Tarnobrzeg – info z 9 tygodnia roku 2024

Zacznę tygodniówkę od urodzin, chociaż to dopiero jutro. Trudno w to uwierzyć, ale Tarnobrzeg.info kończy 4 marca 20 lat! Na czasopismo byłoby to sporo, dla serwisu internetowego 20 lat to jak 80% wieczności. Następnych dwóch dekad się nie spodziewajcie, ale może się uda to dzieło jeszcze jakiś czas kontynuować, jeśli sił starczy, a potrzeba będzie. Nie planuję uroczystych obchodów na ten moment, a latem się zobaczy – niech cały ten rok będzie jubileuszowy. Pewnie uruchomię na forum jakiś wątek wspomnieniowy. Dziękuję Wam za te lata! To był dobry czas.

Na web archive można przejrzeć jak wyglądała strona przez ostatnie 20 lat. Na początku mniej więcej tak:

Trochę się zmieniało w międzyczasie: https://web.archive.org/web/20240000000000*/tarnobrzeg.info
To może kawka teraz, a nie na końcu?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po sesji Rady Miasta

Wrócił temat uczczenia gen. Mariusza Zaruskiego, zamiast niewielkiego i ignorowanego ronda nazwano jego imieniem główną promenadę nad Jeziorem. Nowa oficjalna nazwa to Bulwar Generała Mariusza Zaruskiego.

Przyjęto nowy regulamin Jeziora Tarnobrzeskiego, który w odróżnieniu od poprzednich dokumentów jest aktem prawa miejscowego.

Nie zabrakło upartych głośnych pokrzykiwań i prób utrudniania niektórym radnym zabierania głosu. Radna Kapuściak krytykowała panów, którzy tylko krytykują, zamiast widzieć dobrą stronę medalu: jak coś kobieta mówi, zawsze musi jakiś pan – kontra! Radna dodała na koniec: Jest naprawdę dobrze w naszym mieście i tej wersji się trzymajmy. Nie róbmy spraw jakich nie ma, bo jest naprawdę dobrze. Co pewnie dotyczyło nie tylko placówek opiekuńczych.

W sprawie zwolnienia od opłat za wjazd na teren nad Jeziorem Tarnobrzeskim, okazało się, że nie płacą osoby, które płacą w inny sposób dojeżdżając do użytkowanego przez siebie terenu, np. dzierżawiąc miejsca czy lokale.

Projektu z BO2024 „Nasze nowoczesne przedszkola” nie możemy jeszcze realizować, bo nie mamy wciąż rozstrzygnięcia postępowania nadzorczego z Kolegium RIO.

Na sesji wypłynęły tematy z DiM Team, jak zamiana działek, poprzedzona odpowiednią uchwałą zwiększającą limit wartości do zamiany z delikatnym zaznaczeniem tła personalnego.

Od razu była odpowiedź prawnicza i prezydencka, że z działką i wyceną wszystko jest ok, a zamienić było się trzeba, bo ktoś mógł nam docelowo odciąć dojście do POW. Prezydent podał przy tym przykład Gubałówki.

Inwestycje

Nie mam w tym tygodniu zdjęć, ale na Skyscrapercity jest dużo.

Ścianka wspinaczkowa

W odpowiedzi na interpelację mamy rozliczenie ścianki wspinaczkowej. Ile kosztowała, jakie wygenerowała koszty i jakie przychody. Nie jest to żaden atak na ściankę. Informacja to informacja, im więcej wiemy tym lepiej. W międzyczasie zapoznałem się z rozliczeniami za media – prąd i ogrzewanie MOSiRu i rzeczywiście na podstawie zestawienia z lat 2019-2022 można dostrzec wzrosty kosztów, ale bez jednoznacznego wzrostu zużycia, które bardziej zależy od sezonu niż od powierzchni ogrzewanych obiektów. Pozostanę zatem przy szacunkach. Podawane różnym osobom dane trudno porównywać i wynikają z nich rozbieżne wnioski.

N-Park nie zwalnia tempa.

Intensywne prace przy drogach, pewnie oddanie przed wyborami, no bo kiedy?

