Taśmy LED COB – wszystko, co warto wiedzieć o technologii COB

Technologia LED stale się rozwija, a wraz z nią powstają coraz to nowsze rozwiązania, które odpowiadają przeróżnym potrzebom użytkowników. Jednym z najnowocześniejszych produktów dostępnych na rynku są taśmy COB. Przedstawiamy ich cechy charakterystyczne oraz różnice między nimi a tradycyjnymi paskami LED SMD!

Czym jest taśma LED COB?

Taśma LED COB (Chip on Board) to innowacyjna forma oświetlenia, która pozwala na stworzenie efektu jednolitej linii światła (https://studio-led.pl/cob,326.html). Od tradycyjnych pasków LED-owych różni się przede wszystkim budową. Diody są zintegrowane z podłożem, a nie powierzchniowo zamontowane na płycie PCB, a ich zagęszczenie na taśmie jest znacznie większe. W połączeniu z pokryciem ich warstwą luminoforu sprawia to, że emitują równomierną, bardziej skupioną i jaśniejszą wiązkę światła. Cechują się również niższym zużyciem energii, wyższą wytrzymałością oraz dużą wydajnością. Ich montaż jest bardzo prosty, a dzięki doskonałej jakości diod wykorzystywanych do ich produkcji pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszego odwzorowania kolorów. Taśmy COB świetnie sprawdzą się w roli oświetlenia dekoracyjnego, zarówno w budynkach prywatnych, jak i lokalach użytkowych. Wysokiej klasy paski LED COB w wersji Mono, CCT, RGB oraz RGBW znajdziesz na stronie https://studio-led.pl/.

Taśma LED COB vs SMD – którą wybrać?

Wybór między taśmą LED COB a taśmą SMD zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Jeśli nie mamy możliwości zastosowania głębokiego profilu, taśmy LED COB sprawdzą się idealnie. Zastosowanie taśm LED na tradycyjnych diodach SMD w płytkim profilu wiąże się z efektem punktów świetlnych. Paski COB dzięki swojej budowie gwarantują uniknięcie tego efektu. Są również bardziej energooszczędne i mniej podatne na uszkodzenia, jednak nieco droższe. Taśmy LED SMD posiadają co prawda widoczne diody, ale za to lepiej sprawdzają się w roli oświetlenia głównego. Emitowane przez nie światło jest rozproszone, dzięki czemu mogą oświetlić większy obszar pomieszczenia. Są także rozwiązaniem bardziej przystępnym cenowo.

Niezależnie od tego, który rodzaj taśmy LED wybierzesz, pamiętaj, aby zamówić je ze sprawdzonego źródła. Słabej jakości pasek szybko ulegnie zniszczeniu i nie zapewni satysfakcjonującego odwzorowania kolorów. Warto również zaznaczyć, że do stworzenia kompletnej LED-owej instalacji oświetleniowej będą potrzebne dodatkowe akcesoria, takie jak zasilacz i profil. Jeżeli chcesz mieć dodatkowo możliwość zmiany barw i tworzenia wyjątkowych efektów świetlnych, należy zaopatrzyć się również w dedykowany sterownik. Wszystkie te produkty zamówisz na stronie Studio LED!

Materiał partnera