Tarnobrzeg, info z 41 tygodnia roku 2023

Tygodniówka opóźniona, ale za to możliwie krótka. Po wyborach parlamentarnych, ale mamy tylko kilka miesięcy odpoczynku. A politycy to już powinni się brać ostro do roboty.

To może na początku podziękuję za kawki za poprzednią dwutygodniówkę. Było trochę lepiej, ale zawsze może być jeszcze lepiej. Tu tylko słówko, a link kawowy na samym dole wpisu. Będzie mi niezmiernie miło za każdą kawkę i dobre słowo.

Wybory parlamentarne – znamy wyniki

Tradycyjnie Tarnobrzeg głosował tak, żeby nie mieć posła. Razem z powiatem mamy do dyspozycji 50 tysięcy głosów, spokojnie by wystarczyło na 2-3 mandaty. Gdybyśmy tylko głosowali na swoich, a nie na spadochroniarzy, czy kandydatów z innych miejscowości. Taka np. niespełna dziesięciotysięczna Kolbuszowa będzie miała dwoje parlamentarzystów.

Małgorzata Zych zapowiada start na urząd prezydenta miasta

Mamy już zatem dwójkę oficjalnych, a trójkę nie do końca oficjalnych kandydatów na urząd prezydenta miasta. Prezydent Dariusz Bożek nie dał (na) zapowiedzi wprost, ale parę wypowiedzi można tak interpretować. Politycznie wydaje się coraz bardziej wiązać z Trzecią Drogą. No bo z kim? A spodziewanych kandydatów robi się nam już pewnie szóstka. Od przybytku głowa nie boli, a wybór i różnorodność są dobre.

Podsumowanie sezonu nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Skoro firma dbająca o porządek była tak chwalona, to znaczy, że nawet pilnująca ekipa z TTBS nie dopatrzyła się uchybień. Dobrze, bo jednocześnie mamy taniej.
Nad Jezioro wjechało ponad 80 tys. samochodów poza abonamentem i ponad 4 tys. z abonamentem. Samochody z abonamentem wjechały ponad 40.000 razy.

Do września mieliśmy 1,696 mln zł wydatków i 1,717 mln zł przychodów. Wydaje się, że jesteśmy minimalnie na plusie, nie sposób jednak nie uwzględnić ile milionów poszło na Jezioro do tej pory i ile milionów planujemy jeszcze wydać.
Trudno powiedzieć, że coś zarobiliśmy w ten sposób, a jeszcze trudniej, że „zarobiliśmy” prawie 2 mln zł. Skrót konferencji z TVL poniżej. Jest też pełen zapis na NW24, ale tam tym razem trochę jak w kabarecie (i nie tylko zresztą): najgorszy jest wiatr. Po prostu nic nie słychać.

Zryty teren pod parkiem handlowym

Teren pod N-parkiem handlowym jest ostro ryty, wydaje się, że prace ruszyły na serio. I dobrze.

Nówka karpiówka na dawnej dyrekcji szpitala

Remont dawnej dyrekcji szpitala idzie do przodu.

Po stylowych kominach z cegły przyszedł czas na pokrycie połaci z karpiówki. Niech się dzieje. Nowe bukłaki na stare wino?

Ocieplenie kotłowni ECO Tarnobrzeg

Na kotłowni obok Lidla przy Sikorskiego przybywa ocieplenia i nowej elewacji. Tam też niech się dzieje.

Przetarg na PSZOK

Przy okazji rozmów śmieciowych przypomniano, że PSZOK mieliśmy obsługiwany niejako w innym trybie niż resztę odpadów. Mamy przetarg, szczegóły poniżej, jeśli ktoś zainteresowany.
https://bip.tarnobrzeg.pl/przetarg/3987/utworzenie-i-prowadzenie-punktu-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych

Bezpieczne chodniki nieważne

Postępowanie na „Bezpieczne i przyjazne miejskie ulice nowe drogi i chodniki dla mieszkańców” zostało unieważnione (jedyna oferta została odrzucona) i ogłoszone ponownie. To projekt z BO2023.