Rozpoczęła się budowa uczelni wyższej, mamy wykopy pod fundamenty.

Mamy rozstrzygnięte wszystkie przetargi na drugi Polski Ład, zaczynamy wkrótce, realizacja do ponad 400 dni. Powinno być szybciej, bo różni wykonawcy.

Przywiśle i Wembley – szybko przybywa.

Rozbierają pierwsze obiekty przy DAO.

Boisko na Zwierzyńcu – prace trwają.

Lotos przebrandowany na MOLa.

Opłata za śmieci bez zmian

Miasto informuje, że opłaty za śmieci na początku roku 2024 nie ulegają zmianie. Ok, ale czemu informacja dopiero na koniec lutego? Sam miałem przelewy ustawione do końca roku.

Słuchalność Radia Leliwa

W Tarnobrzegu wciąż lokalna rozgłośnia dominuje. Powodzenia!

Tarnobrzeska Rada Kobiet i kolejne Święto Kobiet na Zamku

Ostatnie Morderstwo

To ostatnia szansa na udział w entuzjastycznie przyjętym spektaklu lokalnego Teatru Scena 16. Przynajmniej tak mówią.

Hania Hałka i Szare Myśli

Pierwsza autorska piosenka na YT, Hania Hałka z tarnobrzeskiego Studia Piosenki. Jak Wam się podoba?

Wybory samorządowe

Najpierw laurka dla Piotra Morawskiego z NadWisłą24.
Po pierwsze jest wszędzie i prowadzi transmisje live, nawet 4 dziennie! Po drugie, praktycznie jako jedyny zadaje na konferencjach pytania, w tym pytania niewygodne. Po trzecie, gdyby nie Piotrek to, nie uczestnicząc bezpośrednio w takich wydarzeniach, o czym i na podstawie czego bym pisał? Szacun!

Lecimy dalej.
Na ten moment kampanii widać przede wszystkim reklamę zewnętrzną, banery obrosły niemal wszystkie płoty, nie tylko przy głównych ulicach. Niemal, bo z cmentarza żydowskiego wszystko co było już zniknęło. Jest trochę reklamy w Internecie – własne profile, ale też wybrane tytuły. Zaskakuje brak lub niewielka ilość reklam wyborczych w tytułach głównego nurtu, pewnie zagęści się bliżej mety.
Są już ulotki, które najlepiej działają przy spotkaniu osobistym przy chwili rozmowy. Bo mandat można sobie wychodzić.
W przeglądzie daruję sobie aktywność tiktokową, z jednym wyjątkiem, który chyba wyjaśnia dlaczego sobie ją daruję.

@slawomir_partyka

♬ dźwięk oryginalny – Sławomir Partyka

Sonda wyborcza – nieudana

Spróbowałem przeprowadzić sondę wyborczą na fejsie, przyporządkowując każdemu z kandydatów buźkę – akurat było 7/7. Nie wyszło, zatem szybko ankietę wyłączyłem. Sonda na pewno nie była reprezentatywna dla spodziewanego wyniku wyborów, głosowały przede wszystkim osoby zaangażowane wyborczo, jako takie nie miały problemu z wystąpieniem pod (zwykle) imieniem i nazwiskiem. To co sonda pokazała, to szybką mobilizację niektórych środowisk i ich brak problemu z podzieleniem się preferencjami ze światem. Przydałby się jakiś profesjonalny sondaż, ale nie wiem czy możemy na taki liczyć. Wszelkie sondy internetowe stosunkowo łatwo oszukać, a niektórzy są przekonani, że warto to robić.

Wyniki nieudanej sondy
Grażyna Potańska – 29
Dariusz Bożek – 9
Łukasz Nowak – 8
Tomasz Stróż – 6
Norbert Mastalerz – 5
Małgorzata Zych – 1
Norbert Kolano – 1

