Tarnobrzeg, info z 2 tygodnia roku 2024

Rozpoczęła się kampania wyborcza, mamy budżet, szopkę, która budzi z wieloletniego snu, hetmańskie sukcesy, plany inwestycyjne, problemy w płatnościach jednostki sponsorowanej przez miasto, słabe wyniki społeczne, za to rekordowe w PM2,5.

Rozpoczęła się kampania wyborcza

To znaczy nie rozpoczęła się oficjalnie, bo nie mamy nawet wyznaczonego terminu wyborów, ale rozpoczęła się wyraźnie. Po tygodniach pustego tasowania talii mamy pierwsze rozdanie. Są damy (czerwona i czarna), jest król serce, as winny i joker. Ani strit, ani full, ani kareta. Ile kart będzie wymienianych w takiej sytuacji? Czekamy na waleta pikowego, ale może to będzie kolejny joker? A może jeszcze jakiś dupek żołędny się pojawi?

Gracze dobierają właśnie resztę figur i blotki, licytują, blefują, opracowują strategię, ćwiczą powyborcze pasjanse. Teraz się ustala w co właściwie gramy. W wojnę, pana, tysiąca, oko, makao? Pewnie każdy ma swoją grę i swoje zasady. Byle była zgoda co do zasad i wygranej, a nie jak w centrali.

W będącej wciąż na fali Platformie Obywatelskiej taki urodzaj kandydacki, że chęć startowania ogłosili zarówno niedawna kandydatka do sejmu Grażyna Potańska, jak i lokalny lider Norbert Mastalerz. W linii nauczycielsko-dyrektorskiej mamy Dariusza Bożka i Tomasza Stróża. Bardziej na prawo pewnie Małgorzata Zych i wciąż tajny kandydat PiSu, ale podobno niekoniecznie z PiSu. Info niby w ciągu 2 tygodni. Echo pisało wcześniej o Barbarze Zych, ale w tym temacie zapadła cisza. Zawsze ktoś może jeszcze zaskoczyć, jak blotek na listy wystarczy, bo talia ograniczona.

Konferencja inwestycyjna i zapowiedź komitetu?

Prezydent zwołał konferencję przy obwodnicy, która do tej pory kosztowała już 85 mln zł, teraz za ekrany zapłacimy kolejne 7 mln zł, robimy też dwa przejścia dla pieszych. W dalszych planach łączenie dróg serwisowych. Jak wspomniał prezydent na sesji, na odszkodowania przy budowie obwodnicy poszło o 20 mln zł więcej niż było to początkowo wycenione. Konferencja nie tylko inwestycyjna, ale już w kategorii podsumowań kadencji i dokonań.

Do mikrofonu dopuszczona została grupa radnych, każdy się przedstawiał, a cała ekipa dzieliła się wzajemnie pochwałami. Wyglądało jak pierwsze rozdanie prezydenckiego komitetu wyborczego. Dobrze mi się zdaje?

Już niebawem spotkanie z prezydentem na Zamku Dzikowskim. Będzie o planach na inwestycje w obiektach zamkowych, ale też o Kolekcji Dzikowskiej, jako kolejnym wypracowanym sukcesie, o muzyce z Energią i tym co działo się przez ostatnie kilka lat. Zobaczymy kto wystąpi tym razem, czy będzie się przedstawiał i jakie będą relacje między mówiącymi.

Konkurenci kury macać, prezydent przytula drób wyższych lotów!

Przed wyborami politycy lubią się podpinać pod popularne gwiazdy czy autorytety. Np. przed laty lokalni politycy Platformy Obywatelskiej robili sobie w kampanii zdjęcia ze śp. ks. Michałem Józefczykiem. Pamiętacie? Inny radny łapał przed wyborami golasa przy skuterze. Ale wtedy nie było jeszcze tiktoka, zatem pewnie będzie to samo, tylko bardziej, i z dużymi zasięgami.
Zdęcie z księdzem niekoniecznie teraz się opłaca, na golasów za zimno (chyba, że morsy!). Najpopularniejsza w mieście (i nie tylko) wydaje się obecnie gęś Pipa i to do niej uderzył prezydent w pierwszej kolejności.

