Tarnobrzeg, info z 39 i 40 tygodnia roku 2023

Wybory coraz bliżej, ale nie samymi wyborami człowiek żyje. Sporo tarnobrzeskich tematów przewinęło się przez te dwa tygodnie, w tym całkiem sporo tematów inwestycyjnych. Polityki też nie zabraknie, ale zrzucę ją na koniec. Zapraszam na dwutygodniówkę.

Polski Ład przeszedł bokiem (edycja siódma)

Poznaliśmy wyniki siódmej edycji Polskiego Ładu. Wnioskowane setki milionów złotych znów przeszły bokiem, za to Stalowa Wola po raz kolejny powinna się ucieszyć. Widocznie nie mamy iść w stronę przemysłu.

Ale jednak coś nam skapnęło (edycja ósma)

Dostaliśmy jednak tuż przed wyborami środki z edycji ósmej. Wkrótce okaże się, czy to już koniec Polskich Ładów, bo nie sądzę, żeby po zmianie władzy nazwa programu została, nawet jeśli w jakiejś zbliżonej formie byłby kontynuowany. Co będzie zamiast? Europejski Porządek? Program Inwestycji Samorządowych? Wszystko jedno jaka nazwa. Jeśli pójdziemy w stronę rozwoju dużych ośrodków, które miałyby na nas, prowincję, oddziaływać, albo na pozostawienie środków w ramach samorządów, poza rozdziałem centralnym, to może się potoczyć dla Tarnobrzega różnie. Tymczasem mamy 20 mln zł na farmę fotowoltaiczną (chyba było już kilka podejść?) i 10 mln zł na piłkę kopaną.

Kolejna hala w TSSE przy ul. Zakładowej

ARP ogłosiło postępowanie na budowę hali produkcyjno-magazynowej z częścią biurowo-socjalną, o powierzchni prawie 11 tys. m2. Hala powinna być gotowa za około 2 lata. Urzędnicy budujący hale to czasem przykład kultu cargo, ale liczymy, że hala się zapełni. A czy ma sens finansowy, to inna beczka. Dla nas ma, nawet jeśli nie ma w rozliczeniu ogólnym.

Przebudowa placu Bartosza Głowackiego

W postępowaniu na opracowanie dokumentacji na przebudowę rynku w ramach adaptacji do zmian klimatu złożono aż 7 ofert. Wartość od 83 tys. zł do 227 tys. zł brutto. Jest w czym wybierać. Do dyspozycji mieliśmy na ten cel 170 tys. zł.
W ramach projektu przewidujemy:

  • elementy małej architektury, np. ławki, pergole, kosze na śmieci, itp.
  • fontanna ożywiona – wodotrysk (istniejąca fontanna do przeniesienia),
  • przebudowa oświetlenia i instalacji elektrycznej z możliwością punktów przyłączeniowych (około 10 szt.)
  • zieleń – w tym nowe nasadzenia drzew i krzewów wraz z instalacją nawadniającą z wykorzystaniem wody deszczowej.
    Jako, że miasto zgłaszało otwartość na propozycje, spróbowałem wystartować z dyskusją na forum, jak ta rewitalizacja mogłaby wyglądać. Tymczasem nie przyjęło się. Ale wciąż zapraszam. Moje wstępne uwagi i otwartość na dyskusję:
    https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=2&t=13967

Budowa mola i dwóch pomostów

W postępowaniu na projekt budowy nad Jeziorem mola o długości 50 m, ułożonego na palach, z przeszkleniem na końcu, gejzerami, podświetleniem i zielenią oraz dwóch pomostów o długości 10 m w formie tarasów z zielenią i podświetleniami, otrzymaliśmy aż 9 ofert o wartości od 85 tys. zł do 350 tys. zł. Mieliśmy na ten cel 106 tys. zł. Dwie oferty zmieściły się w cenie, a trzy przekroczyły ją nieznacznie, mimo to miasto podjęło decyzję o unieważnieniu postępowania, ze względu na przekroczenie kwoty. Pewnie doszły inne czynniki niż sama wartość oferty. Poniżej mapka i gejzery.

