Tarnobrzeg – info z 19 tygodnia, Zielone Świątki

W przeciwieństwie do polityki centralnej, u nas kwietnie współpraca, zgoda i spokój. Centrala żre się, wyzywając wzajemnie od obcych agentów i ściemniając programowo, spadając poniżej dna i metra mułu. A u nas pełna kultura. Jak długo? Oby jak najdłużej.

Co tam na Radzie Miasta?

Mamy za sobą pierwszą normalną sesję. Było szybko, sprawnie, masa głosowań, w większości zgodnych. Do niemal wszystkich komisji kandydaci byli wybierani z pełnym lub niemal pełnym poparciem. Wyjątkiem była kandydatura Dariusza Bożka do komisji rewizyjnej, którego osoba znalazła uznanie jedynie 8 radnych. Chwilę wcześniej radni zgodnie zdecydowali o ograniczeniu liczebności Komisji Rewizyjnej do 5 osób i dla Dariusza Bożka zabrakło miejsca. W innych komisjach mieliśmy nawet po 7 osób, praktycznie wchodził kto wyraził taką wolę. Przewodniczących komisji mamy, zgodnie z zapowiedzią, po dwójce z każdego klubu. Już widać różnicę względem poprzedniego układu – miał być pluralizm i jest. Swoją drogą 20-30 lat temu pluralizm to było bardzo popularne politycznie słowo. Teraz niemal zniknęło, a zwycięzcy próbują zawłaszczać wszystko.

Dwójka radnych poza klubami. Przynajmniej na ten moment.

W klubie Razem Dla Tarnobrzega z 9 mandatów wybranych z listy zostało 7 członków klubu. Poza klubem znalazł się Waldemar Szwedo i Alfred Martyniak. Tym sposobem nie mamy spodziewanego największego klubu, a kluby Łukasza Nowaka i Dariusza Bożka mają równo po 7 członków.

Łukasz Nowak odwołał Mirosława Plutę, a ów podobno zachorował

Zwolnienia lekarskie w obliczu utraty dobrze płatnego stanowiska to dosyć częsta przypadłość, niedawno zapowiadałem takie ryzyko na forum, linkując na portal PIT.pl (pisali jaka to częsta przypadłość) i niestety się spełniło. Wiadomo, zdrowie jest najważniejsze, a wcześniej było tyle spraw na głowie, że trudno było o siebie zadbać. Często się zdarzało, również i w Tarnobrzegu. Zarządzenie prezydenta jest, trzeba jednak doręczyć pismo z odwołaniem i propozycją innego zatrudnienia (okres ochronny), a tu wiceprezydent niedostępny. Byłego prezydenta też nie było na sesji, różnie mówią na mieście. Zdrowia wszystkim życzę, jak zawsze. Ciekawe czy ktoś ze spółek się pozarażał.

Rozmowa z prezydentem w TVL

Parę słów o zastanych problemach. Chcielibyśmy więcej informacji, ale zrozumiałe że nie wszystko wyjdzie po 2 tygodniach.

III Sesja RM

W czwartek trzecia sesja nowej Rady Miasta. Zapowiada się ciekawie, pewnie i najciekawiej z dotychczasowych.
Porządek obrad:

