Tarnobrzeg, info z 11 tygodnia roku 2024

Tydzień politycznie spokojny, tak jak i cała dotychczasowa kampania. Ale oprócz wyborów mamy trochę wydarzeń kulturalnych, trochę o inwestycjach, o umorzeniach i konfliktach. Tym razem spróbuję wystąpić bardziej jako selekcjoner niż komentator, a jak wyjdzie, to zobaczymy.

Kampania wyborcza

Mimo kilku obszernych konferencji i wizyt polityków z centrali był to bardzo spokojny tydzień. W ogóle ta kampania jakaś spokojna, żeby nie powiedzieć nudna. Może hity zostają na finisz? Kandydaci uznali, że najprostsza droga do zwycięstwa to drukowane banery i mamy obwieszone cało miasto. A przecież to takie zanieczyszczenie plastikiem i ślad węglowy! Przejeżdżałem ostatnio przez Mielec i, w porównaniu z Tarnobrzegiem, reklamy zewnętrznej było znacznie mniej.

Aktywność w sieci średnia, jest trochę banerów po lokalnym Internecie i grafik na społecznościówkach. Co ciekawe, jak ostatnio przekartkowałem Tygodnik Nadwiślański, to nie znalazłem nic. Znak czasów. Papier by wszystko przyjął, ale pewnie swój papier ze swoimi nakładami i swoją dystrybucją lepszy. Ale przed samymi wyborami na pewno coś będzie.

Im więcej oglądam materiałów, tym częściej mam wrażenie, że wielu kandydatów nie ma pojęcia o tym czym zajmują się radni, czy jakie są kompetencje prezydenta. Chyba, że udawanie że się tego nie wie i nie rozumie, to skuteczna metoda na przekonanie wyborców, którzy tym bardziej nie wiedzą czego po kim można oczekiwać i kto się czym zajmuje. Jeśli ludzie bez pojęcia piszą, że zamiast bieda-galerii chcieliby prawdziwą galerię, albo park (najlepiej jednocześnie w tym samym miejscu), to znajdzie się ktoś, kto im to obieca, choćby miał odkupić działki. Kto chce kino, tysiące miejsc pracy od mitycznych inwestorów, chociażby z basenu „Morza Śródziemnomorskiego”, kto chce wyższe pensje, niższe czynsze w spółdzielni i lokale czynne po godz. 22:00 (a przecież jest nawet nocne kasyno!) – wszystko można obiecać. A przynajmniej można obiecać prowadzenie rozmów i podjęcie starań. To też brzmi dobrze.

Skrót z kampanii

Łukasz Nowak

Mamy omówienie (czy też odczytanie) kolejnego punktu programu, tym razem o mieszkaniach.

Przydałoby się coś dynamiczniejszego i porywającego, może na nadchodzącej konwencji wyborczej?

Wygląda na to, że pojawiła się pierwsza gazeta wyborcza, żadna jeszcze nie wpadła w moje łapki. Gazeta na tej rolce. Nie mam jak udostępnić.
https://www.facebook.com/reel/341276025012156

Norbert Kolano

Kandydat zaistniał już całym sobą, w bardziej tradycyjny sposób niż na tiktoku.

Wywiad w TVL

Program na 30 punktów
Konferencja z prezentacją 30 punktów programowych, w towarzystwie kandydatów z listy i znajomych ekspertów.

Wiele punktów i dygresji zupełnie z kosmosu, absolutnie bez związku z kompetencjami władz miasta. Szkoda mojego pisania, w tym przypadku poddaję się. Nie widzę swojej roli w tłumaczeniu podstaw. Ale nie wiem – może tak trzeba? Za miesiąc się okaże, czy to skuteczna metoda. Żeby był jakiś pozytywny akcent z mojej strony, to kandydat sympatyczny, wygląd na plakatach dobry, wypowiada się z dużym luzem. To tyle.