Ten filmik na TikToku zebrał kilkanaście tysięcy odsłon, zatem zasięgi są. Ale nie wiadomo, czy widzowie już z prawem głosu i czy pokazywanie się z popularnymi postaciami wystarczy. O zorientowaniu wśród widzów świadczy częste w komentarzach do materiałów prezydenta pytanie: kiedy galeria?

Kampania niestandardowa

Wydaje się, że na etapie kampanii każde publiczne wystąpienie jest przemyślane i celowe. Zastanawiam się zatem jak rozumieć wrzucony przez ubiegającego się o drugą kadencję prezydenta cytat, sugerujący żeby nie dawać ludziom drugiej szansy, bo będą mieli „kolejną możliwość zniszczenia Ciebie”. Eeeee….
A to nie o drugą szansę właśnie tutaj chodzi?

Niech pani odejdzie, bo samochód panią przejedzie

Małgorzata Zych pozazdrościła prezydentowi i niedługo po nim opublikowała filmik na TikToku, na którym usiłowała zadać pytania prezydentowi po konferencji obwodnicowej. Pytania prawie udało się zadać, odpowiedzi już nie udało się uzyskać. Prezydent ostrzegał kilkakrotnie kontrkandydatkę, że samochód ją przejedzie. Ale raczej nie była to groźba 🙂
Przyznam, że zawsze wolałem skupianie się na tym co się ma samemu do zaoferowania, a nie na podpinaniu się pod innych, szczególnie w konfrontacyjnym tonie. Na mnie taka promocja nie zadziała.

@user6ropg1ugao

♬ dźwięk oryginalny – Małgorzata Zych

Tomasz Stróż oficjalnie na forum Tarnobrzeg.info

Różne osoby przewijały się przez forum, w tym osoby zajmujące wysokie wybieralne stanowiska, bądź ubiegające się o nie. Nie będę wnikał w szczegóły, ale Tarnobrzeg to niewielkie miasto i wiele można się domyślać, nawet jeśli nie ma pewności. Nie kojarzę jednak, żeby przez te 20 lat osoba kandydująca na prezydenta założyła „oficjalne konto” na czas kampanii. Nie widzę przeciwskazań. Nie wiem jednak czy to dobry pomysł i jaka może być skuteczność. Na pewno wolę forum Tinfo niż TikToka 🙂 A zaczęło się tutaj:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=217847#p217847

Statystyka miejska – jest kiepawo

Poznaliśmy miejskie statystyki za zeszły rok. Jest źle, chociaż nie tylko u nas. Wytłumaczenie jest, ale czy pociecha?

Sesja Rady Miasta

Budżet przyjęty, to chyba najważniejsze. Po ponad 5 latach rządów prezydent wciąż dysponuje stabilną większością w Radzie Miasta. Ciekawe jak to będzie wyglądać za kilka miesięcy.

W dyskusji było trochę wątpliwości i propozycji, które w większości nikogo nie zaskoczyły. Wybrane poniżej:

Anna Pekar
A może basen zamiast stadionu lekkoatletycznego? Chętnych byłoby dużo więcej, poza tym basen bardziej zarobi na siebie.

