Urlop za granicą – czy warto czekać na last minute?

Urlop za granicą kupiony w opcji last minute to okazja na znalezienie naprawdę tanich wakacji w wyjątkowo wysokim standardzie, ciekawej lokalizacji i egzotycznym miejscu. Czy warto jednak czekać z kupnem wyjazdu do ostatniej chwili? Zapytaliśmy ekspertów i stworzyliśmy poradnik, w którym podpowiadamy dla kogo opcja wyjazdów last minute będzie idealna, jaka jest szansa na upolowanie wycieczki w tym wariancie i czy rzeczywiście warto czekać na łut szczęścia. Miłej lektury!

Wakacje last minute – co nam daje rezerwacja urlopu na ostatnią chwilę?

Każde większe biuro podróży posiada w swojej ofercie sporo wycieczek tak zwanych last minute, czyli rezerwowanych na chwilę przed wyjazdem tj. od 30 do 2 dni od daty planowanego wylotu. Wielu klientów w ostatniej chwili rezygnuje z zakupionych wakacji dając możliwość wyjazdu na ostatnią chwilę wszystkim tym, którym nie przeszkadza zorganizowanie urlopu i spakowanie się w szybkim czasie. Rezerwacja wyjazdu w ten sposób daje nam wiele korzyści, głównie tych finansowych. Oszczędności nierzadko sięgają nawet tysiąca złotych od osoby w dostępnym pakiecie. Warto jednak mieć świadomość, że decydując się na taką formę zakupu urlopu jesteśmy skazani na jedną konkretną ofertę. Nie ma tu możliwości personalizowania opcji wycieczki, wyboru miejsca wylotu, standardu hotelu oraz wielu innych kwestii. Dostajemy to z czego zrezygnował ktoś inny.

Dla kogo wakacje last minute?

Wakacje last minute choć wydają się idealną okazją na spędzenie kilku wyjątkowych dni za granicą nie są opcją dla wszystkich. Nie sprawdzą się w przypadku licznych grup, dużych rodzin czy mało elastycznych osób, dla których organizacja wyjazdu praktycznie z dnia na dzień nie będzie możliwa. Dla wielu osób możliwość wzięcia urlopu z kilkudniowym wyprzedzeniem jest całkowicie poza zasięgiem. Kupno wyjazdu na ostatni moment sprawdzi się w przypadku elastycznych osób, które mogą pojechać do dowolnej wakacyjnej destynacji, w każdym terminie. Do niedawna, ze względu na ograniczenia tego typu ofert, taka możliwość była dedykowana głównie singlom, parom i niewielkim grupkom przyjaciół. W ostatnich latach zdarza się jednak, że tanie wakacje upolują nawet rodziny z dziećmi. Warto mieć świadomość, że w najgorętszych okresach w roku, przypadających na czas ferii i wakacji, najmniej osób rezygnuje z wykupionej wycieczki i jeśli zależy nam na wyjeździe właśnie wtedy to znalezienie czegoś co sprosta naszym oczekiwaniom będzie naprawdę trudno.

Urlop za granicą – czy warto czekać na last minute?

Wiele osób zastanawia się czy warto czekać na wakacje last minute. To zależy. Jeśli chcemy mieć wpływ na to, gdzie spędzimy urlop, mamy upatrzony konkretny hotel i mamy mało elastyczną opcję wzięcia wolnego w pracy, a także problemem będzie dla nas zorganizowanie wszystkiego na ostatnią chwilę to zdecydowanie nie warto czekać na oferty last minute. Wielu ekspertów od analizy rynku turystycznego pokazuje również jak zmieniające się rok rocznie ceny wpływają na coraz niższą atrakcyjność wyjazdów tego typu. Porównanie cen wybranych wakacji wykupionych na długo przed wylotem z tym samym wyjazdem w opcji last minute pokazało, że czekanie do ostatniego momentu w wielu przypadkach nie dało żadnych oszczędności, wręcz przeciwnie cena była wyższa. Czekanie do ostatniej chwili nie daje nam także gwarancji, że polecimy gdziekolwiek. Zdarza się, że w przypadku wielu ofert ludzie rzadko rezygnują z zakupionej opcji wypoczynku, szczególnie w okresie ferii oraz wakacji i właśnie wtedy upolować urlopową okazję jest najtrudniej. Czy warto zatem czekać na tanie oferty, z krótkim terminem do wylotu? Wszystko zależy od naszych preferencji, możliwości oraz oczekiwań.

Artykuł partnera