Najlepsze niezależne filmy świata w TDK

To będzie niedziela z niezależnym kinem. 22 października w Tarnobrzeskim Domu Kultury będzie można obejrzeć filmy nagrodzone podczas Festiwalu Grand OFF.

Zabawne, niepokojące, dające nadzieję, wstrząsające – takie dzieła filmowe zostaną wkrótce zaprezentowane w Tarnobrzeskim Domu Kultury podczas pokazu najlepszych filmów niezależnych 16. edycji Grand OFF. Festiwal ten odbywa się od 2006 r. Jego celem jest wyróżnienie i zaprezentowanie szerszej widowni produkcji kina niezależnego z całego świata. Towarzyszy mu szereg pokazów w całym kraju. W tym roku po raz pierwszy projekcje odbędą się w Tarnobrzegu.

W niedzielne popołudnie i wieczór 22 października w Tarnobrzeskim Domu Kultury będzie można obejrzeć 10 filmów nagrodzonych w tegorocznej edycji. Będą to zarówno obrazy dokumentalne, jak i fabularne, a także animacje. Ich autorzy poruszają kwestie wolności, szansy, życiowych wyborów, ale są też wśród nich lekkie, komediowe, zaskakujące opowieści. Każdemu z nich towarzyszyć będzie dyskusja, którą poprowadzi współorganizatorka wydarzenia Justyna Uchańska. Zaplanowano także spotkanie z gościem specjalnym, którym będzie Aleksander Dyl – operator filmowy, fotograf, reżyser, autor filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym o tematyce związanej z naszym regionem, jak „Prowincjonalny Trójkąt Artystyczny” o Marianie Ruzamskim, czy „Siarkobiografia”.

Wstęp na pokazy jest wolny. Początek o godz. 16.00

O Festiwalu

Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Organizatorem jest Fundacja Cinema Art. Powołane do życia w 2006 r. nagrody to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody wręczane są na festiwalowej Gali, która odbywa się końcem roku.

Na każdym festiwalu także wręczane są nagrody dla gości specjalnych. Do dzisiaj honorowe statuetki otrzymali: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Andriej Zwiagincew, Jerzy Stuhr, Ewa Wiśniewska, Witold Kon i Magdalena Zawadzka.

Obecnie trwa nabór filmów do kolejnej edycji. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.grandoff.eu

You May Also Like