Podsumowanie 13 i 14 tygodnia roku 2024

Po wyborach i jednocześnie przed wyborami. Trochę polityki, trochę ruchu w inwestycjach, trochę wydarzeń i trochę komentarza. Czyli to co w każdej tygodniówce.

Po wyborach

Podsumowanie wyborcze na podstawie znanych wyników zebrałem w poniższym tekście. Nie będę się powtarzał, zapraszam do poczytania, kto jeszcze nie sięgnął.

Wciąż wybieramy nie tylko prezydenta, ale i radnych
Jednocześnie z kandydatami na prezydenta o mandaty radnych walczą Adam Rębisz (ewentualnie za Dariusza Bożka) i Piotr Gospodarczyk (ewentualnie za Łukasza Nowaka).

Kontra(tak/kt) Łukasza Nowaka

Główna aktywność pretendenta z mijającego tygodnia to zaprezentowanie kontraktu z mieszkańcami. Trafnie dobrane punkty, ale oficjalnie to nie przytyki do urzędującego prezydenta, tylko obietnice Łukasza Nowaka.

Kontrakt tutaj

A prezentacja tutaj:

Niektóre punkty pasują do jednego i drugiego kandydata, bo przeciwnicy polityczni Łukaszowi Nowakowi zarzucają zależność od struktur Prawa i Sprawiedliwości, z Kamilem Kalinką na czele, a przeciwnicy polityczni Dariusza Bożka wypominają dużą rolę Mirosława Pluty w podejmowaniu decyzji. Sam nie wiem, który z nich jest teraz głębiej schowany.

Wyraźnie zaostrzyła się kampania na fejsie i w komentarzach, niektórzy wciąż są przekonani, że to działa. Ostrzejsze materiały nie pochodzą jednak z oficjalnych profili. Względem Łukasza Nowaka obserwujemy aktywność zarówno trollowych kont (np. nowy, ale idealnie pasujący do starej farmy Andrzej.S.), jak i bliskiego otoczenia Dariusza Bożka, w próbach możliwie ścisłego wizerunkowego powiązania Łukasza Nowaka z Prawem i Sprawiedliwością. Są w tym m.in. sugestie, że wiceprezydentem (realnie sprawującym władzę) miałby być Kamil Kalinka, zarzuty o zbyt bliską współpracę ze Stalową Wolą itp. Wydaje się, że przy odpowiednim dotarciu, wypominanie takich powiązań mogłoby być skuteczne, bo wciąż mamy spory elektorat ograniczony do pięciu gwiazdek. Nie dziwi zatem pierwszy punkt Kontraktu z Mieszkańcami Tarnobrzega, który te wątpliwości ma wyjaśnić. I tu już wchodzi kwestia zaufania. Starsze troll-konta działają również w drugą stronę, ale z wyraźnie mniejszą skalą.

Konsekwentne wrzucanie starych ulotek, gdzie Łukasz Nowak występował pod logo Prawa i Sprawiedliwości może być jednak bronią w tej kampanii obosieczną. Przypominano bowiem parę dni temu na fejsie, że z list Prawa i Sprawiedliwości (jak najbardziej pod logo partii, chociaż podobnie jak NŁ jako osoba bezpartyjna) startowała kiedyś, zaraz obok Kamila Kalinki, małżonka obecnego prezydenta. Jak ktoś nie wierzy, to materiał jest w starym TN na 16 stronie: http://tbc.tarnobrzeg.pl/dlibra/docmetadata?id=4183

Czy w roku 2010 PiS był inny? Pół roku po katastrofie smoleńskiej była to sama esencja PiSu. I kolejny dowód na to (podobnie jak wspomniane niżej ścieżki Pawła Kowala, Barbary Nowackiej i liczne znane transfery), że ścieżka partyjna to czasem zwykłe dzieło przypadku. Może, gdyby wówczas się udało, to mielibyśmy obecnie intersującą kandydatkę na prezydenta z poparciem PiSu?

Swoją drogą warto zajrzeć na pełne listy kandydatów z tamtych czasów. Przeglądając kolejne komitety, widać, że w polityce po tych kilkunastu latach mamy w dużej mierze wciąż te same nazwiska, chociaż wędrujące z kolejnymi wyborami po różnych, czasem nieoczywistych komitetach.

