Tarnobrzeg, info z 43 tygodnia roku 2023

Dzisiaj o drożejącej wodzie, o niekorzystnych umowach, jakie PGE rozsyła do tarnobrzeżan, o szpitalu, budżecie obywatelskim, inwestycjach, sesji RM, mocy wydarzeń kulturalnych, gastronomii, malowidłach sakralnych, mrożeniu jajek i paru innych tematach.

PGE rozsyła mieszkańcom niekorzystne umowy
Miasto interweniuje, tymczasem bez sukcesu

Tego wciąż nie dowiecie się nigdzie indziej. Uczestnicy projektu mikroinstalacji OZE (blisko 700 gospodarstw, jakieś 2-3 tysiące beneficjentów), zamiast obiecanych umów na rozliczenie na starych zasadach net meteringu, otrzymują umowy na net biling. Różnica jest bardzo duża, bo zamiast odzyskiwać 80% oddanej energii odzyskuje się 20-30%, co wywraca do góry nogami wszystkie kalkulacje i przeliczenia inwestycji. Co robi miasto? Szczegóły w poniższym tekście:

Ceny wody do góry, ale nieznacznie

Spodziewałem się złych wieści, a te w sumie nie są takie złe. Mimo wszystko też wciąż o nich cicho. Woda i ścieki drożeją, ale w perspektywie 3 lat to łączna podwyżka około 13%. Szczegóły w poniższym tekście:

Ul. Rusinowskiego już otwarta dla ruchu

Rusinowskiego jest już przejezdna. Najrówniejsza od czasów, które pamiętam, co nie znaczy, że studzienki są na poziomie asfaltu. Nie są. W okolicy punktu TSM wydzielono kilka miejsc parkingowych, szerokość wystarczająca. Brak chodnika, zatem cała droga od Szpitalnej do Sarny jest oznakowana jako „strefa zamieszkania”, chociaż chyba nikt tam nie mieszka. W każdym razie mamy ograniczenie prędkości do 20 km/h, a piesi, czy rowerzyści mają pierwszeństwo na całym pasie ruchu. Dobrze.

Wywiad z nowym dyrektorem szpitala

W mało kim pokładamy takie nadzieje jak w Jacku Czajce – nowym dyrektorze tarnobrzeskiego szpitala. Nowy dyrektor robi dobre wrażenie, osoby kompetentnej, doświadczonej, z trzeźwym podejściem. Przynajmniej na podstawie rozmowy w TVL. W wywiadzie wszystko widzi z dwóch stron. Czy mi się to podoba? I tak i nie 😉

Znamy wyniki głosowania na BO2024

Szykowałem się na analizę wyników, ale czasu zabrakło. Może jeszcze się pojawi. Widać kilka zmian. Turbogłosowanie na miejski projekt przeniosło się z komisji wiejskich do Internetu. Wybór był spory, wyniki trudno kwestionować. Odpadły popularne w niektórych środowiskach projekty okołomedyczne, czyli szczepienie starszej młodzieży na HPV oraz finansowanie zapłodnienia in vitro. Słabo wypadły odwierty, głosów mniej niż członków grupy uzdrowiskowej. Pojawiły się już komentarze, czy klimatyzacja w przedszkolu jest ogólnodostępna, bo takie są wymagania BO. Pewnie RIO nam wkrótce powie.

Co tam na sesji RM?

Mam parę wybranych tematów. Radni oglądali wystąpienia przedstawicieli miejskich spółek, czy też spółek z udziałem miasta.

Wydawnictwo Samorządowe / Tygodnik Nadwiślański
Radni wysłuchali informacji, że newsów jest pińcet, że są miliony odsłon i setki tysięcy użytkowników. Ale, co ciekawe, nie było żadnej liczby dotyczącej naszego tradycyjnego i historycznego Tygodnika Nadwiślańskiego. Jakoś nikt z radnych nie był zainteresowany ile gazet się sprzedaje, czy też ile egzemplarzy TN sprzedaje się w Tarnobrzegu, który jest zdecydowanie większościowym udziałowcem. Pewnie wielu radnych mogłoby się zdziwić. Ale w sumie wszyscy widzą ile odsłon mają darmowe materiały informacyjne na YT z Tarnobrzega, a tu trzeba jeszcze dorzucić piątaka. Tyle wiemy, że rynek prasowy jest trudny. No jest.

Później, niby to nieświadomie, przewodniczący RM spytał o wynagrodzenie prezesa WS czy jest równie atrakcyjne jak innych prezesów miejskich spółek. Wszyscy wiedzą, że nie jest, że odstaje bardzo.

Wydawnictwo Samorządowe, przyniosło w zeszłym roku zyski, mniej więcej w wysokości 3280 zł miesięcznie, z tego 85% przypada na gminę Tarnobrzeg. Średnie wynagrodzenie w Wydawnictwie to 3853 zł brutto, średnia nie uwzględnia wynagrodzeń Rady Nadzorczej i prezesa zarządu.