Działka po hotelu Nadwiślańskim

Kolejna ciekawa informacja z zakresu inwestycji. Tarnobrzeg odkupił od potomków swoich założycieli część działki, na której stoi zdewastowany Hotel Nadwiślański. Staramy się o uregulowanie wszystkich problemów, nie zdziwiłby w tym miejscu blok „Pod Skarpą” za kilka lat.

80% dofinansowania na ul. Garażową i Piekarską

Starania w zakresie dofinansowania remontu ulicy Garażowej przyniosły efekty. Mamy obiecane 80% dofinansowania na złożone w tym temacie dwa projekty. I dobrze.

Z tego samego programu otrzymaliśmy 80% dofinansowania na budowę chodnika przy ul. Piekarskiej. Wartość inwestycji to około 400 tys. zł.

„Awaria” na Orlenie

Ale głupi ten facebook. Tyle jest interesujących i ważnych informacji, a taka pierdoła roznosi się zasięgiem na kilka Tarnobrzegów. Z drugiej strony, dzięki takim, mało wartym informacjom, udaje się czasem dotrzeć, do ludzi, których poważne tematy mniej interesują. Ilość obserwujących Tarnobrzeg.info na głupim fejsie szybko zbliża się do 5000. Całkiem przyzwoity wynik, przy świadomym ograniczeniu zasięgu wyłącznie do tematów jednego niewielkiego miasta.

Pozostając przy temacie Orlenu, stary okrąglak, wyjątkowa stacja na miechocińskiej górce, została ostatecznie zamknięta. W przewodniku po Województwie Rzeszowskim z roku 1967 wskazywano ją jako jedyną stację benzynową w Tarnobrzegu.

Kończy się pewna epoka, a budek jedyny w swoim rodzaju. Trochę go szkoda.

Szpitalna konferencja

Pisałem niedawno o 15 mln zł na tarnobrzeski SOR, była zatem okazja, do pokazania się różnych postaci. Było też uroczyste odpalenie mammografu, który już jakiś czas temu wrócił do tarnobrzeskiej lecznicy. Konferencja okolicznościowa z NW24 poniżej:

Skoro jesteśmy przy temacie szpitala, to była również w międzyczasie konferencja komitetu jego obrony. Solidne 110 odsłon materiału NW24 przez 10 dni.

Głosowanie w BO 2024

Rozpoczęło się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2024. Tak jak pisałem wcześniej, wciąż mi się wydaje, że udało się tę inicjatywę w naszej lokalnej edycji naprawić. Wybór jest, tylko korzystać. Głosowanie internetowe zajmuje kilka minut, czas do 22 października. Szczerze polecam.
Link do głosowania:
https://tarnobrzeg.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Konferencja w sprawie remontów, a w niej również krytyczny głos mieszkańca

Trochę inny miał być wydźwięk konferencji poświęconej trwającym w Tarnobrzegu remontom, ale różnie bywa, kiedy się dopuści do mikrofonu przypadkowe osoby. Może się okazać, że mieszkańcy mają inną opinię o przebiegu remontów niż wykonawca, prezydent czy p. naczelnik.

Odbudowa zabytków

Przyznano nam kolejne środki z rządowego programu odbudowy zabytków. Szczegóły w poniższym tekście.

Historyczne szkiełka pokazują dawny i obecny Tarnobrzeg.
Niestety typuję, że przegrywamy 1:3

W kilku charakterystycznych punktach miasta stanęły szklane obrazki, jakie widzieliśmy wcześniej nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Ciekawe, bo dwa tygodnie temu też wrzucałem zdjęcie klasztoru w szkle i też z przesłaniem.

Opinie same dobre, mi też się szkiełka historyczne bardzo podobają. Ale nasunęła mi się jednocześnie smutna refleksja. Które miejsce wygląda lepiej niż te 50-100 lat temu? Czy w związku z tym się Tarnobrzeg rozwija, czy zwija przez ten czas?

