Choinkowa Zagroda – dalsze życie choinek doniczkowych

W tym roku po raz kolejny choinki kupowane na Boże Narodzenie będzie można oddać po Świętach, by zasadzone na miejskim terenie, cieszyły nas i kolejne pokolenia jako dojrzałe drzewa.

Kupując choinkę podejmujemy wybór.
Możemy kupić chiński plastik, drzewko cięte z hodowli lub żywą choinkę w doniczce, którą po sezonie można zasadzić do gruntu, by rosła dalej i cieszyła nas, albo i nasze wnuki.

Pamiętam, że kiedy 35 lat temu szło się nad staw na Kamionce, gdzie często organizowano nieoficjalne ogniska (obecnie bywa tam tablica z zakazem palenia ognisk), między pagórkowatym laskiem od działek, a stawikiem była łąka. Dzisiaj to już las, ale mogę wspomnieć dzieciom jak ten teren wyglądał kiedyś. Wielu z czytających ma szansę dożyć lasu z Choinkowej Zagrody, by pokazywać go wnukom.

Jak zwracają uwagę organizatorzy akcji, ważne aby choinka miała zdrowy, jak najmniej uszkodzony i zadbany system korzeniowy. Moje doświadczenia z ostatnich lat wskazywały, że w gruncie może się przyjąć większość zasadzonych choinek, mimo przechowywania ich w ciepłych i suchych pomieszczeniach, czy sadzenia przed nastaniem wiosny.

Nie każdy ma gdzie posadzić choinkę. Jeśli mimo to miałby taką wolę i ochotę, to po sezonie (zwyczajowo choinki trzyma się nie dłużej niż do święta Ofiarowania Pańskiego, czy też, według tradycji ludowej, święta Matki Bożej Gromnicznej, które przypada na 2 lutego) może oddać ją do Zakładu Pogrzebowego Aster. Dzięki współpracy organizatorów z władzami miasta, RCPO Natura 2000, wspomnianym zakładem pogrzebowym i firmą FCC Polska, choinki trafią do gruntu w Zagrodzie Choinkowej w okolicy stawu na Kamionce. Idea słuszna, miejmy nadzieję, że tym razem nikt się do choinek z Zagrody nie dobierze.

Szczegóły na plakacie.