Technologia w służbie wydajności podkarpackich producentów

W województwie podkarpackim mamy wiele dużych firm produkcyjnych, w tym zakład dużych marek znanych w całej Polsce. Najwięksi producenci to nierzadko rynkowi liderzy. Jednak nawet dobrze prosperujące firmy cały czas muszą konkurować o nowych odbiorców. Jakie wsparcie w tym zakresie oferują systemy informatyczne dla produkcji? Z jakich skorzystać, aby poprawić kondycję i wydajność firmy produkcyjnej?

Systemy informatyczne w przedsiębiorstwach

Nowoczesne systemy informatyczne otwierają szerokie perspektywy w zakresie organizacji pracy, rozwoju firmy oraz optymalizacji wyników praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Nawet niewielkie lokalne zakłady chętnie sięgają po różnorodne programy, które wspomagają ich działalność, ułatwiają utrzymanie relacji z klientami oraz wspierają ekspansję na rynku.

Rozwiązania takie jak ERP, CRM czy systemy fakturowo-księgowe (FK) są standardem i oczywistym wyposażeniem każdego średniego i dużego zakładu. Bez nich nie da się funkcjonować. Jednak aby mówić o wydajnej produkcji lub myśleć o wzmocnieniu przewagi konkurencyjnej opartej na wydajności potrzeba czegoś więcej.

Co poprawia wydajność produkcji?

Z pomocą przychodzą dobrze znane, ale nadal nie zawsze wykorzystywane rozwiązania dedykowane działalności produkcyjnej. Chodzi tutaj o:

 • systemy APS do zaawansowanego planowania produkcji,
 • systemy CMMS dedykowanych działom utrzymania ruchu oraz
 • systemy MES, które są narzędziem do monitorowania i efektywnej realizacji zleceń produkcyjnych.

Wszystkie powyższe stały się bardzo popularne wraz z rozwojem Przemysłu 4.0, który zakłada kompleksową wymianę informacji za pomocą internetu, sieci wewnętrznych i właśnie systemów IT.

Dzisiaj każdy ze wspomnianych systemów można uznać za standard wśród dużych i średnich firm produkcyjnych. Mimo to, nadal istnieje wiele zakładów, które nie wykorzystują potencjału oferowanego przez tego typu oprogramowanie.

Szansa dla podkarpackich producentów

Przedsiębiorstwa produkcyjne z Tarnobrzega i całego województwa podkarpackiego mają szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności i generowanie większych zysków poprzez wdrożenie wspomnianych rozwiązań. Szczególnie istotny jest aspekt monitorowania produkcji.

System MES to rozwiązanie, które pozwala między innymi:

 • zidentyfikować i wyeliminować nieplanowane przestoje produkcyjne,
 • ograniczyć marnotrawstwo zasobów,
 • skrócić czas cyklu produkcyjnego,
 • produkować więcej w tym samym czasie i tymi samymi maszynami,
 • czy zwiększyć wartość wskaźników produkcyjnych (np. OEE).

Praktycznie wszyscy producenci decydujący się na jego wdrożenie w ciągu kilku miesięcy zwiększają możliwości produkcyjne o 6 do nawet 27% bez żadnych dodatkowych inwestycji.

W szczególności w branży spożywczej i produkcji na wielką skalę, nawet kilkuprocentowa poprawa to setki tysięcy lub nawet miliony złotych dodatkowego przychodu każdego miesiąca.

Biorąc pod uwagę fakt, że monitorowanie produkcji za pomocą dedykowanego systemu w dalszym ciągu nie jest rozwiązaniem powszechnym, jego wdrożenie może być wielką szansą dla zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w naszym województwie.

Po co wdrażać system MES w firmie produkcyjnej?

Wydajna, zoptymalizowana i doskonale funkcjonująca produkcja może być źródłem stabilnej przewagi konkurencyjnej i zawsze przynosi firmie szereg korzyści. Mniej przestojów, krótszy cykl produkcji, redukcja odpadów, czy szybsze dostawy do klientów to tylko niektóre korzyści płynące z wdrożenia systemu MES.

Oprócz tego systemy zarządzania produkcją są stosunkowo proste we wdrożeniu i utrzymaniu, a ponadto przyczyniają się do:

 • poprawy kondycji finansowej przedsiębiorstw,
 • możliwości produkowania więcej tymi samymi zasobami,
 • obniżenia kosztów produkcji,
 • zdobycia przewagi ekonomicznej nad konkurencją.

Szybki zwrot z inwestycji, wynoszący czasami zaledwie kilka miesięcy, to kolejny argument za tym, aby zakłady produkcyjne zwróciły szczególną uwagę na optymalizację swojej działalności poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi IT.

Jaki system zarządzania produkcją wybrać?

Decydując się na wdrożenie takiej technologii, trzeba mieć świadomość, że są to zaawansowane rozwiązania, dlatego należy brać pod uwagę wyłącznie sprawdzonych dostawców.

Jednym z nich jest lider polskiego rynku, firma Queris i jej dobrze znany w branży system Queris MES. Producent daje możliwość jego pełnego poznania na oficjalnej stronie stronie i podczas niezobowiązującej prezentacji, którą można tam bezpłatnie umówić.

Artykuł partnera