Dariusz Bożek
O strefie – staraliśmy się, ale pieniądze trafiały nie do nas, tylko na hale, gdzie się nic nie produkowało (maseczki).
Prezydent wspomniał inwestycję na strefie (spalarnię), że reakcje zaskakujące, a to dochody dla miasta.
Ścianka jest „totalnie obłożona i mnóstwo ludzi w tej chwili na ściance jest”.
W Brukseli na kongresie kobiet prezydent był za własne pieniądze, a to promocja miasta, „którą niektórym wciąż trudno zrozumieć”.
„Bo panu ręka ścierpnie” – chyba do radnego Kalinki. Nie było zbliżenia na to co akurat robił radny Kalinka.
Zmniejsza się ilość mieszkańców, faktycznie – bo dotyka to śmierci bliskich, czas pandemii. Ten proces dotyka wszystkich miast, mniej dzieci się rodzi. Jak wybudujemy żłobek, to za chwilę będzie świecił pustkami.
O podwodnym mieście do radnego Kalinki – trochę panu współczuję, bo chyba pan Disneya nie oglądał, kaczora Donalda, chociaż nie wiem czy to właściwe teraz imię, czy myszki Mickey. Gdyby Disney myślał tak jak pan, to nasze dzieci byłyby pozbawione wszystkich fajnych filmów animowanych. Niech sobie pan pomyśli, tylko wystarczy uruchomić ten właśnie organ. Mówił pan o jakichś podwodnych dziwnych rzeczach. To jest tak, że myśli się na przyszłość. To nie tak, że wszystko da się zrealizować i że wszystko będzie możliwe do realizacji. To są pomysły, żeby uruchomić wyobraźnię, żeby uruchomić proces myślowy.
Mam wstręt do okryć głowy, więc w czepku się raczej nie urodziłem.
Nie udało się przekuć ciężkiej harówy, żeby te pieniądze trafiły do Tarnobrzega. Co do innych – na szczęście się… nie udało, tylko ciężko wypracowaliśmy.
Łatwiej dodawać rodzinom do żłobków niż wybudować nowy żłobek. Pewnie to będzie dużo tańsze.
W kwestii zadłużenia – prezydent pokazywał na prezentacji wykresy z uwzględnieniem spłacanego zadłużenia względem ZUSu, wliczanym do zadłużenia. Przy takim podejściu w latach 2018-2022 zadłużenie zmieniało się nieznacznie, wzrosło wyraźnie dopiero w latach 2023 i 2024 (planowane). Zwrócił również uwagę na rosnący w ostatnim roku WIBOR, który znacząco wpłynął na nasze koszty.

Dariusz Bożek zaprezentował również porównanie zadłużenia do wartości budżetu w kolejnych latach. Wspominałem o tym zresztą jakiś czas temu na forum, że ta proporcja też jest ważna. W roku 2018 było 115 do 264 mln zł, a w roku 2024 będzie to 141 do 419 mln zł. Co racja to racja.

Kamil Kalinka zwrócił w odpowiedzi uwagę, że do budżetu dodaliśmy przecież w tym czasie 500+, obwodnicę i Polskie Łady, czyli dziesiątki milionów, i pieniądze nie załatwionych przez pana (prezydenta). Dowiedzieliśmy się też, że mamy wynagrodzenia dla urzędu i instytucji zaplanowane do września, a później co?

Pod koniec padła propozycja od Tarnobrzeskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego – jeśli nie rondo gen. Mariusza Zaruckiego (okazało się według radnych zbyt mało godne) to może ulica dawna Żeglarska, czyli promenada przy punktach gastronomicznych i starej marinie mogłaby nosić jego imię? Pewnie będzie łatwiej.

Szopka i jasełka na koniec sesji

Zawsze jest trochę radnych milczących, nie wiem czy w tej kadencji nie wygrywała w tej kategorii Dominka Kliza. W takiej np. sprawie budżetów miasta radna nie miała nic do powiedzenia, podobnie jak w setkach innych poruszanych spraw. Nie znalazłem też ani jednej wniesionej przez radną (prze 5 lat!) interpelacji. Ale w końcu znalazł się odpowiednio godny (według radnej Klizy) temat i można było na ekranie relacji nie tylko zobaczyć twarz, ale i usłyszeć głos.

Co to za temat?
Dla mnie zupełnie na miejscu, bo co mają facebookowe wpisy o króliczkach, które nie spodobały się radnej, do zadań i działalności Rady Miasta?
Dominika Kliza „w imieniu parafian” „dementowała nieprawdziwe oszczerstwa” oraz wiele oszczerstw i plotek i nieprawdziwych sformułowań. Na celowniku radnej znalazły się:
„Portal gryzonie do adopcji Tarnobrzeg”
„Portal Oddaj mi życie”
„Portal Nadwisla24.pl” (który powyższe cytował i za którym sprawa poszła dalej w świat).

