Tarnobrzeg, info z 44 i 45 tygodnia roku 2023

Kto się stęsknił za tygodniówką? Ja się stęskniłem za podsumowaniem tygodnia, ale również za kawą. Kawy! Ale to na końcu. I raczej na kredyt, bo piszę dzisiaj krótko. A przynajmniej tak zamierzam. Jak zawsze – o polityce, inwestycjach, tarnobrzeskich odsłonach, PSZOKu, OZE, świętowaniu niepodległości, krwi, bliskiej historii i nadchodzących wydarzeniach.

Polityka wkrótce zejdzie na najniższy szczebel

Jesteśmy po wyborach parlamentarnych, ale już tylko 5 miesięcy zostało do kolejnych, tych najbardziej lokalnych. I co? I niewiele. Oficjalnie start w wyborach potwierdziły dwie osoby – Małgorzata Zych i Tomasz Stróż. Można się spodziewać startu prezydenta Dariusza Bożka. A co z głównymi partiami? Wciąż tajemnica. Co kandydat, to jednocześnie komitet – taka ordynacja, to ma najwięcej sensu. To ile będzie komitetów? Pięć? Największe partie wystartują partyjnie, czy znów zabraknie PO pod własnym szyldem? Odpowiedzi pewnie już niebawem, bo ileż można czekać?

Tarnobrzeski Niecodziennik, który przyniósł sukces Grzegorzowi Kiełbowi zaczął się ukazywać na dwa lata przed wyborami! Niektóre kandydatury pojawiały się całkiem oficjalnie również na dwa lata przed wyborami. Wszyscy nastawiają się na sprint i ostatnią prostą? To by premiowało kandydatów najbardziej rozpoznawalnych, bo trudno dać się opatrzyć ludziom przez raptem kilka tygodni.

Już napisałem na forum, że nic się politycznie nie dzieje, jak TVL wrzuciła wywiad z Tomaszem Stróżem, czyli pierwszym oficjalnym kandydatem na urząd prezydenta miasta. Wywiad mnie nie porwał, powiedziałbym że dość nudny. Sam kandydat wspomniał, że wszystko ma gotowe, tylko treści będzie dawkować. Dla mnie to zdecydowanie za małe dawki, nie działają.

Rzuca się w oczy podobny punkt startu co w przypadku urzędującego prezydenta – dyrektor największego liceum. Podobne są również hasła, czyli bezpartyjność i gotowość do współpracy z każdym dla dobra miasta, bo to Tarnobrzeg jest ich partią. Obydwa nazwiska wielokrotnie występują w biblii, to kolejne rzucające się w oczy, a pewnie nie ostatnie podobieństwo.

Pełen wywiad z kandydatem Tomaszem Stróżem można obejrzeć na TVL

Kandydatka Małgorzata Zych zwraca na siebie uwagę na różne dostępne sposoby. Tym razem ostrzegając przed niebezpiecznymi badaniami mammograficznymi, co facebook oznaczył jako fałszywą informację, linkując do źródeł naukowych.

Można powiedzieć, że urzędujący prezydent Dariusz Bożek właściwie cały czas prowadzi kampanię wyborczą. Tym razem wystąpił jako mors, zadeklarował przy okazji, że woli wchodzić do zimnej wody niż do ciepłej. A uda się dwa razy do tej samej? Okaże się za pół roku. Czy będzie ciepła kąpiel, czy kubeł zimnej?

300 ≠ 3000 ≠ 30000

To przy okazji o lokalnych odsłonach, bo po raz kolejny przewinęła się dyskusja na forum. Otóż jedna z lokalnych telewizji ma na stronie licznik, który pokazuje np. 33 tysiące odsłon materiału, podczas gdy licznik Youtube wskazuje, że film stanowiący treść informacji zanotował odsłon 150 (sto pięćdziesiąt). Wyjaśniam – lokalne materiały przeważnie mają kilkadziesiąt do 300 odsłon. Podobnie sesje rady miasta. Trzydzieści tysięcy odsłon konferencji politycznej czy społecznej w Tarnobrzegu? Nie ma opcji!

3000 odsłon materiału video lub dłuższego angażującego tekstu to dobry wynik lokalny, bardzo trudny do osiągnięcia dla materiałów politycznych czy społecznych. Po prostu takie tematy ludzi nie interesują. To znaczy interesują. Stale te same 300 osób zainteresowanych mocno wszystkim co się dzieje w mieście. 3000 osób zainteresowanych średnio. 30.000 zainteresowanych sporadycznie. Można zebrać łatwo 3000 odsłon, jeśli mamy zadymę, wypadek, rozebrane panie, hodowlę gołębi, wędkowanie, gęś Pipę i podobne tematy. Ale polityka i działalność społeczna nie da rady.

Przykłady

  • Przez 8 lat Tygodnik Nadwiślański miał tylko 4 filmy z ponad 30 tysiącami odsłon, z tego 2 o gęsi pipie, start Mriji i wypadek pod Stalową.
  • Przez 13 lat Nadwisla24 miało tylko 5 filmów z ponad 30 tysiącami odsłon, z tego trzy to zadymy na boiskach, rykowisko, bitwa pod Grunwaldem i misski nad Jeziorem Tarnobrzeskim
  • Przez 9 lat TVL Tarnobrzeg ma tylko 6 filmów z ponad 30 tysiącami odsłon, w tym znów m.in. misski nad Jeziorem.
  • Przez 9 lat ITVWisła ma tylko 7 filmów z ponad 30 tysiącami odsłon, w tym Krawczyka, 3 wypadki i nożownika w Vivo.
  • Przez 14 lat Tarnobrzeg.info ma tylko 1 film z ponad 30 tysiącami odsłon, na temat Jeziora Tarnobrzeskiego.

