otrzymać na ten cel blisko 15 mln zł.

Rondo generała Mariusza Zaruskiego

Głosowania jeszcze nie było, ale to chyba tylko formalność. Nasze najbardziej ignorowane rondow mieście otrzyma imię generała Mariusza Zaruskiego. Info, w tym życiorys patrona, poniżej.

Dżem i Rather Blues

W ramach imprezy TDK Rock, oprócz zapowiadanego występu grupy Dżem, będziemy mogli zobaczyć specjalny występ tarnobrzeskiej grupy, której nazwę pamiętam z dzieciństwa – Rather Blues. Próbka możliwości była w trakcie konferencji. Nie pamiętam jak Rather Blues grało 30 lat temu, ale teraz brzmi jak trzeba.

Dzielna kawa niedzielna

Wiecie co. Liczę na kawę od chociaż co setnego czytelnika. Przeliczę się znów? Dzięki dla wspierających! To dla mnie ważne.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like