Tarnobrzeg – info z 10 tygodnia roku 2024

I stało się. Od poniedziałku lecimy z 21 rokiem działalności Tarnobrzeg.info. Dziękuję przy tej okazji za wszystkie kawki urodzinowe, polecam się Waszej pamięci. Lecimy z przeglądem tygodnia, oczywiście znów w dużej mierze politycznym.

Wybory samorządowe

Znamy wszystkich kandydatów na urząd prezydenta, do Rady Miasta i do sejmiku. Ostatecznie jest aż 7 komitetów wyborczych, zatem siódemka kandydatów na prezydenta i jeszcze więcej, bo jakieś 9 osób, chętnych na każde miejsce w Radzie Miasta. Duża selekcja, jak na naprawdę ambitne kierunki. Ależ mamy wybór 🙂
Obok plakatów, banerów, potykaczy i ulotek, przybywa wielkiego formatu, od przyczep z wielkimi banerami po płachty na pół bloku czy spółdzielni.

Czym można się kierować przy wyborze?

W przypadku nowych kandydatów nie tylko obietnicami, ale też wcześniejszą działalnością i wiarygodnością. Zawsze mnie bawiły obietnice typu: jak się dostanę do rady miasta, to będę organizować koncerty, troszczyć się o atrakcje dla seniorów, środowisko naturalne, czy organizować akcje społeczne. Przecież to wszystko można robić bez zasiadania w Radzie Miasta, która zresztą zajmuje się czymś innym. (Głównie, jak widać w poniższym tekście, zajmuje się głosowaniem na TAK). Wydaje się nawet, że jest to łatwiejsze bez zasiadania w RM. Patrzymy zatem na odwrót – jeśli ktoś od dawna organizuje koncerty, troszczy się o seniorów itd. to może czas, żeby zasiadł w Radzie Miasta, bo jest aktywny i ma jakieś pojęcie o mechanizmach działania na odpowiednim szczeblu. W przeciwieństwie do pusto obiecujących, co to nie zrobią jak już się dostaną.

Łatwiej jest w przypadku radnych, którzy starają się o reelekcję, bo możemy sprawdzić co kto przez te ostatnie 5, 9, czy 13 lat robił. Na podstawie dostępnych informacji zestawiłem aktywność radnych mijającej kadencji. Dane bardzo interesujące, wskazujące jak bardzo można się różnić zasiadając w tym samym gremium. Przy okazji można rozważyć, jaki właściwie jest wymarzony dla władzy wykonawczej radny. Mamy i takich wymarzonych. Ale, o ile to władza wykonawcza lub przyszła władza wykonawcza, przydziela pole position na liście, to jednak nie ona wybiera. Polecam zatem statystyki:

Listy kandydatów

Poniżej kompletne listy rozpisane na komitety.

Przegląd aktywności kampanijnej

Łukasz Nowak

Poczytałem kolejny, czwarty już program wyborczy, tym razem padło na Łukasza Nowaka. Krótki komentarz i porównania z omawianymi wcześniej.

Komunikacja miejska wg Łukasza Nowaka
Kandydat omawia (praktycznie to samo jest w treści programu) wybrane zagadnienia. Poniżej materiał o komunikacji miejskiej.

Dariusz Bożek

Info niby bieżące miejskie, ale teraz wszystko jest kampanią, tym bardziej, że wyjazd był zapowiedziany na konferencji przedwyborczej.

Po dwóch latach wojny po sąsiedzku i paru latach kryzysu szpitalnego uznano, że militaryzacja może być pewnym rozwiązaniem naszych problemów, zarówno ze służbą zdrowia, jak i z mieszkalnictwem, wyludnianiem miasta, czy bezpieczeństwem. Poruszono temat schronów… Hmm… Od razu czuję się bezpieczniej 🙂
O planowanym uwojskowieniu szpitala pisałem wiele miesięcy temu, być może to samospełniająca się przepowiednia? Skoro zaczęło się już o tym lokalnie mówić, to prezydent rozmiawał z wiceministrem i może kiedyś coś z tego wyjdzie? To może być dobre rozwiązanie, ale trudno je oceniać, jeśli nie znamy żadnych szczegółow. Kto ma pierwszeństwo w szpitalu wojskowym i w jakim zakresie obsługuje on lokalnych mieszkańców?

Kolejne spotkania na słodko
Co ciekawe na spotkaniach osobistych na bazarze przede wszystkim widać kandydatów z dalszych miejsc na liście.