 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Przyjęcie porządku obrad.
 3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
 4. Sprawozdanie Prezydenta Miasta z prac pomiędzy sesjami.
 5. Inwestycje nad Jeziorem Tarnobrzeskim w latach 2023-2024.
 6. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie:
  1) zmieniająca Uchwałę w sprawie określenia zadań na które przeznacza się Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazywane przez Prezesa Zarządu Funduszu samorządom powiatowym w roku 2024 na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej,
  2) zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia do realizacji Programu psychologiczno-terapeutycznego dla osób stosujących przemoc domową „Moja zmiana szansą dla mojej rodziny nas rok 2024”,
  3) zmieniająca uchwałę w sprawie ustalnia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych,
  4) sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości gruntowej położonej w Tarnobrzegu obręb Tarnobrzeg,
  5) wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości gruntowych położonych w Tarnobrzegu obręb Sobów,
  6) zmieniająca uchwałę w sprawie powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu,
  7) powołania Rady Społecznej Przychodni Specjalistycznej w Tarnobrzegu,
  8) powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej w Tarnobrzegu,
  9) powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Tarnobrzegu
  10) zmieniająca uchwałę w sprawie określenia warunków, trybu udzielania i rozliczania dotacji służących rozwojowi sportu,
  11) zmian w budżecie na 2024 r.
  12) zmian w budżecie na 2024 r.
  13) zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Tarnobrzega,
  14) ustalenia zasad przysługiwania radnym oraz przewodniczącym zarządów osiedli diet oraz zwrotów radnym kosztów podróży służbowych,
  15) uchylająca uchwałę w sprawie ustalenia zasad określania wysokości diet dla radnych Rady Miasta Tarnobrzega oraz zwrotu kosztów podróży,
  16) ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Tarnobrzega.
 7. Sprawy bieżące.
 8. Odpowiedzi na interpelacje, wnioski i zapytania z poprzedniej sesji.
 9. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych.
 10. Oświadczenia radnych.
 11. Zamknięcie sesji.

Najbardziej budzący wyobraźnię jest punkt o wynagrodzeniu Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Zdziwilibyście się gdyby trochę spadło? Ogromne podwyżki i wynikająca z tego sytuacja w której Prezydent Tarnobrzega zarobił więcej niż Prezydent Warszawy (był jeden taki rok) była absurdalna i mogła mieć wpływ na ostateczny wynik wyborów. Szczegóły uchwał pewnie wkrótce na esesji, a że ja piszę wieczorami, to pewnie wcześniej będą na NW24. Albo można sobie samemu sprawdzać.

Spotkanie z posłem i kandydatem Weberem

Mamy chyba pierwsze spotkanie przedwyborcze do wyborów europejskich. I pewnie nie ostatnie.

A tutaj słońce robi swoje na ogrodzeniach 🙂
Marzy się niektórym program „Cela+”, z zamykaniem najlepiej wszystkich jak leci, według partyjnego znaczka. Ale to tak nie działa. Od paplania do działania daleka droga.

Bogdan Rzońca w Tarnobrzegu

A tu kolejny kandydat na tarnobrzeskim rynku.

Tarnobrzeskie Inwestycje

Napollo 59 Sp. z o.o. zmienia pozwolenie na budowę N-Parku, ale nie wiadomo w jakim dokładnie zakresie.

Leroy Merlin ma być otwarty z opóźnieniem, raczej nic nie kupimy w tym roku.

IBR Sp. z o.o. Projekt 1 Sp. K. złożyła wniosek o pozwolenie na budowę kolejnego budynkiem wielorodzinnego, tym razem to blok przy ul. Sienkiewicza, na placu obok PUZ Tarnobrzeg. Na parterze mają być lokale usługowe. Kubatura ponad 14000 m3. Dla porównania blok na IBR na św. Barbary ma mieć ponad 55000m3, a nowy blok Wikany na 11 listopada 19705m3.

Rock Capital Sp. z o.o. Sp.k. stara się o pozwolenie na budowę trzech budynków usługowo-handlowych na terenie obecnego DAO, kubatura ponad 12000 m3.
Wniosek o pozwolenie na budowę złożył również tarnobrzeski szpital, w planach przebudowa SOR w budynku E.

A skoro jesteśmy przy tarnobrzeskim szpitalu, to mieliśmy ostrą krytykę SORu na Spotted (temat podjął serwis NW24), był też materiał ocieplający wizerunek w Radiu Leliwa. Co mogę powiedzieć – zależy jak się trafi. Przy kilkakrotnym korzystaniu wcale nie miałem złych doświadczeń. Pomoc doraźna w niepilnych przypadkach czasem sporo trwała, ale problemy udawało się rozwiązać, z wykorzystaniem specjalistów, zupełnie bezkonfliktowo, a czasem i sympatycznie. Problemy poważniejsze też i te nawet wystarczająco szybko. Zresztą z całym szpitalem nie mam jakichś złych doświadczeń, a trochę się tego zebrało. Żeby nie było, że tylko źle i źle.