Jeszcze jedna refleksja – mieliśmy wówczas na kilku listach wielu młodych bardzo dobrych kandydatów około trzydziestki, którzy później na różne sposoby zaangażowali się w życie miasta, jednocześnie całkowicie odchodząc od polityki, nawet na tym niskim, lokalnym szczeblu. Szkoda! Chłopaki, moi ulubieni kandydaci, brakuje Was!

Tutaj pełne listy z roku 2010:
https://wybory2010.pkw.gov.pl/geo/pl/180000/186401.html#tabs-3

Wracając do kampanii Łukasza Nowaka, jest też materiał o zapowiadanym ogródku jordanowskim, była też relacja z osobistych spotkań z mieszkańcami.

Dariusz Bożek

Na oficjalnym profilu kampania pozytywna i spokojna. Materiał o planowanej kiedyś tam (przebiegnie z pewnością jasna długa prosta) S74, ale i o zrealizowanej już ul. Orląt Lwowskich, czy placu między blokami na ul. Mickiewicza.

A tutaj kolejna miła rozmowa przed Zamkiem

I sympatyczna rozmowa rodzinna w TVL

Prezydent wspomina, że nie bardzo ma czas na czytanie ukochanych książek. W sumie o to też są te wybory 😉

Zakładam, że za tydzień w piątek w TVL taka sama rozmowa z Łukaszem Nowakiem. Byłoby słabo gdyby nie.

Poparcie z lewej i prawej strony Koalicji Obywatelskiej

Poparcie partyjne dla Dariusza Bożka rzeczywiście jest szerokoskrzydłowe. Nie ma wciąż deklaracji lokalnych struktur PO-KO, ale do Tarnobrzega, żeby poprzeć urzędującego prezydenta, przyjechali Paweł Kowal i Barbara Nowacka. Paweł Kowal przewędrował z PiSu przez PJN i Polska Razem do Koalicji Obywatelskiej. Z kolei Barbara Nowacka dotarła do KO z Unii Pracy poprzez Młodych Socjalistów, Unię Lewicy III RP, Europę Plus, Twój Ruch, Zjednoczoną Lewicę i Inicjatywę Polską.

Wizyta Pawła Kowala poniżej. Świetne zdjęcia z koronkami!

Poparcie ze skrzydła lewego od Pani „ministry” Barbary Nowackiej


„Ministry” (nawet korekta mi to podświetla na czerwono) kojarzy mi się oczywiście tylko z jednym – cięższym industrialem. Planowałem tu wrzucić z YT jakąś piosenkę grupy Ministry, ale każda po którą sięgałem mogłaby zostać odebrana jako nawiązanie polityczne, czasem bardzo brutalne, a zupełnie nie o to chodzi. Widzę, że NW24, TN i Leliwa również ustrzegli się od tej zabawnej nowomowy, pisząc normalnie o Pani Minister Edukacji. Ministra jest wyłącznie na ED.

Na swoim profilu Barbara Nowacka pisze oczywiście o Łukaszu Nowaku jako o „kandydacie PiSu”.

W ramach Merkuriusza Tarnobrzeskiego tym razem rozmowa z prezydentem. Nie obruszam się. Rzeczywiście jest okazja do podsumowania kadencji, kto wie, czy nie do pożegnania. W przeszłości dochodziło i wciąż w różnych gminach dochodzi do dużych przegięć w finansowaniu kampanii wyborczej przez mieszkańców, kiedy gmina wydaje i rozprowadza różne gazetki podsumowujące, będące realnie materiałami wyborczymi. U nas bez przegięć. Inna sprawa, to do ilu tarnobrzeżan dotrze ten Merkuriusz. To nie gazeta rozdawana po kilkunastu tysiącach gospodarstw, jak przed laty bywało.

Debata w TVP Rzeszów

To może być ważny moment na finiszu. W studiu TVP Rzeszów o godz. 19:30 w poniedziałek odbędzie się debata finalistów.

Budowa boiska wielofunkcyjnego przy SP6

Do finału jeszcze daleko, ale informacja cieszy wszystkich, a ojców spodziewanego sukcesu wielu. Był apel rodziców, były interpelacje radnego pretendenta, aktywność dyrekcji i osiedla, w końcu są decyzje prezydenta. A pamiętam, że wcale nie tak dawno w szkole brakowało uczniów na zebranie pierwszej klasy, przymierzano się do jej likwidacji, mówiło się też o sprzedaży budynku pod hotel. A jednak szkoła nie tylko przetrwała, ale i się rozwija, gromadząc uczniów również spoza najbliższej okolicy. Gratuluję wspólnego sukcesu.

