Podsumowanie 15 i 16 tygodnia roku 2024

To był interesujący i dynamiczny czas. Od ciepłych dni, przez mrozy, znów do ciepłych dni. I na początku myślałem że wygra Nowak, później, pod koniec, że jednak Bożek, a na końcu, że znów Nowak. Wyszło łeb w łeb, z minimalną przewagą zwolenników zmiany nad zwolennikami kontynuacji.

Na ostatniej prostej Dariusz Bożek podpierał się wsparciem znanych, czasem bardzo kontrowersyjnych, polityków, tymczasem Łukasza Nowaka poparło dwoje niedawnych kontrkandydatów – Grażyna Potańska i Tomasz Stróż. I niby elektoratu nie da się wprost przekazać, ale konferencja GP+TS zebrała pewnie z 5000 odsłon, co jest bardzo wysokim wynikiem jak na polityczny Tarnobrzeg. Obydwoje szczegółowo uzasadniali swoje decyzje, stawiając w złym świetle sztab prezydenta Bożka. Wspomnieli, że obydwoje byli proszeni o wsparcie przez ekipę Dariusza Bożka, ale w osobie… Mirosława Pluty, który przecież, według przekazu, zakończył swoją misję. Tak, ten materiał mógł okazać się decydujący.

Po ogłoszeniu wyników napisałem taki tekst:

To teraz wyliczanki. Prezydent Dariusz Bożek wspominał kiedyś o głosowaniu nogami i takie też mieliśmy – frekwencja w II turze nie przekroczyła 50%. Oznacza to, że finaliści zebrali poparcie raptem około ćwiartki elektoratu każdy.
Różnica to 743 głosy. Niby nie tak mało. Ale weźmy pod uwagę, że do zwycięstwa wystarczyło, że Dariusz Bożek przeciągnąłby na swoją stronę nie 743 osoby, ale tylko 372. Prawda, że to symboliczna różnica?

Zaprzysiężenie i wybór prezydium 7 maja

Za trochę ponad tydzień dowiemy się troszkę więcej. Wybór prezydium Rady Miasta może przynieść jakieś wskazówki czy udało się utworzyć układ. Prezydent elekt wspominał, że czeka na zgłoszenia i liczy na współpracę z poszczególnymi radnymi. Nie byłoby to nic niezwykłego, bo transfery, czasem zaskakujące, na początku kadencji to nie wyjątek, ale niemal reguła.

Serwer zdechł
W piątek, tuż przed ciszą wyborczą, zdechł serwer. Podobnie zresztą jak przed pierwszą turą. Wytrzymał za to ruch po ogłoszeniu wyników, kiedy inne serwery padały. Przypadek?

Zmiany w strukturze urzędu na ostatnią chwilę
Jeśli dobrze odszukałem w kolejnych wersjach zarządzeń prezydenta, to znika właśnie dział Punkt Obsługi Przedsiębiorców – „POP” z wieloosobowym stanowiskiem. Jakieś pomysły czemu może to służyć?

Wszyscy czekają na miotłę
Jedni z rezygnacją, inni z niecierpliwością, niektórzy wciąż z nadzieją, a szaraki z dużą ciekawością. Bo po to tarnobrzeżanie wybrali zmianę, żeby nie było po staremu. Do połowy maja powinno się wiele wyjaśnić. Miotła kadrowa to jedno, ale priorytety i pomysły też się zmienią. Pewnie będziemy się żegnać z wizją drugiej mariny dla żeglarzy, skoro pierwsza nieco podupada. Możemy za to mieć całkiem oryginalne rozrywkowe lato, z czymś więcej niż potańcówkami. Temat spalarni FCC prezydent elekt uznał za zamknięty, chociaż niektórzy próbują to rozumieć inaczej.

