JASNOWIDZE – wystawa w Galerii TDK

W Galerii TDK można już oglądać wystawę pokonkursową IV edycji międzynarodowego konkursu plastycznego na projekt książki ilustrowanej dla dzieci JASNOWIDZE.

Wystawa w Tarnobrzeskim Domu Kultury prezentowana jest dzięki współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry, które organizuje międzynarodowy konkurs plastyczny na projekt książki ilustrowanej dla dzieci JASNOWIDZE. Jego celem jest promowanie wysokich standardów w dziedzinie książki dziecięcej, inicjowanie nowych, wartościowych projektów książkowych i odkrywanie utalentowanych twórców.

Nie ma na świecie ważniejszych książek, niż książki dla dzieci. To one kształtują nas wtedy, gdy najszybciej się rozwijamy i opowiadają nam świat, gdy wiemy o nim niewiele. Dzięki książkom ilustrowanym stajemy się czytelnikami, zanim jeszcze nauczymy się czytać i dowiadujemy się, że czytanie może być przygodą i przyjemnością. Ostatnie lata to znakomity okres dla polskiej książki ilustrowanej dla dzieci. W kraju powstaje coraz więcej wartościowych tytułów i ambitnych wydawnictw. Polscy twórcy zdobywają międzynarodowe nagrody i coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w świecie, a polscy czytelnicy coraz bardziej oswajają się z nowoczesnymi książkami obrazkowymi – piszą organizatorzy.

Konkurs ogłaszany jest co dwa lata, a jego przedmiotem jest projekt w języku polskim lub angielskim: scenariusz lub storyboard całości oraz trzy gotowe rozkładówki.W jury zasiada międzynarodowe grono uznanych autorów, ilustratorów i specjalistów. Samo wydawnictwo także przyznaje swoją nagrodę w formie wydania najlepszego projektu. Dotychczas ukazało się siedem takich książek. Wiosną tego roku odbędzie się kolejna edycja konkursu.

Na czwartą edycję konkursu napłynęło 1000 pozycji, z których międzynarodowe jury wybrało 42 najciekawsze. Właśnie te prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Plansze, oprócz ilustracji zawierają inspirujące pytania i zadania dla aktywnych zwiedzających.

Wystawę można oglądać w Galerii TDK do 18 marca 2024.

You May Also Like