Tarnobrzeg – info z 17 i 18 tygodnia roku 2024

Trochę długa przerwa, a sporo się działo. Niby wybory były dawno temu, ale to tylko rozdanie kart. Teraz zaczęły się wymiany rozdanych kart, blef i właściwa gra.

Miała być zmiana i jest zmiana

Tak zatytułowałem tekst po pierwszej sesji. Polecam.

Przewodniczącym Rady Miasta został, zgodnie z plotkami, Norbert Mastalerz. Do większości głosowań znajdowała się większość, zgodnie z przypuszczeniami. Nie znalazła się większość jedynie do wyboru Bożeny Kapuściak na zastępcę przewodniczącego RM. Zaskakującym momentem mogło być zgłoszenie przez radną RDT Anetę Surowiec kontrkandydata z RDT dla głównej kandydatki z RDT. Czy to tylko problem wewnętrzny RDT, czy już nie? Generalnie przypomnę, że migracje radnych w stronę obozu prezydenckiego są regułą, a nie wyjątkiem. Od lat klub prezydenta nie miał większości w Radzie, a 5 lat temu Dariusz Bożek miał tylu samo radnych ze swojego klubu co teraz Łukasz Nowak. A jednak stabilna większość się znalazła. Dodam jeszcze cytat z radnej Surowiec, z wypowiedzi dla TVL – zobaczymy jak się sytuacja w mieście ułoży, dla którego klubu pomyślnie. No zobaczymy.

Przegrany (nieznacznie!) prezydent pozostał z ogłoszoną po wyborach narracją, że problem z kilkoma tysiącami ludzi, którzy odwrócili się od Dariusza Bożka (wybory poprzednie i niedawne) to kwestia manipulacji (nie wiedzieli kto naprawdę za nim stoi) i niezbyt lotnego tłumu, który dał się zmanipulować. Norbert Mastalerz potrzebował wielu lat, żeby przyznać przed ludźmi że popełniał błędy, żeby potrafił je publicznie (całkiem trafnie) wymienić i przede wszystkim poinformować, że się zmienił. Nie dało to zwycięstwa, ale całkiem niezły wynik, a przy okazji decydującą reprezentację w Radzie Miasta. Może i tutaj nadejdzie jakaś refleksja i zmiana komunikacji?

Samo przekazanie władzy na spokojnie. A pewnie niedługo więcej konkretów i może mniej spokoju. W ciągu 2 tygodni mamy mieć 2 sesje RM (czwartki) i kolejne tematy będą się wyjaśniać. Są pierwsze aktualizacje na BIPie.

Sama idea nowego otwarcia brzmi oczywiście bardzo pozytywnie. Nastawienie na równość radnych, informacje i konsultacje z mieszkańcami. Sprawiedliwy podział klubami miejsc w prezydium i w komisjach. Otwarcie na inicjatywę uchwałodawczą radnych, zamiast automatycznego przyklepywania inicjatyw prezydenta. W końcu brak formalnej, powiązanej stołkami koalicji, za to doraźne popieranie inicjatyw, które uzyskają dobrą opinię większości radnych, bez względu na barwy klubowe. Ale to przecież tylko idea, a praktyka bywa daleko od tego. A pól do różnic i sporu może tylko przybywać.

Gdybyśmy rzeczywiście mieli POPiS, który nie został ogłoszony i ogłoszony pewnie nie będzie, politycznie to mógłby być optymalny partyjnie układ dla miasta, z możliwościami pozyskiwania środków zarówno w centrali, jak i w województwie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Miejsce Tarnobrzega na politycznej mapie i format lokalnych polityków, wskazały listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Mamy jedną kandydatkę – Małgorzatę Zych. Tym razem odnalazła się wśród… bezpartyjnych samorządowców.

Po publikacji tego tekstu spotkała mnie bardzo niemiła niespodzianka. Po 20 latach pisania o lokalnej polityce nie spodziewałem się takich zachowań. Ale nie mogę powiedzieć, że inni mnie nie ostrzegali.