Wybraliśmy ofertę na projekt przebudowy placu Bartosza Głowackiego

To jeden z bardziej wyczekiwanych tematów. Postępowanie wygrała firma ARCHIGRAF Studio Projektowe z Niska za cenę brutto 79 950,00 zł. Tymczasem już jutro prezydent zaprezentuje propozycje młodych tarnobrzeskich specjalistów od architektury krajobrazu. Mają być kurtyny wodne z projekcją zamku, strumień pod szkłem i inne szmery bajery, z zachowaniem miejsca na potańcówki. Czy o to do końca chodzi? Długo stała niedziałająca fontanna i krzywe latarnie. Im więcej bajerów, tym więcej szmerów – więcej może się zepsuć, a jak się wiele razy okazało, z utrzymaniem jest większy problem niż z wybudowaniem. Propozycje młodzieży mają być przekazane firmie projektowej jako inspiracja.

Mamy wykonawcę na przebudowę obwodnicy

Postępowanie wygrała firma My Way z Gniewkowa. Cena brutto wykonania: 6 974 100,00 zł

Wywiad z prezydentem w radiu Leliwa

Jakoś wcześniej mi umknęło. Leliwa to tradycyjnie przyjazne studio i w większości przyjaźni dzwoniący. Ciekawostka: spalarnia najwcześniej 2027/2028. Uchwała na sesję dopiero jak będą warunki środowiskowe. Pełna rozmowa pod poniższym linkiem.
https://leliwa.pl/rozmowa-z-dariuszem-bozkiem-prezydentem-tarnobrzega/

P4 – stacja bazowa na terenie TPPT

A jednak. Play (P4) stara się o pozwolenie na budowę stacji bazowej na terenie TPPT. Czyżby udało się dojść do porozumienia?

Miasto wydało pozwolenie na budowę między działkami a obwodnicą

Budynek handlowo-usługowo-magazynowy powstanie między działkami, a obwodnicą. Czyżby nowy meblowy, czy tylko magazyn? Tak by się wydawało po inwestorze, banery sklepu Wiktor Meble już wiszą na płocie.

Stacja paliw przy rondzie z obwodnicą i TSSE

To kolejne wydane pozwolenie na budowę. Inwestorem jest firma Alta-Trans.

Pchli Targ

Nadchodzi kolejna edycja pchlego targu. Szczegóły poniżej.

Muzyka z Energią

Kolejny koncert w ramach cyklu Muzyka z Energią odbędzie się na Zamku. Szczegóły w poniższym tekście.

Kino Niezależne w TDK

22 października w TDK zagości światowe kino niezależne. Szczegóły w poniższym tekście. Przy okazji – kto pamięta Bartoszki Film Festival?

Zielona Granica w kinie TDK

Kontrowersyjny film Agnieszki Holland dotarł i do Tarnobrzega, chociaż już po wyborach. Wciąż wydaje mi się, że, wbrew intencjom, bardziej opozycji (niedawnej) zaszkodził niż pomógł, ale teraz nie ma to większego znaczenia. Wynik już jest jaki jest. Swoją drogą zapowiedź filmu pojawiła się jeszcze przed wyborami. Po moim komentarzu zapowiedź zniknęła i pojawiła się w innej, obecnej formie. Ale nic złego nie napisałem 😉

Piramide na festiwalu MRockFest

Wiecie już pewnie, że lubię grupę Piramide. Stąd właśnie ich filmik wrzucam z weekendowego festiwalu MROCKFEST.

