Formaldehyd – skąd bierze się w domu, czy jest szkodliwy, czy oczyszczacz powietrza go usuwa?

Formaldehyd, inaczej aldehyd mrówkowy (HCOH), był do niedawna dość często używaną substancją. Dość powiedzieć, że jest on trzecim związkiem, po toluenie i ksylenie, pod względem wielkości emisji z materiałów budowlanych.

Znajdziesz go jednak nie tylko w elementach wykończenia wnętrza, ale tuszach do rzęs, utwardzaczach czy lakierach do paznokci.

Na szczęście są też normy, które regulują procentową zawartość formaldehydu w poszczególnych produktach. Oczyszczacze powietrza i odpowiednie wietrzenie mieszkań pomoże Ci też pozbyć się formaldehydu z Twojego otoczenia.

Jak usunąć formaldehyd z mieszkania?

Niestety nie zawsze masz wpływ na jakość wdychanego powietrza. Możesz jednak podjąć pewne działania, które skutecznie ograniczą poziom szkodliwej substancji (w tym przypadku aldehydu mrówkowego) w otoczeniu. Najbardziej pomocne będą:

  • Oczyszczacz powietrza
  • Umiejętne wietrzenie pomieszczenia
  • Profilaktyka (świadomy wybór produktów i unikanie tych zawierających formaldehyd)

Oczyszczacz powietrza

Wyposażony w filtr HEPA i węglowy, oczyszczacz powietrza potrafi efektywnie zatrzymywać formaldehyd, jak i inne lotne związki organiczne (amoniak, etanol, benzen etc.). Najważniejszym elementem oczyszczacza, który ma za zadanie obniżyć poziom formaldehydu jest filtr węglowy.

Wykonany z granulek węgla aktywnego, filtr węglowy trwale pochłania wszelkie szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy, m.in. aldehyd mrówkowy, benzen czy dym papierosowy. 1 gram węgla aktywnego skrywa około 1500 m2 powierzchni aktywnej!

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH i butelka roztworu formaldehydu (formaliny). Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Wśród polecanych oczyszczaczy powietrza sprawdź modele następujących marek: Xiaomi, Philips, Samsung, Klarta. Szukając urządzeń do sypialni, sprawdź też oczyszczacz i nawilżacz powietrza (np. Sharp lub Coway), który kompleksowo zajmie się problemem jakości powietrza.

Wietrzenie mieszkań

Należy jednak pamiętać, aby robić to umiejętnie – lepiej otworzyć okno na oścież kilka razy dziennie (zimą wystarczą nawet 2-3 razy) na około 10 minut, niż mieć je stale uchylone przez kilka godzin.

Wietrząc we wskazany sposób nie tylko nie ochładzasz ścian budynku, ale też przede wszystkim do środka pomieszczenia napływa niewiele mas potencjalnie zanieczyszczonego powietrza. Łatwo pozbędziesz się ich potem przy pomocy oczyszczacza.

Świadomy wybór produktów jako profilaktyka

Warto również uważnie analizować skład kupowanych produktów, np. kosmetyków czy farb. W przypadku mebli z płyty wiórowej, staraj się wybierać te laminowane. W przypadku odzieży, warto kierować swą uwagę na ubrania ze stuprocentowej bawełny, jedwabiu, poliestru czy akrylu. Tkaniny te zawierają mniej formaldehydu.

Wiadomość dla osób palących: przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem będzie rzucenie palenia i ograniczenie dymu tytoniowego w mieszkaniu. Dym z jednego papierosa potrafi zawierać ok. 1,5 mg formaldehydu. Paląc w krótkim czasie 6 papierosów w średniej wielkości pomieszczeniu (ok. 20 m2), w powietrzu może znaleźć się więcej formaldehydu niż dopuszcza to norma – 0,12 mg/m3

W czym znajduje się aldehyd mrówkowy (HCOH)?

Roztwór formaldehydu w butelce. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Formaldehyd znajdziesz przede wszystkim w:

  • Meblach z płyty wiórowej, klejonej z użyciem żywic mocznikowo-formaldehydowych)
  • Panelach podłogowych,
  • Niektórych dywanach i wykładzinach
  • Tapetach
  • Materiałach izolacyjnych

Niekiedy używa się go również w kosmetykach, np. tuszach do rzęs, utwardzaczach, lakierach do paznokci czy dezodorantach, a nawet ubraniach.

Artykuł sponsorowany