Kandydat na Prezydenta Norbert Kolano i ponad pół miliona odsłon na TikToku

Wspominałem w tarnobrzeskich tygodniówkach o postępującym ztiktoczeniu kampani wyborczych. Kandydatki i kandydaci publikują seriami krótkie materiały, lokalnie pod względem ilości filmów i łącznych odsłon wyraźnie dominował prezydent Dariusz Bożek. Do dzisiaj.

Wejście z hukiem

Rozpoczynający dzisiaj swoją przygodę z TikTokiem kandydat Norbert Kolano reprezentujący komitet Zawsze Blisko Mieszkańców, w ciągu kilku godzin pobił wszystkie możliwe rekordy, a pierwszy z materiałów przekroczył (około godz. 20:00) pół miliona odsłon i wciąż ma spory potencjał wzrostu. Pierwszy filmik doczekał się 40 tysięcy serduszek i ponad 1500 komentarzy. Kolejne, przekroczyły 40 i 15 tysięcy odsłon.

Jak udało się zdobyć takie zasięgi?

Wydaje się, że to wcale nie było szczególnie skomplikowane. Wiadomo, że pół miliona odsłon nie wygenerowali sami tarnobrzeżanie. W omawianym materiale kandydat w koszuli i krawacie w barwach Tarnobrzega krótko się przestawia, mówi o swoich związkach z miastem, po czym ściąga marynarkę, zakasuje rękawy i symbolicznie sprząta teren dworca kolejowego ze śmieci.

Materiały poniżej:

@norbert.kolano

♬ dźwięk oryginalny – Norbert Kolano
@norbert.kolano

♬ dźwięk oryginalny – Norbert Kolano

Zasięgi i odsłony rządzą?

Wielu domorosłych specjalistów przyjmuje takie założenia. Jest głośno, jest po nazwisku, zasięgi ogromne, podobnie jak liczba pozytywnych reakcji i (różnych) komentarzy. W dodatku niemal zupełnie za darmo. Czego chcieć więcej? Ale czy same zasięgi przekładają się na sukces wyborczy, czy w ogóle sukces jakikolwiek? Czy ważne decyzje podejmujemy sugerując się materiałami ze źródeł błahych i płochych?

Weryfikacja internetowej popularności nastąpi w tym przypadku dość szybko, najpóźniej 7 kwietnia. Geometrycznie rosnąca popularność filmu trafia w zdecydowanej większości zupełnie poza target, czyli tarnobrzeżan z prawami wyborczymi. Treść filmów, chociaż kandydat Norbert Kolano jest sympatyczny, bez wątpienia mocno związany z Tarnobrzegiem i chętny do pracy, pewnie w niewielkim stopniu przełoży się na głosy wyborców.

Na pewno jest szansa na ogólnopolską rozpoznawalność, którą przy okazji wyborów parlamentarnych zdobyła (trochę innymi metodami) Małgorzata Zych. Rośnie liczba obserwujących, a materiały w podobnym stylu mogą być wkrótce komentowane w całkiem poważnych serwisach i w prasie. Ale chyba nie taki był główny cel filmu.

You May Also Like