Schody spiralne – jak je wybrać?

Zaokrąglona, opływowa forma schodów spiralnych sprawia, że wymagają one znacznie mniejszej ilości miejsca niż schody zabiegowe. Charakteryzując się lekką, ażurową konstrukcją, nie ograniczają dostępu światła, co pozytywnie wpływa na oświetlenie wnętrz. Dodatkowo, schody te nadają przestrzeni unikatowego klimatu, wnosząc do niej element dekoracyjny i estetyczny. Ich zastosowanie jest więc nie tylko praktycznym rozwiązaniem w kontekście oszczędności miejsca, ale również sposobem na wprowadzenie do wnętrza wyjątkowej atmosfery, podkreślającej indywidualny charakter pomieszczenia.

Schody spiralne – małe, ale efektowne

Zaletą schodów spiralnych jest ich kompaktowa konstrukcja, dzięki której wymagają one znacznie mniej miejsca niż inne rodzaje schodów. Mogą być wykonane jako lewo- lub prawoskrętne, z różnorodnością średnic od 110 do 210 cm. Aby zapewnić komfortowe użytkowanie, stopnie powinny mieć szerokość co najmniej 80 cm i głębokość 30-32 cm, z odstępami między stopniami wynoszącymi 15-16 cm. Typowa kondygnacja zazwyczaj wymaga użycia 24 stopni, które najczęściej przyjmują formę trapezu, trójkąta lub wycinka koła. Podpora dla stopni może być zapewniona przez centralnie umieszczony słup wspornikowy o średnicy 20-25 cm, mocowany do podłogi i stropu, bądź przez otaczającą je ścianę nośną, co jest rozwiązaniem bardziej wymagającym przestrzennie. Balustrada z pochwytem znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkowania schodów, umożliwiając bezpieczne poruszanie się poprzez możliwość stabilizacji. Powinna być ona zamontowana na wysokości około 90 cm, co dodatkowo przyczynia się do usztywnienia konstrukcji schodów.

Szeroka oferta schodów spiralnych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/schody/schody-zabiegowe-i-spiralne

Schody spiralne – czy są łatwe w montażu?

Schody spiralne, umiejscowione nawet w centralnej części pomieszczenia, nie dominują nad wnętrzem ani nie ograniczają dostępu do światła, szczególnie te o otwartej konstrukcji. Prezentują się one efektownie, zwłaszcza gdy są zestawione z dużymi oknami lub przeszklonymi ścianami, tworząc wrażenie nowoczesnych rzeźb. W ich wykończeniu dominuje przede wszystkim użycie drewna lub metalu, lub połączenie obu tych materiałów, co pozwala na dopasowanie do różnorodnych stylistyk wnętrz. Drewniane wersje, szczególnie te wykonane z twardego drewna takiego jak orzech, jesion, czy buk, wprowadzają ciepło do bardziej tradycyjnych lub rustykalnych aranżacji. Metalowe schody spiralne, często wybierane do loftów czy wnętrz o nowoczesnej, industrialnej stylistyce, mogą być proste lub ozdobione, co zwiększa ich walor dekoracyjny. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania, szczególnie po zmroku, zaleca się instalację oświetlenia w podstopnicach lub na spodzie stopni, co ułatwia orientację przestrzenną. Alternatywnie, możliwe jest zastosowanie listew LED pod stopniami. Schody te są często dostępne w ofercie firm specjalizujących się w produkcji schodów, oferując możliwość zakupu gotowych modeli do samodzielnego montażu w domu.

Artykuł partnera