Tarnobrzeg, info z 42 tygodnia roku 2023

Mamy uspokojenie powyborcze, chociaż w niektórzy wciąż przeżywają wyniki, porażki i perspektywy. Do wdrożenia politycznej zmiany jeszcze daleko, ale wydaje się już pewna. A co tam w tematach lokalnych?

Zadłużamy się na dodatkowe 7 mln zł?

Na sfinansowanie tegorocznego deficytu prezydent chce zaciągnąć kredyt na prawie 7 mln zł, który będziemy spłacać przez kolejne 15 lat. Opisałem szczegóły w poniższym tekście:

7 mln zł to niespełna 200 zł na mieszkańca. Dużo? Niedużo? Problem w tym, że to dodatek do naszych niemałych długów, można by nawet powiedzieć, że wpadamy w spiralę zadłużenia, chociaż z centrali dostajemy sporo dodatkowych środków.

Temat skomentowała Monika Łagowska-Cebula, która (piszę to od dawna) na nowy poziom wyniosła kontakt z mieszkańcami miasta przedstawicieli władzy, czy to uchwałodawczej czy wykonawczej. Widział ktoś inne komentarze? Chętnie wrzucę.

To jeszcze dla uspokojenia coś dopiszę, bo rzeczywiście kiepsko wygląda zadłużenie rosnące w trakcie kadencji ze 116 na 134 mln zł (+7 mln zł ?). Prawda?
Można jednak uwzględnić, że w roku 2018 nasze dochody wynosiły 268 mln zł, a obecnie wynoszą 357 mln zł. Zadłużenia zatem co prawda nominalnie nie zmniejszyliśmy, a nawet wyraźnie wzrosło, ale sytuacja finansowa miasta niekoniecznie jest gorsza.

Budżet obywatelski 2024

Do końca dnia można głosować na lokalne projekty, klikając w poniższy link:
https://tarnobrzeg.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Wypełnienie formularza to tylko chwila. Żeby później ktoś znów nie tłumaczy, że skoro 35 tysięcy tarnobrzeżan nie zagłosowało, to dali w ten sposób jasny wyraz, że są przeciw, albo też nie są przeciw określonemu projektowi.

Utrudnienia w ruchu

Remonty ulic – doświadczamy ich od paru miesięcy. Końca jeszcze nie widać, ale z każdym tygodniem jesteśmy bliżej. I mimo utrudnień powtórzę – nie jest źle! Spodziewałem się, że miasto stanie, a nawet w ruchliwe pory na co dzień utrudnienia nie są bardzo uciążliwe.

Na Rusinowskiego pojawił się asfalt. Idzie powoli, ale krok po kroku we właściwą stronę.

Mikroinstalacje OZE – jest problem, nie wiem na ile częsty

Do montażu instalacji zostały już chyba same trudne przypadki (ja jeszcze nie mam 😉 ), a na forum zgłoszono temat nieprawidłowych umów, które odwracałyby opłacalność inwestycji do góry nogami. Jako uczestnicy programu pomostowego uczestnicy tarnobrzeskiego programu mieli łapać się na stare zasady rozliczeń, tzn. net metering, zamiast mniej korzystnego net billingu. Okazało się jednak, że na umowie z PGE można trafić na nieprawidłowe zapisy, przypisujące uczestników programu do rozliczeń po cenach hurt/detal zamiast proporcjonalnego 0,8kWh za każdy 1kWh oddany do sieci.

Spytałem w UM jak to wygląda, odpowiedzi jeszcze nie mam, ale od karasia na forum wiemy więcej. Net metering się należy, jeśli na umowie są nieprawidłowe zapisy, to ktoś na ścieżce tarnobrzeżanin-UM-FlexiPower-PGE1-PGE2 nie dopilnował formalności. Umowę trzeba reklamować. Rolę miasta widziałbym teraz jako przypilnowanie dokumentów i odwrócenie nieprawidłowości, bo skąd ktoś ma o tym wiedzieć, że podpisał niekorzystną umowę, jeśli akurat nie czyta forum? A informację z UM opublikuję niezwłocznie po otrzymaniu.

Przebudowa placu Bartosza Głowackiego

Środki niewielkie (ok. 2 mln zł), wykonawca projektu jest, teraz tarnobrzeskie uczennice pokazały co mają do zaproponowania:

Na propozycjach, wbrew niektórym oczekiwaniom, nie ma rewolucji. Powierzchnia chłonna zwiększa się w umiarkowany sposób, a kostki wciąż zostaje bardzo dużo. Fantom ratusza pozostaje nienaruszony, a drzew jest trochę więcej, ale też nie przypomina to PRL-owskich plant. I w sumie dobrze, chociaż wielu za nimi tęskni, jako za wspomnieniem młodych czasów. Powierzchni chłonnej dałbym trochę więcej, a drzewa od strony zachodniej pierzei więcej.

Dorzucimy się do śmieci za niepłacących

System śmieciowy się nie bilansuje i musimy coś dorzucić. Tymczasem nie wiemy ile, ale wiemy dlaczego. W uzasadnieniu uchwały dowiadujemy się, że nie wszyscy dokonują regularnych wpłat, a część zobowiązanych ma zaległości, które nie są egzekwowane. A kto ma je egzekwować?
O raporcie w temacie śmieci pisałem parę tygodniówek temu.

Rozmowa z nowym przeorem dominikanów

Kawa

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zdjęcie główne bez związku z treścią. Dzisiaj krótko, ale chyba wystarczy?

You May Also Like