Tarnobrzeg – info z 8 tygodnia roku 2024

Coraz trudniej uniknąć polityki, pcha się do nas na różne sposoby. Będzie ciekawie jeszcze przez parę tygodni, a później znów 5 lat nudy 🙂
To co? Polityka na koniec? Proszę bardzo.

Formalizujemy współpracę w francuskim Pont-à-Mousson

Temat współpracy zagranicznej zaniedbany od dekad. Warto to rozkręcić.

Zakaz biwakowania i kamperowania nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Na najbliższej sesji głosowany będzie nowy regulamin terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. A dalej w tekście koleje wydatki na te tereny.

Inne informacje z nadchodzącej sesji Rady Miasta

Planujemy wykupić kolejną część Kolekcji Dzikowskiej

Okazuje się, że wciąż nie mamy całości Kolekcji Dzikowskiej, planujemy wydać 1,3 mln zł na zakup kolejnych elementów. Poniżej informacje z uzasadnienia uchwały.
…kwotę 1.300.000,00 zł z przeznaczeniem na „Dotację celową dla Muzeum -Zamek Tarnowskich na zakup dzieł sztuki i innych przedmiotów wchodzących w skład Kolekcji Dzikowskiej”. Zmian dokonuje się w związku z zabezpieczeniem środków na zakup przez Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu ostatniej części „Kolekcji Dzikowskiej”, która znajduje się w nim jako depozyt. Muzeum Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu zamierza wystąpić do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie tego zakupu. Przedmiotowa część Kolekcji zawiera 80 przedmiotów (meble, obrazy, grafiki, rzeźby) w tym także zespół broni białej, jakiej do tej pory Muzeum nie posiadało. Wszystkie one znajdowały się w Dzikowie do wybuchu II wojny światowej. Zakup tej części kolekcji sprawi, że będzie ona miała pełny charakter, co jeszcze bardziej podniesie jej rangę. Cena zakupu ustalona została przez dwóch niezależnych i licencjonowanych ekspertów ministerialnych. Zakup ostatniej części „Kolekcji Dzikowskiej” znacząco zwiększy zarówno atrakcyjność oferty kulturalnej w mieście, jak i wartość turystyczną Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.

300 tys. zł na obsługę parkowania nad Jeziorem
Planujemy wydać 150 tys. zł na obsługę oprogramowania do kontroli opłat i windykacji należności. Hmmm.
To ile mieliśmy z tej windykacji należności do tej pory? I kolejny temat – czy wliczymy te wydatki do rozliczenia kosztów i przychodów na koniec roku? Pewnie znowu będziemy na plus, jak się nie wszystko uwzględni. Zapis z uzasadnienia poniżej:

… kwotę 150.000,00 zł z przeznaczeniem na bieżącą obsługę oprogramowania do kontroli opłat i windykacji należności za wjazd na tereny użyteczności publicznej nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

I kolejne 159 tys. zł na urządzenia

Pozostała działalność o kwotę 159.500,00 zł z przeznaczeniem na realizację zadania pn. „Dostawa i montaż urządzeń do obsługi kontroli opłat na terenach użyteczności publicznej nad Jeziorem Tarnobrzeskim”. Ww. zadanie dotyczy dostawy i montażu systemu kamer na terenach przy Jeziorze Tarnobrzeskim w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób przebywających na terenach publicznych oraz obsługi kontroli opłat za wjazd na tereny użyteczności publicznej nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

37.600 zł na dopłatę do projektu mola i dwóch pomostów
Oferty przewyższyły założoną kwotę, będziemy dopłacać, bo chcemy złożyć projekt do dofinansowania europejskiego.

50 tys. zł na projekt przebudowy Mariny, wraz ze zmianą sposobu użytkowania.
A to ciekawe. Mamy włączać Marinę w projekt z molami i pomostami, do MOF.

50 tys. zł na projekt PSZOK.
Mamy, jak zakładam, budować własny PSZOK, dofinansowanie unijne 85%.

Opracowujemy Plan Zrównoważonej Mobilności miejskiej dla MOF Czwórmiasta 2034+
Tu wrzucę pierwsze dwa punkty z projektu, powinny trochę wyjaśnić.
Rada Miasta Tarnobrzega wyraża wolę współdziałania w zakresie zadania publicznego Miasta Tarnobrzega (Lider) z gminami Inicjatywy Czwórmiasto: Gminą i Miastem Nisko, Gminą Sandomierz, Gminą Stalowa Wola (Partnerzy) oraz gminami obszaru funkcjonalnego Inicjatywy Czwórmiasta: Gminą Baranów Sandomierski, Gminą Bojanów, Gminą Dwikozy, Gminą Gorzyce, Gminą Grębów, Gminą Nowa Dęba, Gminą Jarocin, Gminą Jeżowe, Gminą Obrazów, Gminą Pysznica, Gminą Radomyśl nad Sanem, Gminą i Miastem Rudnik nad Sanem, Gminą Samborzec, Gminą i Miastem Ulanów, Gminą Wilczyce, Gminą Zaklików, Gminą Zaleszany (Partnerzy) w zakresie opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Czwórmiasta 2034+, zwanego dalej „Planem” lub SUMP” (Sustainable Urban Plan Mobility – Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej).
Plan ma na celu wypracowanie spójnej koncepcji systemu transportowego wraz z wyznaczeniem kierunków działań i kreowania przyszłej współpracy dla zrównoważonego rozwoju w dziedzinie mobilności i służyć może do pozyskiwania funduszy unijnych przez każdego Partnera.
Od czegoś trzeba zacząć.

