Bankowa i pozabankowa konsolidacja długów – na które rozwiązanie się zdecydować?

Spłacasz kilka zobowiązań finansowych jednocześnie i czujesz, że coraz trudniej zarządzać Ci swoim zadłużeniem? A może ilość zaciągniętych pożyczek zaczęła przerastać Twoje możliwości finansowe? W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się konsolidacja długów. Taką możliwość oferują zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Instytucje bankowe udzielają w celu skonsolidowania długów kredyty konsolidacyjne, natomiast pożyczkodawcy spoza sektora bankowego – pożyczki konsolidacyjne. Czym różnią się od siebie przedstawione formy finansowania? Na usługi, którego podmiotu warto się zdecydować?

Czym jest konsolidacja długów?

Konsolidacja długów to rozwiązanie pozwalające połączyć ze sobą dotychczas zaciągnięte i spłacane zobowiązania finansowe. Polega ona na zaciągnięciu nowego kredytu/pożyczki u jednego pożyczkodawcy, który udziela go w celu uregulowania zadłużenia wobec innych wierzycieli. W wielu przypadkach znacznie ułatwia ona panowanie nad dokonywaniem terminowych spłat, a ponadto pozwala na ustalenie nowych, atrakcyjniejszych warunków spłaty. Warto pamiętać, że w zależności od podmiotu, u którego zdecydujemy się skonsolidować długi, warunki przyznania wsparcia finansowego będą różne.

Konsolidacja długów w banku – warunki przyznania kredytu

Kredyt konsolidacyjny to kredyt gotówkowy zaciągany w banku, który może przybrać postać kredytu gotówkowego bądź hipotecznego. W jego ramach instytucja bankowa nie przelewa środków pieniężnych na konto kredytobiorcy. Zamiast tego kontaktuje się z Twoimi wierzycielami i reguluje zobowiązania, które chcesz skonsolidować. By go uzyskać, konieczne jest między innymi posiadanie zdolności kredytowej oraz pozytywnej historii w BIK, BIG i KRD (w tym niezaleganie z płatnościami za dotychczasowe pożyczki/kredyty) – w przeciwnym przypadku nie zostanie przyznany. Warto również zaznaczyć, że banki najczęściej nie udzielają kredytów konsolidacyjnych w celu połączenia pożyczek pozabankowych, takich jak np. chwilówki.

Kiedy warto skorzystać pozabankowej konsolidacji długów?

Ze względu na surowe wymagania stawiane kredytobiorcom przez banki, grono osób, którym kredyt konsolidacyjny może zostać udzielony, jest mocno ograniczone. Znacznie większą dostępnością cechują się natomiast pożyczki pozabankowe (https://ftfund.pl/). Firmy spoza sektora bankowego zwykle nie dokonują bowiem weryfikacji zdolności kredytowej ani nie sprawdzają skrupulatnie baz dłużników, dlaczego też cały proces decyzyjny jest znacznie krótszy. Dzięki temu nawet osoby zalegające ze spłatą zobowiązań finansowych mogą ubiegać się o przyznanie wsparcia finansowego. Ponadto dają możliwość konsolidacji pożyczek bankowych, pozabankowych i chwilówek zarówno osobom fizycznym, jak i tym prowadzącym działalność gospodarczą.

Warto pamiętać, że firmy pozabankowe nie regulują zobowiązań finansowych za Ciebie. W ramach umowy pożyczki otrzymujesz środki na swoje konto i samodzielnie musisz zadbać o spłatę zaległych zobowiązań. Dużym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że przyznane wsparcie finansowe możesz przeznaczyć nie tylko na spłatę długów, ale i dowolny cel! Bezpiecznych pożyczek hipotecznych, które pomogą Ci wyjść z zadłużenia, udziela firma FT Fund!

Artykuł partnera