Konsultacje w sprawie zagospodarowania placu Bartosza Głowackiego

Tym razem konsultacje się odbyły na czas, chociaż według wielu uczestników za późno, bo nie w styczniu przed przygotowaniem koncepcji, ale tuż przed majem, kiedy koncepcja ma być gotowa. Najczęściej podnoszone uwagi to brak potrzeby wymiany całego betonu (kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych), brak odpowiedniego miejsca na ogródki, niepotrzebna likwidacja istniejącej fontanny, brak tradycji spoczywania na trawie itp. Była też mowa o placu zabaw, przyznam że to akurat mi na rynku nie pasuje.

A propos słodkiego ogródka, dla którego nie przewidziano miejsca (przy ściśniętych w narożniku budkach) to tutaj widać jakim cieszy się powodzeniem.

A cały zapis konsultacji od NW24 poniżej

Sklepy budowlane

Leroy Merlin z widoczną kampanią z motywami lokalnymi, takimi jak Zamek Dzikowski, czy las Zwierzyniec. Mrówka świętuje urodziny, Merkury Market działa, Brico Marche rusza 17 kwietnia, sklep już jest obrandowany.

Niestety inwestor galerii/pasażu/parku/kompleksu w centrum znów nie dotrzymał słowa.

Wjazd nad Jezioro

Shame on me!
Dobrze, że tekst, który bzdurnie wydumałem na podstawie nowego zarządzenia prezydenta przeczytało tylko kilka osób. I Dzięki, za szybkie naprostowanie.
Tutaj prawidłowe informacje, czyli nad Jeziorem bez zmian. A karnet się poleca i opłaca.

Kolejna stacja ładowania elektryków

Na parkingu pod Kauflandem powstała kolejna stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Na początku roku mieliśmy w Tarnobrzegu 209 tak napędzanych pojazdów, ale trendów, szczególnie trendów odgórnie wymuszonych, pewnie nie uda nam się zatrzymać. (Uwaga, według specjalistów liczba elektrycznych pojazdów w Tarnobrzegu to raczej 29 niż 209 pojazdów).

Remont Garażowej

Zaczyna się remont ulicy Garażowej, wykonawcą jest RDM.

H6 – relacja

Poniżej najpopularniejsza relacja z zawodów H6 nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Piknik latawcowy nad Wisłą

Nie byłem, zdjęć niewiele, ale impreza ciekawa.

Królowa jest tylko jedna

A tutaj relacja z otwarcia wystawy poświęconej kultowi cudownego wizerunku Matki Bożej Dzikowskiej.

Festiwal Roślin na MOSiRze

Edycja pierwsza, ale pewnie nie ostatnia, bo impreza cieszyła się dużą popularnością, a później jeżdżąc po mieście w różnych zakątkach spotykałem ludzi z doniczkami. Szkoda, że to były tylko sadzonki na chów klatkowy. Wolę rośliny z wolnego wybiegu 😉
Przy okazji wrzuciłem taką grafikę jako sławny przedwyborczy bazarek. I wcale tak wiele się bazarek pomylił 😉

Koronkowe niebo

Premiera akurat po święcie Miłosierdzia Bożego, ale to nie chodzi o to Niebo i tę Koronkę. Info o akcji w tekście:

I materiale TVL:

Czadowa Giełda

Okazja dobra, świętowanie godne. Nadchodzi kolejna Czadowa Giełda:

Psycho-tera-polityka

Podobno już koniec z morderstwem w hotelu. Wróciła za to Psycho-tera-polityka, czyli Teatr Scena16 nie daje o sobie zapomnieć.

A nowości Sceny16 już się szykują.
https://www.facebook.com/reel/402153792755857

Tyle na dziś. Kolejna tygodniówka pewnie już po wyborach. Widzę do jakiego stopnia ludzie potrafią się nakręcić polityką i częściowo rozumiem, bo dla niektórych wybór konkretnego kandydata rzeczywiście przekłada się na jakość życia na kolejne kilka lat. Bardziej patrzę na to jako obserwator. Nie wpłyniemy na gorące wydarzenia światowe, nie powstrzymamy globalnych i centralnych trendów. Bez względu na wybór jakiego dokonamy nic się nie zawali. Spokój przyda się nam wszystkim, na szczęście obydwaj kandydaci dość spokojni.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jeszcze polityczne Post Scriptum, bo się nie załapało, a nie chce mi się wrzucać wyżej. A pominąć trudno. Zobaczymy co z zapowiedzi się sprawdzi.

You May Also Like