„Ej,…” – płyta z muzyką lasowiacką z okolic Tarnobrzega

W piątek odbyło się zakończenie projektu ,,Lasowiackie pieśni z okolic Tarnobrzega”, organizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega. W ramach projektu nie tylko poznawano dawne lokalne melodie, słowa i formy, ale również wydano śpiewnik i płytę. Z pomocą Piotra Dumy nakręcono również teledysk do piosenki „Ej, kołem wionku”, dostępny na Youtube. Płytę nagrano z udziałem Tarnobrzeskiej Grupy Śpiewu Tradycyjnego.

Mówi Zofia Dąbrowska, inicjatorka projektu:
– „Ej,…” – taki tytuł nosi nasz debiutancki album, jaki nagraliśmy w ramach projektu „Pieśni lasowiackie z okolic Tarnobrzega”. Skąd taka nazwa? Ej – brzmi trochę zaczepnie, a nawet niegrzecznie. Z naszej strony, to celowy zabieg, by zainteresować, zwrócić uwagę na piękno dawnych pieśni. Ponadto nazwa ta, nawiązuje do pieśni, które w taki sposób się rozpoczynają. Najstarsze pieśni lasowiackie są dość monotonne, ich linia melodyczna jest mało rozbudowana, wzbogacona jest jedynie licznymi melizmatami. Większość z nich rozpoczyna się ni to zawołaniem, ni to westchnieniem typu: ej, łoj, np. ,”Ej, kołem wionku”, „Ej, wy ptoskowie”, „Ej, Lasowiacka jo se”, „Łoj, lesie” itd. Album zawiera 23 pieśni, w tym 10 z nich to pieśni obrzędowe, a pozostałe to pieśni powszechne i przyśpiewkowe. Grafikę opracowała Katarzyna Sędyka.

Projekt współfinansowany jest przez Urząd Miasta Tarnobrzega.
Opowieść inicjatorki o projekcie:

Osoby zainteresowane płytą i śpiewnikiem mogą kontaktować się z Zofią Dąbrowską lub poprzez profil stowarzyszenia „Życie z przytupem”. Nakład mocno ograniczony.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like