Wykonawca projektu mola z gejzerami

O! I to jest temat lokalny, który zebrał na fejsie duże dziesiątki tysięcy zasięgów. Przede wszystkim obejrzenie obrazka i tytułu. Obrazka, który każdy kto interesuje się tym co dzieje się w mieście, widział już parę miesięcy temu. Ale osób które się interesują jest 300, a sporadycznie zainteresowanych 3000, a nie 30 tysięcy.
Wracając do tematu – mamy wykonawcę na projekt pomostów i molo z gejzerami. Rozstrzał cen zaskakujący.

Umowy na fotowoltaikę będą poprawione

W końcu dobre wieści w temacie zamieszania z umowami na fotowoltaikę, jakie rozsyłało tarnobrzeżanom PGE. Mam też wieści osobiście dobre. Zakładałem pesymistycznie, że po tylu tekstach o kolejnych opóźnieniach programu i występujących w nim problemach, będę miał montaż jako ostatni z 670 gospodarstw. Myliłem się! Byłem około dwudziesty od końca. Odpowiedź z PGE i informacja z miasta w poniższym tekście. Co ciekawe odpowiedź z PGE nie dotyczy pisma z 17 września, o którym urząd wspominał w odpowiedzi na moje pytania, ale dopiero drugiego pisma, wysłanego 23 października, jak temat zaistniał na forum.

Pewnie jednak będzie osiedle za dawnym tapicerem przy dominikanach
Rozpatrywane jest pozwolenie na budowę budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi o łącznej kubaturze 6228 m3 przy ul. Dominikańskiej. Ciekawe.

Unieważniony przetarg na PSZOK

Przetarg na prowadzenie PSZOKu został unieważniony, trochę było zamieszania.

Akcja krwiodawstwa „Ciepło w sercu”

55 lat działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Barbórka”. Robi wrażenie! Świętowanie urodzin w pełni zgodne z misją – akcja krwiodawstwa, tym razem z losowaniem nagrody.

Świętowanie niepodległości

Tarnobrzeg ma tradycję w organizacji widowisk przygotowywanych własnymi siłami. Znów się udało tradycję kultywować i rozwijać. Z okazji święta Niepodległej mieliśmy w TDK dwa koncerty – jeden zorganizowany własnymi siłami, z udziałem wykonawców ogólnopolskich, drugi własnymi siłami niemalże od góry do dołu i od lewej do prawej. Obydwa na bardzo dobrym poziomie.
Uwięziony ptak nie śpiewa
Widowisko firmowane przez Estekę, pod kierunkiem muzycznym Jarosława Piątkowskiego. Przyzwyczailiśmy się, że piosenki patriotyczne można wtórnie odśpiewać, ale w tym przypadku zawodowa aranżacja i zaangażowanie wykonawców uczyniły cuda. Parę razy serio się wzruszyłem.

Zdjęcia BeTrue i materiał TVL poniżej

… Ten kawałek podłogi – świętowanie na rockowo

Tego na żywo nie widziałem, miejsc zabrakło. Ale zapis ma być dostępny. Po koncercie pamięci „wyklętych” z zeszłego roku miałem względem widowiska Mateusza Mitki duże oczekiwania i już wiem, że było świetnie. Kawałek relacji poniżej.

Tydzień historyczny w Bibliotece Pedagogicznej

Pisałem o 30.000, 3000 i 300 osobach. Ale jak trzeba się gdzieś wybrać, to często zostaje 30… Tymczasem XI tydzień historyczny zapowiada się bardzo interesująco. Jak uda mi się dotrzeć, to, ze względu na prelegentów, będzie okazja się cofnąć do licealnych czasów 🙂 Tematy interesujące, nie tylko czysto historyczne, ale z odwołaniem do aktualnych wydarzeń geopolitycznych.

Wernisaż batiku Aleksandry Herisz

Święto morsowania i rekord Guinnessa

Morsowanie, Jezioro Aniołów i bicie rekordu okazało się udaną imprezą na dużą skalę. Dobrze. Niech się dzieje jak najwięcej, również poza typowym plażowym sezonem. Gratulacje dla Icekinga!

Wernisaż wystawy sztuki cyfrowej z techno party

A to kolejny przykład kulturfuzji z Wozowni Framu. Tym razem sztuka cyfrowa połączona z techno party. Zapowiada się interesująco.

Prawie Kraków 🙂

Na koniec filmik z rynku. Czy zauważyliście, że na rynku mamy sporo gołębi? Nie kojarzy mi się, żeby tyle było w poprzednich latach czy dekadach. Siedzą sobie na Biedronce, zlatują do okruszków, uciekają bez większego powodu (wcale ich nie straszyłem). Wiadomo co Kraków ma z tych ptaków, ale trochę klimatu starówkowego jest.

Okolicznościowo

Mamy w Tarnobrzegu ładne i zadbane klomby na rondach, coraz ładniejsze nasadzenia wzdłuż drogi, a na rynku okazyjnie ktoś wyraźnie się stara o wóz i beczki, skoro już są. To czas dyni i wrzosów. Ładnie, nie?

Kawa

Wiecie co. Dzięki!

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like