Mały alergik w domu – co zrobić, aby ograniczyć kichanie i kaszel u dziecka?

Alergeny obecne są wszędzie, jednak to warunki panujące w domach czy mieszkaniach sprzyjają ich rozwojowi. To właśnie one odpowiedzialne są za reakcję alergiczną, która najczęściej objawia się kaszlem, katarem czy kichaniem. Pozbycie się alergenów z otoczenia jest bardzo trudne, gdyż mogą kryć się wszędzie, np. w zabawkach, materacach, ścianach czy pod podłogą. Ich całkowite wyeliminowanie możliwe jest poprzez dezynfekcje mieszkań. Warto zatem bliżej zapoznać się z tematem alergenów oraz ich skutecznego usunięcia.

Najczęściej występujące alergeny w domu lub mieszkaniu, które mogą powodować katar i kaszel

Alergie można zdefiniować jako reakcję układu immunologicznego na działanie czynników zewnętrznych tak zwanych alergenów. Reakcja alergiczna występuje w sytuacji, kiedy dana osoba ma kontakt z substancją uczulającą. Z kolei alergen to czynnik wywołujący reakcję obronną organizmu. Wytwarza on immunoglobuliny E (IgE), co powoduje uwolnienie przez komórki substancji chemicznych, które stanowią przyczynę występowania symptomów alergii, tj. kataru oraz wycieku z nosa, kaszlu, kichania czy swędzenia i/lub zaczerwienienia, jak również łzawienia oczu.

W domach czy mieszkaniach można mieć styczność z wieloma alergenami, do najczęściej występujących należą:

  1. Roztocza kurzu

To mikroskopijne stawonogi – pajęczaki, stanowiące element kurzu znajdującego się w domu. Rozmieszczone są na całej powierzchni i wybierają ciepłe oraz wilgotne warunki. Roztocza kurzu preferują temperaturę otoczenia w granicach 25⁰C, która sprzyja ich funkcjonowaniu. Odżywiają się cząstkami martwego naskórka oraz grzybami. Do alergii dochodzi wskutek wdychania wydzielin. Najczęściej występującymi symptomami reakcji alergicznej są: kaszel, katar i kichanie, czasami pojawiają się również problemy z oddychaniem oraz pieczenie oczu.

  1. Pleśń

To grzyb, który rośnie wewnątrz domu, gdzie ma optymalne warunki rozwoju. Najczęściej pojawia się w wilgotnych miejscach, np. w doniczkach roślin, w łazience czy w piwnicy. Dla pleśni dogodne warunki to ok. 20⁰C i wilgotność sięgająca ok. 80%. Alergie najczęściej wywołują zarodniki, które wdychane są wraz z powietrzem. Charakterystyczne objawy to: katar, kichanie i zaczerwienienie oczu.

  1. Sierść zwierząt

Alergenem są białka obecne w naskórku oraz w wydzielinach zwierząt. Unoszą się w powietrzu, stąd też wywołują reakcję alergiczną nawet bez bezpośredniego kontaktu. Symptomy to: kichanie, katar, łzawienie oczu bądź pokrzywka. 

Jakie działania można podjąć, aby eliminować alergeny?

Większość alergenów gromadzi się w mokrych i wilgotnych przestrzeniach, poduszkach, pościeli, meblach, pluszowych zabawkach, wykładzinach czy dywanach. Ważne jest, aby na te miejsca oraz elementy wyposażenia zwrócić szczególną uwagę. Warto usunąć wszelkie niepotrzebne rzeczy czy przedmioty. Pościel, ręczniki czy wypchane zabawki należy prać w temperaturze 60⁰C, natomiast ich suszenie powinno odbywać się w suszarce elektrycznej.

Nie należy zapominać o regularnym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń, codziennie przez co najmniej 15 minut. Warto unikać wykładzin i dywanów, które stanowią doskonałe miejsce bytowania alergenów. Kluczowe jest także utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci, czyli do 50%, pomoże w tym częste otwieranie okna w łazience, zwłaszcza po kąpieli czy zamontowanie wywietrzników w każdym pomieszczeniu. Istotna jest prawidłowa wentylacja. Dobrym pomysłem są również osuszacze powietrza. Firanki i zasłony muszą być prane regularnie. Dużym sprzymierzeńcem w walce z alergenami są odkurzacze z filtrem HEPA lub filtrem wodnym. Niezwykle ważne będzie również systematyczne przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji, która skutecznie usunie wszystkie alergeny.

Czym są dezynfekcje mieszkań?

Dezynfekcja domu lub mieszkania najczęściej odbywa się poprzez ozonowanie powierzchni. Jest to w pełni bezpieczna i skuteczna metoda, jeżeli jest przeprowadzana przez wykwalifikowaną osobę. Pozwala pozbyć się wszelkich niechcianych zapachów, grzybów, pleśni, drobnoustrojów czy alergenów.

Ozonowanie to rozprowadzenie cząsteczek ozonu przez specjalne urządzenie – generator. Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie danej powierzchni. W tym celu należy wynieść z pomieszczenia wszystkie rośliny oraz zwierzęta. Dodatkowo przestrzeń musi być prawidłowo zabezpieczona, aby nie dochodziło do wymiany powietrza. Następnie uruchamiany jest generator, który rozprowadza ozon po całej powierzchni. Czas trwania tego procesu zależny jest od ilości i wielkości pomieszczeń.

Jakie efekty daje dezynfekcja mieszkania?

Profesjonalna dezynfekcja pozwala na pozbycie się wszelkich substancji bądź czynników wywołujących reakcję alergiczną. Dodatkowo eliminuje grzyby oraz pleśń, które są trudne do usunięcia domowymi sposobami. Ozonowanie to metoda zwalczająca również nieprzyjemne zapachy oraz nieproszonych gości, np. karaluchy, mogące być nośnikiem alergenów. Ozon niszczy także drobnoustroje. Dociera do trudnodostępnych miejsc, np. szczeliny, zakamarki czy przewody wentylacyjne. Wnika w strukturę ścian oraz podłóg, eliminując wszelkie zagrożenia.

Ozonowanie należy przeprowadzać regularnie, aby na bieżąco skutecznie usunąć wszelkie alergeny. Jest to kluczowe w sytuacji, kiedy w domu jest alergik, zwłaszcza jeżeli jest to dziecko. Taki zabieg pozwoli cieszyć się komfortem czystej i bezpiecznej powierzchni.

Systematyczne mycie, odkurzanie i wietrzenie całej powierzchni jest bardzo ważnym procesem, który pozwoli ograniczyć ilość alergenów. Jednak ich całkowite wyeliminowanie jest możliwe jedynie przy użyciu specjalnych metod i urządzeń. Warto, zatem zdecydować się na regularne dezynfekcje mieszkania, w Łodzi realizowane przez specjalistów z ZabijamyPluskwy.pl, aby zyskać gwarancję czystej powierzchni.

Artykuł partnera