Jeszcze przez tydzień można głosować na BO2024

Nie tylko można, ale i trzeba, a przede wszystkim, chyba w końcu warto. Link do głosowania poniżej:
https://tarnobrzeg.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Poproszono mnie o prezentację jednego z projektów, zatem poniżej plakat i kilka słów, jak ktoś jeszcze nie głosował. Otóż nasz cieszący się dużym powodzeniem Biały Orlik po prostu się skończył, potrzebny jest kolejny. Zgodzicie się, że jest potrzebny? Tak nam się udało z weekendową frekwencją na wyborach, a przecież budżet obywatelski to temat, który bardziej bezpośrednio nas dotyka i rzeczywiście każdy pojedynczy głos może zdecydować o wynikach. W dodatku to tylko parę klików przez Internet. Zachęcam, niezależnie od wybranego projektu.

Lodowisko/kort tenisowy „LOTAR”

Miejsce realizacji projektu: Obiekty sportowe Orlik przy szkole nr 9. Koszty realizacji zadania brutto 1,372 mln zł.
Opis zadania:
W wyniku realizacji projektu w miejscu dotychczasowego lodowiska i kortu tenisowego powstanie zmodernizowany, ogólnodostępny, nowoczesny obiekt miejski działający całorocznie pełniący funkcje sportowe i rekreacyjne pod nazwą: Centrum Aktywności i Integracji Społecznej „LOTAR”.

Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje:
Zakup lodowiska mobilnego, o wymiarach 20 x 30m wraz z agregatem chłodniczym, bandami i kontenerową wypożyczalnią łyżew – sezonowego z możliwością pracy do +15C i prędkości wiatru do 1m/s.
Zakup wiaty – zadaszenia lodowiska mobilnego o wymiarach zapewniających ochronę lodowiska oraz kortu przed wpływami atmosferycznymi.
Modernizacje kortu tenisowego polegającej na wykonaniu nowej nawierzchni poliuretanowej umożliwiającej w zimie montaż lodowiska wraz z niezbędną dokumentacja techniczną.
Rozbudowę istniejącej farmy ogniw fotowoltaicznych przy szkole nr 9, polegającej na zwiększeniu ilości ogniw, uwzględniającej potrzeby energetyczne lodowiska wraz z niezbędną dokumentacją techniczną.

Lodowisko sezonowe będzie funkcjonować zamienne z kortem tenisowym zlokalizowanym na terenie Orlika przy szkole nr 9 na miejscu dotychczasowego lodowiska i kortu tenisowego.
Lodowisko mobilne wraz z kortem będzie stanowić własność miasta, zarządzane i obsługiwane przez MOSIR Tarnobrzeg. Przewiduje się odpłatne korzystanie z obiektu na zasadzie zrównoważenia kosztów poniesionych na energie elektryczną z wpływami za bilety i wypożyczanie łyżew.
W okresie letnim kort tenisowy będzie stanowił część infrastruktury Orlika i podobnie jak lodowisko będzie zarządzany przez MOSIR. Przewiduje się odpłatne korzystanie z kortu na zasadach abonamentowych.
Opcjonalnie, lodowisko mobilne pozwoli na jego dowolną lokalizacje w zależności od potrzeb miasta.

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

Projekt jest odpowiedzią mieszkańców na zły stan techniczny lodowiska, oraz nieudaną próbę jego uruchomienie w sezonie 2022/23.
Według wstępnych opinii technicznych wykonanych przez MOSIR w 2023r stare lodowisko po 12 latach eksploatacji utraciło właściwe parametry techniczne i nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Niska zdolność mrożenia tafli lodu do temp zewnętrznej +4C oraz potrzeby energetyczne przewyższające 2 do 3 razy zapotrzebowanie na energie podobnych lodowisk jak i nadmierny hałas pracy agregatu chłodniczego wyklucza możliwość jego dalszego eksploatowania.
Zły stan techniczny lodowiska uniemożliwił uruchomienie obiektu gdy w tym samym czasie nowoczesne lodowiska mobilne w Majdanie Królewskim, Stalowej Woli czy Mielcu z powodzeniem funkcjonowały aż do pierwszej dekady marca 2023r.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like