Tarnobrzeg na czołówkach gazet i na głównych stronach portali

Wiecie, że nie prowadzę rubryki kryminalnej i nie zajmuję się zwykle podobnymi zjawiskami, mimo ich klikalności. Ale inna sprawa, jak Tarnobrzeg odbierany jest na zewnątrz. Bo wiadomo, że dobre wiadomości mniej zapadają w pamięć niż te złe.

Całkiem niedawno, Tarnobrzeg stał się symbolem stanu służby zdrowia w czasie pandemii, ze względu na kij do stukania w parapet, który postawiono na tyłach budynku. I czego byśmy nie robili, jak się poświęcali, jakby ta służba zdrowia później nie działała, symbol został.

Podobnie niestety z przestępczością. Możemy inwestować nad Jeziorem, wystawiać Kolekcję Dzikowską, organizować wydarzenia kulturalne, modowe itd, ale czy nie dłużej zostaje w pamięci reportaż UWAGA TVN pod tytułem „Miasto młodocianych bandziorów?”, bo tak właśnie nazwano Tarnobrzeg 12 lat temu?

Możemy wzorowo segregować odpady i przestawiać się na transport rowerowy, a i tak brzmi echo reportażu TVN o pluszowych szczurach, które wraz z odbieranymi od mieszkańców śmieciami wywożono nielegalnie, wsypując je do dziury w ziemi.

Brutalne pobicie w centrum Tarnobrzega

W niedzielę w nocy dwóch 16-latków pobiło 27-latka, bo zwrócił im uwagę, że skwer to nie toaleta. Pobity leżał jakiś czas na chodniku, dopóki nie zatrzymała się przejeżdżająca samarytanka, która zawiadomiła Policję. Ofiara zdarzenia trafiła do szpitala w Tarnobrzegu, a później, ze względu na skalę obrażeń, do szpitala w Rzeszowie.

Tarnobrzeżanie zainwestowali w monitoring i dzięki temu udało się szybko zatrzymać sprawców. To dobrze.
Ale czy monitoring nie powinien zadziałać kiedy pobity leżał na ulicy?
Czy nie powinien zadziałać w trakcie pobicia?
A najlepiej – czy nie powinien zadziałać już w momencie mylenia skweru z toaletą?

Często słyszymy obietnice o zwiększaniu poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Ale jeśli monitoring przydaje się dopiero na etapie ustalania sprawców, to zwiększać się może co najwyżej poczucie sprawiedliwości. Bezpieczeństwo zostaje takie samo.

Jak to wygląda na statystykach?

Zdecydowana większość (76%) interwencji skierowanych przez obserwatora monitoringu w roku 2022 związana była ze spożywaniem alkoholu, udało się jednak zareagować na 16 bójek i 4 niszczenia mienia. Interwencje odbywają się przede wszystkim w godzinach od 14 do 22. Dokładne statystyki poniżej.

A tak zupełnie przy okazji parę wybranych komentarzy pod tekstem o zdarzeniu z popularnego, wytrwale walczącego z hejtem portalu Gazeta.pl:

  • Zdziczenie mateczników pislamu jest znaczne.
  • Ci dwaj to produkt czarnkowej edukacji. Półgłówki osiłkowate wychowane na podręcznikach HIT i wartościach chrześcijańskich. To jest towarzystwo do utylizacji. Ich straszanie celą i szlifowaniem odbytu nie rusza bo taki szlif dostali w salce katechetycznej.
  • Pisowski matecznik.
  • dzicz wolska wstawa z kulan, po mszy i flaszce
  • tarnobrzeg, podkarpackie.. wylęgarnia dzikusów czarnków. tam żyją ruskie mieszańce
  • ale te młode gnoje to pobożni katolicy, zaliczyli pierwszą komunię, chodzą na lekcje religii i księdzu dobre loda robią……
  • Tarnobrzeg ,Lublin Białystok, Biała Podlaska czemu mnie nie dziwi?