Awaria pralki – jak sobie z nią poradzić?

Pralka, podobnie jak każde inne urządzenie wraz z kolejnymi latami eksploatacji może ulec uszkodzeniu. Niektóre awarie są wynikiem zaniedbania i ich usunięcie zajmie zaledwie kilka chwil. W  przypadku poważniejszych problemów, niezbędna będzie wizyta serwisanta. Sprawdź, jakie kroki warto poczynić zanim zadzwonisz do fachowca.

Problemy z wirowaniem i wyciek wody

Błędy podczas wirowania często wynikają z nierównomiernego rozłożenia ubrań, zużycia szczotek w silniku lub problemów z programatorem. Nieodpowiednie obciążenie bębna może prowadzić do jego uszkodzenia. Przyczyną słabego wirowania może być również niedrożność węża odpływowego lub zatkany filtr pompy. Wyczyszczenie powinno przywrócić pełną sprawność pralce. Jeżeli pralka dalej wskazuje błąd konieczne będzie wezwanie serwisanta, gdyż problem może oznaczać uszkodzenie kondensatora czy paska napędowego.

Kolejną, równie częstą awarią są wycieki wody. Najczęściej winne są zużyte uszczelki lub brak szczelności wynikający ze zużycia urządzenia. Jeżeli woda cieknie z bębna to prawdopodobnie go przeładowałeś i uszczelka nie jest odpowiednio dociśnięta. Zauważyłeś że ciecz gromadzi się pod pralką? Winny może być zatkany filtr, uszkodzona pompa odpływowa, pęknięta komora szuflady na proszek lub brak szczelności węży. Warto skontaktować się z fachowcem, który znajdzie źródło problemu i naprawi urządzenie.

Problemy z elektroniką

Elektronika również może ulec uszkodzeniu – programator, grzałka, elektrozawór czy bezpieczniki mogą się zepsuć w wyniku przepięć elektrycznych, zużycia mechanicznego czy problemów z oprogramowaniem. Jeżeli pralka nie pobiera wody, pomija etapy prania, lub w trakcie jej pracy wyrzuca bezpieczniki, to taka awaria wymaga wizyty specjalisty i najczęściej wymiany elementu na nowy. Czasami zdarza się tak, że urządzenie przerwie swoją pracę, a na wyświetlaczu pojawi się błąd oznaczony literą E i cyfrą. Wówczas warto sprawdzić w instrukcji czego dotyczy problem, a także jak zrobić reset pralki.

Pralka nie dopiera ubrań, a wręcz je brudzi

Twarda woda w połączeniu z osadzającym się kamieniem i detergentami, które słabo się rozpuszczają w niskich temperaturach tworzą warstwę brudu, która nie tylko może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, ale także osiadać na ubraniach. Z czasem wilgoć może zamienić się w pleśń, dlatego konieczne jest zadbanie o pralkę – warto regularnie czyścić filtry, uszczelki, bęben oraz szufladę na detergent. Po każdym praniu w miarę możliwości szybko powieś ubrania, a drzwiczki i szufladkę zostaw uchylone, by mogły się wysuszyć. Co zrobić, jeżeli nieprzyjemny zapach z pralki przechodzi na ubrania? Pierwszym krokiem powinno być czyszczenie pralki. Wyjmij szufladkę, dokładnie wyszoruj małą szczoteczką i wytrzyj do sucha. Spuść wodę, odkręć filtr pompy i wypłucz pod ciepłą wodą. Szmatką nasączoną roztworem octu z wodą przetrzyj uszczelki, bęben i kołnierz. Kolejnym krokiem będzie czyszczenie pralki – włącz puste urządzenie na program 90 stopni. Po zakończeniu cyklu pamiętaj, żeby zostawić otwarte drzwiczki i uchyloną szufladkę.

Artykuł sponsorowany