Na rynku mamy kościół, taki sam, ale zamiast rzędu kamieniczek peerelowskie pudło, nawet po remoncie wyglądające jak wagon kolejowy. Tarnobrzeg na minus.
Zamek może się podobać taki jaki jest, ale czy w wersji przed pożarem nie miał większej lekkości i unikalnego angielskiego stylu? O pożarze nieszczęsny. Tarnobrzeg dla mnie na minus. A dla Was?
Spoglądamy przez szkiełko na urząd miasta i plac Surowieckiego. Urząd bez zmian, ale zniknął zarówno piękny budynek poczty, jak i charakterystyczna drukarnia Cwynara z wieżą. Zdecydowanie na minus.
Jezioro to już inna bajka. Co prawda zniknął przemysł i kopalnia, a cofając się jeszcze dalej urokliwe Kajmów i Machów. Ale obecny obraz tego miejsca ma swoje niezaprzeczalne zalety. Dla mnie na plus.
Wychodzi, że przegrywamy 1:3. A jak u Was wynik? Może już czas, żebyśmy mogli pokazać, również w centrum, jak to kiedyś było zapyziało, a jak pięknie jest teraz? Tylko trzeba by coś długofalowo robić w tym kierunku. Może przebudowa rynku coś pomoże?

Sesja Rady Miasta – wybrane informacje

Jeśli chodzi o boisko na Zwierzynieckiej, dwa postępowania zostały unieważnione, w trzecim znów kwota przekracza przeznaczone środki o 370 tys. zł, wydział zwrócił się o zwiększenie środków.

O spalarni i referendum

Prezydent: trzeba to jeszcze mocno przeanalizować biorąc pod uwagę także wyniki referendum. Możemy zlecić pewne badania. Temat duży i nie można go wrzucić radnym i powiedzieć głosujcie, nie głosujcie, róbcie co chcecie.
Słynne już prezydenckie „Niewzięcie udziału w referendum jest także wyrażeniem swojej opini” – zostało przywołane i skrytykowane przez Monikę Łagowską Cebulę i radnego Mikruta.
Radny Mikrut zacytował wypowiedź prezydenta z nieoficjalnego spotkania, na którym ów zapewniał, że niezależnie od frekwencji, weźmie wyniki referendum pod uwagę. Prezydent obruszył się na wyciąganie prywatnych rozmów i zapowiedział, że on też może różne fakty wyciągać z prywatnych rozmów. Co ciekawe, nie zaprzeczył jednak, że takie słowa wypowiedział. Radny Mikrut bronił się, że nie było zaznaczone, że rozmowa jest tajna.

Jednak nie będzie ronda generała Mariusza Zaruskiego
Myliłem się. Nie pierwszy raz i nie ostatni. Radny Mikrut zaproponował nazwanie imieniem generała nie ronda, ale planowanej stanicy żeglarskiej. Wniosek został skierowany do Komisji Oświaty, gdzie ma być ewentualnie ponownie uzgadniany z inicjatorami. Rondo okazało się według radnych po prostu niegodne postaci tak dużego formatu.