TTBS
Rok 2022 spółka zamknęła stratą netto na 4,3 mln zł. Problemem są przegrywane procesy w sprawie budowy bloku na ul. św. Barbary.

FCC
Rok 2022 to zysk netto na blisko 6 mln zł, ale wynikający z aktualizacji wartości środków trwałych na 7 mln zł. Bez tego byłaby strata na około 1mln zł. Dodatkowo spółka posiada dług finansowy na ponad 28 mln zł wobec jednostek z grupy FCC.

RDM
Spółka w roku 2022 przyniosła stratę w kwocie ponad 202 tys. zł.

Wodociągi
W roku 2022 wykupiliśmy udzialy od PFR za prawie 1,5 mln zł, w tym roku nabywamy kolejne udziały za ponad 1,6 mln zł. Nie jest źle.

Kopalnia
Sprzedała swoją siedzibę przy ul. Górniczej na rzecz WOTu.

Radny Bogdan Bajorski o sytuacji spółek
Spółki przynoszą straty. I co? Zmienić zarząd? Jakieś stanowisko powinien zająć właściciel (para prezydencka). Nie powinno być „Tarnobrzeżanie, nic się nie stało”. Jako miasto powierzyliśmy im majątek, a co roku to samo, albo coraz gorzej. Nie powinniśmy być na taki stan rzeczy obojętni, powinniśmy za to wyciągać jakieś wnioski. Pół miliona dla TTBS – radni głosują za, na „działania bieżące”. To powinno być weryfikowane, na co środki mają być przeznaczone i jakie efekty to przyniesie.

Projekt kolejnego kredytu na 7 mln zł wycofany
Kolejny raz prezydent daje i odbiera. Ale jeśli daje na sesję uchwałę o kredycie i ją sobie zabiera, to dobrze. Tylko po co?

Tak jak zapowiadałem tydzień temu, dorzuciliśmy się do śmieci, za tych, którzy nie płacą i od których trudno wyegzekwować zaległości. Obyło się bez dyskusji.

Kamil Kalinka na sesji
Dodatkowe 2,5 mln zł dorzucane w trybie nagłym, do przetargu, który właśnie został ogłoszony. (rzeczywiście był taki pomysł). To jakiś absurd! Może tak robić wszystkie przetargi? A później będzie szarpanie się między radnymi i przekonywanie radnego do słuszności. Do której inwestycji dołożą, a do której nie. I w taki sposób się traktuje radnych…
Kamil Kalinka zgłosił wniosek formalny o ściągnięcie tej uchwały, może będzie na sesji nadzwyczajnej, a nie jako „fortel”. Jaki dajemy sygnał na rynek w tym momencie? O co tutaj chodzi?
Wniosek o wycofanie uchwały poparła większość (12) radnych. Po tym ściągnięto też powiązaną uchwałę o zmianie WPF.

Na koniec sesji radna Kapuściak oprotestowała wystąpienie radnego Cezarego Mikruta z poprzedniej sesji. Zagroziła też udowodnieniem tematu przez „różne instytucje”. Radny Mikrut gotów jest rozwiązać temat przed sądem.

Przewodniczący Potański podniósł temat wpływu radnych na budżet miasta. Poprosił Panią skarbnik, żeby prezydium RM partycypowało w sporządzeniu budżetu, żeby mieli wpływ na to co tam będzie. Interesująca propozycja.

Ogłosiliśmy kolejny przetarg na drogi z Polskiego Ładu

Do zrobienia są:
Zadanie nr 1: Budowa drogi gminnej ulicy Chrobaka w Tarnobrzegu.
Zadanie nr 2: Przebudowa dróg – Czereśniowa, Wyspiańskiego:
a) Przebudowa drogi wewnętrznej- ulica Czereśniowa boczna na osiedlu Podłęże w Tarnobrzegu.
b) Przebudowa drogi wewnętrznej od ulicy Wyspiańskiego do ulicy Tracza wraz z budową nowych miejsc parkingowych przy SP4 w Tarnobrzegu.
Zadanie nr 3: Przebudowa ul. Podleśnej.
Zadanie nr 4: Przebudowa dróg – Jasińskiego, Kanadyjska:
a) Remont drogi gminnej ul. Władysława Jasińskiego w Tarnobrzegu
b) Przebudowa ul. Kanadyjskiej w Tarnobrzegu.
Zadanie nr 5: Budowa chodnika na ul. Sieleckiej w Tarnobrzegu.
Zadanie nr 6: Przebudowa ul. Sobowskiej w zakresie budowy chodnika wraz z odwodnieniem drogi w Tarnobrzegu.
Zadanie nr 7: Przebudowa drogi gminnej ul. Konopnickiej w Tarnobrzegu
Zadanie nr 8: Przebudowa drogi gminnej ul. 12-go Października w Tarnobrzegu.
Zadanie nr 9: Budowa drogi ul. Szczęśliwej w Tarnobrzegu.
Zadanie nr 10: Przebudowa ul. Jaśminowej w Tarnobrzegu wraz z przebudową, rozbudową i budową niezbędnej infrastruktury technicznej i urządzeń budowlanych – od km 0+215 do km 0+953,60 w ramach zadania pn. :„Przebudowa ul. Jaśminowej w Tarnobrzegu”.
Zadanie nr 11: Przebudowa drogi wewnętrznej ul. Jasień w miejscowości Tarnobrzeg.
Zadanie nr 12: Remont ulicy Waryńskiego w Tarnobrzegu.
Zadanie nr 13: Przebudowa ulicy Świętej Kingi.
I znów wątpliwości ekspertów – a co to za inwestycje? Bieżąca administracja drogami, zresztą nie zawsze konieczna.
Kolejne uwagi ekspertów – termin wykonania dla każdego zadanai to 528 dni. Realizacja zadania etapami, ale nie ulicami. Czyli znów wszystko na raz po trochę, a nie ulice kolejno.