Małgorzata Zych

Można obejrzeć długą (ponad 80 minut) konferencję ze Starego Browaru. Kandydatka otrzymała wsparcie znanych tarnobrzeskich postaci w ramach Komitetu Honorowego – prezydenta Stanisława Żwiruka i dr Konrada Podpory. Poza tym w komitecie znajdują się Andrzej Szlęzak, Jacek Kotula, prof. Adam Wielomski i Michał Garapich. Tematy przede wszystkim znane i wielokrotnie omawiane – szpital, spalarnia, wody siarczkowe, dworzec PKP, kino w pasażu, sprzedaż lokalnych produktów żywnościowych na bazarze, parkowanie na rynku, strefa płatnego parkowania, karta dużej rodziny i karta mieszkańca, system selektywnej zbiórki odpadów.
Na początku materiału pierwsza w tej kampanii i całkiem sympatyczna piosenka wyborcza.
W piosence motyw Pipy w refrenie i gęsi w tekście. Piosenka na samym początku materiału (1 minuta), jak ktoś chciałby się do niej ograniczyć.

Grażyna Potańska

Kandydatka bardzo aktywna w tym tygodniu:

Rozmowa w TVL

Konferencja z prezentacją kandydatów:

To teraz moje teksty

Parę słów o programie:

I lista kandydatów:

Na profilu kandydatki relacja ze spotkań na bazarze:

Norbert Kolano

Na stronie KWW opublikowano prezentację listy kandydatów w dwóch okręgach (1 i 2), ale w obydwu pojawiły się problemy. Info w tekście. Zobaczymy jak to się domknie.

Łukasz Nowak

Jest lista kandydatów, na pierwszych miejscach tradycyjnie obecni i byli radni z listy Prawa i Sprawiedliwości. Tendencja obecna również na listach KWW Razem dla Tarnobrzega.

Kandydat opublikował też film z propozycją utworzenia infrastruktury rekreacyjnej na terenach nad Wisłą:

Norbert Mastalerz

Kandydat czeka z oficjalnymi informacjami i kampanią do marca, ale przebijają się pierwsze nazwiska z listy. Oprócz starych i dobrze rozpoznawalnych twarzy, mamy i całkowicie nowe w polityce (Mariusz Turbacz), w dodatku na jedynce, a nie końcowych pozycjach listy. Są też oryginalne, mocno nietypowe propozycje ze strony kandydata Marka Badawiki:

Sztab ponoć pełen energii, grzeje silniki w boksach startowych. Czekamy.

Dariusz Bożek

Kolejna konferencja tematyczno-osiedlowa, tym razem na os. Mokrzyszów:

i słodkie spotkania na rynku:

Jak widać, zresztą nie tylko u tego kandydata, cukier (w krówce prawie 3/4!) wciąż działa skuteczniej niż produkty dietetyczne.

Możemy obserwować lekkie uspokojenie kampanii, ale przewaga nad pozostałymi komitetami była spora – najwcześniejsza prezentacja programu, kandydatów, strona internetowa, konferencje tematyczne i osiedlowe. Teraz pewnie więcej miejsca na aktywność kandydatów do RM. Powoli coś działają.
Na kontach kandydatów pojawiają się plansze z dokonaniami ostatniej pięciolatki, rzeczywiście dużo się zmieniło w mieście i jest się czym chwalić. Byle nie przegrzać tematu. Chociaż plany na drugą nieckę jako czołowe dokonania inwestycyjne mijającej kadencji brzmią dość zabawnie 🙂

Tomasz Stróż

Po prezentacji programu, tu również był spokojniejszy tydzień. Bardzo jestem ciekaw zestawu kandydatów z tej listy, to chyba najmocniej trzymana tajemnica. Jutro wszystko powinno się wyjaśnić. Działania medialne ograniczone do spadania ze schodka i robienia dużego kroku, żeby na niego wejść. Do tego wyraźne, chociaż trochę nienaturalne stanowcze gesty i głos.
Prezydent Bożek, tak jak wcześniej wspominał o kandydacie przeskakującej kałuże, tak i teraz mówił o kandydacie, który chodzi po niewykończonym placu budowy…

To na koniec druga odsłona tarnobrzeskiej wiosny

Tak wyszło, że większość kwiatków w tarnobrzesko-ukraińskim zestawieniu kolorystycznym.

Tyle na dzisiaj, życzę udanego tygodnia i zapraszam nie tylko co tydzień. Forum, jak to w kampanii lokalnej, trochę się obudziło.

You May Also Like