Rejestr wpłat na KWW Dariusza Bożka
Dla wielu czytelników to też może być istotna informacja. Jest transparentnie.
https://kww-dariusza-bozka.pl/wp-content/uploads/2024/03/rejestr-wplat.pdf

Małgorzata Zych

Ruszyła strona internetowa kandydatki, mamy też program wyborczy.

Kandydatka postawiła na materiały filmowe na YT w przyswajalnej formie i stosunkowo krótkiej treści. Do 10 minut akurat.

Film o spalarni

I o dworcu kolejowym

Grażyna Potańska

Kandydatka zapowiedziała konwencję wyborczą 13 marca, wtedy pewnie trochę nowości.

Norbert Mastalerz

Tu mamy przede wszystkim konferencję wejściową. Były prezydent i obecny pretendent do fotela prezydenta miasta deklaruje, że dostrzegł swoje błędy i się zmienił. Dobre podejście. W przemowie wiele celnych uwag i analizy sytuacji, brakowało mi tego i dobrze mi się słuchało, być może ze względu na dawne przyzwyczajenie. Ale przydługie przemowy to też błąd i to się akurat nie zmieniło 🙂 Kto tylko znajdzie czas, to polecam.

Tomasz Stróż

Konferencja z prezentacją kandydatów, w tym oficjalne wskazanie potencjalnej wiceprezydentki – Moniki Łagowskiej-Cebuli. Tomasz Stróż wzywa kontrkandydatów do podobnych deklaracji personalnych. Mirosława Pluty dalej przez ten tydzień nie widziałem, a reszta unika tematu, co zresztą jest zrozumiałe. Zależy jakie będą wyniki wyborów do Rady Miasta.

I rozmowa w studiu TVL

Dowiadujemy się z rozmowy, że miasto uzyskuje obecnie ze sprzedaży biletów MKS około 600.000 zł, czyli tyle dodatkowo kosztowałaby nas darmowa komunikacja miejska – jakieś 16 zł rocznie na mieszkańca. A skasowanie biletów (o jak ładnie to hasło zabrzmiało, musze wykorzystać w przyszłości) wcale nie oznacza automatycznie wprowadzenia własnej spółki, nowego taboru czy zatrudnienia kilkudziesięciu osób (to a propos pytania).

Wielki post wg Tomasza Stróża
Nie, nie będzie religijnie 🙂 Tomasz Stróż w ramach swojej aktywności na forum zamieścił obszerny wpis techniczno-finansowy. Warto mieć lub mieć pod ręką taką podbudowę.
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=218858#p218858
Nie zabrakło na forum autoironii, czyli publikacji w wątku wyborczym zdjęcia, na którym pod plakatem kandydata Stróża jest fragment plakatu filmowego z napisem Ekipa z dżungli – misja ratunkowa 🙂

Norbert Kolano

Na bazar można wyjść nie tylko ze słodyczami, ale też z poczęstunkiem naturalnym i zdrowszym. Tym właśnie próbował się odróżnić (jak i w wielu innych tematach) kandydat Norbert Kolano.

@norbert.kolano

♬ dźwięk oryginalny – Norbert Kolano

Prezentacja programu wyborczego ma się odbyć 16 marca.

Maszt telefonii komórkowej na os. Mokrzyszów

Z tego też robi się temat wyborczy, przy czym temat masztów telefonii komórkowej na osiedlach w kampanii wyborczej rozpoczął prezydent Dariusz Bożek, w następujący sposób:

@dariusz_bozek Świetny zasięg w Zakrzowie! #Tarnobrzeg #maszt #internet #mieszkancy #rozmowy ♬ Solas X Interstellar – Gabriel Albuquerqüe

Pytanie inny o maszt (wiadomo z której redakcji, prawda?) pojawiło się na konferencji na os. Mokrzyszów. „Konsultacji żadnych żeśmy nie przeprowadzali, nikt nie protestował, odległość od zabudowań około 300 m” – takie były informacje na konferencji.