Przetarg na Tarnobrzeskie Wembley – etap I

Przygotowania były długie, teraz czas na realizację. Ogłosiliśmy postępowanie na zagospodarowanie terenów zielonych na os. Przywiśle, miejsca sportowo rekreacyjne „Tarnobrzeskie Wembley”. To nie tylko boisko, ale i szerokie otoczenie, w tym toalety (oryginalny okrągły kształt budynku). Pewnie taka forma by wystarczyła również w centrum. Ogród, teżnie, elementy rekreacyjne – docelowo powinno tam być bardzo ładnie. Można sobie podejrzeć projekty na BIPie. Ktoś pamięta ścieżki zdrowia w Lasku Bulońskim? Pamiętam te rysunki z ludkiem na kolejnych przeszkodach.

Ogłosiliśmy przetarg na oświetlenie alejek i chodników

W ramach projektu pn. „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” mamy doświetlić: Zadanie nr 1: Osiedle Mokrzyszów, Serbinów, Miechocin, Dzików, Piastów, Sielec, Nagnajów, Ocice, Zakrzów, Wielowieś, Podłęże, Sobów,
Zadanie nr 2: Osiedle Siarkowiec, Wielopole, Piastów.

Ej,… Płyta i śpiewnik z muzyką lasowiacką z okolic Tarnobrzega

Świeże info poniżej, jest też teledysk z piosenką.

Barbórkowa Drama Teatralna

Znamy program BDT2023. To już 45 edycja! W programie trzy komedie, szczegóły w poniższym tekście:

Wiecie, że Google zakwalifikowało to zdjęcie jako erotykę i ograniczyło wyświetlanie reklam? 😮

Uwięziony ptak nie śpiewa

Zestaw patriotycznych piosenek we współczesnym wykonaniu, przygotowanie ESTEKI. Można podejrzeć poniższy news, a w nim m.in. filmiki jak to może wyglądać. To jest dobre świętowanie niepodległości!

Koncert na Święto Niepodległości

To też jest bardzo dobre świętowanie. TDK z rockowym koncertem na re-urodziny Niepodległej. W dodatku za darmo.

Wszystkich Świętych – tradycyjna kwesta

Tu też mamy okrągłą rocznicę – to już 25 kwesta na rzecz cmentarza na Piaskach. Tym razem m.in. na remont nagrobka dr Marczaka.

Wielkie Święto Morsowania

Teraz impreza na chłodno, ale bardzo szeroko i wielotematycznie zorganizowana. Potrzebujemy możliwie wielu aktywności, które przedłużą, czy też uzupełnią sezon nad Jeziorem Tarnobrzeskim. To są same dobre pomysły!

Kino kobiet

A tutaj info o akcji TDK – Kino Kobiet. Szczegóły w poniższym tekście.

Kebab Dollar

Info z forum – nie widziałem. W dawnym sklepie dziecięcym na Piłsudskiego (domek na przeciwko Dzikowiaka) powstaje Dollar Kebab. Pewnie to pączkująca sieć, obecna już w Połańcu i Staszowie. Miejsce interesujące, bo w bliskiej, a nawet bardzo bliskiej okolicy mamy już kilka kebabów. Konkurencja jest dobra. Różnorodność też.

Zobaczcie jeszcze malowidła sakralne z okolic Ustrzyk Górnych

Widać wyraźnie nie tylko tę samą rękę co na Serbinowie, ale nawet te same ulubione kolory.

Przyznam, że nie podobały mi się te malowidła w dzieciństwie, ale teraz odbieram je jako bardzo ok.

Kawka na koniec

Dzięki za wszystkie kawki, jestem stale otwarty na dalsze wsparcie. Klikając poniżej możesz postawić mi wirtualną kawkę, doceniając w ten sposób nie tylko ten tekst, ale całe 20 lat 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like