Ilovetbg.pl zamknięte zaraz po otwarciu
Odpalony tuż przed wyborami „portal” ilovetbg.pl, który w założeniu miał służyć do konsultacji władz z mieszkańcami, niestety nie jest już dostępny. To znaczy może jest, ale dostęp chroniony jest hasłem. Chyba nie zdążył spełnić swojej roli. W ostatnim tygodniu kampanii przedstawiał go wyborcom niedoszły wiceprezydent Michał Szczytyński.

Inwestycje

Mamy środki na remonty Parku Dzikowskiego

Dobre wieści tuż przed ciszą wyborczą nie pomogły. Na transgraniczny projekt z programu Interreg NEXT Polska – Ukraina, mający poprawić jakość środowiska naturalnego w pasie przygranicznym, pozyskaliśmy (tym razem słowo jak najbardziej pasujące do sytuacji, nie jak przy okazji konferencji wojewodziny) 450 tysięcy EUR. Dotację dzielimy z ukraińskim (obecnie) Wiśniowcem na pół. W ramach rewitalizacji tarnobrzeskiego parku powstaną alejki, oświetlenie, a fontanna ma zostać odnowiona.

Poniżej materiał TVL z wypowiedzią ustępującego prezydenta

Urbex po okolicy Zamku Tarnowskich
Wciąż w temacie parku. Niestety wciąż szerokie okolice bardziej nadają się do urbexu niż do zwiedzania.

I wciąż w temacie Tarnowskich i Zamku
Zmarł Jan Tarnowski, senior lokalnej gałęzi rodu Tarnowskich. Ciekawe jak to zmieni relacje i perspektywy, w tym niedkończone tematy majątkowe.

I dalej pozostając w okolicy Zamku, było ciekawe wydarzenie okołosowie

Była też wielka kolejka po darmowe budki lęgowe dla ptaków. Weźcie się tatusiowie z dziećmi do roboty i sami zróbcie, zamiast stać w kolejce, bo z masy powodów warto.

Otwarcie Brico Marche

W porównaniu do Majstra więcej drewna, więcej roślin, więcej wyposażenia domu. Narzędzia tanich marek.

Ciekawe jak rynek się ułoży po otwarciu Leroy-Merlina.
Ze swojej strony mogę polecić salon Merkury-Market, współpracowaliśmy na różny sposób od wielu lat i nasza współpraca zawsze układała się dobrze.

Wizualizacja spalarni

Wrzuciłem na forum info, że na stronie energiadlatarnobrzega.pl pojawiła się fotka z wizualizacją spalarni. Widać ją z plaży na przeciwnym brzegu, jako malutki punkt obok komina, ale dzięki dużej rozdzielczości grafikę można sobie przybliżyć. Dzień później trzy redakcje uznały, że to odpowiedni materiał na newsa. Cóż, czytajcie forum, będziecie czasem wiedzieć wcześniej 😉

N-Park – są kompletne ściany i dach
Zakładam, że podłoga też 🙂 . Liczne zdjęcia na skyscrapercity:
https://www.skyscrapercity.com/threads/tarnobrzeg-inwestycje.470148/post-188218691
Sporo się buduje.
Trwają prace przy ul. Garażowej, szybko rośnie PUZ Tarnobrzeg (robi się już pierwsze piętro), gotowe są przejścia dla pieszych na obwodnicy, ekranów przybywa, tym razem blisko ronda na Sikorskiego.
Stoi kibelek miejski na Przywiślu przy cmentarzu. Fotka z forum.

I czy nie wystarczyłby taki w centrum, zamiast domu krytego hiszpańskim łupkiem cabrera?

Postępowanie na remont dachu dawnej C-K Wyższej Szkoły Realnej

Ogłosiliśmy postępowanie na remont dachu na „pałacu prezydenckim” – „Prace remontowe zabytkowego budynku dawnej Cesarsko-Królewskiej Wyższej Szkoły Realnej w Tarnobrzegu” w zakresie remontu dachu budynku Urzędu Miasta Tarnobrzega przy ul. Kościuszki 32.
Jak kogoś interesują szczegóły to są pod tym linkiem
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-b4e420c5-fbd1-11ee-b016-82aaee56c84c

Sporo się działo przez ten czas

FRAM w Wozowni

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi – widowiskowa inicjatywa grupowa, jak to w Wozowni

A dzisiaj Międzynarodowy Dzień Tańca
Relacje pewnie wkrótce. Może uzupełnię w wolnej chwili.