Na sesji brak uchwały o podniesieniu diet!
Jeśli diety radnych nie były podnoszone od 20 lat, to warto by było to zrobić. Ale przy wcześniejszych próbach były wątpliwości (uzasadnione), że radni podnoszą diety samym sobie, co zawsze jest niezręczne. Teraz mamy najlepszą okazję do zmian, bo radni kończą kadencję i nie ma pewności czy zostaną wybrani na kolejną. Dają zatem podwyżkę nie sobie, ale następcom. Polecam pod zastanowienie, zostało jeszcze kilka tygodni.

Rośnie N-Park, inwestor przymierza się do budowy pasażu w centrum

Materiał TVL poniżej:

Wybrałem się zobaczyć jak to wygląda z góry.

A tutaj Leroy Merlin

Przy okazji trafiłem na tarnobrzeski most zakochanych 🙂

Spalarnia ze wsparciem ze strony miasta na kilkanaście mln zł (10% wartości budowli)?

Czytam sobie projekt uchwały o zwolnieniu inwestorów z podatku od nieruchomości. Uchwała nie jest nowa, tylko to przedłużenie obowiązującej w zeszłym roku i wcześniej. W skrócie – jeśli ktoś inwestuje minimum 1 mln zł, to będzie przez kolejne 60 miesięcy zwolniony z podatku od nieruchomości dla nowych budynków i budowli. Wygląda to dobrze i da się przekonująco uzasadnić. Ściągamy inwestorów.
Dokument o tutaj:
https://tarnobrzeg.esesja.pl/posiedzenie/83c8820b-f259-4

A co z dyskusyjną budową spalarni, czy też zakład termicznego przetwarzania odpadów?
Jednym z argumentów za budową spalarni były właśnie wpływy z podatku od nieruchomości. Główna jego składowa to podatek od budowli, który wynosi 2% wartości budowli rocznie. Jeśli dobrze rozumiem założenia tej uchwały, to przez pierwsze 5 lat nie mielibyśmy z podatku ani grosza.
O tym ile może wynosić podatek od nieruchomości dla tej inwestycji i jaka jest jej wartość, pisałem w tym tekście:

Przy pięcioletnim zwolnieniu z podatków i rocznej wysokości podatku około 2,9 mln zł (za linkowanym tekstem), wychodzi że moglibyśmy wesprzeć firmę FCC ulgą podatkową o łącznej wartości 14,5 mln zł! Patrząc na to z innej strony, 2% wartości budowli x 5 lat daje 10% wartości budowli. Jeśli spalarnia powstanie w Tarnobrzegu, to 10% jej wartości możemy jej darować jako regionalną pomoc inwestycyjną.

Ciekaw jestem, czy przy tym założeniu temat wygląda równie interesująco dla zwolenników spalarni jak do tej pory. Czemu nie wycisnąć z FCC normalnego podatku? Tak jak dla większych obiektów handlowych dajemy wyższą stawkę od metra niż dla mniejszych. Może całkiem sprawiedliwe to nie jest, ale można, to się robi. Da się ich dodać do wyjątków?

Nie udało się w pierwszym terminie, można spróbować w drugim

Bilety na tarnobrzeskie śpiewające dziewczyny wyprzedały się błyskawicznie, scena już na etapie budowy robi wrażenie. Oprócz zamku są wielkie czerwone schody.

Może jeszcze są wejściówki na drugi termin:

Odbyła się trzydziesta i ostatnia edycja Śpiewograńca

Znów coś się kończy, po 35 latach chyba żegnamy się z festiwalem piosenki harcerskiej w Tarnobrzegu.
Tak było na koniec.

Polityka

Na mieście coraz więcej banerów. Popularne narożniki wyglądają jak na poniższym zdjęciu, a na forum zastanawiamy się, czy wypada wieszać banery na płocie cmentarza żydowskiego.

A co do samej kampanii i wszystkich prezentowanych treści – wiecie jak to jest, trochę jak ze zdjęciami na banerach – jak ktoś wygląda naprawdę i na obrazku. Kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. Przy wszystkich obietnicach, programach, treściach, ulotkach, wypowiedziach, banerach, reklamach, warto sobie przypomnieć.

Kandydaci KWW Dariusza Bożka Razem dla Tarnobrzega

Poznaliśmy pierwszą pełną listę kandydatów na radnych. Lista dobra, mocna, przy czym czołowe miejsca obsadzono radnymi obecnej kadencji. Tradycyjnie. Teoretycznie jest szansa na zmianę, ale większa na stuprocentową kontynuację. Piszę o samej tej liście, bo wyników ogólnych nie podejmuję się na razie typować.