Dzierżawa działek nad Jeziorem
Wake Park z dzierżawą na 10 lat, bez wątpliwości i z chwaleniem zasług.
Co innego wędkarze. W wersji prezydenta zaproponowano dzierżawę na 9 lat, które według zarządu osiedla miało być zmniejszone do 5, bo „są różnice w zachowaniu”. Wcześniej wędkarze mieli tylko „użyczenie gruntu”, czyli nie mogli czerpać z niego korzyści finansowych. Podobno umowy nie przestrzegali, bo wynajmowali pokoje, działając niezgodnie z umową użyczenia. Stąd zmiana na dzierżawę, ale też odmienne traktowanie niż w przypadku Wake Parku.
Wędkarze nie chcieli sami zmienić użyczenia na dzierżawę, zostało to wykryte, że w niewłaściwy sposób korzystali z użyczonego terenu. Wcześniej im się po prostu udało i nie było jak ich ukarać. A to zły przykład dla innych ewentualnie zainteresowanych użyczeniem podmiotów. Radna Monika Łagowska-Cebula zaproponowała nawet dzierżawę na rok, żeby była jakaś kara, żeby sprawdzić czy działają dobrze, po tym jak złamali warunki.
Radny Szwagierczak bronił wędkarzy, że jednak sporo zainwestowali w ten teren. Brak dłuższej dzierżawy też byłby sygnałem dla przyszłych inwestorów.
Radna Kapuściak bardzo intensywnie opowiedziała się za wędkarzami i propozycją prezydenta (9 lat).
Radny Kalinka – dlaczego 9 lat, a nie 10? Bo kto dzierżawi 10, ten ma prawo pierwokupu.
Ostatecznie przyjęto poprawioną wersję uchwały z dzierżawą na 5 lat.

MOSiR – Jezioro
Ilość wjazdów na koniec sierpnia dwukrotnie większa niż w zeszłym roku. Śmieci też było znacznie więcej.

Obwodnica – lokalizacja przejść
Łukasz Nowak starał się o przejścia na etapie projektu, składał podpisy działkowców, starał się o dodatkowe środki na obwodnicę, a teraz wszelkie uzgldnienia odbyły się poza nim. Przejście na ul. Zakrzowskiej jak najbardziej, ale w obrębie działek powinno być zupełnie gdzie indziej. Problem nie zostanie rozwiązany, może zorganizujmy spotkanie? Podobnie z ekranami, również warto by było je uzgodnić, chociażby z przedsiębiorcami z trasy.
Dlaczego przejście za Andbudem, a nie tam gdzie chodzą ludzie? – Monika Łagowska-Cebula.

Kamil Kalinka kilkukrotnie krytykował prezydenta, zarzucając mu m.in. „retorykę gówniarza”. Dość przypadkowy dobór miejskich inwestycji miejskich podsumował słowami „król jest nagi”. – Nie mają swoich pomysłów, brak wizji, robią to co trafi gotowe na biurko, jak stanica żeglarska, czy kompleks boisk pod Zwierzyńcem. Najważniejsze igrzyska. Miały być środki na sport lokalny, a tymczasem wszystko idzie na zawodowstwo.

Bogusław Potański zwrócił uwagę na zamykanie ust radnym, procesy sądowe za udział w debacie o sprawach miasta, są według niego hańbiące. Grubo nietaktowne – apeluję o wycofanie pozwu – powiedział.
Kamil Kalinka: nie dam się zastraszyć i pozwolić żeby mi zabrano głos. Jak można powiedzieć coś w gronie wielu osób na komisji, a później bezczelnie kłamać?
Chodzi oczywiście o pozew wiceprezydenta Mirosława Pluty.

Pod koniec sesji radny Cezary Mikrut przywołał na mównicy skargę na Bożenę Kapuściak.
Była tu pierwotnie treść wypowiedzi radnego, ale wiceprzewodnicząca RM zwróciła się do mnie z życzeniem jej usunięcia. Stosunkowo często reaguję, kiedy ktoś się do mnie zwraca w takiej sprawie. Nie mam również problemów z przeprosinami. Przepraszam zatem zarówno urażonych usunięciem treści (znowu będą wypominki na forum), jak i samą zainteresowaną, którą treść wpisu raziła, tak jakbym to ja się na nią skarżył, albo jakbym to ja skargę wygłosił z mównicy na sesji. Tymczasem przekazał ją radny Cezary Mikrut, a dla zainteresowanych, mimo powyższego ostrzeżenia, wypowiedź jest dostępna na transmisji sesji od 5:52:00.