Po tym jak nie potrafiliśmy wybrać swojego kandydata do Sejmu, Senatu i Sejmiku Wojewódzkiego (a było to jak najbardziej w zasięgu) chyba nie dziwi, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego na najpopularniejszych listach z Podkarpacia nie wystawiono nikogo z Tarnobrzega. Jeśli piszę, że nie potrafiliśmy wybrać, to mam na myśli nie tylko wyborców, ale, może przede wszystkim, całe lokalne środowisko polityczne. Brak nam liderów. Ludzi rozpoznawalnych, z odpowiednim zapleczem i poparciem. Wypadamy gorzej nie tylko niż podkarpackie miasta, z którymi wciąż próbujemy się zestawiać i porównywać, ale gorzej niż dużo mniejsze ośrodki, które swoich reprezentantów mają.

Mamy za to, tradycyjnie już, podrzucanych kandydatów, którzy mają być wybrani, bo narzucają ich partyjne centrale, chociaż z naszymi okolicami nie mają nic wspólnego.

Listy kandydatów do PE z 6 największych komitetów i prognoza wyników

Kolejny maszt telefonii komórkowej

Już po wyborach, ale temat wciąż gorący. Kolejny maszt sieci komórkowej miałby powstać na os. Miechocin. Na spotkaniu z mieszkańcami pojawił się prezydent Łukasz Nowak. Transmisja NW24, większość tego co nagrane to wykład o szkodliwości fal elektromagnetycznych. Osiedle, władze miasta i urzędnicy siedzą i słuchają. Nie wiem co było dalej.

KFC – jest wniosek o pozwolenie na budowę

Złożono wniosek o pozwolenie na budowę na działce przy ul. Sikorskiego, według wcześniejszych przymiarek ma tam powstać restauracja KFC.

Boisko przy SP6

Zaplanowaliśmy zbyt niską kwotę, radny Waldemar Stępak interpeluje o zwiększenie wydatków na projekt. To dodatkowe 842 tys. zł. Na boisko mamy zabezpieczone 4,5 mln zł, w tym 2 mln zł dofinansowania z ministerstwa. Wpłynęła tylko jedna oferta, ale na 5,39 mln zł brutto.

Modernizacja szpitala

Ogłoszono postępowanie na przygotowanie dokumentacji na koncepcję remontu szpitala, w zakresie instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, ciepła technicznego, central wentylacyjnych, klimatyzacji, instalacji pomp ciepła, węzłów instalacji chłodu, przymiarki do fotowoltaiki na dachach i rekuperacji.
Dodatkowe info w sprawie szpitala, info z forum, niepotwierdzone, ale zgodne z wcześniejszymi założeniami: pięta 7 i 8 mają być przekształcone na oddział medycyny paliatywnej i oddział dzienny onkologii.

Dworzec autobusowy na Kopernika – ogłosiliśmy przetarg na projekt

Jest trochę więcej szczegółów do informacji, którą wrzucałem na koniec marca.

Mamy mieć dworzec z poczekalnią na 80 osób, a na piętrze biura i zaplecze. Szczegóły dla zainteresowanych tutaj:
https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-ec22890b-0b75-11ef-bfd2-32fa350b5bfc
Temat mocno dyskusyjny, bo jak się ma ten dworzec do dworca PKP, który ma być wkrótce remontowany? Dwa dworce oddzielone obwodnicą, a jak skomunikowne ze sobą? Czy potrzebujemy dwie poczekalnie po sąsiedzku? Jak możemy połączyć te dwa projekty ze sobą, żeby optymalnie wykorzystać miejsce, możliwości, finanse i zapewnić wygodę pasażerom? Zdecydowanie więcej pytań niż odpowiedzi. Przetarg ogłoszony jeszcze przez poprzednią ekipę, a temat naprawdę istotny dla mieszkańców. Liczę, że nowy prezydent wkrótce coś nam przekaże w tej sprawie.

Auchan w N-Parku

Kolejne marki sieci handlowych szukają pracowników w Tarnobrzegu. Po tym dowiadujemy się, czego możemy się spodziewać w N-Parku. Teraz np. Auchan szuka Senior Menagera:
https://skk.erecruiter.pl/Offer.aspx?oid=4246354&cfg=B21101D855194D90A4E5DBB7B8A297B8&ejoId=568426&ejorId=476813&comId=18800911

Konsultacje w sprawie modernizacji rynku przedłużone

Termin opublikowania raportu z konsultacji do planu przebudowy placu Bartosza Głowackiego przedłużono do 5 czerwca. Uwagi mają być uwzględnione, zobaczymy jak to wyjdzie tym razem. Szczególnie, że w międzyczasie zmienił się prezydent.