Konferencja stowarzyszenia Nie dla spalarni odpadów

Witold Zych poinformował o aktualnościach w temacie spalarni. FCC odstąpiło od pomysłu wożenia śmieci pociągami (szczelna hala byłaby problematyczna) i cały ruch ma się odbywać samochodami. Wyliczenia WZ w materiale. Przy okazji badania działki od ARP wyszło, że w 2 próbkach na 10 pobranych znaleziono przekroczone normy ołowiu i przed ewentualną inwestycją trzeba by teren odpowiednio zabezpieczyć i przegotować.

Sonda w sprawie spalarni

Jeden z forumowiczów przeprowadził w majówkę ankietę z wypoczywającymi nad Jeziorem w temacie spalarni.

Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Szczegóły w tekście:

A tak było na pierwszych regatach z cyklu Forbert Cup

Magiczny Dzień Dziecka

Nadchodząca impreza w TDK:

Mieliśmy na weekendzie zlot footrucków, ale chyba trochę skromniejszy niż bywało.

Mieliśmy też Noc Muzeów, parę relacji już jest.

Ale Sajgon

A tutaj materiał o książce napisanej przez Tarnobrzeżankę, książkę o… Wietnamie.

Będziemy wszyscy Tarnobrzeżankami i Tarnobrzeżanami

Uwaga do powyższego zdania – zdarzało mi się pisać Tarnobrzeżanie czy Tarnobrzeżanki wielką literą, co było nieprawidłowe, ale pewnie miłe. Według nadchodzących zmian RJP będzie to wkrótce poprawna forma. Pewnie zatem przejdę na taką formę, nawet zanim zacznie oficjalnie obowiązywać. Swoją drogą zmieni się też pisownia nazw mieszkańców osiedli, zatem będą Zakrzowianie czy Miechocinianki.

Jednego Serca Jednego Ducha

Co roku w Boże Ciało jest dobry koncert (właściwie to coś więcej niż koncert) w Rzeszowie – Jednego Serca Jednego Ducha. Po raz kolejny tarnobrzescy dominikanie (wbrew temu co niektórzy lokalnie stosują, akurat nazwy zakonów piszemy małą literą) organizują wyjazd. Szczegóły poniżej:

Film o naszym promie

Czołowe lokalne redakcje przez wiele lat działania wyprodukowały raptem po kilka materiałów które mają więcej odsłon. Sam mam chyba tylko jeden. Takie czasy, że krótki amatorski materiał o tarnobrzeskim promie może zebrać 40 tys. odsłon w 3 dni. Podobnie jak filmy o gołębiach czy wędkowaniu.

A tutaj kolejny filmik o Jeziorze

Dużo ich i dobrze. To robi robotę, a zerowe koszty promocji. Niech kręcą.

Zestaw kawowy

Dotarł już zapowiadany piec, sfinansowany w dużej mierze z Waszych kawek. Dziękuję! Jednocześnie widzę jak bardzo troszczycie się o mój słuch!
Po tym, jak wspomniałem, że kawki tym razem na basowe combo i że można się dorzucić, kawki praktycznie stanęły. Fakt, że z czasem coraz gorzej słyszę, ale pisać dla Was mogę i bez słuchu. A gram głośno wyłącznie w specjalistycznych wytłumiaczach dousznych. Do pieca zatem wciąż można się dorzucić, mimo tego, że dzisiaj już został solidnie zespołowo przetestowany.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na zdjęciu wejściowym kino nieme i głuche, ale coraz bardziej zielone. Natura wygrywa z kulturą.

You May Also Like