Temat wydania pozwolenia na budowę bez informowania mieszkańców i bez konsultacji z nimi komentował Tomasz Stróż, poniekąd Grażyna Potańska i Norbert Mastalerz. I robi się problem, bo przecież dopiero był temat masztu na os. Zakrzów, w którym nie wszystko toczyło się w optymalnej kolejności, z czym zgodzą się chyba wszystkie zaangażowane strony. Tam jednak udało się problem zgodnie rozwiązać, a prezydent Dariusz Bożek wspominał w spocie o zadowolonych mieszkańcach Zakrzowa, ciężkiej swojej pracy w tym temacie i uruchomieniu kontaktów w stolicy. I trochę zrobiła się międzyosiedlowa niekonsekwencja, którą kontrkandydaci chętnie wykorzystują:

Tomasz Stróż

Norbert Mastalerz

Grażyna Potańska
https://www.facebook.com/reel/7285563421525269

Akurat wypadło dzisiaj spotkanie osiedlowe, a zdominował je oczywiście jeden temat. Live z os. Mokrzyszów. Przebieg burzliwy, zgromadzeni zasadniczo przeciwko, przy czym przede wszystkim przeciwko braku informacji, bo informacja na tablicy ogłoszeń w urzędzie, czy na BIPie nie do wszystkich dotarła.

Obecnie nadzieja protestujących leży głównie w opinii konserwatora zabytków. Otóż pozwolenie na budowę prezydent wydał w grudniu, a dopiero w lutym urząd zapytał konserwatora czy potrzebował do tego jego opinii. Ma być pismo do wojewody, z ewentualnym uchyleniem decyzji prezydenta, sporo zależy od tego co powie konserwator. Na spotkaniu była co najmniej czwórka kandydatów na urząd prezydenta miasta.

70 mln zł do spłaty za wykup udziałów w Wodociągach?

To kolejny temat, o którym wspomniało już kilku kandydatów. Najpierw Tomasz Stróż mówił, że według jego danych, oprócz 141 mln zł zadłużenia Tarnobrzega, mamy do spłaty 70 mln zł za wykup udziałów w Wodociągach.
Taką samą kwotę podawał na konferencji Norbert Mastalerz. Było przy okazji o niezgodnym z planami wykorzystaniem tych środków. A na co je wydano wiemy dzięki NW24: https://nadwisla24.pl/2022/11/23/na-co-zostaly-przeznaczone-pieniadze-ze-sprzedazy-udzialow-w-tarnobrzeskich-wodociagach/

Jak do tematu odniósł się Dariusz Bożek, spytany przez wiadomo którą redakcję?
Odpowiedź była w stylu – niech kandydat sobie jeszcze raz policzy.
Co się z tej odpowiedzi dowiedzieliśmy? Że do spłaty może nie jest 70 mln zł, ale nie mamy się dowiedzieć ile, ewentualnie że nikt nie wie ile mamy do spłaty. O ile ta odpowiedź mnie nie zaskoczyła, patrząc przez pryzmat kadencji, o tyle mocno mnie zaskoczyła w kampanii wyborczej. Nie ze względu na traktowanie kontrkandydata czy mediów, ale traktowanie mieszkańców. Zakładam, że to nie koniec tematu, pewnie już ktoś zadał stosowne pytania do urzędu.

Zmiany kadrowe

Zastanawiające są zmiany naczelników na koniec kadencji. Co ciekawe, nawet niektórzy radni nie mieli świadomości, że coś się zmieniło. Naczelnicy:

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska, Naczelnik Wydziału: Jolanta Hyla
Wydział Urbanistyki, Architektury i Budownictwa, Naczelnik Wydziału: Natalia Figórska – Bąk

Budowa N-Parku

Przy rondzie Strefowym (na przeciwko TPPT) rozpoczęły się prace ziemne, właściciel działki stara się o pozwolenie na budowę myjni samoobsługowej czterostanowiskowej.

Rotunda kibelkowa przy cmentarzu

Gwiazdy Tarnobrzeskiej Piosenki

Jesteśmy po pierwszym z kobiecych koncertów w Wozowni, a pewnie znaleźliby się chętni jeszcze na kilka wystawień, szczególnie jak rozejdą się opinie jak to wyglądało. Może napiszę coś więcej wkrótce, mam też kilka zdjęć. Dostałem aparat i dopiero się uczę, nie spodziewajcie się za wiele 😉 Ale na pewno lepiej niż z komórki.

Piknik latawcowy

Bardzo fajny pomysł! Chociaż fajna by była też większa różnorodność latawców.

CKWW sprzed 29 lat

Konkurs salonu Recman

Bodajże do 14 marca trwa konkurs salonu Recman. Minimalnym wysiłkiem można wygrać jedną z trzech nagród – zapach, spinki lub krawat. Polecam.

Na obrazku wejściowym zasadzone bratki. Od dawna mówię, że widać w Tarnobrzegu troskę o zieleń i ozdobne nasadzenia. Na rynku już wiosennie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like