Przy okazji – jest nowa strona komitetu: https://kww-dariusza-bozka.pl/

Tym razem przejrzałem program wyborczy Tomasz Stróża, zapraszam na przegląd

Przy okazji zwróciłem uwagę, że już po tym jak przeglądałem program Dariusza Bożka, zmieniono w nim kilka zapisów. Poziom edukacji nie jest już znakomity, a podmiotów odpowiedzialnych za remont dworca nie będziemy nadzorować 🙂 Zatem warto komentować, chociażby na forum, jak olekko.

Prezydent Dariusz Bożek wystąpił na terenie TPPT

Wspominał głównie o planowanej S74, DK9 i nowych możliwościach, jakie dadzą nam te inwestycje.

Konferencja na temat bezpieczeństwa

Covid to już, miejmy nadzieję, historia, ale są i nowe wyzwania. Mijają dwa lata od wybuchu wojny między naszymi sąsiadami, a tymczasem obrona cywilna leży, a w Tarnobrzegu nie mamy schronów. Propozycji na ten temat nie znalazłem ani w programie Dariusza Bożka, ani Tomasza Stróża, co obydwu kandydatom wypomniałem. A tu proszę – temat schronów i ogólnie szerokiej współpracy z wojskiem, nagle pojawia się na konferencji prasowej. Dobrze, trzeba działać reaktywnie. W kampanii wyborczej nawet to wychodzi całkiem sprawnie, ale w rzeczywistości gorzej. Dwa lata od wybuchu wojny, prezydent dopiero stara się o spotkanie z ministrem.

Są również inne tematy rozmowy i pomysły związane z wojskiem – osiedla domów, budowa bloków dla wojskowych, produkcja itp. Interesujący jest pomysł przekształcania szpitala w „szpital wojenny”.
Pamiętam, że były nawet na forum dyskusje czy mamy cmentarz wojskowy, czy wojenny, bo to coś zupełnie innego. A szpital wojenny, to pewnie też coś innego niż wojskowy. Szczerze mówiąc, wolałbym wojskowy, czyli wykorzystywany na potrzeby wojska, niż na potrzeby wojny. Mielibyśmy leczyć rannych Ukraińców, Rosjan i najemników, czy docelowo inne nacje poszkodowane przez wojnę? Oby nie.

Rozmowa w TVL z Łukaszem Nowakiem

Temat główny wyludnianie miasta, problem do zatrzymania przez pracę, mieszkania i komunikację. Czekam na stronę komitetu i formę pisemną programu, żeby jakoś się do niego odnieść.

Konferencja Małgorzaty Zych

Wiem, że to konferencja stowarzyszenia od obrony szpitala, ale w kampanii wyborczej wszystko jest polityką. Mam wrażenie, że kandydatka wchodzi momentami w rolę rzecznika prasowego szpitala, bo to od niej dowiadujemy się, że jeszcze w tym roku (po wyborach) ma wrócić interna. Będzie to oddział wyraźnie mniejszy, na jakieś 25, a nie wcześniejsze 70 łóżek. Dobre i to. Kandydatka na urząd prezydenta miasta odniosła się również do informacji o odejściu jednej z lekarek i na wszystkie sposoby broni obecnego dyrektora.
Dopytywana kandydatka potwierdza, że nie ma na ten moment mowy o likwidacji szpitala. A to ciekawe, jeśli wziąć pod uwagę plakat „Stop likwidacji szpitala” w tle.

Znamy pierwszego kandydata do RM z Platformy Obywatelskiej

Kandydat Marek Badawika robił trochę zabawnego zamieszania nazywając się na fejsie kandydatem i jednocześnie informując, że się zastanawia i za parę dni da znać, jaką decyzję podjął. Poniżej sugerowane kryteria kandydata przy wyborze radnych.

Ilu radnych by zostało z tej kadencji przy powyższych kryteriach? 🙂
Ale, z drugiej strony, mieliśmy takich radnych w poprzednich kadencjach, którzy dobrze sobie radzili w biznesie. Zdziałali cuda? Mogli w ogóle coś zdziałać?

Pominięci

Nie wspominałem o Norbercie Mastalerzu, bo czeka jeszcze tydzień.
Nie wspominałem o Grażynie Potańskiej, bo mamy stronę, ale niewiele materiałów i brak kandydatów. Jest za to program wyborczy, który pewnie wkrótce przejrzę i skomentuję.
Nie wspomniałem o Norbercie Kolano, bo niewiele widziałem z ostatniej aktywności, oprócz banerów na płocie bazaru.

Wiosna ach to ty!

Tak to wczoraj wyglądało, a dzisiaj tylko bardziej. Piękna wiosna na koniec lutego.

A na koniec kawa

Ja zapraszam, a Ty możesz postawić. Za tydzień wigilia 20 urodzin Tinfo!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like