A tutaj całość programu Norberta Kolano
Uwaga! Zakaz realizacji programu po wyborach, jeśli wygra ktoś inny 🙂 Czyli nie będzie niczego z tej listy. No chyba, że Norbert Kolano wygra wybory.

Norbert Mastalerz

Wejście w kampanię późne, ale mocne.

Wywiad w TVL

Prezentacja programu wyborczego

I tutaj jest po amerykańsku – przeprosiny, przyznanie się do błędów, bardzo to amerykańskie.
Nie mamy już filozofii i oryginalnej w formie, ale skomplikowanej, piramidy. Jest wzorowana na ogólnopolskim programie PO lista 60 konkretów na 60 miesięcy. Program dobry i wart osobnej analizy, spróbuję jak znajdę czas. Tymczasem wybrane kilka punktów, obecnych w podobnej formie i u innych kandydatów.

Tańsza woda i ścieki dla każdego mieszkańca
Jako rekompensata za zastawienie części Wodociągów. Wciąż nie pojawiła się w przestrzeni medialnej inna kwota niż 70 mln zł, a nie mamy tego jak spłacić inaczej niż w cenie wody.
Darmowa linia „B” dla mieszkańców.
Ten pomysł już był, całkiem ok.
Zwolnienie mieszkańców z opłat za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie.
Tego nie było, całkiem ok. Karnet za 50 zł za sezon był krokiem w dobrą stronę, może bez tych 50 zł od auta, czyli często kilkunastu złotych od osoby za sezon, też sobie jakoś Jezioro poradzi.
Zmiana zasad płatnego parkowanie w centrum miasta (bezpłatne 30 – 45 minut)
Punkt nie tak radykalny jak u Małgorzaty Zych, obecny w programie Tomasza Stróża.
Uszczelnienie systemu gospodarki odpadami – dopłaty do rosnącej ceny
Jestem za uszczelnieniem. Do tej pory były puste obietnice. Dopłaty już są, jakby ktoś nie wiedział.
Współpraca samorządu przy modernizacji dworca PKP – stworzenie centrum komunikacyjnego.
No bezapelacyjnie jest to czas na współpracę, połączyć kompetencje właścicieli i możliwości żeby to miało największy sens dla mieszkańców.
Likwidacja ruchu jednokierunkowego nad jeziorem (odkorkowanie osiedla Miechocin) – tworzenie sezonowych miejsc postojowych.
Ma to sens. Do niedawna miało również dla Dariusza Bożka, ale ostatnio bardzo zmienił zdanie w tej sprawie.
Wybudowanie 1000 nowych miejsc parkingowych.
To akurat niekoniecznie ma sens. Z całą pewnością jest taka potrzeba w tym momencie, ale jeśli zmierzamy do pozbycia się 3/4 samochodów z miast i znamy już kolejne kroki jakie mają być podejmowane w tym temacie i które wydają się brutalnie skuteczne, to po prostu większości tarnobrzeżan nie będzie stać na utrzymanie samochodu. A to perspektywa całkiem bliska. Na co nam tysiące pustych miejsc parkingowych?
Budowa Placu Jordanowskiego na terenach zielonych nad Wisłą.
Podobną propozycję mieli i inni kandydaci, ale ta mi się podoba szczególnie ze względu na nazwę. Bo Jordanowski 🙂
Powrót do organizacji Lata z radiem, Festiwalu S-16 Siarki Ognia i Bębnów czy Festiwalu Nowy Brzeg Nowa Fala.
Lato z Radiem akurat mniej mnie przekonuje, ale S16 i NB-NF to były oryginalne i bardzo dobre wydarzenia. Jestem na tak!

Poparcie od posła Gawlika
Bo warto podeprzeć się jakimś parlamentarzystą, najlepiej z koalicji rządzącej

Małgorzata Zych

Tydzień chyba trochę spokojniejszy. Zaprezentowana wcześniej na konferencji piosenka wyborcza pojawiła się w wydaniu samodzielnym.

Kandydatka kontynuuje cykl filmów tematycznych:
Tutaj o spalarni

A tutaj o uzdrowisku w Latoszynie

Pojawiają się prezentacje wybranych kandydatów z list, wszystko na Youtube.