Pogrzeb Jana hrabiego Tarnowskiego

Wczoraj odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Tarnowskiego. Poniżej rozmowa wspomnieniowa z dr Tadeuszem Zychem:

A tutaj zdjęcia z uroczystości:

A tak wygląda miejsce pochówku hrabiego

A tutaj kolejny materiał o Republice Tarnobrzeskiej

Co tak się wszystkim przypomniało? Dopiero wrzucałem inny materiał 2 tygodnie temu.

Food Truck Festivals

Za tydzień kolejny zlot food trucków na rynku.

Nowa pizzeria na ul. Fabrycznej

Gdzieś na ulicy Fabrycznej spotkać nam się wypadnie? Czy takie są wytyczne… ? – tak to śpiewała przed laty Kobranocka. Właśnie na ulicy Fabrycznej 2A otwarto nową pizzerię – „U Kowala”. Miejsce oryginalne, ale tymczasem tylko na dowóz lub odbiór własny. Oprócz pizzy w ofercie kapsalony.

A tutaj Menu

Uroczystości trzeciomajowe

Pisałem w zapowiedziach, że świętowanie nie moje, ale akurat wyjątkowo trafiłem na część kościelną i uroczystości robiły bardzo pozytywne wrażenie. Przemówienie ustępującego prezydenta poniżej:

Nowy kryminał Eweliny Miśkiewicz

Im więcej tarnobrzeskich książek tym lepiej, ale nie jest to kontynuacja przygód tarnobrzeskiego detektywa Jakuba Raua. „Tam gdzie pada cień” to zmiana względem serii perypetii kobiecych, zapowiadana jest jako thriller domestic noir, cokolwiek to znaczy 😉

Pchli Targ

Tak było na kolejne edycji. A takie regularne tysiące odsłon materiałów filmowych bardzo trudne do zdobycia dla profesjonalistów z redakcji. Świat się zmienia.

Noc Świętojańska wg Framu

To ma być jako dodatek do biegu… Osobiście odbieram to dokładnie na odwrót, czyli Wianki Framu rządzą, a niech tam sobie ktoś gania po ciemku, jak lubi 😉

Tarnobrzeg w obiektywie

A tutaj konkurs dla uczniów. Tematy w zasięgu.

Kino Kobiet

Tym razem Kino dla kobiet jest o mężczyźnie, który identyfikował się jako kobieta.

Będą też horrory, nie lubię to nie udostępniłem 🙂

Występ kabaretu Paranienormalni odwołany

TDK informuje o odwołaniu występu kabaretu Paranienormalni. Co ciekawe, nie jest to ogłaszane jako odwołanie Tarnobrzeskiej Wiosny Kabaretowej.

Marsz dla Życia i Rodziny

Regularne wydarzenie ogólnopolskie, jest też i edycja tarnobrzeska – 9 czerwca.

Osobliwość Roku

Rok temu podniosła się wrzawa o komercyjnym konkursie „Obajtka”, „Orlenu” czy też „PiSu” na Osobowość Roku, który zresztą funkcjonuje od wielu lat. Czy teraz w „uśmiechniętej Polsce” wciąż niektórzy się wstydzą nominacji i żądają skreślenia z listy, czy nagle licytacja, bez zmiany zasad już wystarczająco uśmiechnięta? Przypomnę przy tej okazji swój tekst sprzed roku. Docenianie jest ważne! Ludzie naprawdę tego potrzebują.

Kawa do pieca

Parę miesięcy temu pomogliście mi kupić nowy bas. Wciąż brząkając myślę z wdzięcznością o hojności kawodawców, która pomaga znów realizować młodzieńcze pasje po 30 latach przerwy. Żeby nie było, że Wasze wsparcie przetracam na głupoty, tym razem planuję wymianę pieca. Prawdę mówiąc, już go zamówiłem, ale kawek starczy na jakieś 2/3. Piec, oczywiście nie do grzania, ale combo do wcześniej zakupionej gitary basowej – wybrany Bugera BDX15.
Głośnik 15 cali, sporo pokręteł, dobre opinie, solidne 27 kg i moc z naprawdę dużym zapasem. Kto chciałby jeszcze mieć udział, to zapraszam 😉 I dziękuję. Klik poniżej, kwota wsparcia do wyboru.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

You May Also Like