Jak zacząć pracę w Pythonie i zostać programistą?

Python stał się jednym z najbardziej popularnych języków programowania i jednocześnie doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Jego czytelna składnia i wszechstronność sprawiają, że jest on świetnym punktem startowym dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę w programowaniu. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć pracę w Pythonie i jak zostać wykwalifikowanym programistą, dobrze trafiłeś.  Nasz artykuł dostarczy Ci wskazówek, w jaki sposób rozpocząć pracę w języku Python oraz poszukiwać pierwszej pracy.

Czy język programowania Python jest dobry dla osób, które chcą wejść do branży IT?

Python zyskał w 2023 roku pierwsze miejsce wśród najczęściej wybieranych języków programowania. Z roku na rok staje się on coraz popularniejszym językiem wśród programistów, co oznacza, że:

 • wiele firm korzysta z Pythona – łatwiej jest znaleźć pracę znając Pythona niż inny, mniej popularny język programowania
 • ma silną społeczność wsparcia – dzięki temu w Internecie jest dużo informacji na temat Pythona oraz dużo przykładów gotowego kodu. Ułatwia to samodzielne poznawanie Pythona
 • posiada dużą ilość bibliotek oraz frameworków rozszerzających jego funkcjonalność – dzięki bibliotekom takim Django, Pandas, Numpy czy scikit-learn możesz używać Pythona zarówno do budowania aplikacji webowych jak i do prowadzenia zaawansowanych analiz
 • jest wszechstronny – dzięki temu masz szansę znaleźć obszar, który będzie dla Ciebie interesujący.

Python jest językiem uniwersalnym, ogólnego zastosowania. Umożliwia on pisanie nie tylko zaawansowanych programów, ale także prostych skryptów automatyzujących pracę lub ułatwiających testowanie oprogramowania. Dlatego niezależnie od tego, czy chcesz pracować jako Web Developer, Ekspert Sztucznej Inteligencji czy Python Developer, język ten będzie dla Ciebie przydatny. 

Zdaniem wielu osób rozpoczynających karierę w roli programisty, Python znacznie obniża próg wejścia do branży IT. Nauka programowania w Pythonie jest łatwiejsza niż poznawanie takich języków, jak C++ czy C#. W pierwszym etapie nauki wystarczy Ci zrozumienie podstawowych koncepcji. Aby zacząć pisać proste programy nie musisz od razu uczyć się zaawansowanych koncepcji programowania obiektowego, takich jak klasy, dziedziczenie czy asynchroniczność. 

Od czego zacząć naukę języka Python i co trzeba umieć, aby wziąć udział w rekrutacji?

Pierwszym krokiem na ścieżce kariery Python Developera jest zrozumienie podstawowej składni Pythona i poznanie zagadnień, takich jak zmienne, pętle, instrukcje warunkowe, listy, słowniki i funkcje. 

Platformy edukacyjne online, interaktywne kursy oraz materiały dostępne w oficjalnej dokumentacji Pythona to doskonałe źródła wiedzy dla osób początkujących. Dla tych, którzy chcą szybciej i łatwiej wystartować przydatne będą zorganizowane szkolenia z Pythona pod okiem doświadczonych trenerów. Kurs Python, w trakcie którego można poznać podstawową składnię języka, trwa zwykle kilka dni. Solidne zrozumienie podstaw jest niezbędne do dalszego rozwoju.

Ucząc się podstaw programowania, przejrzyj w międzyczasie oferty pracy i zobacz, jakie są wymagania na stanowisko Junior Python Developer stawiane przez firmy kandydatom do pracy. W ogłoszeniach zobaczysz, co konkretnie powinien umieć Junior Developer. Wymagania będą się różnić pomiędzy poszczególnymi firmami, gdyż Python to język uniwersalny, używany w różnych obszarach. Inne kompetencje będą potrzebne developerom używającym Pythona do tworzenia stron internetowych, a inne do budowania modeli uczenia maszynowego. 

Idealnie byłoby, gdybyś przed rozpoczęciem poszukiwań pracy, wiedział jaki obszar jest dla Ciebie interesujący – tworzenie stron www, analiza danych, tworzenie testów jednostkowych i testowanie oprogramowania, czy jeszcze inny obszar. Wiedząc to będziesz w stanie lepiej wybrać niezbędne do nauki technologie.

