Najpopularniejsze rodzaje frezarek — czym się charakteryzują?

Frezarki do drewna to specjalistyczne maszyny, które zostały stworzone do wygodnej, a przy tym sprawnej obróbki drewna. Ich działanie polega na usuwaniu nadmiaru materiału za pomocą obracającego się narzędzia narzędziowego. Frezarki umożliwiają precyzyjne kształtowanie, cięcie i frezowanie drewna. Zanim jednak kupisz takie narzędzie, to zobacz, jak wiele rodzajów możesz wybrać.

Freza dolnowrzecionowa

Freza dolnowrzecionowa to rodzaj frezarki do drewna, w której wrzeciono narzędziowe umieszczone jest na dolnej części maszyny. W tym przypadku obrabiany przedmiot umieszczony jest na stole, który jest regulowany w trzech osiach, umożliwiając precyzyjne przemieszczanie materiału pod obrabiającym narzędziem.

Frezy dolnowrzecionowe są często stosowane do frezowania płaskich powierzchni, rowków czy otworów. Obrót narzędzia generuje ścinanie materiału, co umożliwia skomplikowane kształtowanie przedmiotów.

Freza górnowrzecionowa

We frezarce górnowrzecionowej wrzeciono narzędziowe znajduje się u góry maszyny – w odróżnieniu od frezarek dolnowrzecionowych. Obrabiany materiał należy umieścić na stole, który również jest regulowany w trzech osiach. Obracające się narzędzie opuszcza się w dół, frezując przy tym materiał. 

Frezy górnowrzecionowe są używane do różnorodnych operacji frezowania – w tym frezowania rowków, otworów i frezowania trójwymiarowych kształtów.

Kopiarka Liniowa

Frezarka ta ma dość proste działanie, która opiera się na kopiowaniu ruchu narzędzia od wzorca. Narzędzie porusza się wzdłuż linii, kopiuje kształt i ruchy wzorcowe. Kopiarki liniowe są wykorzystywane do precyzyjnego odtwarzania kształtów ze wzorca na różnych materiałach. Zazwyczaj są używane w produkcji detali o regularnych kształtach, na przykład w produkcji mebli czy dekoracji 

Freza Karuzelowa

Jest to duża frezarka, w której obrabiany przedmiot umieszczony jest na obracającym się stole, zwieńczonym pionowym słupem. Wrzeciono narzędziowe porusza się pionowo w dół, frezując materiał. Frezy karuzelowe są często używane do obróbki dużych, ciężkich przedmiotów, a w tym kółek zębatych czy innych elementów maszyn. 

Czopiarka

Takie narzędzie używane jest do wytwarzania precyzyjnych detali zwanych czopami. Obrabiany przedmiot należy umieścić na stole, a wtedy narzędzie zacznie obracać się wokół własnej osi. Czopiarki są powszechnie stosowane do produkcji elementów drewnianych, a szczególnie czopów stosowanych w stolarce, meblarstwie oraz rzemiośle artystycznym. Odpowiednie ustawienie stołu i narzędzia umożliwia precyzyjne frezowanie różnych kształtów czopów.

Artykuł partnera