Chardonnay – czym się charakteryzuje?

Fermentowane i dojrzewające w dębie, które stanowią bogate uniwersum. W grupie takich win króluje bezapelacyjnie chardonnay – najsłynniejsza biała odmiana winorośli na świecie uprawiana praktycznie wszędzie. Równie dobrze udaje się w chłodnych siedliskach Burgundii, Szampanii czy Niemczech, co w południowych Włoszech, Chile czy Izraelu. Oczywiście w każdym z tych miejsc daje zupełnie odmienne wina. Najczęściej wersje chardonnay na lato – młode, winifikowane w stalowych tankach, charakteryzują się świeżą owocowością, na którą składają się aromaty jasnych jabłek i gruszek przemieszanych z nutami cytrusowymi, a nierzadko także owoców egzotycznych.

Co ma wpływ na charakter chardonnay?

Wina pochodzące ze słynnego kimerydzkiego wapiennego podłoża w Chablis są mineralne, o dość wyraźnie zaznaczonej kwasowości. Ale oprócz miejsca uprawy tym, co ma największy wpływ na charakter danego wina, jest sposób jego produkcji. W przypadku chardonnay nie sposób pominąć milczeniem afektu, którym darzy dąb i to z pełną wzajemnością. Już tylko poddane fermentacji w dębowych beczkach chardonnay staje się innym winem niż to winifikowane w stali nierdzewnej.

Różnice da się zauważyć także między winami fermentowanymi w stalowych tankach – szczególnie kiedy, któreś poddano kilkumiesięcznemu dojrzewaniu nad osadem z drożdży. Podczas tego okresu nabiera specyficznego charakteru i złożoności, chociaż nie wyczujemy w nim aromatów typowych dla win mających kontakt z dębem.

Natomiast poddane dojrzewaniu w dębie już na wstępie jest inne za sprawą ciemniejszego, złotego koloru nabieranego wraz z wiekiem. Ponadto zauważalny jest wielowarstwowy, bardzo charakterystyczny bukiet złożony z aromatów przywodzących na myśl prażone migdały, karmel, orzechy, świeże ciasto, tosty z masłem czy śmietanę. Z takich win słynie Kalifornia, a w Starym Świecie chardonnay o prawdziwie barokowym obliczu spotkamy w Burgundii w apelacjach Meursault i Chassagne-Montrachet.

Wszechstronności odmianie chardonnay odmówić nie sposób, gdyż sprawdza się także przy produkcji win musujących, w tym oczywiście szampanów. Jest jedną z trzech najważniejszych odmian uprawianych w AOC Champagne. Także wiele innych win musujących w świecie powstaje z tej właśnie odmiany.

Chardonnay potrafi zaskoczyć także w słodkim wydaniu – w Austrii czy Kanadzie z powodzeniem tworzy się z niej deserowe wina z późnego zbioru, a bywa też, że i wina lodowe.

Do jakich smaków pasuje chardonnay?

Chardonnay łączy się m.in. z tłustymi rybami czy drobiem w maślanych czy śmietanowych sosach oraz z wieprzowiną. Izraelska odmiana Katzrin pasuje także ze stekiem z tuńczyka, kaczką w pomarańczach czy szaszłykami z grzybami leśnymi. Słodka wersja wykorzystywana jest w połączeniu z deserami z udziałem kremów śmietanowych czy waniliowych z dodatkiem białej czekolady.

Więcej informacji znajduje się na https://sklep-wina.pl/.

Artykuł partnera