Zapowiedzi kulturalne

Le Figaro Amore Mio

Diabli mnie biorą

Mrock Fest

A teraz coś siłowo – Paquernia w dawnej TaPiMie już otwarta

https://www.instagram.com/paqernia.tbg

Polityka bardzo krótko

Prognoza Marcina Palade na tydzień przed wyborami

W naszym okręgu sytuacja wciąż dynamiczna. PiS wraca do 10 mandatów, Konfederacja traci i zostaje do wzięcia 1 (Braun). Trzy mandaty dla KO (Kowal, Gawlik i kto?), jeden dla prezesa lokalnych struktur PSL. To już sobie ja dopowiadam 🙂

Sonda uliczna dla naszego okręgu

Mało mamy sondaży na szczeblu lokalnym. Poniżej sonda uliczna od ewybory.eu dla okręgu 23. Poziom poparcia/mandaty.
Prawo i Sprawiedliwość – 53.2%/9
Koalicja Obywatelska – 17.9%/3
Konfederacja – 10.9%/2
Trzecia Droga – 10.3%/1
Nowa Lewica – 4.8%/0
Polska Jest Jedna – 1.6%/0
Bezpartyjni Samorządowcy – 1.3%/0

Paweł Kowal w Tarnobrzegu

W odróżnieniu od kolegi z listy, były polityk PiSu Paweł Kowal nie ma nic przeciwko budowie spalarni.

Później Paweł Kowal biesiadował z parą prezydencką. Biesiada chyba się udała, bo w pierwszej wersji relacji podobno bawił się z… Józefem Bożkiem.

Końcowa wersja:

W ramach kampanii Zdzisława Gawlika do Tarnobrzega przyjechał Zbigniew Hołdys

Średnia wieku na spotkaniu dość wysoka, co nie zaskakuje. Nie zabrakło zatem utyskiwania na młodzież, że nie chce się angażować, przynajmniej po tej stronie. Na studentów i ich brak politycznego zaangażowania narzekał również dyrektor SLO. Sugerowanie, że studentów i młodzież mógłby porwać do działania Zbigniew Hołdys jest dość absurdalne. Podobnie jak stwierdzenie, że to wina „tuby z Torunia”. Względem młodzieży?
Oczekiwałbym nieco więcej realistycznego spojrzenia. To nie kryzys, a rezultat! Jeśli ktoś jest głęboko w dołku, to na początek powinien przestać kopać. Młodzież wciąż dobrze czuje i reaguje, ale nie w taki sposób, jaki starsze pokolenie chciałoby wykorzystać na swoje senioralne potrzeby, według jego kryteriów i standardów. Jeśli młodzież tak czuje, to wychodzi z wykładu. I to właśnie jest autentyczne. Całości nie słuchałem. Hołdys jest zgredem już nawet dla mnie.

CEBOS – dostałem pakiet

Nie pierwszy raz byłem sondowany w tematach politycznych. Tym razem otrzymałem pakiet z CEBOSA, czyli sondażowni „rządowej”. Jakie dokładnie były pytania towarzyszące opisałem w wątku o kampanii wyborczej na forum.

Konferencja Grażyny Potańskiej

Konferencja pod Zamkiem, kobieca.

Kosiniak-Kamysz na tarnobrzeskim rynku

Na tarnobrzeski rynek przyjechał Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i jednocześnie Trzeciej Drogi. Było dokładnie tak, jak sobie wyobrażam imprezę PSLowską. Gospodynie wiejskie ze smakołykami, szlachta z szablami, odgrywane z dublami scenki radosnych spotkań. Jak u premiera Morawieckiego – bardziej jako materiał do pokazania w świat niż do zrealizowania na miejscu. Takie medialne czasy, a na fejsiki i tiktoki szczególnie. Jedna z gospodyń znakomicie odczytała, że lubię słodkie. Ciekawe po czym? 😉

Mimo obstawy zawodowych fotografów i kamerzystów, zdjęcia w relacji wyglądają jak wykonane ekologicznym ziemniakiem.

Moje z telefonu lepsze.