Według radnej pod adresem księży były komentarze bardzo wulgarne, godzące w ich osobowość, wykształcenie, zarzuty, że króliki były w kartonowych pudełkach co jest nieprawdą, nie było też nigdy żywej szopki i że nie było co z królikami zrobić, że stąd próba oddania przypadkowym dzieciom w kościele, albo że to atrakcja przyciągająca ludzi do kościoła.

– Więc znając sytuację, będąc uczestnikiem tych wydarzeń i osób, które w to się angażowały wyrażamy sprzeciw przeciwko takim oszczerstwom. Również jeżeli chodzi o to jeżeli ten portal gryzonie do adopcji Tarnobrzeg, jeżeli są tacy rzeczywiście prawdziwi, i tak troszczą się o dobro tych zwierząt, które rzekomo ucierpiały w tej akcji, to mam propozycję, że niech przejadą się po naszych osiedlach i zobaczą ile bezdomnych kotów jest pod altanami śmietnikowymi, w różnych zakątkach tych osiedli i gdyby nie to, że mieszkańcy tych bloków dokarmiają te zwierzęta, to podejrzewam, że te zwierzęta dzisiaj by już nie funkcjonowały – dodała radna Kliza.

Utyskiwała również, że „komentarze od mieszkańców naszego miasta i portalu … zostały usunięte, twierdząc, że były to wulgarne komentarze godzące w dobro tych organizacji. Oczywiście jest to nieprawdą, ponieważ komentarze były oparte na prawdzie.”

Radna na koniec przemowy dodała: „Mam nadzieję, że wszystkie te portale, które pisały bardzo negatywne komentarze, bardzo negatywnie wyrażały się o naszych kapłanach, sprostują to i oficjalnie przeproszą i zaniechają temu hejtowi, który trwa w sieci.”

Oświadczenie radnej Klizy wsparła Bożena Kapuściak.
Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby osoby niewierzące, których jest jakiś procent w naszym mieście, niszczyły nastrój i święta Bożego Narodzenia. Czy portale, które nie sprawdzają informacji po prostu robią afery, które nie dotyczą świąt, nie dotyczą zwierząt nawet … czy zwierzęta cierpią z takiej racji, że się ktoś nimi zaopiekuje, czy cierpią z głodu i mrozu? Pani Dominika była świadkiem naocznym tego wydarzenia, więc chyba powiedziała prawdę. Media powinny tylko przytaczać dokładne informacje, a nie komentować! Jestem również oburzona tym incydentem i do portali wystosujemy stosowne pismo jako Akcja Katolicka – przemawiała radna Kapuściak.

Stanowisko pań radnych poparł Kamil Kalinka, jako świadek wydarzenia, był przy tym bez porównania bardziej ogarnięty merytorycznie i językowo.

Otwarcie ulicy Dekutowskiego?

Po udrożnieniu Sandomierskiej do Wyszyńskiego, Kochanowskiego do 1 Maja, Szpitalnej do Sikorskiego, Curie-Skłodowskiej i Zwierzynieckiej do obwodnicy, padła propozycja otwarcia ul. Dekutowskiego w stronę Sikorskiego. Info poniżej:

Wyjaśnienie do ogólnodostępności

Pisałem niedawno, że znów mamy problem z BO, tym razem z kryterium ogólnodostępności, czyli czy, jak i kiedy wszyscy mieszkańcy mogą korzystać z klimatyzacji lub fotowoltaiki w przedszkolach. Okazuje się, że mogą! Na jakich zasadach?