Aby dowiedzieć się, jakie są najbardziej popularne obszary na rynku pracy, związane z IT, możesz przejrzeć oferty pracy, publikacje na portalach społecznościowych, takich jak Stack Overflow lub porozmawiać z programistami. Niektóre szkoły programowania, takie jak Avendi z Warszawy, oferują bezpłatne konsultacje, w ramach którym można uzyskać poradę, od czego zacząć naukę programowania oraz jak się uczyć, aby proces ten był skuteczny. Konsultacje takie są szczególnie wartościowe dla osób, które nie miały wcześniej kontaktu z branżą IT.

Podczas nauki warto skupić się na praktyce i pisaniu prostych, działających programów. Tworzenie własnych projektów pozwoli Ci zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

To, kiedy wziąć udział w rekrutacji i co należy umieć, zależy od konkretnego stanowiska pracy. Czasami oprócz znajomości języka Python, pracodawcy oczekują znajomości języka angielskiego, umiejętności korzystania z narzędzi kontroli wersji, takich jak GIT, znajomości języka SQL i relacyjnych baz danych, znajomości języków HTML, CSS i JavaScript a nawet modeli machine learning. Dużo zależy od branży oraz obszaru, którym przyszły programista ma się zajmować. Jeśli firma poszukuje osoby z kompetencjami z obszaru Data Science, będziesz potrzebował poznać biblioteki, takie jak Pandas, Numpy i scikit-learn. Z kolei, jeśli potrzebny jest ekspert z obszaru tworzenia stron www, będziesz potrzebował poznać frameworki takie jak Django lub Flask.  

Podsumowując, zacznij od poznania podstaw języka Python. W międzyczasie analizuj oferty pracy, aby wiedzieć, w którym kierunku poszerzać wiedzę. Niezależnie od tego, na jakim etapie nauki jesteś, możesz skontaktować się z osobą rekrutującą, aby przedstawić swoje kompetencje. Takie podejście pozwoli Ci zorientować się, na ile posiadane przez Ciebie umiejętności są wystarczające do znalezienia pracy jako Junior Python Developer.  Może okazać się, że nie posiadasz jeszcze kompetencji niezbędnych do pracy na stanowisku programisty, ale otrzymasz pracę w innym obszarze, w którym będziesz mógł poszerzyć umiejętności programistyczne. 

Będąc studentem warto dostać się na staż, aby wejść do świata IT. Podczas stażu lub praktyk często masz możliwość pracy nad konkretnymi projektami i współpracujesz z osobami, które są już na stanowiskach Senior Python Developerów. Od nich dowiesz się najwięcej na temat pracy w roli programisty. Będziesz miał również możliwość zobaczenia, jakie są obszary w dziale IT. 

Czy trzeba mieść specjalne kompetencje, aby zostać programistą Pythona?

Nie trzeba mieć specjalnych kompetencji, aby zacząć programować. Zanim jednak rzucisz się w wir poznawania różnych języków programowania, poznaj dobrze podstawy jednego języka i zobacz, czy programowanie jest dla Ciebie interesujące, czy odnajdujesz się w tym obszarze. Czy potrafisz zrozumieć podstawowe koncepcje programistyczne i chcesz pogłębiać ich znajomość? Czy temat ten jest dla Ciebie na tyle interesujący, że dasz radę się motywować do nauki?

Na początek warto sprawdzić, czy odnajdujesz się w pracy jako programista. Programowanie, podobnie jak wiele innych zawodów wymaga odpowiednich predyspozycji. Nie każdy może zostać nauczycielem, elektrykiem, pilotem czy lekarzem. Podobnie jest z programowaniem – nie każdy odnajdzie się w roli programisty. 

Programowanie wymaga dużej cierpliwości, zaangażowania i chęci do ciągłego uczenia się. Jest to nie tylko umiejętność tworzenia kodu, ale także testowania programu, szukania rozwiązań dla błędów, które się pojawią oraz dostosowywanie się do zmian.

Czym zajmuje się Python Developer i jaki jest jego zakres obowiązków?

Jeśli chcesz zacząć swoją karierę w IT na stanowisku Python Developera, potrzebujesz zdobyć nie tylko umiejętność programowania w Pythonie. Najczęściej dodatkowo musisz umieć testować swoje programy oraz współpracować z innymi osobami w ramach projektu.

Zakres obowiązków wykonywanych przez programistów zależy od tego, w jakiej firmie pracują oraz dla jakiego obszaru tworzą oprogramowanie. Zazwyczaj zakres ich obowiązków obejmuje zadania związane z projektowaniem, rozwijaniem i utrzymaniem oprogramowania.