Przemysław Wipler nie dojechał

W sobotę na rynku miał być Przemysław Wipler, ale zamiast niego wśród kandydatów Nowej Nadziei pojawiła się niespodziewanie Małgorzata Zych. Tematyka bardzo lokalna, na taką wyraźnie postawił kandydat Połuboczek. Cóż, nie tego oczekuję od posła, żeby zajmował się budową spalarni w Tarnobrzegu, czy szpitalem, bo to trochę niezbyt poselskie kompetencje. Ale takie tematy w kampanii działają, ludzie nie muszą wszystkiego wiedzieć. Materiał z konferencji tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=5KsxUH-OZU0

Wipler nie dojechał, zatem nie dopełnił się mój żarcik, czyli zabarierkowany rynek w oczekiwaniu na Wiplera.

Nowa nadzieja trwała krótko

Wspomniałem o zaskakującej obecności wśród kandydatów Konfederacji Małgorzaty Zych, tym bardziej, że przedstawiono ją jako lokalną nową liderkę Nowej Nadziei. Czyli ze skrzydła narodowego, po nagłym przypomnieniu sobie ludowych korzeni, MZ zagościła w partii skrajnie liberalnej. Nie na długo, konkretnie na kilka godzin. Temat szybko wyjaśnił Sławomir Mentzen: Małgorzaty Zych w Nowej Nadziei nie ma i nie będzie.

Lokalni kandydaci mieli się pojawiać w TVL, ale tym razem zamiast tarnobrzeżan z TD, Konfederacji czy Lewicy była rozmowa ze Zdzisławem Gawlikiem. Dziwne. Kto chce, ten znajdzie.

To tylko dodam w ramach podsumowania, że na Tarnobrzeg.info reklamowali się w kolejności alfabetycznej:
Artur Burak
Kamil Kalinka
Magdalena Rawska Wnęk
Krystyna Skowrońska
Kilkoro innych kandydatów pytało, ale się nie zdecydowało. W sumie jest jeszcze kilka dni 😉

Dobre wybory, ale trochę inne

O. Mikołaj Walczak został wybrany nowym przeorem tarnobrzeskiego klasztoru dominikanów. I to jest dobry przykład na przyszły tydzień. Nowy przeor ma raptem 29 lat, a wydaje się jak najbardziej dojrzały do funkcji. Szczególnie w porównaniu z nagle znikniętym poprzednim przeorem. Więcej nam trzeba ogarniętych ludzi koło trzydziestki! Oby nie tylko w kościołach.

Piotr Kowalik, jako przewodniczący rady osiedla Przywiśle

To kolejny przykład dobrego wyboru, chociaż już nie aż tak młode pokolenie jak o. Mikołaj. Dla nowego przewodniczącego nie jest to pierwszy krok w działalności społecznej, ale może pierwszy schodek? Kolejne czekają.

Kawa, czyli znów żebry

Pewnie znów zauważyliście, że bez materiałów Piotrka z NW24 byłoby mi trudno pewne tematy ogarnąć. Zatem jak już kupicie mi kawę, to możecie kupić również jemu. Filmiki też oglądajcie. Przykro patrzeć, jak istotne dla miasta materiały mają po 100-200-300 odsłon, a bezwartościowe pierdoły idą w dziesiątki czy setki tysięcy zasięgu. Jak teraz mój wpis z Orlenem.

Tydzień temu miałem lekki kryzys. Nawał obowiązków, ale też poczułem się trochę niedoceniany za ten kawał odwalanej regularnie roboty. Przesadnie skromny nigdy nie byłem, wiem zatem, że ta praca jest warta swojej ceny, nawet gdy cena jest inna niż za darmochę. Mimo to, nie chcę nic wymuszać, chyba że grając na uczuciach, tak jak w tej chwili ;). Ok, czekam zatem na kawki, bo mi się całkiem odechce tej pisaniny, albo przejdę na miesięcznik dla prenumeratorów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Byłbym zapomniał – była kolejna edycja malowania rynku chorym kotkiem. Jak znajdę jakiś ładny filmik, to dorzucę.

You May Also Like