Dzień Ziemi

Muzyczny Dzień Ziemi w, a jakże, Wozowni, został rozciągnięty do dwóch dni.
Relacje poniżej.

Prawie jak stare Deep Purple

A tutaj relacja z koncertu w ŚDK. Tak, było w czym wybierać, bo sporo się u nas dzieje.

Pchli Targ też był
Jak ktoś woli oglądać zdjęcia bardziej niż eksponaty, to też liczne relacje znajdzie

Wirtualne Gęśle – można głosować na Ej,…

A tutaj można głosować (tylko do końca kwietnia!) na płytę Ej,.. wydaną przez Życie z Przytupem w plebiscycie Wirtualnych Gęśli na najlepsza folkową płytę roku.

Z jaskini hałasu

Kolejny temat muzyczny, chociaż z zupełnie innej beczki. Wojciech Lis wydał kolejną książkę z tematyki historii polskiej muzyki metalowej. Gratki!

Republika Tarnobrzeska

A tutaj krótki materiał wideo z dr Tadeuszem Zychem opowiadającym o Republice Tarnobrzeskiej. Polecam szczególnie osobom niezbyt zorientowanym w temacie.

Nadchodzące wydarzenia

Miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Świętowanie bardzo tradycyjnie, jakoś nie moje.

Paranienormalni 17 maja

Od wielu lat wiosną odwiedzały nas popularne kabarety, niedawno zdecydowano się nazwać to zjawisko Tarnobrzeską Wiosną Kabaretową. Niech i tak będzie – kolejna edycja TWK to tymczasem jeden znany kabaret, chyba, że coś do mnie nie dotarło.

Ocicanki ze Znachorką

A tu znów przejawy lokalnej kultury ludowej – Ocicanki i „Znachorka”.

Młodzieżowa Strefa Kina

Nie wiem, nie znam człowieka, to nie będę komentował. Na mnie influencu nie ma żadnego. Ale sam cykl może być interesujący.

Cyrk na lodzie

Próbuję sobie przypomnieć i tego chyba jeszcze w Tarnobrzegu nie było. 13 i 14 maja będzie okazja zobaczyć widowisko cyrkowe w namiocie ale z areną lodową. Bilety od 74 zł. Tak to może wyglądać.

a bilety tutaj:
https://biletyna.pl/cyrk/Circus-ON-ICE/Tarnobrzeg

Jacek Czech – wieści dobre i wieści złe

Najpierw wieści dobre?
Jacek Czech zdobył 3 medale na Mistrzostwach Europy – dwa srebra i złoto.

A teraz złe wieści. Noga złamana! A do Paryża tak niedaleko.

KTS Enea Siarkopol tradycyjnie wygrywa Ligę Mistrzyń

Po raz trzeci z rzędu i czwarty w ogóle. Zdjęć w sieci tysiące, kto chce, to już oglądał. A tutaj cała relacja.

43 Bieg Siarkowca

A tutaj obszerna relacja z głośnego Biegu Siarkowca. Naprawdę było głośno, ale bywało głośniej. Bp. Nitkiewicz dał radę spokojnie poświęcić nowy ołtarz po sąsiedzku u dominikanów. A relacja TN poniżej:

A zdjęcie główne zupełnie niezwiązane z treścią, ale bez wątpienia tarnobrzeskie. Jednocześnie sentymentalne, krytyczne i pełne nadziei. Czyli do mnie pasuje 🙂

Kawka?

Klikając poniżej możesz wesprzeć moją działalność. Oczywiście jeśli Ci się podoba. Albo nawet jeśli Ci się nie podoba, ale doceniasz.
A jak nie dzisiaj, to może następnym razem? Zapraszam i dziękuję.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


You May Also Like