Wśród zadań, którymi zajmuje się programista są: 

 • analiza i projektowanie – programiści biorą często udział w analitycznej fazie projektu, w której powstaje koncept oprogramowania. Wraz z analitykami tworzą projekt – strukturę i funkcje programu oraz interakcje zachodzące między komponentami.
 • programowanie – zadaniem developera jest napisanie kodu programu, aby stworzyć aplikację, która będzie działała zgodnie z ustaleniami dokonanymi w ramach projektu
 • testowanie – często developerzy odpowiedzialni są za wstępne przetestowanie programu przed przekazaniem go do zespołu testerów
 • integrację programu z innym istniejącym oprogramowaniem
 • wdrażanie programu na środowisko produkcyjne
 • usprawnianie programu  – po wdrożeniu programu programiści odpowiadają za jego utrzymanie i optymalizację oraz wprowadzanie ewentualnych poprawek 
 • wsparcie w przygotowaniu szkoleń z nowego oprogramowania dla jego użytkowników.
 • rejestrowanie zmian w kodzie w dedykowanych do tego narzędziach np. GIT.

Wymienione obowiązki to tylko przykładowe zadania, którymi może zajmować się programista. W różnych firmach zadania będą różnie zdefiniowane. Najczęściej jednak Python Developer jest odpowiedzialny za cały cykl życia oprogramowania, począwszy od analizy i projektowania programu, poprzez jego implementację, testowanie aż po integrację z istniejącymi systemami.

Ile czasu potrzeba na naukę, aby zostać Python Developerem i jak znaleźć pierwszą pracę?

Czas potrzebny na naukę programowania i zostanie Python Developerem jest uzależniony od następujących czynników: 

 • dotychczasowe doświadczenie osoby uczącej się
 • zaangażowanie w naukę i szybkość przyswajania wiedzy
 • regularność nauki
 • rodzaj wybranych materiałów szkoleniowych
 • sposób nauki – samodzielna nauka czy szkolenia zorganizowane.

Osoby, które mają już jakieś doświadczenie w programowaniu, mogą szybciej przyswajać nową wiedzę. Tym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem od zera, nauka podstaw programowania zajmie więcej czasu. Zwykle kilka dni intensywnego szkolenia wystarcza, aby poznać zasady działania podstawowych struktur, takich jak zmienne, pętle, czy instrukcje warunkowy.

Kolejny etap, to wykorzystanie w praktyce nabytej wiedzy. Silne kompetencje zbudujesz jedynie wtedy, gdy będziesz używał Pythona w praktyce do rozwiązywanie konkretnych problemów programistycznych.

Przykładowe miejsca, w których możesz poszukać projektów:

 • GitHub – GitHub jest platformą hostingową dla projektów programistycznych. Możesz przeszukać repozytoria dotyczące języka Python, znaleźć ciekawe projekty open source, a nawet dołączyć do istniejących zespołów
 • hackathony
 • konkursy programistyczne
 • strony Stack Overflow i Learn Python
 • strony z ofertami pracy zawierające propozycje współpracy przy projektach.

Trudno jednoznacznie określić jak duża ilość czasu jest potrzebna na zdobycie kompetencji Python Developera. Zazwyczaj należy się nastawić na kilka miesięcy intensywnej nauki, aby móc rozwiązywać problemy programistyczne, z którymi mierzą się Junior Developerzy. 

Szukając pracy przeważnie  masz do wyboru pracę na pełen etat dla jednej firmy lub realizowanie mniejszych projektów dla różnych firm. Na etapie nauki można skorzystać z ofert pracy publikowanych na takich portalach, jak Upwork . Możesz tam znaleźć niewielkie projekty, odpowiednie dla początkujących programistów. Niektórzy decydują się na podjęcie pracy w IT w rolach, które nie są związane z programowaniem. Mają dzięki temu stały kontakt z programistami, mogą obserwować w praktyce proces tworzenia oprogramowania i zdobywać potrzebne kompetencje.

Czy zarobki na stanowisku Junior Python Developer są wysokie?

Zarobki na stanowisku Junior Python Developer zależą m.in. od takich czynników jak: wielkość i lokalizacja firmy, branża w której działa firma i projekty, które realizuje. Na podstawie prezentowanych przez firmy, w ogłoszeniach o pracę, widełek płacowych oraz w publikowanych raportach można przyjąć średnie wynagrodzenie w ramach umowy o pracę na poziomie ok. 7 tys. 

Warto jednak pamiętać, że często wynagrodzenie zależy od konkretnych okoliczności oraz indywidualnych ustaleń pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Coraz częściej firmy podają widełki płacowe w ramach ogłoszeń o pracę. Aby zorientować się, jakiego aktualnie wynagrodzenia można się spodziewać najlepiej przejrzeć oferty zawierające informacje o pensjach, w regionie, w którym chcesz podjąć pracę. 

Artykuł partnera, fot. Pixabay