Grażyna Potańska

Piosenka
Bardzo mi się podoba, widać zawodowe podejście i że ktoś się przyłożył do tematu.

Konwencja

Ktoś pisał, że konwencja w amerykańskim stylu. No nie wiem, która to Ameryka. Ten styl zupełnie nie dla mnie, samo przebrnięcie przez wstęp w wykonaniu Bogusława Potańskiego było wyzwaniem. Ale z kolejnych środowisk słyszę, że poparcie jest, kandydatka chodzi gdzie może i może coś wychodzi.
Podjęła wyzwanie i nawet tych co wydają się znacznie wyżej, próbuje sprowadzić na ziemię 😉

Dariusz Bożek

Kampania rozpoczęta wcześnie i zawodowo, teraz mamy uspokojenie. Coś się może rozruszać 22 marca na konwencji wyborczej.

Wielu kandydatów na radnych prezentuje własne propozycje programowe. No ciekaw jestem, czy rzeczywiście w tej kadencji radni „odzyskają” inicjatywę uchwałodawczą. W teorii cały czas ją mieli, ale jaka część uchwał w tej kadencji pochodziła od radnych, a jak często było to przyklepanie projektu prezydenckiego? Z kolei w przypadku opozycji wystawianie projektów uchwał nie miało wielkiego sensu.

Spotkanie z samorządowcami z okolicy i wicewojewodą
Nie można było się pochwalić swoim posłem, ale był wicewojewoda. Udało się też zgromadzić całkiem spore towarzystwo sąsiadów.

Konferencja z OSP na os. Wielowieś

Czyli kolejna konferencja osiedlowo-tematyczna.

W ramach uzupełnienia, bo materiał sprzed chwili – prezydent na tle obwodnicy i pewnie to pierwszy z podobnych materiałów, bo będzie się czym chwalić.

Tomasz Stróż

Aktywność kandydata na fejsie ogranicza się głównie do prezentacji kandydatów do Rady Miasta, to może wrzucę pogadanki potencjalnej wiceprezydentki z tego komitetu – Moniki Łagowskiej Cebuli.

Wizyty polityków z centrali

To stały motyw kampanii wyborczych, jak wspominałem nie każdy może się pochwalić swoim posłem. Mieliśmy w tym tygodniu trzy spotkania, w tym jedno szeroko otwarte.

Grzegorz Braun

Zdzisław Gawlik

Rafał Weber

Umorzenia podatkowe z DIM Team

Wspominałem, że kampania nudna, większość kandydatów serwują sobie co najwyżej drobne uszczypliwości. Trochę mocniej względem obecnych władz miasta wypowiada się Norbert Mastalerz, a zdecydowanie mocniej Małgorzata Zych. Próbuję sobie przypomnieć, czy o obecnych władzach miasta, o decyzjach PiS, PO, Trzeciej Drogi czy Konfederacji mówiła ostatnio cokolwiek pozytywnego.

Ale oprócz stonowanego głównego przekazu mamy jeszcze drugi obieg, w którym można powiedzieć więcej. Mimo, że jest to jakaś forma kampanii negatywnej, to dopóki opiera się na prawdzie, nie mam nic przeciwko. Nudno nie jest, a z profilu DiM Team mieliśmy sporo ciekawych informacji. Tym razem o umorzeniach podatku od nieruchomości, dla radnego, stowarzyszenia z radnym i… dla pewnej lokalnej redakcji.
Tak, trzeba o tym mówić. Nie, nie jest to hejt. Chociaż zdjęcia można było dobrać ładniejsze.