Wyjaśnienia poniżej:
W związku z projektem wybranym do realizacji w kategorii „projekt duży” pn. „Nasze Nowoczesne Przedszkola”, wyjaśnia się, że w procesie weryfikacji przedmiotowego projektu uznano, że spełnił on przytaczane w uzasadnieniu do opinii kryterium ogólnodostępności ze względu na niżej wymienione przesłanki:
1) z urządzeń (np. klimatyzacji i prądu generowanego przez urządzenia fotowoltaiczne) i odnowionych sal, korzystać będą mieszkańcy Tarnobrzega,
2) projekt kierowany jest do dzieci uczęszczających do przedszkola obecnie, jak i w przyszłości,
3) projekt kierowany jest do dorosłych mieszkańców Tarnobrzega, którzy uczestniczą w spotkaniach integracyjnych i kulturalnych odbywających się w miejskich placówkach przedszkolnych,
4) pomieszczenia i urządzenia wykorzystywane mogą być również przez mieszkańców Tarnobrzega, którzy mogą korzystać z placówek po godzinach ich pracy, a także w okresie przerwy wakacyjnej.
Jednocześnie podkreślić należy, że przedmiotowe kryterium nie zostało w sposób klarowny i wyczerpujący zdefiniowane w Uchwale Nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 kwietnia 2019 r. w sprawie budżetu obywatelskiego Miasta Tarnobrzega (z późniejszymi zmianami). W związku z czym istotnym czynnikiem jest tu intencja, która towarzyszyła formułowaniu owego kryterium. Kryterium to miało zabezpieczyć wydatki realizowane w ramach budżetu obywatelskiego tak, aby nie można było składać projektów, których beneficjentami byliby nauczyciele. Dlatego jest w owym kryterium mowa o terenie, w znaczeniu przestrzeni otwartej, jak i terenu obiektu, dostępnym dla mieszkańców.
W związku z powyższym teren przedszkoli uznaje się jako ogólnodostępny dla mieszkańców. Jak wskazano powyżej realizacja projektu służyć będzie mieszkańcom Tarnobrzega, dzieciom i dorosłym, zarówno tym biorącym udział w prowadzonym w placówkach procesie edukacji, jak korzystających z pomieszczeń i terenu przedszkoli po godzinach pracy przedszkola.

Win Casino – szyld już jest!

Wrócił browar, teraz wraca kasyno. Spytałem na fejsie jakich jeszcze powrotów po latach byśmy oczekiwali. Przywołano przemysł, kino, kombinat, emigrantów, VIP Pub…
No tak. O starozakonnych jakoś nikt nie wspomniał, nie było też o hrabiach na Zamku.

Detske ihrisko przy wejściu do Zamku

Rzuciła mi się w oczy obcojęzyczna lokalizacja. Sympatyczne, nie?

Wyznaczono dyrektora tarnobrzeskiego sklepu Leroy Merlin

Sklepu jeszcze nie ma, to o dyrektorze też może nie będę szczegółowo pisał, ale jest już wybrany. Prace budowlane powinny ruszyć wkrótce, otwarcie, zarówno N-Parku, jak i Merlina pewnie jeszcze w tym roku.

Koniec sklepu Lukullus

Sklep, który pamiętam od zawsze, znika z końcem miesiąca. Firma COOL`CA Sp. z o.o. stara się o pozwolenie na przebudowę obiektu, może całość pójdzie na biura?

Hetman rządzi, Hetman radzi

Wydawało się, że wyżej podskoczyć będzie bardzo trudno. No i pewnie było, ale się udało. Albo, jak mówi prezydent, nie tyle się udało, co osiągnięto to ciężką harówką. No nie wątpię. Współczuję uczniom i kadrze ciężkiej harówki, ale jednocześnie gratuluję sukcesu.

Siarka jako płatnik

No jest problem, tym bardziej, że przecież jest zauważalne miejskie finansowanie.

Wędzimy się

W zeszłym tygodniu poziom pyłów zawieszonych przekroczył miejscami 1400% dopuszczalnej normy. Chyba tak źle jeszcze nie było. Publikowaliśmy też oficjalne ostrzeżenia z Województwa, bo gdzie indziej było podobnie.

Koronkowe niebo

Pod koniec o interesującej wizualnie inicjatywie. Efekty zobaczę chętnie.

A całkiem na koniec tradycyjnie kawa

Oj troszczycie się o moje zdrowie, żebym z kawą nie przesadził. A ja konsekwentnie się polecam i przypominam w tym względzie. Klikając poniżej możecie postawić mi symboliczną wirtualną kawę. Niech będzie, że pójdzie tym razem na herbatkę ziołową. Lepiej?
Pomogliście mi kupić nowy bas, ale do motocykla potrzeba trochę więcej 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Główna fotka, to remont u dominikanów. Ołtarz główny zasłonięty i niedostępny.

You May Also Like