Inwestycje

Parking w Pasażu Dominikańskim

O tym wciąż nikt inny nie pisał, a przecież pytań było wiele. Bo jeśli inwestor kompleksu handlowego w centrum zrezygnował najpierw z drugiej kondygnacji, a później z podziemnego parkingu, to jakby to wszystko miało wyglądać, gdzie miałyby parkować samochody? Okazuje się, że miałby parkować dokładnie pośrodku galerii, czy też już raczej zwykłego parku. Co ciekawe, parking ma być zadaszony. Co mniej ciekawe, inwestor nie planuje zajmować się remontem ulicy Dominikańskiej. Co znów ciekawe, TSM wystąpił o zasiedzenie wjazdu. Info i grafika w poniższym tekście. Jak myślicie – inwestor zdąży z obiecanym rozpoczęciem budowy w marcu?

Konsultacje społeczne na przebudowę rynku

Przed wyborami otrzymaliśmy ładną wizualizację rynku po przebudowach, ale to się toczy swoim rytmem, raczej niekoniecznie zależnym od kampanii.

Krótko:
fontannę wodociągową gdzieś przenosimy, zamiast tego ma być fontanna płaska. Fantom ratusza równamy z ziemią. Tworzymy podziemne zbiorniki na deszczówkę. Wprowadzamy trochę zieleni m.in. trawę, kwiaty, krzewy, drzewa, w tym drzewa owocowe. Tradycyjne w formie kioski zostają, zrównane do jednej linii. Wszystko wygląda ładnie, a wiadomo, że przy takich operacjach nigdy nikt nie będzie do końca zadowolony. Po to też konsultacje. Liczne grafiki i mapka w poniższym tekście.

A co ja o tym myślę?
Wizualizacje bardzo ładne. Zaskoczyło mnie pójście na całego, czyli koncepcja sprucia kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych kostki i ułożenia na tym miejscu ponad 10 tys. m2 nowego betonu, chociaż jaśniejszego. Czy to naprawdę jest konieczne i nie da się wydzielić zielonych kwater, czy nawet zrównać fantomu bez sprucia wszystkiego i jednocześnie z likwidacją naszego „Placu Czerwonego”, bo ma już nie być czerwony?
Druga kwestia to ograniczenie miejsca na ogródki. Ogródków powinno być jak najwięcej, tyle ile chętnych, a na samych przejściach będzie trochę ciasno na rozstawianie stolików.

Miejska farma fotowoltaiczna Tarnobrzeg 3 o mocy 4MW – złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę między ulicami Dąbie i Podkamień na os. Sobów.
Miasto wystąpiło też o pozwolenie na budowę hali sportowej na os. Miechocin przy szkole nr 6.

Miasto likwiduje trzy zholowane auta

Trzy pojazdy, które miasto przejęło jako porzucone i po które przez pół roku nikt się nie zgłosił, trafią do likwidacji. Opel Astra z 1992 roku, Mazda z roku 2001 i Seicento z roku 2004. Środki uzyskane ze złomowania zasilą budżet miasta. I może warto szerzej rozkręcić taką działalność, bo po bujnej trawie pod niektórymi samochodami widać, które są opuszczone?
Miasto może usunąć na koszt właściciela pojazd, który nie ma tablic rejestracyjnych lub którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Jeśli pojazd nie zostanie odebrany na wezwanie gminy w ciągu 6 miesięcy, uznaje się go za porzucony z zamiarem wyzbycia się i staje się wówczas własnością gminy. Narzędzia zatem są.

Stowarzyszenia lasowiackie – beztroskie podejście do własności intelektualnej plus tło

Zaczęło się od tego wpisu:

Ale właściwie zaczęło się wcześniej
Stowarzyszenie Życie z przytupem od lat kultywuje i promuje lokalną kulturę ludową. Sam korzystałem z warsztatów śpiewu, a to tylko jedna z wielu podejmowanych aktywności.
Dla porównania stowarzyszenie Lasowiacka Nuta zostało powołane w połowie stycznia 2024 i trudno mówić o wielkim dorobku pod tą marką. Info o stowarzyszeniu tutaj: https://www.owg.pl/op-inne/lasowiacka_nuta_9,222,5274756,527475608
Nikt na fejsie i na forum nie napisał imiennie na kogo wskazuje numer telefonu i adres stowarzyszenia, to i ja nie napiszę, żeby nie było, że to ze względu na kampanię wyborczą. Ale warto sobie sprawdzić. Zresztą w sieci widać kto to nowe stowarzyszenie firmuje.

Część głośniejsza
Nowe stowarzyszenie do swojego logo wykorzystało grafikę opracowaną kilka lat temu przez stare dobre stowarzyszenie. Oczywiście bez pytania autorów o zgodę. Grafika już usunięta, były podobno próby maskowania tematu. Nie ma oficjalnego stanowiska, bo, wiadomo, kampania wyborcza. Ale wypadałoby.

Część cichsza
Temat również poruszony w powyższym wpisie, chociaż bez szczegółów. Zajrzałem zatem na szczegóły. Otóż nowe nieznane stowarzyszenie otrzymało ostatnio od miasta 22 tys.zł, z wnioskowanych 25 tys.zł. Stare dobre stowarzyszenie wnioskowało o 9,05 tys. zł, ale otrzymało… 1,8 tys. zł. Inne stowarzyszenia starające się o środki w ramach miejskich obchodów Roku Marii Kozłowej, jak Stowarzyszenie PLUS i Fundacja Serce Lasowiackie, otrzymały około połowy wnioskowanych środków, czyli 2,5-6,5 tys. zł z wnioskowanych 6,15 -10 tys. zł.
Szczegóły pod tym linkiem:
https://prawomiejscowe.pl/UrzadMiastawTarnobrzegu/document/1032189/Zarzadzenie-72_2024

Tyle suchych danych, oceniajcie sobie sami, a dyskusja na forum w tym wątku:
https://tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=9&t=14013

A skoro jesteśmy przy temacie kultury lasowiackiej, to polecam nie tylko poniższy materiał, ale generalnie profil Życia z przytupem.

Miasta partnerskie

No i mamy nowe miasto partnerskie, oby nam się razem układało. Również w normalnej ludzkiej współpracy, nie tylko w zapowiadanych przez naszych partnerów „wartościach europejskich”.

Wydarzenia kulturalne

Jeden z kandydatów powiedział, że w mieście nic się nie dzieje. Czyś ty chłopie opypciał? Czy tak daleko jesteś od życia naszego kochanego miasta?
To po kolei

Święty Patryk

Kolejna impreza tematyczna, działo się, było głośno, była zabawa i zielone tarnobrzeskie piwo.
Tu materiał od organizatora

A tu relacja z TyNa.info.pl

Stand-Upy, czekamy na Kacpra Rucińskiego

Dla miłośników innej rozrywki – jeden stand-up był w tym tygodniu, kolejny w przyszłym – Zaznacz mosty i Kacper Ruciński

Kobiecy koncert w Wozowni – dziś były dwa kolejne występy

Nie wiem jak było dzisiaj, pewnie nie gorzej, a relacje z zeszłego tygodnia poniżej.

Weekend fotografii

Kolejna cenna inicjatywa. Lokalne i siły i, a jakże, znów w Wozowni.

Dni Teatru

To może z innej kulturalnej beczki – Dni Teatru:

Muzyczny Dzień Ziemi

Jeszcze inaczej? Dwudniowy Dzień Ziemi na jedną i na drugą muzyczną nóżkę.

Happy Sad Inaczej – przypominajka

O koncercie Happy Sad w TDK pisałem, ale warto przypomnieć, bo termin się zbliża, a zostało jeszcze trochę miejsc.

Mistrzostwa w Kumite

Trafiłem kiedyś przypadkiem na mistrzostwa karate na hali MOSiR. Było widowiskowo, pewnie nie będzie gorzej. Polecam.

To teraz z beczki ogrodniczej – Festiwal Roślin po raz pierwszy w Tarnobrzegu

Strona wydarzenia
https://www.facebook.com/events/725634239695226

A fotka wejściowa z dzisiejszego jarmarku świątecznego
I co? Nic się nie dzieje w Tarnobrzegu? Dejta spokój…

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like